*

Αποστολέας Θέμα: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 1615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bakalis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 09:14:52 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου.
Αρχές του χρόνου πήρα μετάθεση σε μία περιοχή (Α), μαζί με άλλους 2 συναδέλφους της ίδιας ειδικότητας. Επειδή δεν υπήρχαν οργανικά κενά είμαστε στη διάθεση της ΠΥΣΔΕ. Αρχές Οκτωβρίου έληξε η απόσπαση ενός άλλου συναδέλφου (με οργανική) με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν 16 αδιάθετες ώρες.
Παρόλο που επιλέχθηκε άλλος συνάδελφος να συμπληρώσει ώρες σε άλλη Περιοχή (Β), σήμερα  καλούμε εγώ να αναλάβω τις ώρες αυτές, γιατί έχω τα λιγότερα μόρια μετάθεσης.
Παρόλο που αναζήτησα όλο το φορουμ, δεν βρήκα πουθενά την νομοθεσία που ορίζει το πως κατανέμονται οι ώρες για συμπλήρωση ωραρίου και με ποια κριτήρια.
Ο λόγος που αναζητώ σχετική νομοθεσία είναι γιατί δεν θέλω ούτε να αδικηθώ αλλά και ούτε να αδικηθεί άλλος συνάδελφος.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

Υ.Γ. Έχω δυο μικρά παιδιά (7 και 3 χρ.) και ο άντρας μου εργάζεται σε άλλο δήμο της περιοχής Β.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 09:52:01 πμ »
Εννοείς πως καλέσανε συνάδελφο από άλλη περιοχή μετάθεσης, να συμπληρώσει ώρες στην δικιά σας; Εάν ναι, τότε είναι λογικό εκ των υστέρων να τις αναθέτουν σε εσένα, γιατί δεν είναι δυνατόν να καλείται συνάδελφος από άλλη περιοχή μετάθεσης, όταν στην ίδια περιοχή υπάρχουν καθηγητές με μη συμπληρωμένο ωράριο.
Νομοθεσία δεν έχω όμως

Αποσυνδεδεμένος bakalis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 12:06:24 μμ »
Όχι, και οι δύο είμαστε στην Α περιοχή στη διάθεση της ΠΥΣΔΕ. Η συμπλήρωση γίνεται στη Β περιοχή.
Η διαφορά μας, εκτος των μορίων, είναι και ο Κλάδος, ΠΕ12 είμαι εγώ κια ΠΕ17 ο συνάδελφος.
 Ο Συνάδελφος επιλέχθηκε αρχικά γιατί τοποθετήθηκε μετά από εμένα στην σχολική μονάδα που προέκυψε το πρόβλημα. Και οι δύο πηραμε μετάθεση στην Α περιοχή φέτος.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 12:26:13 μμ »
Και ποιος από τους δύο σας έχει τα μαθήματα που καλείται να συμπληρώσει ως πρώτη ανάθεση στον κλάδο του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος bakalis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 12:44:29 μμ »
Και οι δύο έχουμε τα ίδια μαθήματα (ΠΕ12.04 και ΠΕ17.02).

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 01:40:00 μμ »
δύσκολη η υπόθεσή σου. Ισχύει ότι όταν παρουσιαστεί "περίσσευμα" σε ένα σχολείο φεύγει ο τελευταίος τοποθετηθείς. Από την άλλη κατά το "μοίρασμα" των ωρών στους στη διάθεση, είναι λογικό αυτός με τα λιγότερα μόρια να παίρνει ώρες που δεν επιθυμούν οι υπόλοιποι.

Δεν νομίζω πως υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για την περίπτωση αυτή. Καλύτερα να συννενοηθείς με τον συνάδελφο ή με τον διευθυντή της ΔΔΕ. Εάν βολεύουν τα προγράμματα πρότεινέ του να μοιραστείτε κάποιες ώρες. Επίσης έχω την εντύπωση πως η συμπλήρωση σε άλλη περιοχή πληρώνεται και υπερωριακά.

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 10:11:22 μμ »
Όσο αφορά τις αναθέσεις, οι Μηχανολόγοι (είτε ΠΕ1204, είτε ΠΕ1702) έχετε ίδια ακριβώς όλα τα μαθήματα πρώτη ανάθεση, άρα δεν τίθεται θέμα με τις αναθέσεις.
Για την κατανομή των ωρών τώρα, πρώτα παίρνουν τις ώρες οι οργανικά τοποθετημένοι, μετα οι σε διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ακολουθούν αναπληρωτές και ωρομίσθια.
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, έχοντας τα λιγότερα μόρια είσαι η πρώτη που θα "γευτεί" την οποιαδήποτε αλλαγή.
Αυτό που αναφέρει ο/η happiness για τη τοποθέτηση στο σχολείο έχει να κάνει για τη σειρά προτεραιότητας (σε μαθήματα και αλλού) αυτών που έχουν οργανική θέση. Όσοι βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ είναι πιθανό (και το λογικό αυτό είναι) ως υπεράριθμοι να έχουν "μοιραστεί" σε διαφορα σχολεία, ωστόσο διατηρείται η σειρά των μορίων για τις όποιες αλλαγές (εσείς βέβαια ως μηχανολόγοι μπορεί να σας έχουν τοποθετήσει σε ένα σχολείο αφού δεν έχετε και τόσες επιλογές ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ)
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.