*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1379940 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2464 στις: Ιούλιος 04, 2020, 04:52:20 μμ »
AIANTAS91, το εκκαθαριστικό το ζητάνε κάθε χρόνο. Θα έπρεπε να το στείλεις ηλεκτρονικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:45 »

Αποσυνδεδεμένος ntory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2465 στις: Ιούλιος 06, 2020, 12:36:12 μμ »
Καλησπερα,
Εμενα τελικα μου ειχαν υπολογισει λαθος τα ενσημα απο τον οαεδ κι ετσι εβγαλαν λαθος αποφαση...οποτε προσεχετε γενικα γιατι λαθη γινονται απ οτι φαινεται!

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2466 στις: Ιούλιος 06, 2020, 02:49:20 μμ »
GMORK, σου παραθέτω τι μου απάντησαν από τα κεντρικά του ΟΑΕΔ σε παρεμφερή ερώτηση. Βέβαια εγώ τα έστειλα όλα τα δικαιολογητικά, ώστε να είμαι καλυμμένη.

ΜΑΡΙΑ ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗ <m.tsirogianni@oaed.gr>
Fri 7/3/2020 9:42 AM
Καλημέρα σας,

H επισύναψη παραστατικών είναι προαιρετική κατά τη ηλεκτρονική αίτηση. Ωστόσο κατά την επεξεργασία του φακέλου σας και στη περίπτωση μη δυνατότητας αυτεπάγγελτης αναζήτησης ορισμένων εξ αυτών από την Υπηρεσία δύναται να σας ζητηθούν περαιτέρω στοιχεία.

Μη ηλεκτρονικώς αποθηκευμένα δικαιολογητικά - τύπου: λογαριασμός ΔΕΗ, ταυτότητα κλπ- δύναται να τα σκανάρετε ή να τα φωτογραφήσετε και κατόπιν να τα προωθήσετε ως συνημμένα στην αίτηση σας.

Εκ της Δ/νσης Ασφάλισης-Α6
Καλησπέρα κ γώ μίλησα σήμερα με τον ΟΑΕΔ της περιοχής μου κ η απάντηση ήταν η ίδια, δεν στέλνουμε τίποτα όταν επεξεργαστούν την αίτησή μας αν χρειαστούν κάτι θα επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μας κ θα μας ζητήσουν να το στείλουμε.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2467 στις: Ιούλιος 06, 2020, 04:45:32 μμ »
Καλησπερα,
Εμενα τελικα μου ειχαν υπολογισει λαθος τα ενσημα απο τον οαεδ κι ετσι εβγαλαν λαθος αποφαση...οποτε προσεχετε γενικα γιατι λαθη γινονται απ οτι φαινεται!
Χαίρομαι που έχουμε ενημερωμένους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι με την εμπειρία που έχουν αποκτήσει ξέρουν να υπολογίζουν σωστά όσα δικαιούνται και να υποδεικνύουν στον ΟΑΕΔ ότι έχει γίνει λάθος στον υπολογισμό. Σπάνιο μεν, αλλά τελικά συνέβη να κάνει λάθος και ο ΟΑΕΔ σε κάτι τόσο απλό όσο η καταμέτρηση των ενσήμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:45 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2468 στις: Ιούλιος 06, 2020, 06:52:07 μμ »
Καλησπέρα κ γώ μίλησα σήμερα με τον ΟΑΕΔ της περιοχής μου κ η απάντηση ήταν η ίδια, δεν στέλνουμε τίποτα όταν επεξεργαστούν την αίτησή μας αν χρειαστούν κάτι θα επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μας κ θα μας ζητήσουν να το στείλουμε.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα με ΟΑΕΔ περιοχής μου μου είπαν είτε να τους τα στείλω με mail είτε να πάω από κει χωρίς ραντεβου, με μάσκα, αν δε γίνεται να τα στείλω για κάποιο λόγο.Τους έστειλα ήδη mail κ όλα οκ!

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2469 στις: Ιούλιος 06, 2020, 08:32:34 μμ »
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα με ΟΑΕΔ περιοχής μου μου είπαν είτε να τους τα στείλω με mail είτε να πάω από κει χωρίς ραντεβου, με μάσκα, αν δε γίνεται να τα στείλω για κάποιο λόγο.Τους έστειλα ήδη mail κ όλα οκ!
Δεν έπρεπε να δουλεύουν με το ίδιο σύστημα;

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2470 στις: Ιούλιος 11, 2020, 01:29:48 μμ »
Μία ερώτηση και από μένα. Για 5 ένσημα δεν παίρνω ταμείο γιατί δεν μετράνε οι 2 τελευταίοι μήνες. Θα κάνω νέα πρόσληψη και απόλυση σε φροντιστήριο. Έχει σημασία πόσα ένσημα θα βάλω ή μπορώ ακόμα και 1 ή 2? Αν με δηλωσουν μόλις για 1 ώρα την ημέρα θα πάρω λιγότερα λεφτά στο ταμείο γιατί θα είμαι χαμηλόμισθος ή μετράει το τελευταίο εξάμηνο ή ο τελευταίος μήνας μισθοδοσίας?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2471 στις: Ιούλιος 11, 2020, 10:14:11 μμ »
Δεν έχει σημασία πόσα ένσημα θα βάλεις. Αρκεί μέσα στο υπολογίσιμο διάστημα να βγαίνουν 125 ένσημα.
Μετράνε τα μικτά του τελευταίου εξαμήνου στην απόφαση αν θα πάρεις πλήρες ταμείο ή λιγότερο ως χαμηλόμισθος.
Εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα βάζοντας λίγα ένσημα, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει το φροντιστήριο πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2472 στις: Ιούλιος 12, 2020, 04:36:41 μμ »
Δεν έχει σημασία πόσα ένσημα θα βάλεις. Αρκεί μέσα στο υπολογίσιμο διάστημα να βγαίνουν 125 ένσημα.
Μετράνε τα μικτά του τελευταίου εξαμήνου στην απόφαση αν θα πάρεις πλήρες ταμείο ή λιγότερο ως χαμηλόμισθος.
Εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα βάζοντας λίγα ένσημα, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει το φροντιστήριο πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ελπίζω όλα να πάνε καλά

Συνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2473 στις: Αύγουστος 08, 2020, 10:28:04 πμ »
Δεν έχει σημασία πόσα ένσημα θα βάλεις. Αρκεί μέσα στο υπολογίσιμο διάστημα να βγαίνουν 125 ένσημα.
Μετράνε τα μικτά του τελευταίου εξαμήνου στην απόφαση αν θα πάρεις πλήρες ταμείο ή λιγότερο ως χαμηλόμισθος.
Εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα βάζοντας λίγα ένσημα, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει το φροντιστήριο πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου.
Καλημερα..ισχυει αυτο για το ποσο του ταμειου πλεον? Αφου γραφει πως το κατωτατο ειναο 399 ..στο συζυγο μου εβαλαν 359 αλλαδεν εχει την αποφαση ουτε τους μηνες επιδοτησης..τι ισχυει τελικα?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2474 στις: Αύγουστος 08, 2020, 11:22:07 πμ »
Αυτό που παραθέτεις είναι απάντηση στον thymiara. Δεν ισχύει γενικά. Είναι μόνο για τη δική του περίπτωση.

Πού γράφει 399; Φυσικά και ισχύουν όσα ξέρουμε για επιδότηση ανάλογα με τα μικτά του τελευταίου εξαμήνου.
Όλες τις λεπτομέρειες για αυτό το θέμα μπορείς να τις διαβάσεις εδώ: https://www.pde.gr/index.php?topic=27872.0

Συνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2475 στις: Αύγουστος 08, 2020, 06:48:28 μμ »
Αυτό που παραθέτεις είναι απάντηση στον thymiara. Δεν ισχύει γενικά. Είναι μόνο για τη δική του περίπτωση.

Πού γράφει 399; Φυσικά και ισχύουν όσα ξέρουμε για επιδότηση ανάλογα με τα μικτά του τελευταίου εξαμήνου.
Όλες τις λεπτομέρειες για αυτό το θέμα μπορείς να τις διαβάσεις εδώ: https://www.pde.gr/index.php?topic=27872.0
μα περυσι με τις ιδιεςωρες στο φροντιστηριο πηρε 519( 3 προστατευομενα μελη) τι αλλαξε φετος? Προβληματιζομαστε αν πρεπει να κανει ενσταση γιατι δεν υπαρχει πουθενα η αποφαση ενταξης στην επιδοτηση
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2476 στις: Αύγουστος 08, 2020, 07:48:35 μμ »
μα περυσι με τις ιδιεςωρες στο φροντιστηριο πηρε 519( 3 προστατευομενα μελη) τι αλλαξε φετος? Προβληματιζομαστε αν πρεπει να κανει ενσταση γιατι δεν υπαρχει πουθενα η αποφαση ενταξης στην επιδοτηση
Αν έχετε αμφιβολίες ζητήστε την απόφαση κι αν χρειαστεί να κάνετε ένσταση. Δεν έχω δεδομένα για να κρίνω την περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Tsoufis1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2477 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:16:13 μμ »
Καλησπερα και καλο μηνα εχω ενσημα απο τις 9 νοεμβριου του 2019 εως 16 μαιου του 2021 βγαινω ταμειο παλι?επισης εχω παραιτηθει απο την δουλεια μ ειμαι σε αλλη και σκεφτομαι να παραιτηθω αν παω σε εναν φιλο μ να με κανει προσληψη ποσα ενσημα πρεπει να με κολλησει και τα ενσημα που ζηταει ο οαεδ για επιδομα απο ποια δουλεια θα τα παρω?ευχαριστω εκ το προτερων.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.