*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 630738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1526 στις: Ιούνιος 10, 2010, 09:39:37 μμ »
Το πρωί άκουσα τον Κάτσικα να λέει ότι το υπουργείο έχει ανακοινώσει ότι οι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα διοριστούν μισοί φέτος - μισοί του χρόνου.
Υπάρχει τέτοια ανακοίνωση επίσημα ;

Έχετε επίσης ακουστά αν θα πάρει 30μηνίτες ;


μα που κρυβόσουν εσύ τόσο καιρό;
30μηνίτες θα πάρει όσους μπουν στο 40% και όχι ως ξεχωριστή κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος margin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1527 στις: Ιούνιος 10, 2010, 11:49:14 μμ »
Η ερώτησή μου δεν είναι αν θα πάρει τους μισούς. Το ξέρω για τους 3000.

Αν π.χ. πάρει ΦΕΤΟΣ 400 φιλόλογους θα πάρει 120 ΑΣΕΠ, 80 40% και 200 24μηνο ή  240 ΑΣΕΠ και 160 40% ;
Δηλαδή φέτος θα αφήσει εκτός 120 διοριστέους του ΑΣΕΠ ;
Δεν θέλω να μου πείτε υποθέσεις (τις ξέρω) ... Αν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση.


Επίσης το 30μηνο περιέχεται ξεχωριστά στο νέο νομοσχέδιο και οι διορισμοί του ρυθμίζονται με υπουργική απόφαση μέχρι 2015. Έτσι δεν είναι ;

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1528 στις: Ιούνιος 12, 2010, 05:59:26 μμ »


Συνάντηση διοριστέων εκπαιδευτικών
όλων των κατηγοριών (ΑΣΕΠ, 40%, 24μηνο+ΑΣΕΠ, 30μηνο κλπ)

Κυριακή 13 Ιουνίου, ώρα 16:30,
στα γραφεία της ΔΟΕ: Ξενοφώντος 15Α Σύνταγμα

 ...για να ανταλλάξουμε απόψεις και να αποφασίσουμε κινήσεις για τον διορισμό μας στο δημόσιο σχολείο.

(στις 18:30 θα ακολουθήσει η συνέλευση αδιόριστων-ωρομίσθιων-αναπληρωτών που έχει καλέσει το Συντονιστικό Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών και η Πανελλήνια Ένωση Αδιόριστων Εκπαιδευτικών)

Κόντρα στον κατακερματισμό των κατηγοριών επιλέγουμε την ενότητα όλων.

 

Απαιτούμε το διορισμό μας στο δημόσιο σχολείο το Σεπτέμβρη του 2010 και δε θα ανεχθούμε καμία καθυστέρηση ως προς αυτό

 

· Καλούμε τις ομοσπονδίες ΔΟΕ-ΟΛΜΕ να υιοθετήσουν το αίτημα μας και να πιέσουν προς αυτή την κατεύθυνση

 

· Καλούμε το υπουργείο να πάρει ξεκάθαρη θέση και να προωθήσει το διορισμό όλων των κατηγοριών που κατοχυρώνουν δικαίωμα διορισμού όπως οφείλει
alfavita.gr


Λοιπόν ως συμμετέχων στην κίνηση αυτή και συνυπογράφων το αρχικό κείμενο χαίρομαι πολύ που κάποιος πήρε την πρωτοβουλία και
ποσταρε το κείμενο και τη συνάντηση.Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα λοιπόν.

Αυτή η διαδικασία ξεκίνησε από ένα κόσμο που βρέθηκε το προηγούμενο διάστημα στις κινητοποιήσεις των αδιόριστων εκπαιδευτικών ενάντια
στο πολυνομοσχέδιο. Κάποιες κινητοποιήσεις από τις οποίες δυστυχώς  η μεγάλη μάζα όλων αυτών που κατοχύρωναν φέτος ή έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού απείχε, ενώ πραγματικά θα έπρεπε να είναι στην πρώτη γραμμή.  Θα πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι εκτός από το ζήτημα του πότε και αν θα διοριστούμε πρέπει να μας ενδιαφέρει και το τι σχολείο θα βρούμε.

Η κίνηση αυτή δεν πάει αντιπαραθετικά σώνει και καλά με όποιες κινήσεις έχουν γίνει μέχρι τώρα αλλά σίγουρα έχει ένα διαφορετικό σκεπτικό:

-Είναι ενάντια στην πολυδιάσπαση των διάφορων κατηγοριών διοριστέων. Πέρα από το "συντεχνιακό" του να απαιτείς μόνο το δικό σου διορισμό και όχι συνολικά να μη μειωθούν οι διορισμοί, είμαστε σίγουροι ότι αυτό δεν εξυπηρετεί εν τέλει καμία κατηγορία διοριστέων.

-Ότι το ζήτημα το δικό μας πρέπει να γίνει(και θα πιέσουμε προς τα εκεί) ζήτημα όλης της εκπαίδευσης. Αν δεν πείσουμε τους γύρω μας και κυρίως τους γονείς ότι τέτοια μείωση των διορισμών(μονιμων και αναπληρωτών), σε συνδυασμό και με το κύμα συνταξιοδότησης που έχει ήδη καταγραφεί, σημαίνει διάλυση του σχολείου από Σεπτέμβρη πραγματικά το μόνο που θα καταφέρουμε είναι μια τρύπα στο νερό.

-Το νομικό είναι ένα σημαντικό κομμάτι αυτής της προσπάθειας και ήδη έχουν γίνει κάποιες πρώτες επαφές. Αν αυτό όμως δεν συνδυαστεί και με κάποιες άλλες δράσεις να είμαστε σίγουροι ότι δε θα καταφέρουμε τίποτα. Σίγουρες δικαιώσεις με βάση τη νομιμότητα δεν υπάρχουν, τουλάχιστον εκτός από τα μυαλά όσων ονειροπόλων πιστεύουν ακόμα πως η δικαιοσύνη είναι αδέκαστη και αδιάφθορη.

Όσοι μπορείτε πηγαίνετε στη συνάντηση(εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ). Κάθε νέα σκέψη και ιδέα είναι όχι μόνο χρήσιμη αλλά και απαραίτητη.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1529 στις: Ιούνιος 13, 2010, 12:33:57 μμ »
Ο Κατσικας που τον ακουσα εγω μιλησε για τους διοριστεους του ασεπ (που περασαν περυσι) οτι θα φυγουν μισοι φετος και μισοι του χρονου αναλογα με τη θεση τους κ τα κενα που θα δηλωσουν βεβαια. Δε μιλουσε για εκπαιδευτικους που διοριζονταν με προυπηρεσια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1530 στις: Ιούνιος 13, 2010, 03:52:40 μμ »
ΣΩΜΑΤΕΙΟ 24 ΜΗΝΙΤΩΝ +ΑΣΕΠ

Σας καλούμε την Πέμπτη 17-6-10 στις 11.00 έξω από το Υπουργείο, προκριμένου νε επιδώσουμε Υπόμνημα και να θέσουμε υπόψη αρμοδίων και ενδιαφερομένων τα παρακάτω αιτήματα:


· Πλήρη απορρόφηση του 24μηνου+ΑΣΕΠ κατά τη διετή μεταβατική περίοδο.


· Να επιστήσουμε την προσοχή//υπενθυμίσουμε στο Υπουργείο ότι προηγούμαστε έναντι όσων συναδέλφων ποτέ δε συμμετείχαν ή επέτυχαν σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.


· Ο νόμος είναι ξεκάθαρος .Η §2 του άρθρου 5του ν 3687/2008 με βάση τις διατάξεις του νέου πολυνομοσχεδίου (άρθρο 9 ν. 3848/2010) ισχύει μέχρι την κατάρτιση του καινούριου πίνακα.


· Η εν λόγω παράγραφος αναφέρει ότι όσοι έχουν συγκεντρώσει προϋπηρεσία 24 μήνες και έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ διορίζονται από το σχολικό έτος 2008-2009 και εφεξής, σύμφωνα με τις ανάγκες της Υπηρεσίας, κατά προτεραιότητα έναντι των εγγεγραμμένων στον πίνακα της περίπτωσης ββ της § 2 α του άρθρου 6του ν. 3255/2004 (δηλ. κατά προτεραιότητα έναντι του 40)

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank11_6_10_1149.php

''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος margin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1531 στις: Ιούνιος 13, 2010, 04:48:18 μμ »
Ο Κατσικας που τον ακουσα εγω μιλησε για τους διοριστεους του ασεπ (που περασαν περυσι) οτι θα φυγουν μισοι φετος και μισοι του χρονου αναλογα με τη θεση τους κ τα κενα που θα δηλωσουν βεβαια. Δε μιλουσε για εκπαιδευτικους που διοριζονταν με προυπηρεσια.

Αν ισχύσει αυτό που είπε ο κ. Κάτσικας ,που τελικά ακόμα επισήμως δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα, θα ισχύσει και για τους διοριστέους του 40% αφού ο αριθμός των 40% εξαρτάται από τον αριθμό των 60% (διοριστέοι του ΑΣΕΠ).

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1532 στις: Ιούνιος 13, 2010, 06:39:34 μμ »
Αν ισχύσει αυτό που είπε ο κ. Κάτσικας ,που τελικά ακόμα επισήμως δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα, θα ισχύσει και για τους διοριστέους του 40% αφού ο αριθμός των 40% εξαρτάται από τον αριθμό των 60% (διοριστέοι του ΑΣΕΠ).

Ρητορικά ερωτήματα :

Έχει ανακοινωθεί ο ακριβής αριθμός των φετινών διορισμών ;
Έχει ανακοινωθεί ξεκάθαρα αν θα εξαντληθούν και πότε οι διοριστέοι;
Έχει ανακοινωθεί αν γίνουν διορισμοί απο όλους τους κλάδους /ειδικότητες; Μπορεί να απορροφηθούν κάποιοι κλάδουν όπου υπάρχουν ανάγκες και κάποιοι άλλοι κλάδοι να μείνουν στο περίμενε...
Έχουν ανακοινωθεί τα κενά βάσει των οποίων θα γίνουν οι διορισμοί;
Έχουν ανακοινωθεί οι αποσπάσεις;
Έχουν ανακοινωθεί οι εγκύκλιοι για αναπληρωτές-ωρομισθίους;

Το 60% - 40% είναι απλά μια αναλογία με την οποία θα γίνουν οι διορισμοί.
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1533 στις: Ιούνιος 14, 2010, 04:05:41 μμ »
 Απόφαση συνέλευσης διοριστέων εκπαιδευτικών όλων των κατηγοριών (ΑΣΕΠ, 40%, 24μηνο + ΑΣΕΠ, 30μηνο κλπ)
 

Επιδιώκουμε τη συγκρότηση μιας κοινής πρωτοβουλίας όλων των κατηγοριών διοριστέων (ΑΣΕΠ, 40%, 24μηνο + ΑΣΕΠ, 30μηνο κλπ) με κοινή δράση και αιτήματα.

Μόνιμοι μαζικοί διορισμοί στο δημόσιο σχολείο

Απαιτούμε το διορισμό μας στο δημόσιο σχολείο το Σεπτέμβρη του 2010 και δε θα ανεχθούμε καμία καθυστέρηση ως προς αυτό και στην κατεύθυνση αυτή:

καλούμε το υπουργείο να πάρει ξεκάθαρη θέση και να προωθήσει το διορισμό όλων των κατηγοριών που κατοχυρώνουν δικαίωμα διορισμού όπως οφείλει

καλούμε τις ομοσπονδίες ΔΟΕ-ΟΛΜΕ-Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς και τις ΕΛΜΕ και τους διδασκαλικούς συλλόγους να υιοθετήσουν τα αίτηματά μας και να πιέσουν προς αυτή την κατεύθυνση
 

Ενημερώνουμε με κάθε τρόπο την κοινωνία για τα δίκαια αιτήματά μας με δελτία τύπου, ανακοινώσεις κλπ στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, σε blog και σε ειδησεογραφικά site στο διαδίκτυο.
 

Συντονίζουμε τη δράση μας με όλους τους συναδέλφους (μόνιμους, αναπληρωτές, ωρομίσθιους, αδιόριστους) και με συνολικότερα αιτήματα ενάντια στην αντιεκπαιδευτική μεταρρύθμιση της Διαμαντοπούλου παλεύοντας για ένα καλύτερο σχολείο, χρήσιμο στην κοινωνία, με σταθερές σχέσεις εργασίας, με δραστική μείωση του αριθμού μαθητών ανά τάξη, με μαζικούς διορισμούς εκπαιδευτικών για την κάλυψη των κενών, για αύξηση (και όχι μείωση) του μισθού μας, ώστε να ζούμε με αξιοπρέπεια από τη δουλειά μας, για αύξηση της χρηματοδότησης στην εκπαίδευση, που δεν θα αναγκάζει τους γονείς να σκορπούν τα έσοδά τους στην παραπαιδεία.

Συμμετέχουμε στα συλλαλητήρια που έχουν καλεστεί από την ΟΛΜΕ 16 και 23 Ιούνη στις 6.30μμ στην πλατεία Κλαυθμώνος.

Νομικά διερευνούμε τη δυνατότητα κοινής προσφυγής όλων των κατηγοριών διορισμού. Ακόμα και αν αυτό δεν γίνει εφικτό δεν επιλέγουμε την εναντίωση κάποιων συναδέλφων σε άλλους, αλλά εναντιωνόμαστε στο υπουργείο που δεν θα μας έχει διορίσει.
 

 

13 Ιουνίου 2010

Αθήνα

alfavita.gr

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1534 στις: Ιούνιος 15, 2010, 09:43:35 πμ »
καλημερα σας....μολις πηρατηλ στο υ.παιδειας και ρωτησα για αναπληρωτες μου ειπαν μεσα στον μηνα.......ρωτησα για αιτησεις για μονιμο διορισμο και μου ειπαν μεσα στον ιουλιο......τελος του ρωτας για διοριστεους β φουρνιας νηπιαγωγων ποσα ατομα θα παρουν και μου λενε δεν μας εχει ερθει ακομα ο αριθμοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς......αυτααααααααααααααααααααααα

Αποσυνδεδεμένος star-10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1535 στις: Ιούνιος 15, 2010, 12:19:57 μμ »
καλημερα σας....μολις πηρατηλ στο υ.παιδειας και ρωτησα για αναπληρωτες μου ειπαν μεσα στον μηνα.......ρωτησα για αιτησεις για μονιμο διορισμο και μου ειπαν μεσα στον ιουλιο......τελος του ρωτας για διοριστεους β φουρνιας νηπιαγωγων ποσα ατομα θα παρουν και μου λενε δεν μας εχει ερθει ακομα ο αριθμοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς......αυτααααααααααααααααααααααα
Ωραία! βρήκαμε δουλειά για το καλοκαίρι: τον χειμώνα τρέχουμε δεξιά & αριστερά στα σχολεία της όμορφης πατρίδας μας και το καλοκαίρι με το laptop αγκαλιά να κάνουμε αιτήσεις !!! Τυχαίο; δεν νομίζω!
Που μπλέξαμε ρε παιδιά...
Υ.Γ: ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ στους μικρούς  μαθητές της ΠΕ που τελείωσαν σήμερα & καλές διακοπές!!! :D

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1536 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:11:54 μμ »
αστα να πανε .......ειναι που μεχρι σημερα θα εβγαιναν οι αιτησεις για ανπληρωτεςςςςςςςςς..........αντε τι κανουν?????????????τουλαχιστον ενα ενα να βγαινουν....οι αποσπασεις βγηκαν??????????

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1537 στις: Ιούνιος 18, 2010, 11:16:13 πμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και μου είπαν : Οι αιτήσεις αναπληρωτών θα βγουν τη βδομάδα που μας έρχεται και το κυριότερο : στις τοποθετήσεις φέτος θα προηγηθεί πρώτα το 24μηνο, μετά το 40% και τελευταίοι οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ (60%), οπότε δυστυχώς για τους ΑΣΕΠΊΤΕΣ θα τοποθετηθούν τελευταίοι, πράγμα που σημαίνει ότι τις καλύτερες και πιο βολικές περιοχές τοποθέτησης θα τις πάρουν το 24μηνο και το 40 %, οι άλλοι θα τρέξουμε σε δυσπρόσιτα...  ;D  ;D  ;D  Επίσης από έγκυρες πληροφορίες ξέρω πως η Κρήτη φέτος θα έχει τα περισσότερα οργανικά κενά (δείτε σχετικό άρθρο στην alfavita.gr ).  Οπότε συνάδερφοι καλή υπομονή και καλό... διορισμό ανά την Ελλάδα!!!!

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1538 στις: Ιούνιος 18, 2010, 11:21:51 πμ »
Ωραία συναδέλφισσα, ας ετοιμαστούμε για Κρήτη εμείς οι Ασεπίτες! Δεν πειράζει...αρκει να μας πάρουν!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1539 στις: Ιούνιος 18, 2010, 11:22:31 πμ »
Πάντα τελευταίοι δεν ηταν οι ασεπιτες στις τοποθετησεις? Τι άλλαξε τώρα? Αλλά δεν ξερουμε ακόμα και πόσους θα παρουν!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.