*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμένοι πολύτεκνοι  (Αναγνώστηκε 19569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 22, 2010, 07:06:15 μμ »
Προσωπικά είμαι πολύτεκνη, διορισμένη εδώ και αρκετά χρόνια μέσω ΑΣΕΠ. Δεν ήμουν πολύτεκνη όταν διορίστηκα (μ' έπιασε πάλι το απολογητικό μου).
Πρώτος διορισμός στις Κυκλάδες με δυο μωρά.
Αργότερα, αποσπάσεις, τοποθετήσεις όπου να'ναι, σε 4 σχολεία μια χρονιά, χαμός.
Το 4ο παιδί θα το αποφάσιζα ούτως ή άλλως. Το ότι θα έπαιρνα όμως μετάθεση ήταν ένα επιπλέον κίνητρο, αφού δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά.
Δεν πήρα την οργανική κανενός. Δημιουργήθηκε κενό από συνταξιοδότηση. Κανείς πολύτεκνος, όμως, δεν παίρνει την οργανική άλλου συναδέλφου. Γι' αυτό υπάρχουν τόσοι πολύτεκνοι στη διάθεση και χωρίς ώρες. Είναι παραπληροφόρηση ότι οι πολύτεκνοι αρπάζουν τις θέσεις.
Δεν συμφωνώ με το διορισμό των πολυτέκνων χωρίς ΑΣΕΠ. Δημιούργησε πολλά προβλήματα. Αν είχε χρήματα για σκόρπισμα το κράτος, ας έδινε επιδόματα. Έτσι κι αλλιώς, πολλοί πολύτεκνοι κάθονται χωρίς ώρες.
Αν δεν είχα οικονομικό θέμα δεν θα έβγαινα στην εργασία με τόσο μικρά παιδιά, θα περίμενα να πάνε τουλάχιστο δημοτικό.
Πολλοί πολύτεκνοι πήγαν με "ύφος" στα σχολεία και προκλήθηκαν αντιδράσεις. Μην τους κρίνουμε όλους όμως από αυτό.
Όμως, συνάδελφοι, μη λέτε "γιατί τους ενισχύει το κράτος;" Θυμίζει το "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".
Ναι, υπάρχουν μωρομάνες που χρειάζονται υποστήριξη, μονογονεϊκές οικογένειες, άλλες ειδικές περιπτώσεις. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει το "κράτος πρόνοιας". Ας είναι οι πολύτεκνες οικογένειες η αρχή, για να ακολουθήσουν κι άλλοι.
Σε όλη την Ευρώπη οι πολύτεκνες οικογένειες έχουν προνόμια, που εμείς ούτε τα φανταζόμαστε. Υπάρχει υπογεννητικότητα, κλείνουν σχολεία λόγω έλλειψης παιδιών.
Δεν ζητάμε να μας ζήσει το κράτος, ούτε τα προνόμιά μας είναι τιμωρία για όσους δεν έχουν παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:33 »

Αποσυνδεδεμένος petsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 22, 2010, 07:16:59 μμ »
ωραια επιχειρηματα petsos! μας αποστωμοσες. γιατι να ευνοουνται οι πολυτεκνοι δεν καταλαβα δηλαδη.οι πολυτεκνοι δεν ειναι απαραιτητα και φτωχοι.γιατι να μην μετραει στους εκπαιδευτικους ο χρονος ανεργιας? οπουδηποτε αλλου μετραει.


Δεν καταλαβαινω το υφακι... ειλικρινα δε μ ενδιαφερει να σε αποστομωσω. Νομιζω δικαιουμαι να εχω την αποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 22, 2010, 07:28:42 μμ »
4 ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ . ΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ;

Εγω πάλι έχω ακουσει άτομα - το λένε ευθεως, και μπραβο τους - οτι έκαναν τα 4 παιδια για να διοριστουν και οι δυο και κοντα στο σπίτι τους

Αποσυνδεδεμένος fofiko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 22, 2010, 09:21:06 μμ »
ουτε εγω καταλαβαινω το δικο σου υφακι. το υφος του "αδικημενου". τι να πουνε κι αλλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:33 »

Αποσυνδεδεμένος petsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 22, 2010, 09:49:49 μμ »
ουτε εγω καταλαβαινω το δικο σου υφακι. το υφος του "αδικημενου". τι να πουνε κι αλλοι.

Δεν ειμαι πολυτεκνος, καθισα διαβασα και περασα με ασεπ. παρανοησες, καθολου αδικημενος. τζαμπα η επιθεση φοφικο. Αν εχεις απωθημενα δοκιμασε καπου αλλου.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 22, 2010, 10:22:06 μμ »

Κανείς πολύτεκνος, όμως, δεν παίρνει την οργανική άλλου συναδέλφου.

Αν όμως προκύψει οργανική θα την πάρει ο πολύτεκνος, και όχι ο συνάδελφος που προηγείται στα μόρια λόγω της πολυετούς υπηρεσίας του στην επαρχία, και που υπό άλλες συνθήκες η οργανική δικαιωματικά θα του ανήκε.

Δεν συμφωνώ με το διορισμό των πολυτέκνων χωρίς ΑΣΕΠ. Δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Χαίρομαι που μια πολύτεκνη παραδέχεται κάτι τέτοιο. Είσαι όμως η εξαίρεση, συναδέλφισσα. Οι υπόλοιποι μάλλον εθελοτυφλούν (είναι και το πιο βολικό, άλλωστε).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2014, 11:42:23 μμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 22, 2010, 10:44:19 μμ »
Δεν ζητάμε να μας ζήσει το κράτος, ούτε τα προνόμιά μας είναι τιμωρία για όσους δεν έχουν παιδιά.

Συχνά τα προνόμιά σας είναι τιμωρία για όσους δεν έχουν παιδιά. Δυστυχώς είμαι σε αυτούς που δεν έχουν... Πού θα κάνω προσπάθειες για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή (εξωσωματική), στο ξερονήσι όπου υπηρετώ τα τελευταία 5 χρόνια χωρίς ελπίδες μετάθεσης γιατί στην πόλη μου διορίζονται σωρηδόν πολύτεκνοι;

Κανείς πολύτεκνος, όμως, δεν παίρνει την οργανική άλλου συναδέλφου.

Αν όμως προκύψει οργανική θα την πάρει ο πολύτεκνος, και όχι ο συνάδελφος που προηγείται στα μόρια λόγω της πολυετούς υπηρεσίας του στην επαρχία, και που υπό άλλες συνθήκες η οργανική δικαιωματικά θα του ανήκε.

Δεν συμφωνώ με το διορισμό των πολυτέκνων χωρίς ΑΣΕΠ. Δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Χαίρομαι που μια πολύτεκνη παραδέχεται κάτι τέτοιο. Είσαι όμως η εξαίρεση, συναδέλφισσα. Οι υπόλοιποι μάλλον εθελοτυφλούν (είναι και το πιο βολικό, άλλωστε).
marinadim, καταρχήν εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ξεκινήσεις προσπάθειες με αίσιο τέλος.
Τα προνόμιά μας είναι ενίσχυση για να έχουν τα παιδιά μας τουλάχιστον τα αναγκαία, μια υποστήριξη για την επιλογή μας, γι' αυτό λέω ότι δεν είναι τιμωρία για τους υπόλοιπους. Μέσα στη γενική προχειρότητα επέλεξε η πολιτεία διορισμούς, αντί για επιδόματα ή άλλες διευκολύνσεις.
Από εκεί και πέρα, εφαρμόστηκε ένα μέτρο άκριτα. Διορίστηκαν γυναίκες 50+ ετών με ενήλικα παιδιά δίπλα στο σπίτι τους.
Για μένα, επειδή το έχω ζήσει, παρόμοια υποστήριξη χρειάζεται η μητέρα με παιδιά προσχολικής ηλικίας, η χήρα (έχω φίλη που χήρεψε στα 30 της με μωρό και εξαρτάται από τις αποσπάσεις) και άλλες περιπτώσεις. Δε θέλω να τις αναφέρω, γιατί ο καθένας βλέπει τον εαυτό του ως ειδική περίπτωση.
Όμως να σου πω και κάτι άλλο: Φταίει και η έλλειψη υποδομής. Εγώ δε θα είχα λόγο να φύγω από τις Κυκλάδες, αν υπήρχε μια στοιχειώδης μονάδα περίθαλψης, μια υποδομή για να μπορέσω να ζήσω εκεί με τα παιδιά μου. Ίσως είμαι καλομαθημένη, όμως αισθανόμουν μεγάλη ανασφάλεια με δυο μωρά να με χωρίζει το Αιγαίο από το νοσοκομείο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 22, 2010, 11:57:21 μμ »
Δίκιο έχεις συνάδελφε geo33 ως προς αυτό. Και ειδικά εσύ που έχεις δώσει και ΑΣΕΠ δε χρειάζεται να απολογείσαι σε κανένα. Απλώς, έχει σφίξει τόσο πολύ η μέγκενη, που όλοι μας βρίσκουμε εχθρούς ανάμεσά μας. Και σαφώς εξοργιστικές είναι οι περιπτώσεις που οι συνάδελφοι έγιναν πολύτεκνοι επί τούτου και από ψυχρό υπολογισμό (ξέρω τουλάχιστον 2 τέτοιες), όχι αυτές που προέκυψαν από ειλικρινή αγάπη και επιθυμία για τα παιδιά.

marinadim, ολόψυχα σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! :)

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 23, 2010, 12:07:38 πμ »
geo33 και karxarias29, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!   :)

Αποσυνδεδεμένος fofiko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 23, 2010, 01:13:59 πμ »
ουτε εγω καταλαβαινω το δικο σου υφακι. το υφος του "αδικημενου". τι να πουνε κι αλλοι.

Δεν ειμαι πολυτεκνος, καθισα διαβασα και περασα με ασεπ. παρανοησες, καθολου αδικημενος. τζαμπα η επιθεση φοφικο. Αν εχεις απωθημενα δοκιμασε καπου αλλου.

και προς τι τοτε ολη αυτη η υπερασπιση?

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 23, 2010, 08:00:28 πμ »
Δίκιο έχεις συνάδελφε geo33 ως προς αυτό. Και ειδικά εσύ που έχεις δώσει και ΑΣΕΠ δε χρειάζεται να απολογείσαι σε κανένα. Απλώς, έχει σφίξει τόσο πολύ η μέγκενη, που όλοι μας βρίσκουμε εχθρούς ανάμεσά μας. Και σαφώς εξοργιστικές είναι οι περιπτώσεις που οι συνάδελφοι έγιναν πολύτεκνοι επί τούτου και από ψυχρό υπολογισμό (ξέρω τουλάχιστον 2 τέτοιες), όχι αυτές που προέκυψαν από ειλικρινή αγάπη και επιθυμία για τα παιδιά.

marinadim, ολόψυχα σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! :)

Συμφωνώ κι εγώ ως προς το ότι η προχειρότητα του Υπουργείου μας αγανακτεί και μας ξεσηκώνει τον έναν εναντίον του άλλου.
Αλλά αν είχα διοριστεί λόγω πολυτεκνίας, δε θα ήταν άσχημο να απολογούμαι στον καθένα; Ελάτε και στη θέση του πολύτεκνου. Αυτός έκανε χρήση ενός μέτρου από το οποίο όλοι θα επωφελούμασταν αν μπορούσαμε.Πηγαίνει στο σχολείο και αμέσως είναι ο "πολύτεκνος".
Εν πάση περιπτώσει, πιστεύω ειλικρινά ότι το σημαντικότερο πρόβλημα της εκπαίδευσης δεν είναι οι πολύτεκνοι.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 23, 2010, 09:20:09 πμ »

Δίκιο έχεις συνάδελφε geo33 ως προς αυτό. Και ειδικά εσύ που έχεις δώσει και ΑΣΕΠ δε χρειάζεται να απολογείσαι σε κανένα. Απλώς, έχει σφίξει τόσο πολύ η μέγκενη, που όλοι μας βρίσκουμε εχθρούς ανάμεσά μας. Και σαφώς εξοργιστικές είναι οι περιπτώσεις που οι συνάδελφοι έγιναν πολύτεκνοι επί τούτου και από ψυχρό υπολογισμό (ξέρω τουλάχιστον 2 τέτοιες), όχι αυτές που προέκυψαν από ειλικρινή αγάπη και επιθυμία για τα παιδιά.


+++++++++++++++++++++  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 23, 2010, 09:24:58 πμ »
Δίκιο έχεις συνάδελφε geo33 ως προς αυτό. Και ειδικά εσύ που έχεις δώσει και ΑΣΕΠ δε χρειάζεται να απολογείσαι σε κανένα. Απλώς, έχει σφίξει τόσο πολύ η μέγκενη, που όλοι μας βρίσκουμε εχθρούς ανάμεσά μας. Και σαφώς εξοργιστικές είναι οι περιπτώσεις που οι συνάδελφοι έγιναν πολύτεκνοι επί τούτου και από ψυχρό υπολογισμό (ξέρω τουλάχιστον 2 τέτοιες), όχι αυτές που προέκυψαν από ειλικρινή αγάπη και επιθυμία για τα παιδιά.

marinadim, ολόψυχα σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! :)

Συμφωνώ κι εγώ ως προς το ότι η προχειρότητα του Υπουργείου μας αγανακτεί και μας ξεσηκώνει τον έναν εναντίον του άλλου.
Αλλά αν είχα διοριστεί λόγω πολυτεκνίας, δε θα ήταν άσχημο να απολογούμαι στον καθένα; Ελάτε και στη θέση του πολύτεκνου. Αυτός έκανε χρήση ενός μέτρου από το οποίο όλοι θα επωφελούμασταν αν μπορούσαμε.Πηγαίνει στο σχολείο και αμέσως είναι ο "πολύτεκνος".
Εν πάση περιπτώσει, πιστεύω ειλικρινά ότι το σημαντικότερο πρόβλημα της εκπαίδευσης δεν είναι οι πολύτεκνοι.


Συμφωνώ ότι τα προβλήματα της Ελληνικής εκπαίδευσης είναι πολλά.
Από την άλλη, αν κοιτάξει κανέις εδώ μέσα, τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρονται φλερουν τον τίτλο "δεν είναι το σημαντικότερο πρόβηλημα στην εκπαίδευση".
Και αναρρωτιέμαι εγώ, ως αφελής ξανθιά, όταν μαζεύονται πολλά "μη σημαντικά" μήπως η αντιμετώπιση πρέπει να αρχίσει από αυτά; Και μήπως αν αντιμετωπιστούν αυτά τα "μη σημαντικά" να είναι ευκολότερο να αντιμετωπιστούν και τα "σημαντικά" ;
ΔΕεν ξέρω, απλά ερωτήματα θέτω....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος doukisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμένοι πολύτεκνοι
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 23, 2010, 10:10:39 πμ »
Δυστυχως ετσι οπως εχει η κατασταση μας εχουν στρεψει τον ενα εναντια στον αλλο.μηπως θα ηταν καλυτερα να παραπονιομαστε για το οσα χανουμε ενω τα ειχαμε πριν ,για τη μειωση θεσεων διορισμων και τοσα αλλα αντι να τα βαζουμε με τους πολυτεκνους.αυτοι προνομια που τουσ παρεχει το κρατος κανουν χρηση και καλα κανουν.το ιδιο θα καναμε ολοι αν μας τα παρειχαν.εμεις οι υπολοιποι ας δουμε την αληθεια αλλου.και φυσικα δεν ειμαι πολυτεκνη .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.