*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 198343 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #434 στις: Ιούνιος 05, 2010, 12:36:30 πμ »
Πρωτοβάθμια Ευρυτανίας πλήρωσε χθές Φεβρουάριο, Μάρτιο (και δώρο Πάσχα ίσως..κάτι μου βγαίνει παραπάνω). Ξέρει κανείς πως υπολογίζεται το δώρο για τους ωρομίσθιους ετσι ώστε να τσεκάρω αν είναι αυτό?

Είναι πολύ πιο απλό να τους πάρεις τηλ και να ρωτήσεις τι πλήρωσαν
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:26 »

Αποσυνδεδεμένος scooby_doo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #435 στις: Ιούνιος 05, 2010, 04:04:54 πμ »
Σωστό κι αυτό! :)

Αποσυνδεδεμένος Drakoumel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #436 στις: Ιούνιος 05, 2010, 08:12:04 πμ »
Καλημέρα!Χτες η Δευτ/μια Δ Αθήνας μας πλήρωσε μόνο Φεβρουάριο.Όχι Β τρίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #437 στις: Ιούνιος 05, 2010, 09:56:19 πμ »
2/6: Β' θμια Αιτ/νίας : πληρώθηκα για Ιαν., Φεβρ. 2010 και Β' τρίμηνο ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:26 »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #438 στις: Ιούνιος 05, 2010, 10:23:34 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι. Πληρώθηκε κάποιος από σας για ΠΔΣ; Ευχαριστώ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #439 στις: Ιούνιος 05, 2010, 01:49:16 μμ »
το εγγραφι ειναι μεγαλο και δεν μπορω να το ανεβασω. θα σας τα γραψω ομως τι ακριβως λεει. μου το εδωσαν χθες στο σχολειο απο ΔΙΠΕ Δ' ΑΘΗΝΑΣ

ΘΕΜΑ:"σχετικα με τη μισθοδοσια των ωρομισθιων"

παρακαλουμε να ενημερωθουν οι ωρομισθιοι που εργαζονται στο ολοημερο, στο πρωινο ή στο προγραμμα β' ξενης γλωσσας, σχετικα με τις μεταβολες στη μισθοδοσια τους.
συμφωνα με τη νεα μισθολογικη πολιτικη, κατα την οποια εμφανιζονται περικοπες σε δωρα και επιδοματα απο 01/01/2010 (νομος 3833/2010), η μισθοδοσια για το σχολικο ετος 2009-2010 υπολογιζεται ως εξης:
1. το δωρο χριστουγεννων δεκεμβριου 2009 υπολογιζεται οπως πριν, ενω το δωρο χριστουγεννων ιουνιου 2010 (και περα) υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 7,70 ευρω (30% των 11 ευρω).
2. το δωρο πασχα 2010 (και περα) υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 7.70 ευρω.
3. το επιδομα αδειας υπολογιζεται μεχρι 31/12/2009 με ωρ. αντιμισθια 11 ευρω και απο 01/01/2010 με ωρ. αντιμισθια 7,70 ευρω.
4. το 1ο διδακτικο τριμηνο υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 11 ευρω.
5. το 2ο διδακτικο τριμηνο υπολογιζεται μεχρι 31/12/2009 με ωρ. αντιμισθια 10,75 ευρω και απο 01/01/2010 με ωρ. αντιμισθια 9,46 ευρω (12% του 10,75 ευρω).
6. το 30 διδακτικο τριμηνο υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 9,46 ευρω.
7. οι μηνιαιες μισθοδοσιες και η αποζημιωση για μη ληφθεισα αδεια δεν εχουν καμια μεταβολη.

παιδια τελικα αυτο ισχυει και για τον κανονικο μισθο.

πληρωθηκα για μαρτιο του 2010 και μου βγαινει η ωρα 9,20 ευρω

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #440 στις: Ιούνιος 05, 2010, 02:14:40 μμ »
παιδια εγω παιρνω μηχανογραφημενο χαρτι. μεχρι Ιανουαριο ειναι 11 ευρο μικτα. Το ποσο καθαρα ειναι διαφορετικο γιατι εξαρταται απο τις μερες που δουλευουμε οποτε εγω που δουλευω 5 μερες την βδομαδα πληρωνω περισσοτερα ενσημα απο καποιον που δουλευει 3 η 4 και τα καθαρα μου ειναι λιγοτερα. Ακουσα οτι και εμεις εχουμε μειωση μισθου. Δεν ξερω ποσο ειναι αυτη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #441 στις: Ιούνιος 05, 2010, 08:10:58 μμ »
το εγγραφι ειναι μεγαλο και δεν μπορω να το ανεβασω. θα σας τα γραψω ομως τι ακριβως λεει. μου το εδωσαν χθες στο σχολειο απο ΔΙΠΕ Δ' ΑΘΗΝΑΣ

ΘΕΜΑ:"σχετικα με τη μισθοδοσια των ωρομισθιων"

παρακαλουμε να ενημερωθουν οι ωρομισθιοι που εργαζονται στο ολοημερο, στο πρωινο ή στο προγραμμα β' ξενης γλωσσας, σχετικα με τις μεταβολες στη μισθοδοσια τους.
συμφωνα με τη νεα μισθολογικη πολιτικη, κατα την οποια εμφανιζονται περικοπες σε δωρα και επιδοματα απο 01/01/2010 (νομος 3833/2010), η μισθοδοσια για το σχολικο ετος 2009-2010 υπολογιζεται ως εξης:
1. το δωρο χριστουγεννων δεκεμβριου 2009 υπολογιζεται οπως πριν, ενω το δωρο χριστουγεννων ιουνιου 2010 (και περα) υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 7,70 ευρω (30% των 11 ευρω).
2. το δωρο πασχα 2010 (και περα) υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 7.70 ευρω.
3. το επιδομα αδειας υπολογιζεται μεχρι 31/12/2009 με ωρ. αντιμισθια 11 ευρω και απο 01/01/2010 με ωρ. αντιμισθια 7,70 ευρω.
4. το 1ο διδακτικο τριμηνο υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 11 ευρω.
5. το 2ο διδακτικο τριμηνο υπολογιζεται μεχρι 31/12/2009 με ωρ. αντιμισθια 10,75 ευρω και απο 01/01/2010 με ωρ. αντιμισθια 9,46 ευρω (12% του 10,75 ευρω).
6. το 30 διδακτικο τριμηνο υπολογιζεται με ωρ. αντιμισθια 9,46 ευρω.
7. οι μηνιαιες μισθοδοσιες και η αποζημιωση για μη ληφθεισα αδεια δεν εχουν καμια μεταβολη.

παιδια τελικα αυτο ισχυει και για τον κανονικο μισθο.

πληρωθηκα για μαρτιο του 2010 και μου βγαινει η ωρα 9,20 ευρω

Τι ισχύει παιδιά για τον κανονικό μισθό ??? Δεν το λέει καθαρά, όχι μόνο το έγγραφο αυτό αλλά και το επίσημο έγγραφο του υπουργείου;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #442 στις: Ιούνιος 05, 2010, 08:59:03 μμ »
παιδια εγω παιρνω μηχανογραφημενο χαρτι. μεχρι Ιανουαριο ειναι 11 ευρο μικτα. Το ποσο καθαρα ειναι διαφορετικο γιατι εξαρταται απο τις μερες που δουλευουμε οποτε εγω που δουλευω 5 μερες την βδομαδα πληρωνω περισσοτερα ενσημα απο καποιον που δουλευει 3 η 4 και τα καθαρα μου ειναι λιγοτερα. Ακουσα οτι και εμεις εχουμε μειωση μισθου. Δεν ξερω ποσο ειναι αυτη.

Το μικτό ωρομίσθιο είναι σταθερό και το καθαρό ωρομίσθιο είναι σταθερό γιατί το ποσοστό των κρατήσεων είναι σταθερό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #443 στις: Ιούνιος 06, 2010, 10:14:04 μμ »
Πρωτοβάθμια Χαλκιδικής μέχρι πότε πληρωθήκατε; Ανέτρεξα στις τελευταίες σελίδες του θέματος και δεν βρίσκω τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος eikon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #444 στις: Ιούνιος 06, 2010, 10:21:33 μμ »
Από β/βαθμια Θεσπρωτίας και μετά από λίγο ψάξιμο -¨σπρώξιμο¨,
τελικά πληρώθηκα ΙΑΝ+ΦΕΒΡ+ΜΑΡΤ+βτριμ. στις 25.5.2010

Αποσυνδεδεμένος nikol12009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #445 στις: Ιούνιος 07, 2010, 05:30:25 μμ »
karamriz θιγεις ενα πολυ καυτο θεμα,το περασαμε ολοι οταν δουλεψαμε ως ωρομισθιοι,αλλα μη φανταστεις οτι κ ως μονιμοι αλλαζει πολυ το σκηνικο!χρηματα απο υπερωριες κ οδοιπορικα δεν εχουμε λαβει,ενω βεβεαιωσεις να τις καταθεσουμε στην εφορια ηρθανε!!αναρωτιεμαι αν δουλευαμε  σε ιδιωτικη επιχειρηση,δεν θα ηταν αυτος λογος καταγγελιας???η εκμεταλλευση σ ολο της το μεγαλειο,ειδικα για τους ωρομισθιους που καλυπτουν συχνα το ενα τριτο του διδακτικου προσωπικου του σχολειου,κ οργωνουν ολη τη περιφερεια χωρις καμια εξασφαλιση!!αφησαν τοσο κοσμο να ελπιζει σε διορισμο,σπαταλωντας τα χρονια του στα ορη κ στα αγρια βουνα για 12 ωρες την εβδομαδα κ τωρα τους αφηνει ξεκρεμαστους!!!!οταν τους ξεζουμιζε απληρωτους ομως ηταν καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #446 στις: Ιούνιος 07, 2010, 05:35:47 μμ »
παιδια εγω παιρνω μηχανογραφημενο χαρτι. μεχρι Ιανουαριο ειναι 11 ευρο μικτα. Το ποσο καθαρα ειναι διαφορετικο γιατι εξαρταται απο τις μερες που δουλευουμε οποτε εγω που δουλευω 5 μερες την βδομαδα πληρωνω περισσοτερα ενσημα απο καποιον που δουλευει 3 η 4 και τα καθαρα μου ειναι λιγοτερα. Ακουσα οτι και εμεις εχουμε μειωση μισθου. Δεν ξερω ποσο ειναι αυτη.
Το ξέρεις πως εσύ που δουλεύεις 5 μέρες τη βδομάδα δικαιούσαι και ένα επιπλέον επίδομα...; Κι εγώ δουλεύω 5 μέρες τη βδομάδα και απ'το σχολείο μου είπαν πως παίρνω ένα επίδομα εντελώς κουφό....: λέγεται "επίδομα μη θεμελίωσης του δικαιώματος της μονιμότητας" ......Ναι....κουφάθηκα κι εγώ όταν το μαθα.....μου εξήγησαν πως επειδή σύμφωνα με το Σύνταγμα κάποιος που δουλεύει καθημερινά έστω και σαν ωρομίσθιος δικαιούται να διεκδικήσει μονιμότητα (κάτι απ'το εργατικό δίκαιο που δεν κατάλαβα ακριβώς)....σου δίνουν αυτό το κουφό επίδομα για να σου βουλώσουν το στόμα και τα δικαιώματα......!! Ανεπανάληπτη Ελλαδίτσα....σ'αυτά ευφάνταστοι είμαστε...!! Εγώ το παίρνω,μόνο που δεν θυμάμαι τώρα πόσο ακριβώς είναι!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #447 στις: Ιούνιος 07, 2010, 05:45:12 μμ »
karamriz θιγεις ενα πολυ καυτο θεμα,το περασαμε ολοι οταν δουλεψαμε ως ωρομισθιοι,αλλα μη φανταστεις οτι κ ως μονιμοι αλλαζει πολυ το σκηνικο!χρηματα απο υπερωριες κ οδοιπορικα δεν εχουμε λαβει,ενω βεβεαιωσεις να τις καταθεσουμε στην εφορια ηρθανε!!αναρωτιεμαι αν δουλευαμε  σε ιδιωτικη επιχειρηση,δεν θα ηταν αυτος λογος καταγγελιας???η εκμεταλλευση σ ολο της το μεγαλειο,ειδικα για τους ωρομισθιους που καλυπτουν συχνα το ενα τριτο του διδακτικου προσωπικου του σχολειου,κ οργωνουν ολη τη περιφερεια χωρις καμια εξασφαλιση!!αφησαν τοσο κοσμο να ελπιζει σε διορισμο,σπαταλωντας τα χρονια του στα ορη κ στα αγρια βουνα για 12 ωρες την εβδομαδα κ τωρα τους αφηνει ξεκρεμαστους!!!!οταν τους ξεζουμιζε απληρωτους ομως ηταν καλα!!!
Έτσι ακριβώς είναι...προσπαθώντας να καλύψουν την δική τους ανικανότητα να διορίσουν όσους έπρεπε σύμφωνα με τα κενά και τα χρόνια προβλήματα έλλειψης προσωπικού...αντί να κάνουν αυτό που έπρεπε....προτιμούσαν να εκμεταλλεύονται τους αδιόριστους χωρίς καμία ντροπή!!! Και μιλάμε για την ύψιστη εκμετάλέυση γιατί όχι μόνο δίνουν ψίχουλα από μόρια και λεφτά,αλλα κι αυτά τα ψίχουλα τα δίνουν κάθε του αγίου φούφουτου!! Η απόλυτη ξεφτίλα!!
Τι να πω...; Υπομονή να πάρουμε έστω ό,τι δουλέψαμε!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.