*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 209384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #658 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:40:35 μμ »
Ο διευθυντής του σχολείου μου είπε ότι αναπληρωτές δεν παίρνουν γιατί έχουν πολλούς μόνιμους και ότι οι τρύπες στην Κάρπαθο βουλώνουν γρήγορα αφού τα ζητούν πολλοί μιας και στη Δ΄Δωδεκανήσων είναι από τα καλύτερα νησιά.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:06 »

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #659 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 06:11:03 μμ »
Ο διευθυντής του σχολείου μου είπε ότι αναπληρωτές δεν παίρνουν γιατί έχουν πολλούς μόνιμους και ότι οι τρύπες στην Κάρπαθο βουλώνουν γρήγορα αφού τα ζητούν πολλοί μιας και στη Δ΄Δωδεκανήσων είναι από τα καλύτερα νησιά.

Αυτό γενικά ισχύει, η Κάρπαθος είναι από τις καλύτερες επιλογές για Δ' Δωδεκανήσου μιας και συνδυάζει διευκολύνσεις που άλλα νησάκια δεν έχουν με μόρια. Έχε υπόψη σου επίσης ότι εκκρεμούν και οι εσωτερικές αποσπάσεις στο ΠΥΣΔΕ Δωδεκανήσου, δική μου εκτίμηση είναι ότι αν υπάρχει κενή θέση στην Κάρπαθο με τις εσωτερικές θα καλυφθεί.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #660 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 06:48:52 μμ »
κι εγω θα προτεινα να παραμεινεις σπιτι σου μεχρι να τελειωσει η αδεια και μη δινεις σημασια σε απειλες.στα μικρα νησια οι κατοικοι ξεσηκώνονται και ως ακριτες απευθυνονται στο υπουργειο για αμεση καλυψη των κενων τους.στη ροδο θα μεινουν κενα ως το νοεμβρη.μπορει να μη σε πανε Καρπαθο,αλλα κατι μεγαλυτερο θα περισσευει.μην ταλαιπωρησεις απο τωρα το μωρο σου.κουτσα στραβα θα φτασουν χριστουγεννα και θα εισαι σπιτι σου.δε θα σε στειλουν σε μερος που δεν εχει βρεφονηπιακο.θα σε λυπηθουν!!!καλη τυχη ο,τι αποφαση και αν παρεις.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #661 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:25:15 μμ »
Βρε παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Νομίζω ότι ίσως να ήταν και απειλές γιατί ενώ ο διευθυντής μου είπε ότι το έχει δωσει ως κενό στα κενά που έβγαλε η Δευτεροβάθμια δεν είναι μέσα. Πως γίνεται αυτό?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:06 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #662 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:32:06 μμ »
Rwxanh στο νηπιαγωγείο του μέρους που ήμουν πέρυσι επέστρεψε μία νηπιαγωγός από άδεια λοχείας. Η αναπληρώτρια που είχε πάρει τη θέση της νηπιαγωγού μετακινήθηκε σε άλλο σχολείο. Μπορεί να γίνει το ίδιο και με σένα.
Όπως και να έχει πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα και να σου ζήσει το μωράκι σου!!! :)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #663 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 07:42:04 μμ »
Rwxanh στο νηπιαγωγείο του μέρους που ήμουν πέρυσι επέστρεψε μία νηπιαγωγός από άδεια λοχείας. Η αναπληρώτρια που είχε πάρει τη θέση της νηπιαγωγού μετακινήθηκε σε άλλο σχολείο. Μπορεί να γίνει το ίδιο και με σένα.
Όπως και να έχει πάντως σου εύχομαι τα καλύτερα και να σου ζήσει το μωράκι σου!!! :)

Στην πραγματικοτητα, αν το λειτουργικο κενο καλυφθει απο μονιμο εκπαιδευτικο, τοτε δεν δικαιουσαι να διεκδικησεις τη θεση, παρεκτος αν επροκειτο για την οργανικη σου, (εδω ομως γινεται λογος για λειτουργικο κενο). 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #664 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:56:57 μμ »
Tελικά αποφάσισα να μην διακόψω την άδειά μου και να το ρισκάρω. Το θέμα όμως είναι ότι ενώ ο διευθυντής μου είπε ότι έχει ζητήσει μόνιμο που θα μου πάρει τη θέση (εκτός αν διακόψω την άδεια και πάω) το σχολείο δε βγήκε ως κενό ούτε στην πρώτη φάση τοποθετήσεων ούτε τώρα στη δεύτερη που καλούν ως τη Δευτέρα να δηλώσουν συγκεκριμένα κενά όσοι είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Σήμερα έπαιρνα τηλ. να ρωτήσω αλλά δεν απάνταγε κανείς. Τι λέτε να συμβαίνει τελικά? Έχω μπερδευτεί. Εμένα ποιά η θέση μου? Να ξανακάνω αίτηση ή δε με αφορά? Τι να πω στον διευθυντή που ψάχνει άνθρωπο κι εγώ δεν μπορώ να πάω?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Eιρήνη@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #665 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:17:20 μμ »
Καλησπέρα σας, τοποθετήθηκα σε θέση με λήξη και θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Μόλις τελειώσει αυτή τοποθέτηση μπορούν να σε στείλουν οπουδήποτε στο νομό ή κοντά στο σχολείο τοποθέτησης; Επιπλέον σχετικά με τη μοριοδότηση τι γίνεται; Ποια μόρια παίρνεις τελικά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #666 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 08:48:40 μμ »
τι εννοείς τοποθέτηση με λήξη; Ήσουν κάπου τοποθετημένη σε θέση ευθύνης και η θητεία σου έληξε;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #667 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 12:18:34 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι αποσπασμένη σε ΠΥΣΠΕ της Αθήνας για φέτος, Αγγλικών, και με έχουν τοποθετήσει σε 6θέσιο σχολείο, οπότε εκεί έχω 12 ώρες. Μου ζήτησε η διευθύντρια του σχολείου να πάρω και τις 6 ώρες του ολοημέρου αλλά αρνήθηκα. Όταν μας ζήτησαν να δηλώσουμε πού θέλουμε να συμπληρώνουμε ωράριο, ζήτησα κάποια σχολεία της περιοχής και σε κανένα δεν δήλωσα ολοήμερο. Βγήκαν σήμερα οι τοποθετήσεις και με έχουν βάλει σε 2 επιπλέον σχολεία, και σε ένα απο αυτά είμαι και 3 ώρες στο ολοήμερο. Αν ήθελα ολοήμερο, θα μπορούσα να είχα ζητήσει τις 6 ώρες του σχολείου μου και να μην έχω κιόλας να τραβιέμαι σε 3 συνολικά σχολεία!Τι μπορώ να κάνω???

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #668 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 02:09:49 μμ »
Μάλλον τίποτα. Επειδή δεν δήλωσες κάποιο από τα υπάρχοντα κενά, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθείς εκεί. Οι τοποθετήσεις στα κενά γίνονται με βάση τις δηλώσεις προτίμησης των συναδέλφων. Στο τέλος, άμα έχουν μείνει ακόμα κενά, σε αυτά τοποθετούνται υποχρεωτικά όσοι συνάδελφοι δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα, ξεκινώντας από αυτόν με τα λιγότερα μόρια και πηγαίνοντας προς τα πάνω.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #669 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 02:24:53 μμ »
Δεν νομίζω να έχει καταργηθεί


ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ
Αρ. Πρωτ. Βαθμός Προτερ. 150956/ΙΗ/10-12-2008/Μαρούσι/ΥΠΕΠΘ

ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ
(Απάντηση του ΥΠΕΠΘ για το ωράριο των νέων εκπαιδευτικών)
Τηλέφωνο: 210 - 34.42.320 - FΑΧ: 210-34.42.365

ΠΡΟΣ :Τη Βουλή των Ελλήνων
ΘΕΜΑ : «Απάντηση στην Ερώτηση με αριθμό 10349/20-11-08»

Απαντώντας στην Ερώτηση με αριθμό 10349/20-11-08, την οποία κατέθεσαν οι ανωτέρω κ. κ. Βουλευτές, σχετικά με το ωράριο των νέων εκπαιδευτικών, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

Ι. Στο πλαίσιο της συμπλήρωσης ωραρίου, οι διατάξεις της παρ.5 του άρθρου 21 του Ν.3475/2006 (ΦΕΚ 146/τ.Α΄/13-07-06) ορίζουν ότι: «Εκπαιδευτικοί των κλάδων Αγγλικής Γλώσσας,Γαλλικής Γλώσσας, Γερμανικής Γλώσσας, Μουσικής, Καλλιτεχνικών μαθημάτων, Φυσικής Αγωγής και Πληροφορικής, οι οποίοι, υπηρετούν στην πρωτοβάθμια η στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας, διατίθενται από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στη δευτεροβάθμια και αντιστρόφως για συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου.

Η διάθεση γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει ο εκπαιδευτικός, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου.

Ο χρόνος διάθεσης θεωρείται ότι έχει διανυθεί στην οργανική του θέση για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης.»

Καθίσταται σαφές ότι με την εν λόγω διάταξη επιτυγχάνεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων αλλά και η διδασκαλία όλων των μαθημάτων ειδικοτήτων και οι εκπαιδευτικοί εξασφαλίζουν την επαγγελματική τους απασχόληση σε σχολεία της περιοχής τους.

Επίσης, στην παρ.7 της εγκυκλίου Φ12/935/Γ1/1212/06-09-96, αναφέρεται ότι: «Σε περίπτωση διάθεσης των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων σε περισσότερα του ενός σχολεία λαμβάνεται μέριμνα να μη διδάσκουν την ίδια μέρα σε σχολεία με διαφορετικό ωράριο λειτουργίας (να μη διδάσκουν πρωί και απόγευμα την ίδια ημέρα) εκτός αν οι ίδιοι το επιθυμούν».

Στην παρ.14 του άρθρου 14 του v.1566/85 (ΦΕΚ 167/τ.Α΄), αναφέρεται ότι η διδασκαλία με μειωμένο ωράριο δεν επιτρέπεται και οι εκπαιδευτικοί διατίθενται μερικά ή ολικά σε άλλα σχολεία της Β/θμιας Εκπαίδευσης ή σε τμήματα πρόσθετης διδακτικής βοήθειας καθώς και σε σχολεία της Α/θμιας Εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #670 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 04:04:13 μμ »
Ναι, αλλά, εντάξει, το να με βάλουν σε σχολείο που δεν έχω ζητήσει το καταλαβαίνω (εάν δεν το ανέφερα παραπάνω, ναι, το ένα από τα σχολεία δεν το είχα ζητήσει) αλλά και ολοήμερο? Το ολοήμερο είναι ένα ιδιαίτερο καθεστώς που φαντάζομαι ότι εάν δεν το ζητάς δε σου το δίνουν με το ζόρι..... Εγώ μετά τις 2.30 δεν έχω κάποιον να μείνει με τα παιδιά μου (δίδυμα 2 χρονών!!!).... για να δούμε, θα βγάλω άκρη?

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #671 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 07:14:55 μμ »
... Το ολοήμερο είναι ένα ιδιαίτερο καθεστώς που φαντάζομαι ότι εάν δεν το ζητάς δε σου το δίνουν με το ζόρι.....
Από που το φαντάζεσαι;  ;D
Και γιατί είναι "ιδιαίτερο καθεστώς"; Ένας τύπος ωραρίου είναι κι αυτός, όπως το κλασικό πρόγραμμα, τα νυχτερινά σχολεία κτλ κτλ. Είναι λειτουργικό κενό και αντιμετωπίζεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και όλα τα υπόλοιπα.
Εσύ τωρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις χάρη από τον προϊστάμενο του οικείου γραφείου σου, για να σου αλλάξουν το ωράριο ανάλογως αν αυτό είναι εφικτό  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.