*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 629881 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3080 στις: Αύγουστος 08, 2010, 05:01:26 μμ »
εγώ καταλαβαίνω ότι θα τρέξουν 1 φορά το σύστημα για 24μηνο, 40,60, 30μηνο με 1 τουλάχιστον θέση σε όλες τις περιοχές διορισμού. Μετά ή πριν ( δεν έχει σημασία) θα τρέξουν άλλη 1 φορά το σύστημα με επίσης 1 τουλάχιστον θέση σε όλες τις περιοχές διορισμού. Οπότε οι ειδικών κατηγοριών δεν παίρνουν τις θέσεις από τους υπόλοιπους και σε κάποιες διευθύνσεις μπορεί να πάνε 2 άτομα από τον ίδιο κλάδο και ειδικότητα (1 από τις ειδικές κατηγορίες και ένας από τους λοιπούς Πίνακες).

Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Επίσης επειδή πρόκειται για 2 διαφορετικές εγκυκλίους διορισμού, δεν νομιμοποιείται το Υπουργείο να εξαιρέσει κάποιες περιοχές διορισμού που τις ανακοίνωσε για τις γενικές κατηγορίες επειδή θα τις δώσει στις ειδικές . Διαφορετικά θα έβγαζε 1 εγκύκλιο και θα έδινε προτεραιότητα στους των ειδικών κατηγοριών...αλλά δεν το έκανε, ούτε και αναφέρει κάτι τέτοιο περί προτεραιότητας ζτις επιλογές περιοχών διορισμού...

Δεν ξέρω πραγματικά αλλά εγώ έτσι το ερμηνεύω ( και νομίζω ότι μια προσεκτική ανάγνωση της εγκυκλίου οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα)...




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:53 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3081 στις: Αύγουστος 08, 2010, 07:56:50 μμ »
Συμφωνώ με velis, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο συγκεκριμένο υπουργείο.

Και μια ερώτηση, γιατί λέτε ότι το τριαντάμηνο επιλέγει τελευταίο; Από πού το συμπεράνατε;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3082 στις: Αύγουστος 08, 2010, 08:34:29 μμ »
  Αν περάσεις κάπου που δεν σου αρέσει και δεν σε βολεύει καθόλου, μετά τι κάνεις??? Φρικάρεις εντελώς ή παίρνεις κάποια απόσπαση???
υπάρχει και η λύση της παραίτησης, φαντάσου να είχαν φρικάρει οι δάσκαλοι σου, που θα ήσουν τώρα, καληνύχτα νεοδιόριστη

Ουδέν σχόλιο συνάδερφε, γιατί αν με ήξερες προσωπικά δεν θα το έλεγες αυτό ποτέ!!!

Επιμένω αν κάποιος γνωρίζει αν ισχύει η αμοιβαία ανταλλαγή σε νεοδιόριστους???

Καλά αποτελέσματα σε όλους! ;)


Όχι, δεν ισχύει.

Συμφωνώ με velis, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο συγκεκριμένο υπουργείο.

Και μια ερώτηση, γιατί λέτε ότι το τριαντάμηνο επιλέγει τελευταίο; Από πού το συμπεράνατε;


Την ίδια απορία έχω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3083 στις: Αύγουστος 08, 2010, 09:59:00 μμ »
Αν δείτε προσεκτικά τον πίνακα των περσινών διορισμών, πρώτο είναι το 30μηνο και μετά ακολουθεί το 24μηνο και λοιποί. Οπότε μάλλον προηγείται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:53 »

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3084 στις: Αύγουστος 08, 2010, 10:10:26 μμ »
Αν δείτε προσεκτικά τον πίνακα των περσινών διορισμών, πρώτο είναι το 30μηνο και μετά ακολουθεί το 24μηνο και λοιποί. Οπότε μάλλον προηγείται.
να αφαιρέσεις τη λέξη "μάλλον"

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3085 στις: Αύγουστος 09, 2010, 12:22:01 πμ »
Αν δείτε προσεκτικά τον πίνακα των περσινών διορισμών, πρώτο είναι το 30μηνο και μετά ακολουθεί το 24μηνο και λοιποί. Οπότε μάλλον προηγείται.
να αφαιρέσεις τη λέξη "μάλλον"

Κι εγώ έτσι πίστευα ότι προηγείται το 30μηνο αλλά άφενός η φετινή εγκύκλιος αφήνει ασαφές το συγκεκριμένο σημείο και αφετέρου έμαθα από συνάδελφο ότι ρώτησε στη διεύθυνση (γράφτηκε κι εδώ κάτι ανάλογο) και η απάντηση ήταν πως το 30μηνο φέτος δεν διαλέγει πρώτο. Πρώτο διαλέγει το 24μηνο. Δεν επιμένω ότι ισχύει, εξάλλου στις περισσότερες ειδικότητες δεν έχει και μεγάλη σημασία γιατί στο 30μηνο ανήκουν πολύ λίγα άτομα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3086 στις: Αύγουστος 09, 2010, 12:36:49 πμ »
Αν ισχύει αυτό, οι προβλεπόμενοι στην εγκύκλιο διορισμοί από 30μηνο είναι άνευ αντικρίσματος. Π.χ. οι 3 φιλόλογοι θα διοριστούν με το 24μηνο και το 40%.
Νομίζω ότι απλώς στην εγκύκλιο επισημαίνεται το ότι θα απορροφάται το 30μηνο επιπλέον μέχρι το 2015, αν στο μεταξύ δεν έχει διοριστεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2010, 12:41:44 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3087 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:00:05 πμ »
Αν ισχύει αυτό, οι προβλεπόμενοι στην εγκύκλιο διορισμοί από 30μηνο είναι άνευ αντικρίσματος. Π.χ. οι 3 φιλόλογοι θα διοριστούν με το 24μηνο και το 40%.
Νομίζω ότι απλώς στην εγκύκλιο επισημαίνεται το ότι θα απορροφάται το 30μηνο επιπλέον μέχρι το 2015, αν στο μεταξύ δεν έχει διοριστεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Ακριβώς, αν βέβαια ισχύει! Πρόκειται για έμμεση απορρόφηση τελικά μέσω άλλων πινάκων. Στούς νηπιαγωγούς μάλιστα, δηλώθηκε ρητά ήδη στην εγκύκλιο.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3088 στις: Αύγουστος 09, 2010, 08:18:50 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.
Οσον αφορά το 30μηνο επιλέγει τελευταίο γιατί η προηγούμενη διάταξη νόμου που ίσχυε και του έδινε προτεραιότητα στις τοποθετήσεις καταργήθηκε με το νέο νόμο 3848/2010. Αν προσέξετε το νόμο, οι διατάξεις για το 30μηνο τροποποιήθηκαν. Οπότε η νέα διάταξη ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ την προηγούμενη και κατά συνέπεια καταργήθηκε και η προτεραιότητά του στις τοποθετήσεις.

Αντίθετα και όσον αφοράτο 24μηνο+ΑΣΕΠ, με το νέο νόμο δεν άλλαξε κάτι ( γίνεται απλή αναφορά στην παρ. του άρθρου του προηγούμενου νόμου που διατηρείται σε ισχύ ) και ισχύει για τη μεταβατική περίοδο ό,τι ίσχυε με την προηγούμενη (αρχική) διάταξη νόμου. Οπότε συνεχίζουν να προηγούνται στις τοποθετήσεις στους διορισμούς.


Αυτή είναι η νομική εξήγηση για την αλλαγή στη σειρά επιλογής περιοχών διορισμού στο 30μηνο.

Και κάτι άλλο και στην εγκύκλιο για διορισμούς από ειδικές κατηγορίες αναφέρει ότι το 30μηνο διορίζεται εφόσον οι ενταγμένοι στους πίνακες αυτούς δεν διορίζονται από άλλη κατηγορία-Πίνακα (π.χ. 24μηνο, 40% , 60% κλπ).

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3089 στις: Αύγουστος 09, 2010, 11:08:42 πμ »
καλημερα συναδελφοι................κοντος ψαλμος......θα μαθουμε πολυ συντομα ποιος τελικα προηγειται....καλη εβδομαδα , καλη τποθετηση και πανω απο ολα καλη υπομονη σε αυτους που περιμενουν για του χρονου(ειναι και η καλυτερη μου φιλη μεσα σε αυτους)...και ακομα ποιο πολυ σε ολους τους υπολοιπους...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3090 στις: Αύγουστος 09, 2010, 12:27:28 μμ »
Παιδιά...επειδή κι εγώ παρόλο που δεν με αφορά έχει λίγες μέρες που αναρωτιέμαι πως και γιατί ειδικά σε κάποιους κλάδους άφησε τόσους πολλούς ΑΣΕΠΙΤΕΣ Β'φουρνιάς εκτός διορισμού...;;; Στους ξενόγλωσσους π.χ μείναν  οι περισσότεροι εκτός....
Θεωρητικά είναι παράνομο εφόσον υπάρχει ΦΕΚ διορισμού....σήμερα όμως συνάντησα μια κοπέλα που είχε περάσει σε γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για θέση του Υπουργείου Οικονομικών....λίγο πριν καταθέσει τα χαρτιά διορισμού και το πιστοποιητικό υγείας και τότε της πάγωσαν τον διορισμό....!!!!΄

Εμεινα κόκκαλο όταν μου το είπε....αυτό νομίζω είναι και μεγαλύτερη νίλα!! 
Δεν ξέρω αν έχει κάποια διαφορά επειδή είναι Υπουργείο Οικονομικών,αλλά απ'την άλλη για όλους τους διοριστέους διαγωνισμών του ΑΣΕΠ (όλων των Υπουργείων) είχαν ανακοινώσει σταδιακή απορρόφηση ως το τέλος του 2012 και βλέπω πως δεν το τηρούν.........
Ίσως θα πρεπε όσοι ενδιαφέρονται να ρωτήσουν και να ενημερωθούν τι γίνεται γενικά και ποια ρύθμιση του νόμου τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο...υπάρχουν κλάδοι που οι περισσότεροι ΑΣΕΠΙΤΕΣ   
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3091 στις: Αύγουστος 09, 2010, 12:28:51 μμ »
οι περισσότεροι ΑΣΕΠΙΤΕΣ μείναν εκτός.....(μου φυγε κατά λάθος το προηγούμενο ποστάρισμα πριν τελειώσω την πρόταση ;))
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος pde_new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3092 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:09:52 μμ »
Θεωρητικά είναι παράνομο εφόσον υπάρχει ΦΕΚ διορισμού....σήμερα όμως συνάντησα μια κοπέλα που είχε περάσει σε γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για θέση του Υπουργείου Οικονομικών....λίγο πριν καταθέσει τα χαρτιά διορισμού και το πιστοποιητικό υγείας και τότε της πάγωσαν τον διορισμό....!!!!

Και μάλιστα το ΦΕΚ δεν είναι ένα απλό ΦΕΚ, αλλά αντίθετα κατονομάζει και τους διοριστέους....

Αν δεν κάνω λάθος ο γνωστός διαγωνισμός του Υπ. Οικονομικών που πάγωσε δεν ήταν γραπτός αλλά με σειρά προτεραιότητας.
Ωστόσο άκουσα ότι κάτι πάει να γίνει με τους διορισμούς τους.

Αποσυνδεδεμένος lionel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3093 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:14:45 μμ »
 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2011, 11:17:56 πμ από lionel »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161384
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.