*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378643 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #630 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:01:44 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:05 »

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #631 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:15:29 μμ »
Αν δεν παρουσιαστείς την ημέρα που σου όρισαν και πας 2 -3 μέρες αργότερα, υπάρχει πρόβλημα;;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #632 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:19:13 μμ »
Αν δεν παρουσιαστείς την ημέρα που σου όρισαν και πας 2 -3 μέρες αργότερα, υπάρχει πρόβλημα;;

Οχι δεν υπάρχει..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #633 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:35:42 μμ »
εμένα μου είπαν μέχρι και 20 μέρες αργότερα. Ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:05 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #634 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:44:44 μμ »
εμένα μου είπαν μέχρι και 20 μέρες αργότερα. Ισχύει;

Σε αντίστοιχη ερωτηση συναδέλφου :

Το ερωτημα τωρα: Τι ακριβως ειναι η τελευταια μερα πληρωμης? Μπορω να παω οποιαδηποτε στιγμη μεσα σε αυτο το διαστημα 2 μηνων για να μου καταβληθει η συγκεκριμενη δοση?
Αν παω ας πουμε 15/09/2010, θα μου καταβληθουν δυο δοσεις μαζεμενες? (αυτη που εχει πρωτη μερα 1/8 και η επομενη που εχει πρωτη μερα 1/9) ??
Γενικα τι γινεται στην περιπτωση που δεν μπορεις να πας την μερα που σου λενε (την πρωτη μερα?)
Γνωριζω οτι σιγουρα δεν γινεται να πας πιο ΠΡΙΝ, δεν σου εγκρινουν την πληρωμη. Τι γινεται ομως αν πας μετα, και ποσες μερες μετα μπορεις να πας;

Ευχαριστω!


η απάντηση:

Μπορείς να πας κατά την περίοδο των δύο μηνών που αναγράφεται σε κάθε επιταγή και μπορείς να πάρεις και δύο δόσεις μαζί. Δεν υπάρχουν επιπτώσεις αν δεν πας μετά την τελευταία μέρα πληρωμής.


Για μια ακόμη φορα ο jak13 μας ενημερώνει με ακρίβεια ..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #635 στις: Ιούλιος 09, 2010, 12:05:21 πμ »


Για μια ακόμη φορα ο jak13 μας ενημερώνει με ακρίβεια ..


domenica, για άλλη μια φορά σ`ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για το χρόνο που διαθέτεις για την πληροφόρηση.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #636 στις: Ιούλιος 09, 2010, 02:46:15 μμ »
εβγαλα καρτα κ εκανα αιτηση. μου ειπαν να παρουσιαστω στισ 17/07 για να ανανεωσουν την καρτα. το θεμα ειναι οτι αν μου ξαναζητηθει να την ανανεωσουν 17/08 μπορει ναμε καπου αλλου διακοπες και μπορει να μην μπορω να την ανανεωσω. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση, χανω το επιδομα?αν ξερει καποιος ας πει .
Res

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #637 στις: Ιούλιος 09, 2010, 02:51:39 μμ »
εβγαλα καρτα κ εκανα αιτηση. μου ειπαν να παρουσιαστω στισ 17/07 για να ανανεωσουν την καρτα. το θεμα ειναι οτι αν μου ξαναζητηθει να την ανανεωσουν 17/08 μπορει ναμε καπου αλλου διακοπες και μπορει να μην μπορω να την ανανεωσω. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση, χανω το επιδομα?αν ξερει καποιος ας πει .

Η απάντηση υπάρχει στο προηγούμενο μήνυμα που έχει παραθέσει η domenica!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #638 στις: Ιούλιος 12, 2010, 06:25:07 μμ »
εκανα τα χαρτια και μου ειπαν να παω στις 14 ιουλιου να στην τραπεζα να παρω τα χρηαματα.δεν μου ανεφεραν να παω ν ανανεωσω την καρτα 1/7 πχ ,καθοτι 1/6 εκανα τα χαρτια μου.τι γινεται?πρεπει να παω αυριο για ανανεωση της καρτας?χανω καποια λεφτα?σημειωτεον πρωτη φορα βγαινω ταμειο ανεργιας.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #639 στις: Ιούλιος 13, 2010, 09:49:44 πμ »
εκανα τα χαρτια και μου ειπαν να παω στις 14 ιουλιου να στην τραπεζα να παρω τα χρηαματα.δεν μου ανεφεραν να παω ν ανανεωσω την καρτα 1/7 πχ ,καθοτι 1/6 εκανα τα χαρτια μου.τι γινεται?πρεπει να παω αυριο για ανανεωση της καρτας?χανω καποια λεφτα?σημειωτεον πρωτη φορα βγαινω ταμειο ανεργιας.

Αν διαβάσεις τις απαντήσεις σε αντίστοιχα ερωτήματα (λίγο παραπάνω) θα διαπιστώσεις πως δεν χάνεις χρήματα και δε χρειάζεται ν'ανησυχείς..
Για να πάρεις τα χρήματα του επιδόματος αυτό που γνωρίζω είναι πως περνάς (τη δεδομένη ημερομηνία) πρωτα απο τον ΟΑΕΔ για να πάρεις την εγκριση / επιβεβαίωση .Ετσι μπορείς να τους ρωτήσεις σχετικά με την ανανέωση της κάρτας σου..Σε άλλα υποκαταστήματα δίνουν ημερομηνία ανα μήνα,σε άλλα ενα τρίμηνο ...(αναφερομαι βέβαια  στους μήνες του καλοκαιριού) ..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #640 στις: Ιούλιος 17, 2010, 09:24:52 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε, καθώς έχω αγχωθεί πολύ.Έκανα την αίτηση για ταμείο ανεργίας στον Οαεδ και πρέπει να παρουσιαστώ στις 29/7 για να μου πουν αν δικαιούμαι τα χρήματα ή όχι και λογικά να τα βάλουν στο λογαριασμό μου. Έχω όμως χάσει το χαρτί του Οαεδ που μας έδωσαν και πρέπει να έχω μαζί μου εκείνη την ημέρα. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;;;;Έχει κανεις σας αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση;;Σας παρακαλώ κάποιος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #641 στις: Ιούλιος 18, 2010, 08:52:41 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε, καθώς έχω αγχωθεί πολύ.Έκανα την αίτηση για ταμείο ανεργίας στον Οαεδ και πρέπει να παρουσιαστώ στις 29/7 για να μου πουν αν δικαιούμαι τα χρήματα ή όχι και λογικά να τα βάλουν στο λογαριασμό μου. Έχω όμως χάσει το χαρτί του Οαεδ που μας έδωσαν και πρέπει να έχω μαζί μου εκείνη την ημέρα. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;;;;Έχει κανεις σας αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση;;Σας παρακαλώ κάποιος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ!!!

Το ίδιοι ακριβώς έπαθα κι εγώ.Την ίδια μέρα που μου το έδωσαν μέχρι να έρθω σπίτι μου έπεσε κάπου μαζί με την κάρτα. Μόνο που εγώ στάθηκα τυχερή γιατί το βρήκε μια γυναίκα που έψαξε το σταθερό μου από τον κατάλογο  ;D
Αλλά στο ενδιάμεσο που είχα ρωτήσει διάφορους μου είπαν να μην αγχώνομαι και να πάω απλά να το δηλώσω στον οαεδ κι αυτοί θα μου βγάλουν άλλη κάρτα και αυτοί θα βρουν και τα στοιχεία μου..Οπότε don't worry μικρό το κακό..

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #642 στις: Ιούλιος 18, 2010, 09:55:58 πμ »
σε ευχαριστώ solero. την κάρτα ανεργίας ευτυχώς δεν την έχω χάσει. μόνο το έγγραφο που μου έδωσαν την ημέρα που κατέθεσα τα χαρτιά μου στον Οαεδ. Αύριο σκέφτομαι να τους τηλεφωνήσω και να τους ρωτήσω τι πρέπει να κάνω. ελπίζω να μην κινδυνεύω να χάσω το επίδομα γι' αυτό το λόγο. σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #643 στις: Ιούλιος 18, 2010, 01:34:36 μμ »
σε ευχαριστώ solero. την κάρτα ανεργίας ευτυχώς δεν την έχω χάσει. μόνο το έγγραφο που μου έδωσαν την ημέρα που κατέθεσα τα χαρτιά μου στον Οαεδ. Αύριο σκέφτομαι να τους τηλεφωνήσω και να τους ρωτήσω τι πρέπει να κάνω. ελπίζω να μην κινδυνεύω να χάσω το επίδομα γι' αυτό το λόγο. σε ευχαριστώ

Νομιζω κι εγω οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις. Το χαρτι αυτο ειναι περισσοτερο για δικη σου ενημερωση αφου εχει πληροφοριες τυπου ποτε να παρουσιαστεις, τις δοσεις του επιδοματος κλπ.
Τα στοιχεια αυτα τα εχουν στα pc τους, οποτε... πραγματικα δεν πειραζει.
Εμενα επανω σε αυτο το χαρτι οταν αρχιζω και εισπραττω σβηνουν καθε μηνα που εισεπραξα. Ισως τοτε μονο να ειναι απαραιτητο το πρωτοτυπο. Τωρα δεν χρειαζεται.
... and justice for all...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 310
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 298
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.