*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 200678 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #266 στις: Αύγουστος 10, 2020, 04:38:08 μμ »
Τι να πω ... ότι δεν έχεις δίκιο; Είναι απαράδεκτο στα όρια του γελοίου ... βγαίνει συμπληρωματική πρόσκληση χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η αρχική ... Ε-ΛΕ-ΟΣ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:32 »

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #267 στις: Αύγουστος 10, 2020, 04:40:45 μμ »
Από χολή άλλο τίποτα στα ανώνυμα φόρουμ. Αν και μερικές φορές ένα δίκιο υπάρχει. Βγήκε συμπληρωματική προκήρυξη γιατί α) Σε κάποια ΣΔΕ δεν έκανε κανένας μονιμος αίτηση απόσπασης β) Κάποιοι ζήτησαν παραίτηση πριν καν μπούνε οι υπογραφές.
Και επειδή πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας μόνιμος σε κάθε ΣΔΕ, έβγαλαν προκήρυξη για να καλέσουν άτομα για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #268 στις: Αύγουστος 10, 2020, 04:45:38 μμ »
Από χολή άλλο τίποτα στα ανώνυμα φόρουμ. Αν και μερικές φορές ένα δίκιο υπάρχει. Βγήκε συμπληρωματική προκήρυξη γιατί α) Σε κάποια ΣΔΕ δεν έκανε κανένας μονιμος αίτηση απόσπασης β) Κάποιοι ζήτησαν παραίτηση πριν καν μπούνε οι υπογραφές.
Και επειδή πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας μόνιμος σε κάθε ΣΔΕ, έβγαλαν προκήρυξη για να καλέσουν άτομα για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Καλά κάνουν και βγάζουν συμπληρωματική (αν και είναι η πρώτη φορά), αλλά πρέπει να βγουν άμεσα και οι αποσπάσεις της κανονικής προκήρυξης (βασικά έπρεπε ήδη να έχουν βγει).
Όσο για το μόνιμος σε κάθε σχολείο, λογικό είναι αν και υπήρξαν στο παρελθόν περιπτώσεις με ΣΔΕ χωρίς μόνιμους. Και αν θέλουν να υπάρχει τουλάχιστον ένας μόνιμος, τότε γιατί δεν καταργούν τη ρήτρα "μόνο τρεις επιλογές". Γιατί δεν δίνουν πέντε ή εφτά ή ακόμη και απεριόριστες;

ΥΓ: Οι διευθυντές πως ήξεραν και κλάφτηκαν; Εμένα ο διευθυντής μου δεν ξέρει ακόμη τίποτα για τις πρώτες αποσπάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2020, 04:58:57 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #269 στις: Αύγουστος 10, 2020, 05:01:46 μμ »
Από χολή άλλο τίποτα στα ανώνυμα φόρουμ. Αν και μερικές φορές ένα δίκιο υπάρχει. Βγήκε συμπληρωματική προκήρυξη γιατί α) Σε κάποια ΣΔΕ δεν έκανε κανένας μονιμος αίτηση απόσπασης β) Κάποιοι ζήτησαν παραίτηση πριν καν μπούνε οι υπογραφές.
Και επειδή πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας μόνιμος σε κάθε ΣΔΕ, έβγαλαν προκήρυξη για να καλέσουν άτομα για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Πού είδες τη χολή, πού λανθασμένο σχόλιο;

1. ό,τι αναφέρεις (α) έχει ήδη αναφερθεί με σαφήνεια πριν το γράψεις.
2. το (β) ισχύει ξαφνικά φέτος; υπήρχαν σχολεία μόνο με ωρομισθίους (άσε να ξέρουμε καλύτερα λέμε...).  αν εννοείς ότι αποσύρθηκαν από τους πίνακες εντός προθεσμίας , να το δεχτώ. Γιατί δε βγαίνει λοιπόν ο τελικός τελικός πίνακας  ; (και για πολλούς άλλους λόγους που έχουν να κάνουν με λογικά κενά στις διαδικασίες - που μάλλον δεν τα υποψιάζεσαι ή τα θεωρείς φυσιολογικά στο μπάχαλο-ελλάς). να γιατί κι εδώ θέλουμε μητρώο , ποιος δεν το θέλει; αμφιβάλλεις ότι με την ίδια διαδικασία και έγχαρτα θα ήταν έτοιμο από φέτος παράλληλα με των ωρομισθίων;  Εκτός αν εννοείς ότι κάποιοι άλλαξαν γνώμη μετά την προθεσμία και πριν τις υπογραφές και θα γλυτώσουν την ποινή (παράλογη που δεν προβλέπεται κιόλας) της 5ετίας, ε τι να πω...


Άσε την ανωνυμία και δες την ουσία, παίζει κάποιοι να ξέρουν κάτι περισσότερο ή έστω να έχουν άλλες προσλαμβάνουσες από τις δικές σου, φιλικά στο λέω... στο σχόλιό σου δεν είπες τίποτα νέο , παρά μόνο τα περί χολής. άσε να γράφουμε και τίποτα ουσιαστικό στα πολλά, μας διαβάζουν ;) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:32 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 10, 2020, 05:14:20 μμ »
γιατί δεν καταργούν τη ρήτρα "μόνο τρεις επιλογές". Γιατί δεν δίνουν πέντε ή εφτά ή ακόμη και απεριόριστες;

ΥΓ: Οι διευθυντές πως ήξεραν και κλάφτηκαν; Εμένα ο διευθυντής μου δεν ξέρει ακόμη τίποτα για τις πρώτες αποσπάσεις.

άι γειά σου ! και επιμένω : γιατί όχι μητρώο και μηχανογράφηση-πλατφόρμα ;
εμ, γιατί δεν καταργείται η περιφέρεια και οι 3 επιλογές (πολύ παλιότερα ήταν 3 σχολεία και 3 παραρτήματα και πολύ παλιότερα έπρεπε να έχεις οργανική στην περιφέρεια που αιτείσαι- εμ δεν πάνε όλοι στη θέση συμφερόντων, υπάρχλουν και ηλίθιοι που πάνε σε κατσάβραχα... ); παράδειγμα-πρόταση : 5 σχολεία (με τα παραρτήματά τους επιπλέον) και δύο περιφέρειες, γιατί 1. μερικές περιφέρειες πχ κεντρική μακεδονία είναι τεράστια και δεν ξέρεις ποιος πού κάνει αίτηση  2. μερικές επιλογές στην ίδια περιφέρεια είναι πολύ μακρινές : δηλώνεις πελοπόννησο , θες κόρινθο αλλά σε βολεύουν τα μέγαρα αττικής ως β ' επιλογή  και ΟΧΙ το ναύπλιο. απλό ;

* μην απαντήσεις (αναφορικά με τον διευθυντή)  : είναι το σχολείο σου στη δεύτερη πρόσκληση; εντάξει , μπορεί και να μην κλάφτηκαν (αλλά κάτι μπορεί να ειπώθηκε, λέω). αλλά δεν σου φαίνεται περίεργο να υπάρχει φέτος τέτοια ευαισθησία; (ξέρω πολύ συγκεκριμένα ότι δεν ήταν θέμα πολιτικής ηγεσίας αλλά υπηρεσίας να μην καλύψει κενά συγκεκριμένα παλιότερα, αν πει κανείς ότι φέτος έχουν το ελεύθερο από την πολιτική ηγεσία).  εγώ είμαι καχύποπτος εκ φύσεως... δεν υπάρχει σειρά σε όλα αυτά (έχω ξαναπεί δεν βλέπω πάντα δόλο , αλλά και κατάσταση χυμείο, ελλάδα είμαστε) . ας δούμε πόσοι και ποιοι θα κάνουν αίτηση. 

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 10, 2020, 05:20:14 μμ »
Έχω ακόμα καλύτερη πρόταση:

Oι μόνιμοι που θέλουν απόσπαση στα ΣΔΕ να έχουν πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και σεμινάρια για την εκπαίδευση ενήλικων.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 10, 2020, 05:26:36 μμ »
Όχι, δεν είναι στη δεύτερη πρόσκληση το σχολείο. Αλλά φαντάζομαι ότι αν είχαν διαρρεύσει τα ονόματα όλοι θα ήξεραν τι παίζει.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 10, 2020, 05:37:34 μμ »
Έχω ακόμα καλύτερη πρόταση:

Oι μόνιμοι που θέλουν απόσπαση στα ΣΔΕ να έχουν πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και σεμινάρια για την εκπαίδευση ενήλικων.

δεν διαφωνεί κανείς (από εδώ γύρω) , να είσαι σίγουρος... όπως και ότι είναι εύκολο - εξίσου με μερικούς ωρομίσθιους- να τα πάρουν όλα αυτά και γρήγορα (μια προσεκτική ματιά θα σε πείσει πόσοι κάθε φορά -και με την έκπληξη για μένα της αλλαγής της μοριοδότησης τελευατάι στιγμή-  έχουν το σύνολο των μορίων, θα τα δεις και στο μητρώο σύντομα ;) ).

αχ, άλλος αθώος, έλα μαζί μας στο κλαμπ κι εσύ... (μην είσαι σίγουρος ότι όσοι τα έχουν αποσπώνται, είναι σύνθετο λέμε το θέμα....)

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 13, 2020, 01:48:07 μμ »
Καλησπέρα, υπάρχει μήπως κάποια πληροφόρηση για τις αποσπάσεις στα ΣΔΕ; Άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει!!
Λέτε να βγουν μετά τις 15 Αυγούστου;

Αποσυνδεδεμένος gkam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #275 στις: Αύγουστος 13, 2020, 02:00:41 μμ »
Καλησπέρα, υπάρχει μήπως κάποια πληροφόρηση για τις αποσπάσεις στα ΣΔΕ; Άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει!!
Λέτε να βγουν μετά τις 15 Αυγούστου;
Σε χθεσινή μου ερώτηση στη ΔΔΒΜ μου απάντησαν ότι θα βγουν "προς την άλλη εβδομάδα".

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #276 στις: Αύγουστος 13, 2020, 02:07:40 μμ »
Σε χθεσινή μου ερώτηση στη ΔΔΒΜ μου απάντησαν ότι θα βγουν "προς την άλλη εβδομάδα".


Σε ευχαριστώ, τουλάχιστον να μην καθόμαστε κολλημένοι στην οθόνη του υπολογιστή όλη την ώρα!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 13, 2020, 05:08:29 μμ »
Σε χθεσινή μου ερώτηση στη ΔΔΒΜ μου απάντησαν ότι θα βγουν "προς την άλλη εβδομάδα".

Για να βγει συμπληρωματική προκήρυξη σημαίνει ότι έχουν δουλέψει την κανονική και υπάρχουν αποτελέσματα. Είναι απαράδεκτοι που δεν τα έχουν ανακοινώσει ακόμη.

Αν αργήσουν θα μας αναγκάσουν να ξαναστείλουμε όλη τη χαρτούρα για τα έξι ΣΔΕ της συμπληρωματικής και θα τα φάνε κι αυτοί στη μάπα ... τι μαγειρέματα κάνουν δεν ξέρω ...

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 13, 2020, 06:56:29 μμ »
Για να βγει συμπληρωματική προκήρυξη σημαίνει ότι έχουν δουλέψει την κανονική και υπάρχουν αποτελέσματα. Είναι απαράδεκτοι που δεν τα έχουν ανακοινώσει ακόμη.

Αν αργήσουν θα μας αναγκάσουν να ξαναστείλουμε όλη τη χαρτούρα για τα έξι ΣΔΕ της συμπληρωματικής και θα τα φάνε κι αυτοί στη μάπα ... τι μαγειρέματα κάνουν δεν ξέρω ...

άι γεια σου ! η πλάκα θα είναι να σκέφτηκαν να τα βγάλουν όλα μαζί (αναγκαστικά τέλη αυγούστου; ). γιατί αλλιώς το να βγουν πχ τέλη της άλλης εβδομάδας , γιατί τότε θα υπογράψει η υπουργός (παίζει και αυτό) , απλώς γελοιοποιεί έτι περαιτέρω την υπηρεσία.

αν δεν λυπάσαι τα ευρά , κάνε χαρτιά και στη συμπληρωματική ! σιγά... ε

ούτως ή άλλως το μάθημα πάει αργά - ίσως και πιο αργά από τα συνηθισμένα , φεεεεεεεεεεεετα... ποιος ενδιαφέρεται για τις υπηρεσιακές μεταβολές ; μέχρι να αναλάβουν οι νέοι διευθυντές που μόλις ανακοινώθηκαν , ποια κενά...

συγγνώμη για τη χολή , δεν πήραμε άδεια από τους ευαίσθητους αυτόκλητους σχολιαστές-φίλους του μαρουσιού (που βλέπουν ένα κάποιο αόριστο και ολίγιστο δίκιο στα σχόλια, χαχαχαχα. ας γελάσουμε στο διάλειμμα από τα προβλήματά μας)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 14, 2020, 04:21:18 μμ »
άι γεια σου ! η πλάκα θα είναι να σκέφτηκαν να τα βγάλουν όλα μαζί (αναγκαστικά τέλη αυγούστου; ). γιατί αλλιώς το να βγουν πχ τέλη της άλλης εβδομάδας , γιατί τότε θα υπογράψει η υπουργός (παίζει και αυτό) , απλώς γελοιοποιεί έτι περαιτέρω την υπηρεσία.

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά μετά υπάρχει το πρόβλημα ... αν κάποιος παίρνει απόσπαση και στις δυο προκηρύξεις ποια θα υπερισχύσει; Είναι ανόητο να βγουν όλα μαζί ... δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει βέβαια λογική σε όλα αυτά οπότε όλα είναι πιθανά ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 277

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.