*

Ψηφοφορία

Έχετε σκοπό να συμμετέχετε στις κινητοποιήσεις που ακολουθούν;

Ναι
270 (73.6%)
Όχι
55 (15%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
42 (11.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 364

Αποστολέας Θέμα: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις  (Αναγνώστηκε 217893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #840 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:48:04 πμ »
Καλημέρα αν μπορει καποιος να λυσει την απορία μου... θα απεργισω την Τριτη και θα ηθελα να απεργισω και την Τεταρτη... απλώς τωρα με μισθο 949 Ε πόσο θα μας κοψουν... την προηγουμενη απεργια δεν την εχουν αφαιρεσει απο τον μισθο μου ακομα.
Θα σου κρατήσουν το 1/25 του μισθού(+φόρο) για κάθε μέρα απεργίας.
Αλλά μην το ψάχνεις. Με τα μέτρα θα σου κόψουν ΠΟΛΥ περισσότερα.
Και το ζήτημα είναι ότι δε μας ψαλιδίζουν μόνο το εισόδημα, αλλά και την αξιοπρέπεια/περηφάνεια.
Όπως και προσβάλουν τη νοημοσύνη μας με το δίλημμα "μέτρα ή χρεωκοπία" ξανά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:24 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #841 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:04:20 πμ »
Τι ακριβως επιτυγχάνεται με μία απεργία κάθε τετράμηνο, στην οποία πολύ λίγοι συνήθως συμμετέχουν;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #842 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:23:10 πμ »
Τι ακριβως επιτυγχάνεται με μία απεργία κάθε τετράμηνο, στην οποία πολύ λίγοι συνήθως συμμετέχουν;
Στον δικό σου κόσμο, που γίνεται 1 μέρα απεργία κάθε τετράμηνο (και τίποτα άλλο), στην οποία συμμετέχουν λίγοι, μάλλον δεν επιτυγχάνεται τίποτα.
Στον δικό μου κόσμο που γίνεται 1-2 μέρες απεργία κάθε μήνα, της οποίας η συμμετοχή φαίνεται στις πολυπληθέστατες πορείες, και οι οποίες μετά ακολουθούνται από πολλές άλλες κινητοποιήσεις και εκδηλώσεις στους χώρους εργασίας, ε, υπάρχει ακόμα ελπίδα ότι θα επιτευχθούν πολλά.
Κι όταν με το καλό προσγειωθείς και συ στον δικό μας κόσμο (που θα το κάνεις, θέλεις δεν θέλεις, όταν δεν θα χεις τίποτα απολύτως να χάσεις πλέον), τότε η λύση θα φανεί στον ορίζοντα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #843 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:34:22 πμ »
Μιλάω για τις απεργίες των εκπαιδευτικών. Γιατί δεν έγινε ποτέ μια διαρκείας όταν πέρασαν τόσα μέτρα και περικοπές; Γιατί και αυτές οι μονοήμερες είχαν συχνότατα χαμηλότατη συμμετοχή; Και επανάσταση και να πέφτει ο μισθός, λυπάμαι αλλά δεν γίνεται.

Μάζεψε την επιθετικότητα σου, γιατί στον δικό μου κόσμο εγώ είμαι ήδη πάνω από χρόνο άνεργος, στον δικό σου κόσμο εσύ είσαι καβατζωμένη κάθε χρόνο στη θεσούλα σου. Σε απεργία μαζί θα κατέβουμε όταν θα έχουμε κοινά αιτήματα. Φοβάμαι ότι δεν παλεύουμε όλοι για τα ίδια «αυτονόητα». Άλλοι φωνάζουν για τη διατήρηση μίας νοσηρής κατάστασης που απλά τους βόλεψε και άλλοι για γκρέμισμα και ξαναχτίσιμο όλου αυτού του παθογενούς εκπαιδευτικού συστήματος.
Πρόσεξε λοιπόν μήπως προσγειωθείς εσύ στην σκληρή πραγματικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2012, 11:36:07 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:24 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #844 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 12:08:19 μμ »
Μιλάω για τις απεργίες των εκπαιδευτικών. Γιατί δεν έγινε ποτέ μια διαρκείας όταν πέρασαν τόσα μέτρα και περικοπές; Γιατί και αυτές οι μονοήμερες είχαν συχνότατα χαμηλότατη συμμετοχή; Και επανάσταση και να πέφτει ο μισθός, λυπάμαι αλλά δεν γίνεται.

Μάζεψε την επιθετικότητα σου, γιατί στον δικό μου κόσμο εγώ είμαι ήδη πάνω από χρόνο άνεργος, στον δικό σου κόσμο εσύ είσαι καβατζωμένη κάθε χρόνο στη θεσούλα σου. Σε απεργία μαζί θα κατέβουμε όταν θα έχουμε κοινά αιτήματα. Φοβάμαι ότι δεν παλεύουμε όλοι για τα ίδια «αυτονόητα». Άλλοι φωνάζουν για τη διατήρηση μίας νοσηρής κατάστασης που απλά τους βόλεψε και άλλοι για γκρέμισμα και ξαναχτίσιμο όλου αυτού του παθογενούς εκπαιδευτικού συστήματος.
Πρόσεξε λοιπόν μήπως προσγειωθείς εσύ στην σκληρή πραγματικότητα.
Πολύ πρωτότυπος ο κόσμος σου. Προφανώς αποτελείται μόνο από εκπαιδευτικούς, γι αυτό άλλωστε σε ενδιαφέρουν μονο οι απεργίες που κάνει ο δικός τους κλάδος αποκλειστικά. Ενδιαφέρον.
Εγώ στον δικό μου βρίσκω κοινά αιτήματα όχι μόνο με εκπαιδευτικούς (εργαζόμενους ή άνεργους) αλλά και με ένα σωρό άλλους εργαζόμενους που δεν είναι εκπαιδευτικοί. Στον δικό μου κόσμο ένας άνεργος, είτε είναι εκπαιδευτικός είτε όχι, είναι ο πρώτος που θα έπρεπε να είναι στις απεργιακές πορείες, στις συνελεύσεις της γειτονιάς του, στις συνελεύσεις του κλάδου του, στις ενημερώσεις των συναδέλφων του και άλλων εργαζομένων.
Εσύ στον δικό σου, περίμενε να βρεις άλλους συμφωνούντες άνεργους εκπαιδευτικούς, για να γκρεμίσετε όλοι μαζί το γεμάτο παθογένιες εκπαιδευτικό σύστημα, και να χτίσετε την εκπαίδευση-παλάτι. Προσοχή μόνο μην πειράξετε την χαβούζα που είναι έξω από την εκπαίδευση. Δεν υπάρχει λόγος άλλωστε. Είναι γνωστό ότι εκπαιδευτικά συστήματα-διαμάντια μπορούν να χτιστούν από εκπαιδευτικούς και μόνο, μέσα σε σάπια οικονομικά συστήματα. Ρεαλιστικό.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #845 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 12:20:19 μμ »
E, εγώ λοιπόν ήθελα να πω συγκεκριμένα για τις απεργίες των εκπαιδευτικών, ποιό είναι το πρόβλημά σου;
Αν θες να κάνουμε γενικότερη συζήτηση για το "σάπιο σύστημα" ευχαρίστως, αλλά στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξουμε, ότι ο κάθε λαός οικοδόμησε το πολιτικό και επομένως το οικονομικό σύστημα που του ταίριαζε. Και κανένα επιμέρους κομμάτι του συστήματος δεν λειτούργησε αυτόνομα και ανεξάρτητα από την γενικότερη σαπίλα. Θυμήσου τα αυτά όταν θα ξαναδείς τον κάθε Φωτόπουλο να προασπίζει τα «δίκαια κεκτημένα» του δίπλα σου. Η θεωρία του αυθυπόστατου και αυτοτροφοδοτούμενου συστήματος που επιβίωσε έξω από τις βουλές του «αθώου» λαού, κατέρρευσε. Πολύ απλά και εσύ κομμάτι του ίδιου σάπιου συστήματος είσαι τόσα χρόνια, σε ταίζει και το ταίζεις.

Όταν μείνεις και εσύ άνεργη να μας δώσεις οδηγίες πλεύσης. Προς το παρόν κάνεις κήρυγμα εκ του ασφαλούς ακόμα.
Κόψε τις προσωπικές επιθέσεις εφόσον δεν γνωρίζεις αυτόν που απευθύνεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2012, 12:22:40 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #846 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 07:28:29 μμ »
E, εγώ λοιπόν ήθελα να πω συγκεκριμένα για τις απεργίες των εκπαιδευτικών, ποιό είναι το πρόβλημά σου;
Αν θες να κάνουμε γενικότερη συζήτηση για το "σάπιο σύστημα" ευχαρίστως, αλλά στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξουμε, ότι ο κάθε λαός οικοδόμησε το πολιτικό και επομένως το οικονομικό σύστημα που του ταίριαζε. Και κανένα επιμέρους κομμάτι του συστήματος δεν λειτούργησε αυτόνομα και ανεξάρτητα από την γενικότερη σαπίλα. Θυμήσου τα αυτά όταν θα ξαναδείς τον κάθε Φωτόπουλο να προασπίζει τα «δίκαια κεκτημένα» του δίπλα σου. Η θεωρία του αυθυπόστατου και αυτοτροφοδοτούμενου συστήματος που επιβίωσε έξω από τις βουλές του «αθώου» λαού, κατέρρευσε. Πολύ απλά και εσύ κομμάτι του ίδιου σάπιου συστήματος είσαι τόσα χρόνια, σε ταίζει και το ταίζεις.

Όταν μείνεις και εσύ άνεργη να μας δώσεις οδηγίες πλεύσης. Προς το παρόν κάνεις κήρυγμα εκ του ασφαλούς ακόμα.
Κόψε τις προσωπικές επιθέσεις εφόσον δεν γνωρίζεις αυτόν που απευθύνεσαι.

Εσύ μπορείς να πεις ό,τι θέλεις αλλά η απεργία (και το θέμα του τόπικ) δεν είναι των εκπαιδευτικών αλλά της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ, όπως όλες άλλωστε οι απεργίες στη μεταμνημόνιο εποχή. Το ότι είναι πανεργατικές και όχι εκπαιδευτικών σημαίνει ότι κάτι συμβαίνει στην κοινωνία και εσύ δεν το βλέπεις με το επιχείρημα ότι είσαι άνεργος εκπαιδευτικός και δε σε ενδιαφέρει αν απεργούν και άλλοι. Σκέψου το λίγο και θα καταλάβεις ότι είναι προβληματικό. Δεν είσαι ο μόνος άνεργος αλλά υπάρχουν άνεργοι που βρίσκουν κοινά με τους εργαζόμενους γιατί καταλαβαίνουν ότι η επίθεση που δέχεται η ελληνική κοινωνία είναι συνολική και δεν αφορά μόνο τον άνεργο Green, τον άνεργο χ,ψ. Τώρα αν έχεις κάποιο θέμα με αυτούς που δουλέυουν στο δημόσιο σχολείο επειδή εσύ δεν δουλεύεις, ψάξτο. Υπάρχουν και ειδικοί. Γιατί ο λόγος σου βγάζει εμπάθεια προς σε αυτούς που δουλέυουν και "τρέφονται και τρέφουν το σάπιο σύστημα" όπως λες.
Ο δε Φωτόπουλος πού κολλάει; Όταν θέλουμε να δυσφημίσουμε μια απεργία λέμε "απεργεί ο Φωτόπουλος"; Δηλαδή επειδή απεργεί ο Φωτόπουλος σημαίνει ότι είναι λάθος και "σάπια" η απεργία;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #847 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 08:03:58 μμ »
E, εγώ λοιπόν ήθελα να πω συγκεκριμένα για τις απεργίες των εκπαιδευτικών, ποιό είναι το πρόβλημά σου;
Αν θες να κάνουμε γενικότερη συζήτηση για το "σάπιο σύστημα" ευχαρίστως, αλλά στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξουμε, ότι ο κάθε λαός οικοδόμησε το πολιτικό και επομένως το οικονομικό σύστημα που του ταίριαζε. Και κανένα επιμέρους κομμάτι του συστήματος δεν λειτούργησε αυτόνομα και ανεξάρτητα από την γενικότερη σαπίλα. Θυμήσου τα αυτά όταν θα ξαναδείς τον κάθε Φωτόπουλο να προασπίζει τα «δίκαια κεκτημένα» του δίπλα σου. Η θεωρία του αυθυπόστατου και αυτοτροφοδοτούμενου συστήματος που επιβίωσε έξω από τις βουλές του «αθώου» λαού, κατέρρευσε. Πολύ απλά και εσύ κομμάτι του ίδιου σάπιου συστήματος είσαι τόσα χρόνια, σε ταίζει και το ταίζεις.

Όταν μείνεις και εσύ άνεργη να μας δώσεις οδηγίες πλεύσης. Προς το παρόν κάνεις κήρυγμα εκ του ασφαλούς ακόμα.
Κόψε τις προσωπικές επιθέσεις εφόσον δεν γνωρίζεις αυτόν που απευθύνεσαι.
Ναι εντάξει, το κατάλαβα ότι ήθελες να πεις για τις απεργίες "συγκεκριμένα των εκπαιδευτικών" σε ένα θέμα στο οποίο (αυτή τη στιγμή) συζητείται μία απεργία ΟΛΩΝ των εργαζομένων. Αυτή σου η επιλογή είναι άλλωστε και το αντικείμενο του σχολιασμού μου. Και φυσικά δεν σε γνωρίζω προσωπικά, παρόλο που σου απευθύνομαι. Όχι πως και αυτούς που τους ξέρουμε προσωπικά τους γνωρίζουμε πραγματικά, αλλά τέλως πάντων. Εγώ γνωρίζω για σένα μόνο αυτά που εσύ μου αποκαλύπτεις, μέσα από τα γραπτά σου, όπως πχ το γεγονός ότι ανησυχείς για την αποτελεσματικότητα των απεργιών που κάνουν οι εκπαιδευτικοί μόνοι τους, αλλά οι απεργίες στις οποίες συμμετέχουν όλοι οι εργαζόμενοι (και οι εκπαιδευτικοί και οι άνεργοι), οι οποίες είναι συχνότερες και μαζικότερες, δεν φαίνεται να σε αφορούν ιδιαιτέρως.
Γενικά πάντως τι να σου πω; Εγώ δεν περιμένω να σταματήσει να με "ταϊζει" το σύστημα με τα ψίχουλα που μου πετάει, για να κάτσω να σκεφτώ και να βγάλω ένα συμπέρασμα για το ποιοι είναι οι σύμμαχοί μου και ποιοι οι εχθροί. Οπότε και άνεργη να μείνω (που μάλλον δεν αργεί πολύ κι αυτή η μέρα), την ίδια πλεύση θα έχω και τις ίδιες "οδηγίες" θα δίνω και στους άλλους.


ΥΓ: για τον Φωτόπουλο πάντως μην ανησυχείς. Δεν παίζει να τον τρακάρω. Δεν νομίζω πως του αρέσουν οι πορείες που συχνάζω  ::)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #848 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 10:51:29 πμ »
Θα πρότεινα και στους δύο να δείτε καλύτερα το θέμα του  topic πριν κάνετε υποδείξεις στους άλλους για το τι αυτό πραγματεύεται και που να γράφουν τι. Τόσο το εναρκτήριο μήνυμα όσο και το περιεχόμενο των 61 σελίδων μιλάει και για τις κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών και των συνδικαλιστικών τους φορέων. Μια χαρά λοιπόν κολλάει το σχόλιό μου για της μορφές αγώνα που επιλέγουν οι εκπαιδευτικοί.

«Φωτόπουλους» έχει και η εκπαίδευση. Ψάξτε τους συνδικαλιστές της, το που άνηκαν κομματικά τόσα χρόνια, σε τι πολιτικές έβαζαν πλάτη, τι προνόμια καρπώθηκαν οι ίδιοι, τι προνόμια εκχώρησαν στις πελατείες τους και που μεταπήδησαν ξαφνικά ως όψιμοι «αγανακτισμένοι» κατά ενός συστήματος που συνδιαμόρφωσαν.
Ε, ναι, με αυτούς και με τους «συναδέλφους» που βολεύτηκαν και ακόμα βολεύονται μέσω της λογικής της αρπαχτής, της μετριοκρατίας και της ασυδοσίας, ξαναλέω ότι δεν διεκδικώ τίποτα κοινό.

Στοχεύετε επιλεκτικά και σε λάθος στόχο εδώ και χρόνια. Η εσωτερική κάθαρση του κλάδου ήταν η στοιχειώδης προϋπόθεση για την ανάκτηση μίας αξιοπιστίας ώστε να μπορεί να διεκδικήσει από την πολιτεία επιπλέον παροχές και από την κοινωνία την αλληλεγγύη της. Όταν όμως οι παθογένειες του κλάδου  ονομάζονταν τόσα χρόνια «δίκαια κεκτημένα» (στο μαύρο χρήμα, στην αναξιοκρατία, στην ανισότητα, στο βόλεμα), λογικό ήταν ότι θα ερχόταν η ώρα που το σαθρό σύστημα θα κατάρρεε και θα πλάκωνε και εμάς τους ίδιους. Τρέχτε τώρα να σας το αναστήσει ο κάθε νέος λαϊκιστής «σωτήρας» που ξανατάζει μαζικούς διορισμούς...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2012, 10:56:17 πμ από Green »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #849 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 11:16:53 πμ »
προσωπικά, απεργώ ως αντίδραση στη στημένη τους δουλεία...πολλές στεναχώριες και δυσκολίες έχω και μία αξιοπρέπεια....μία μέρα από τις δύο θα την τιμήσω ενσυνείδητα.....το αν μετρήσει ή όχι δε με νοιάζει, ξέρω ότι δεν κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια όταν στο Σύνταγμα άλλοι πεθαίνουν....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #850 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 07:24:14 μμ »
@Green
Όσο αφορά εμένα, σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι το μήνυμά σου δεν είναι on topic, αλοίμονο. Απλά, όπως έγραψα και προηγουμένως, σχολιάζω την επιλογή σου να σε ενδιαφέρουν αποκλειστικά οι απεργίες που γίνονται μόνο από τους εκπαιδευτικούς και να αγνοείς τις γενικές απεργίες.
Και πολύ καλά κάνεις άλλωστε να διαχωρίζεις τους συναδέλφους σε σύμμαχους και εχθρούς. Επειδή κάνουμε την ίδια δουλειά με κάποιους, δεν σημαίνει ότι έχουμε τα ίδια συμφέροντα (ή για να είμαι πιο ακριβής, κάποιοι αυτοβαυκαλίζονται ότι δεν έχουν τα ίδια συμφέροντα με την "πλέμπα"). Αλλά μου κάνει εντύπωση που αγνοείς το γεγονός ότι επειδή ΔΕΝ κάνουμε την ίδια δουλειά με κάποιους, δεν σημαίνει ότι έχουμε διαφορετικά συμφέροντα. Ειδικά άμα σκεφτεί κανείς ότι άμα αφαιρέσεις τους εκπαιδευτικούς που ανέφερες, ο αριθμός των συμμάχων σου μειώνεται σημαντικά. Και εγώ όταν εντυπωσιάζομαι, μου έρχεται συγγραφική έμπνευση  ::)


ΥΓ: Ούτε για τους Φωτόπουλους της εκπαίδευσης να ανησυχείς. Αυτοί κι αν δεν πατάνε με τίποτα στις πορείες που συχνάζω. Γενικά νιώθω πολύ ασφαλής  ;D

@adigoni
Συνάδελφε σφίξε τα δόντια και κάνε και την 2η μέρα, γιατί αν δεν στηρίξουμε την 48ωρη θα γυρίσουμε πάλι στις τουφεκιές στον αέρα 24ωρες.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #851 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 07:29:54 μμ »
Απλά για κάποιους οι έννοιες αλληλεγγύη, κοινός αγώνας, κοινά αιτήματα είναι άγνωστες.
Ελπίζω από άγνοια και όχι από.. ιδεολογία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #852 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 12:06:46 μμ »
Πάντα ΝΑΙ στις απεργίες, οπότε ΝΑΙ και τώρα... και μη βιαστεί κανείς να σκεφτεί ότι δεν έχω οικονομικό ζόρι... αναπληρώτρια β΄φάσης χωρίς ταμείο ανεργίας και μισθοδοσία ακόμα, με παιδιά, δάνεια κλπ όπως όλοι μας... ούτε θα επιχειρηματολογήσω ως προς την αποτελεσματικότητα της απεργίας... δεν είναι αποτελεσματική όσο δεν απεργούμε όλοι ακριβώς γιατί αμφισβητούμε την αποτελεσματικότητα... προσωπικά την κάνω και μόνο για την τιμή των όπλων, για τη συνείδηση και αξιοπρέπειά μου, για να μπορώ την Πέμπτη να κοιτάξω στα μάτια τους μαθητές μου και να τους εξηγήσω τους λόγους που έχασαν το μάθημά μου και να κάνω επιτέλους και ένα διαφορετικό μάθημα (πέρα από το γνωστικό) για ανθρώπινες αξίες...που θα είναι και βιωματικό και όχι θεωρητικό λογύδριο...
και στην τελική ας πέσω μαχόμενη... ναι, θα μου λείψουν τα 2 ημερομίσθια και ίσως περισσότερο από τους υπόλοιπους μόνιμους συναδέλφους του σχολείου μου (από σύλλογο 40 ατόμων απεργήσαμε την προηγούμενη φορά 2 μόνιμοι και 2 αναπληρωτές), θα μπορούσα όμως να περιμένω ακόμα άνεργη την επόμενη φάση αναπλήρωσης...οπότε δε θα είχα ούτε αυτά τα πολύτιμα 2 ημερομίσθια ούτε τίποτα...
όσοι απεργήσουν, ας σκεφτούν ότι με συμμετοχή στη μία από τις δύο ημέρες δυναμιτίζεται όποια προοπτική για περαιτέρω και πιο αποτελεσματική κινητοποίηση, ας μην υποβιβάσουμε την αξία της 48ωρης.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (σχολιασμός) - Νέες Κινητοποιήσεις
« Απάντηση #853 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 06:24:45 μμ »
Και το κυριώτερο είναι όταν κάνουμε απεργία, να μην την κάνουμε κι αυτή από τον καναπέ μας. Δηλαδή κατεβαίνουμε στις πορείες, συμμετέχουμε στην απεργιακή περιφρούρηση, συμμετέχουμε στις εξορμήσεις ενημέρωσης πριν την απεργία, μιλάμε με τους συναδέλφους μας για το ζήτημα. Κοινώς, βοηθάμε και εμείς στην επιτυχία της απεργίας, για να μην πηγαίνει χαμένο το μεροκάματο που μας κόβουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.