*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372300 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 07, 2008, 11:19:20 πμ »
αννετα η ειρωνεια ειναι κοινο τους σπορ. μην πτοεισαι! ξερω θα χασεις χρονο αλλα μονο ετσι θα βγαλεις ακρη. και μενα τα ιδια μου κανουνε στην δδε μου. απο το τηλεφωνο ακομη μου μιλουν αποπαιρνοντας με , υποτιμωντας με και παραπεμποντας με. δοκιμασε πρωτα διαφορα τηλεφωνα ακομη και σχετικα ασχετα, μιλα πολυ πολυ ευγενικα ως και "ηλιθια" (αχ βρε παιδια δεν το ηξερα... αν μπορειτε να βοηθησετε...συγνωμη, δεν το ηξερα...δικιο εχετε την αλλη φορα θα το κανω (αυτο που θελουν αυτοι ακομη κι αν ξερεις οτι στα λενε λαθος!)...) και αν απο το τηλεφωνο δεν βγαλεις ακρη πρεπει να πας απο κει! παλι θα σε υποτιμησουν, αλλα τωρα σε εχουν κατα προσωπο, ητοι ξερουν οτι δεν θα φυγεις απρακτη, τους παει 3 και 1 γιατι δεν θελουν να ακουστουν, θα τους μπαστακωθεις ωσπου να εξυπηρετηθεις! απο κοντα να εισαι ευγενικη , οχι δουλικη, ετοιμολογη (να τα εχεις σκεφτει ολα απο πριν) και ψυχραιμη.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 07, 2008, 10:43:36 μμ »
Παίδες εγώ έχω κάνει αίτηση για το επίδομα από τις 26/6/08 με την προϋπόθεση ότι εκκρεμεί το χαρτί "βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα του Απριλίου". Έχω κάνει αίτηση στην Α/βάθμια για να μου το στείλουν....ωστόσο ΔΕΝ μου το έχουν στείλει και τα τηλ. ΔΕΝ τα σηκώνουν από την περασμένη Τετάρτη!

Ο υπάλληλος από τον ΟΑΕΔ μου ζητάει το χαρτί....τι κάνω;;;;;;;;;;;
"Λογικά" τα ένσημα του Απριλίου θα πρέπει να έχουν οριστικοποιηθεί και να φαίνονται έτσι στο σύστημα του ΙΚΑ. Κάνε τον κόπο να πας στο ΙΚΑ και να ζητήσεις, δίνοντας τον ΑΜ σου να δουν αν έχουν οριστηκοποιηθεί τα ένσημα και να στα εκτυπώσουν.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 07, 2008, 11:05:48 μμ »
Παίδες εγώ έχω κάνει αίτηση για το επίδομα από τις 26/6/08 με την προϋπόθεση ότι εκκρεμεί το χαρτί "βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα του Απριλίου". Έχω κάνει αίτηση στην Α/βάθμια για να μου το στείλουν....ωστόσο ΔΕΝ μου το έχουν στείλει και τα τηλ. ΔΕΝ τα σηκώνουν από την περασμένη Τετάρτη!

Ο υπάλληλος από τον ΟΑΕΔ μου ζητάει το χαρτί....τι κάνω;;;;;;;;;;;
"Λογικά" τα ένσημα του Απριλίου θα πρέπει να έχουν οριστικοποιηθεί και να φαίνονται έτσι στο σύστημα του ΙΚΑ. Κάνε τον κόπο να πας στο ΙΚΑ και να ζητήσεις, δίνοντας τον ΑΜ σου να δουν αν έχουν οριστηκοποιηθεί τα ένσημα και να στα εκτυπώσουν.
Οταν απολύθηκες, εκτός της απόλυσης πρέπει να σου έδωσαν και μία έντυπη φόρμα όπου ο εργοδότης, το σχολείο στην προκειμένη περίπτωση,  συμπλήρωσε χειρόγραφα τους μήνες και τα ένσημα του τελευταίου τριμήνου, -Απρίλιο, Μάιο , Ιούνιο-, το οποίο είναι και θεωρημένο από το ΙΚΑ της περιοχής όπου ανήκει το σχολείο. Αυτό σου ζητούν. 

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 07, 2008, 11:48:51 μμ »
Mα ακριβώς αυτό το χαρτί λέει ότι δεν της έδωσαν marias.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:48 »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 08, 2008, 08:44:24 πμ »
Παίδες εγώ έχω κάνει αίτηση για το επίδομα από τις 26/6/08 με την προϋπόθεση ότι εκκρεμεί το χαρτί "βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα του Απριλίου". Έχω κάνει αίτηση στην Α/βάθμια για να μου το στείλουν....ωστόσο ΔΕΝ μου το έχουν στείλει και τα τηλ. ΔΕΝ τα σηκώνουν από την περασμένη Τετάρτη!

Ο υπάλληλος από τον ΟΑΕΔ μου ζητάει το χαρτί....τι κάνω;;;;;;;;;;;
"Λογικά" τα ένσημα του Απριλίου θα πρέπει να έχουν οριστικοποιηθεί και να φαίνονται έτσι στο σύστημα του ΙΚΑ. Κάνε τον κόπο να πας στο ΙΚΑ και να ζητήσεις, δίνοντας τον ΑΜ σου να δουν αν έχουν οριστηκοποιηθεί τα ένσημα και να στα εκτυπώσουν.
Οταν απολύθηκες, εκτός της απόλυσης πρέπει να σου έδωσαν και μία έντυπη φόρμα όπου ο εργοδότης, το σχολείο στην προκειμένη περίπτωση,  συμπλήρωσε χειρόγραφα τους μήνες και τα ένσημα του τελευταίου τριμήνου, -Απρίλιο, Μάιο , Ιούνιο-, το οποίο είναι και θεωρημένο από το ΙΚΑ της περιοχής όπου ανήκει το σχολείο. Αυτό σου ζητούν. 
Καλημέρα κορίτσια! Τι έκανες με την βεβαίωση εργοδότη; Από το σχολείο πρέπει να τη ζητήσεις,  όχι από τη Δ/νση και να την πας στο ΙΚΑ για θεώρηση. Αλλο συνάδελφο δεν είχες εκεί να τον ρωτήσεις τι συνέβη;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 12:50:32 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 08, 2008, 10:41:34 πμ »
Παίδες εγώ έχω κάνει αίτηση για το επίδομα από τις 26/6/08 με την προϋπόθεση ότι εκκρεμεί το χαρτί "βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα του Απριλίου". Έχω κάνει αίτηση στην Α/βάθμια για να μου το στείλουν....ωστόσο ΔΕΝ μου το έχουν στείλει και τα τηλ. ΔΕΝ τα σηκώνουν από την περασμένη Τετάρτη!

Ο υπάλληλος από τον ΟΑΕΔ μου ζητάει το χαρτί....τι κάνω;;;;;;;;;;;
"Λογικά" τα ένσημα του Απριλίου θα πρέπει να έχουν οριστικοποιηθεί και να φαίνονται έτσι στο σύστημα του ΙΚΑ. Κάνε τον κόπο να πας στο ΙΚΑ και να ζητήσεις, δίνοντας τον ΑΜ σου να δουν αν έχουν οριστηκοποιηθεί τα ένσημα και να στα εκτυπώσουν.
Οταν απολύθηκες, εκτός της απόλυσης πρέπει να σου έδωσαν και μία έντυπη φόρμα όπου ο εργοδότης, το σχολείο στην προκειμένη περίπτωση,  συμπλήρωσε χειρόγραφα τους μήνες και τα ένσημα του τελευταίου τριμήνου, -Απρίλιο, Μάιο , Ιούνιο-, το οποίο είναι και θεωρημένο από το ΙΚΑ της περιοχής όπου ανήκει το σχολείο. Αυτό σου ζητούν.
Καλημέρα κορίτσια!Τι έκανες με την βεβαίωση εργοδότη; Από το σχολείο πρέπει να τη ζητήσεις,  όχι από τη Δ/νση και να την πας στο ΙΚΑ για θεώρηση. Αλλο συνάδελφο δεν είχες εκεί να τον ρωτήσεις τι συνέβη;
mat κι εγώ αυτό είχα σκεφτεί ότι πλέον θα έχουν περαστεί τα ένσημα του Απριλίου στο ΙΚΑ αλλά λίγες μέρες πριν που το ανέφερα εδώ , συνάδελφος μου απάντησε ότι μόλις έιχε επιστρέψει από το ΙΚΑ με τα ένσημα μέχρι και Μάρτιο! Επιπλέον εδώ που μένω , τα χαρτιά για επίδομα ανεργίας κ.λπ. τα κάνουμε στο ΙΚΑ (δεν έχουμε ΟΑΕΔ) άρα "λογικά" λέω κι εγώ αν τα είχαν, δεν θα με έπαιρναν τηλ να μου τα ζητούν!

marias αν είχα αυτό το χειρόγραφο που αναφέρεις δεν θα γκρίνιαζα  :-\
Κι αυτό που λες ότι πρέπει να το ζητήσω από το σχολείο δεν ισχύει . Οι εργαζόμενοι στην Α/Βάθμια εξυπηρετούμαστε αποκλειστικά από το γραφείο όχι από τα σχολεία.

Και για να καταλήξω...σήμερα κλασσικά ξαναπήρα τηλ. και ναι ...στην 3η προσπάθεια το σήκωσαν....ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙ!!! Ύστερα με πήρε και η υπεύθυνη να μου πει ότι θα μου στείλει Απριλίου-Μαίου -Ιουνίου, μήπως είχα πρόβλημα ::)

Ξέρετε βρε κορίτσια γιατί ήταν όλοι χαμένοι τόσο καιρό....και δεν σήκωναν τηλ. δεν έστελναν αυτά που ζητούσα κ.λπ.....;;;;;;; Γιατί μετακόμιζαν βρε κορίτσια....άλλαζε κτήριο το γραφείο.... >:( :o ::)

Φιλάκια και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας  :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 12:53:35 πμ από Lasid »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PENNAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02...τωρα αρχιζουν τα δυσκολα!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 11, 2008, 09:57:24 μμ »
Γεια σε όλους!
Μπορείτε να μου πείτε τί έγγραφα χρειάζονταιι για να βγάλω κάρτα ανεργίας?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 12, 2008, 12:35:00 πμ »
Γεια σε όλους!
Μπορείτε να μου πείτε τί έγγραφα χρειάζονταιι για να βγάλω κάρτα ανεργίας?
Ευχαριστώ
Χρειάζονται οι καταγγελίες σύμβασης από τους εργοδότες που έχεις δουλέψει και βεβαίωση από το ΙΚΑ στην οποία θα φαίνονται τα ημερομίσθια που έχεις πραγματοποιήσει (το τελευταιο 14μηνο ή τη τελευταία διετία) για να θεμελιώσεις το δικαίωμα να παίρνεις επίδομα ανεργίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 01:00:11 πμ από Lasid »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 12, 2008, 01:14:14 πμ »
εγω πηγα και κατεθεσα τα χαρτια μου. (θελει και φωτοτυπια εκαθαριστικου). τα κατεθεσα στις 10/7 (προχθές δηλαδή και μου έδωσαν ένα χαρτί που λέει ότι θα πρέπει να πάω να πάρω τις επιταγές μου στις 10/9!!! Σε 60 μέρες ακριβώς! Εγώ τότε όμως θα πιάσω δουλειά πάλι! Θα μου πληρώσουν τον Ιούλιο και Αύγουστο; Ή τσάμπα ο κόπος? Και γιατί χρειάζεται τόσο πολύ? Όταν είχα εξυπηρετηθεί από άλλο οαεδ σε 15 μέρες είχε ξεκινήσει η πληρωμή.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 12, 2008, 01:38:38 πμ »
H πρωτη πληρωμη παντα αργει κατι παραπανω. Ομως η δευτερη θα ειναι σε πιο συντομο χρονικο διαστημα .
Και μην ανησυχεις γιατι θα πληρωθεις κανονικα και για τις μερες που σου μενουν μεχρι να προσληφθεις ξανα. Δε χανεις ουτε μια μερα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 12, 2008, 01:40:41 πμ »

     Θα πληρωθείς για τις ημέρες που θα είσαι άνεργη, μέχρι την ημέρα που θα ξεκινήσεις δουλειά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος SirGus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 14, 2008, 03:04:11 μμ »
θαυμάσια...τα ένσημα λέει του 2007-08 ειναι οκ, αλλά του 06-07 ειναι λιγότερα από οσα πρέπει οπότε αντίο το επίδομα...

έκανα και εγώ την ένσταση αλλά....σωθήκαμε.....

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 14, 2008, 03:10:38 μμ »
είσαι ΙΔΕΚΕ?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος SirGus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 14, 2008, 03:30:43 μμ »
όχι, σε φροντιστήριο είμαι.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.