*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #952 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:10:50 μμ »
Ναι αλλά το αν είχε κάνει αίτηση ή όχι δεν σημαίνει ότι είχε και δικαίωμα να πάρει ταμείο ανεργίας.

Μακάρι να μη χρειαζόταν να επαναλαμβάνουμε ποτέ τα ίδια είτε στο γραπτό είτε στον προφορικό λόγο,
αλλά σε κάθε περίπτωση που κάποιος δεν τα ξέρει δε γίνεται να μην τα επαναλάβεις...

Το πρόβλημα με τους περισσότερους είναι ότι δε διαβάζουν τις παλιές δημοσιεύσεις, ούτε κάνουν μια απλή αναζήτηση στο pde. Προφανώς δεν ξέρουν πώς να το κάνουν ή δεν έχουν χρόνο να διαβάσουν πολλά από τα γραμμένα ή απλά βαριούνται. Τι να τους κάνουμε;  ;)

Θα ήταν πολύ εύκολο να μάθουμε και το αποτέλεσμα και να απαντήσουμε σ`αυτό που πράγματι χρειάζεται η συνάδελφος.

Πολλές φορές πράγματι δε χρειάζεται να κουράζουμε επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Διότι το να λες "αν είχες ξαναπάρει το επίδομα.... "και να γράφεις ένα ολόκληρο αχρείαστο σενάριο, τη στιγμή που ξέρεις ότι δεν έχει ξαναπάρει το επίδομα, ποιον ωφελεί;

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να γράφεις όσες φορές θέλεις τα ίδια και τα ίδια, γι`αυτό άλλωστε δε σχολίασα ποτέ κάτι που έχεις γράψει όσο υπερβολικό και να το θεωρώ.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τις κρίσεις σου στις ουσιαστικές τοποθετήσεις που κάνω, αφού όπως είπες δεν σε ενδιαφέρει η επίδειξη γνώσεων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:04 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #953 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:19:46 μμ »
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να γράφεις όσες φορές θέλεις τα ίδια και τα ίδια, γι`αυτό άλλωστε δε σχολίασα ποτέ κάτι που έχεις γράψει όσο υπερβολικό και να το θεωρώ.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τις κρίσεις σου στις ουσιαστικές τοποθετήσεις που κάνω, αφού όπως είπες δεν σε ενδιαφέρει η επίδειξη γνώσεων.
Δεν ήταν πρόταση κρίσης jak_13. Ένα απλό ερώτημα ήταν, για να δω μήπως υπάρχει κάτι που δεν ξέρω ή δεν το έλαβα υπόψη μου. Το θέμα είναι ότι εμείς είμαστε εδώ και συζητάμε ενώ η marion που ρώτησε δε μπήκε στο pde να δει την απάντηση που πήρε καθώς και τις ερωτήσεις μας! Μου φαίνεται ότι φτάνουμε σε σημείο να ασχολούμαστε περισσότερο από τους άμεσα ενδιαφερόμενους... Ακόμα δεν είδα μήνυμα της Iris_ που είχε ρωτήσει την προηγούμενη φορά και εξαφανίστηκαν τα ίχνη της τόσες μέρες τώρα!  :(

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #954 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 08:08:04 μμ »
Lasid και jak 13 σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Γνωρίζετε και οι δύο πολλά, μας πληροφορείτε και σας ευχαριστούμε ούτως ή άλλως. Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη. Λοιπόν, τονίζω ότι δεν έχω ξαναπάρει ταμείο ανεργίας. Το 2010 τα ένσημά μου είναι 79 και το 2011 ( μέχρι και τις 30/06) 90 = 169. Μου λείπουν 31 ένσημα. Αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει να έχω επιπλέον γύρω στους τρεισήμισι μήνες ασφάλιση προκειμένου να το δικαιούμαι, αλλά και πάλι είναι δυνατόν ακόμη κι αν πω στον εργοδότη μου να καθυστερήσει την απόλυση και να πληρώσω έστω εγώ το επιπλέον ΙΚΑ , το γεγονός ότι το 2010 έχω 79 αντί για 80 ένσημα σημαίνει ότι και πάλι θα κοπώ απ' τη διαδικασία; Να συμπληρώσω ότι το καλοκαίρι πήγα στον ΟΑΕΔ να υποβάλλω σχετική αίτηση, αλλά ο υπάλληλος μέτρησε τα ένσημά μου, μού είπε ότι δεν το δικαιούμαι και άρα να μην υποβάλλω τα χαρτιά μου. Ευχαριστώ και πάλι για την όποια απάντηση.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #955 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 08:11:01 μμ »
Επίσης, κάτι συμπληρωτικό. Είναι απολύτως βέβαιο ότι δεν αρκούν τα 125 ένσημα και από πότε έχει αλλάξει αυτό;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:04 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #956 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 08:31:48 μμ »
Επίσης, κάτι συμπληρωτικό. Είναι απολύτως βέβαιο ότι δεν αρκούν τα 125 ένσημα και από πότε έχει αλλάξει αυτό;

Επειδή επιδοτείσαι για πρώτη φορά:

 
Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
·        Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.·        Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.


Αν μπορείς πείσε τον εργοδότη σου να σου παρατείνει τη σύμβαση εργασίας, μέχρι να καλυφθεί μια απ`αυτές τις προϋποθέσεις.
Να είσαι καλά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #957 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 08:42:15 μμ »
Δεν ήταν πρόταση κρίσης jak_13. Ένα απλό ερώτημα ήταν, για να δω μήπως υπάρχει κάτι που δεν ξέρω ή δεν το έλαβα υπόψη μου. Το θέμα είναι ότι εμείς είμαστε εδώ και συζητάμε ενώ η marion που ρώτησε δε μπήκε στο pde να δει την απάντηση που πήρε καθώς και τις ερωτήσεις μας! Μου φαίνεται ότι φτάνουμε σε σημείο να ασχολούμαστε περισσότερο από τους άμεσα ενδιαφερόμενους... Ακόμα δεν είδα μήνυμα της Iris_ που είχε ρωτήσει την προηγούμενη φορά και εξαφανίστηκαν τα ίχνη της τόσες μέρες τώρα!  :(

Υπάρχουν και προηγούμενες κρίσεις συνάδελφε και χαρακτηρισμοί που είναι οι αποκλειστικές αιτίες για να φτάνουμε στο σημείο αυτό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #958 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 08:58:21 μμ »
Δεν ήταν πρόταση κρίσης jak_13. Ένα απλό ερώτημα ήταν, για να δω μήπως υπάρχει κάτι που δεν ξέρω ή δεν το έλαβα υπόψη μου. Το θέμα είναι ότι εμείς είμαστε εδώ και συζητάμε ενώ η marion που ρώτησε δε μπήκε στο pde να δει την απάντηση που πήρε καθώς και τις ερωτήσεις μας! Μου φαίνεται ότι φτάνουμε σε σημείο να ασχολούμαστε περισσότερο από τους άμεσα ενδιαφερόμενους... Ακόμα δεν είδα μήνυμα της Iris_ που είχε ρωτήσει την προηγούμενη φορά και εξαφανίστηκαν τα ίχνη της τόσες μέρες τώρα!  :(
Υπάρχουν και προηγούμενες κρίσεις συνάδελφε και χαρακτηρισμοί που είναι οι αποκλειστικές αιτίες για να φτάνουμε στο σημείο αυτό.
Συγνώμη αν έδωσα αυτήν την εντύπωση, αλλά δεν ήταν πρόθεσή μου.
Είμαστε σοβαροί και υπεύθυνοι άνθρωποι και ξέρουμε ότι ο λόγος μας αρκεί!
Μακάρι να μπορούσα να κάνω και κάτι παραπάνω για να παράσχω τις διαβεβαιώσεις μου για αυτό!

Το λέω άλλη μια φορά: "Είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον". Κανείς δε βάλλει εναντίον κανενός!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #959 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:22:28 πμ »
Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ γιατί ήρθε εγκριτική απόφαση, ύστερα από ένσταση που έκανα, για να πάρω το ταμέιο ανεργίας. Ο ΟΑΕΔ πίστώσε το πόσο για τρεις μήνες, όπως όφειλε, δηλαδή από 7/7/2011 έως και σήμερα. Στην τράπεζα ωστόσο δεν υπάρχει ούτε ευρώ!!!!Η προϋσταμένη μου είπε ότι δεν είναι θέμα του οργανισμού αλλά του κράτους που οφείλει να καταθέσει τα χρήματα!!!! Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #960 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:24:14 πμ »
Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ γιατί ήρθε εγκριτική απόφαση, ύστερα από ένσταση που έκανα, για να πάρω το ταμέιο ανεργίας. Ο ΟΑΕΔ πίστώσε το πόσο για τρεις μήνες, όπως όφειλε, δηλαδή από 7/7/2011 έως και σήμερα. Στην τράπεζα ωστόσο δεν υπάρχει ούτε ευρώ!!!!Η προϋσταμένη μου είπε ότι δεν είναι θέμα του οργανισμού αλλά του κράτους που οφείλει να καταθέσει τα χρήματα!!!! Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία;;;;;;;
ποτε δοθηκε η εντολη?γιατι αργουν να φανουν τα χρηματα..μπορει και το απογευμα μπορει και την αλλη μερα
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #961 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:30:08 πμ »
Η εντολή για τους δύο πρώτους μήνες δόθηκε κανονικά άσχετα αν εκρεμούσε η ένσταση προκειμένου να πάρω τα χρήματα μέχρι να έρθει η εγκριτική από την ένσταση. Η εγκριτική ήρθε 30 Σεπτεμβρη

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #962 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:37:42 πμ »
Η εντολή για τους δύο πρώτους μήνες δόθηκε κανονικά άσχετα αν εκρεμούσε η ένσταση προκειμένου να πάρω τα χρήματα μέχρι να έρθει η εγκριτική από την ένσταση. Η εγκριτική ήρθε 30 Σεπτεμβρη
Πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς από αύριο. Σήμερα όντως μπορεί να μη φανεί το ποσό κατάθεσης. Αν είχε δοθεί εντολή για τους δυο προηγούμενους μήνες, δε θα είχε κατατεθεί το κάθε επίδομα στον μήνα του προ ενός μηνός και προ διμήνου; Όλα μαζί θα μπούνε τα λεφτά για όλο το τρίμηνο, αλλά λογικό είναι να φανούν αύριο. Ως τώρα δεν καθυστέρησαν κανένα ταμείο ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #963 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:47:40 πμ »
πργματι και εμενα 3-4 μερες μετα την εντολη μπαινουν τα χρηματα το αργοτερο

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #964 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:58:56 πμ »
Εμένα ως τώρα εμφανίζονται το ίδιο κιόλας απόγευμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #965 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 01:11:41 μμ »
Εμένα ως τώρα εμφανίζονται το ίδιο κιόλας απόγευμα.  :)
Το ίδιο και σε εμένα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158570
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.