*

Ψηφοφορία

Συμμετείχατε στην απεργία της 24/2/2010;

Ναι
71 (72.4%)
Όχι
27 (27.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 97

Η ψηφοφορία έληξε: Απρίλιος 25, 2010, 09:38:44 πμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010  (Αναγνώστηκε 17205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 08:08:52 μμ »
Κάτι σχετικό με την απεργία:τι προβλέπεται σε περίπτωση που κάποιος δε θέλει να απεργήσει αλλά δεν έχει πρόσβαση στο σχολείο που δουλεύει καθώς την Τετάρτη απεργούν κ όλα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς;Να σημειωθεί ότι δεν έχει στο όνομά του κάποιο όχημα,δεν έχει κάποιο συνάδελφο που να μπορεί να τον εξυπηρετήσει κ φυσικά το σχολείο δεν είναι προσβάσιμο με τα πόδια.Μπορεί να αρνηθεί πρόταση του διευθυντή να πάρει ταξί ή,αν το κάνει,να ζητήσει αποζημίωση για τα χρήματα που θα πληρώσει;
Xωρίς να είμαι σίγουρος για την απάντηση, ένας παλιός διευθυντής μου μου είχε πει πάνω κάτω ότι το σχολείο σε χρειάζεται για να είσαι στη θέση του κάθε μέρα, βρέξει ή χιονίσει ή οτιδήποτε. Αν π.χ. το σχολείο σου είναι στο Λαύριο και εσύ μένεις στην Κηφισιά και δεν μπορείς να φτάσεις στο Λαύριο ή λόγω χιονιού ή λόγω απεργίας των ΜΜΕ,   δεν είναι πρόβλημα του σχολείου  αυτό αλλά δικό σου.
Ας έμενες Λαύριο . Κάπως έτσι μου το είχε πει .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2010, 08:15:55 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:24 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 08:15:49 μμ »
Κάτι σχετικό με την απεργία:τι προβλέπεται σε περίπτωση που κάποιος δε θέλει να απεργήσει αλλά δεν έχει πρόσβαση στο σχολείο που δουλεύει καθώς την Τετάρτη απεργούν κ όλα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς;Να σημειωθεί ότι δεν έχει στο όνομά του κάποιο όχημα,δεν έχει κάποιο συνάδελφο που να μπορεί να τον εξυπηρετήσει κ φυσικά το σχολείο δεν είναι προσβάσιμο με τα πόδια.Μπορεί να αρνηθεί πρόταση του διευθυντή να πάρει ταξί ή,αν το κάνει,να ζητήσει αποζημίωση για τα χρήματα που θα πληρώσει;

Γιατί βρε Λεωνίδα τόσο μεγάλη αναστάτωση για το πως θα φτάσεις στο σχολείο.Αφου δεν έχεις αμάξι, πάρε λεωφορείο κι αφού έχει απεργία πάρε ταξί, αν δεν έχεις χρήματα πες ένα συνάδελφο να σε πάρει, αν ολοι κάνουν απεργία ξεκίνα με τα πόδια.
Αλήθεια δεν κάνεις κι εσύ απεργία για να λύσεις το πρόβλημά σου.
Πλάκα κάνω Λεό, προφανώς πρέπει να είσαι στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 08:35:06 μμ »
Λεωνίδα, τι ακριβώς διδάσκεις στα παιδιά;
(δεν αναφέρομαι στο αντικείμενό σου)

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 10:08:20 μμ »
Αν και ξεκίνησα αυτό το post, συμφωνώ απόλυτα με τον Λεωνίδα και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ορισμένους που καίγονται για την απεργία...

και εξηγούμαι :
Είμαστε αχάριστοι και αγνώμονες καθώς η κυβέρνηση φροντίζει για:

1. ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Οι γυναίκες συνάδελφοι δεν πρέπει να γκρινιάζουν αφού απέκτησαν τελικά την πολυπόθυτη ισότητα... μετά από πολυετείς αγώνες έχουν πλέον τα ίδια όρια ηλικίας στις συντάξεις με τους άντρες συναδέλφους τους

2. ΤΗΝ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ. Όχι μόνο είμασταν (άσχετα αν δεν το γνωρίζαμε...) υψηλόμισθοι, απόδειξη ότι μας έκαναν περικοπή των επιδομάτων, αλλά εξακολουθούμε παρόλα αυτά να είμαστε υψηλόμισθοι και για αυτό επίκειται νέα περικοπή...

3. ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΔΙΚΙΕΣ. Είμαστε άδικοι και πονηροί καθώς αν και άθεοι εισπράταμε χωρίς αιδώ επίδομα Πάσχα & Χριστουγέννων. Κομμένα αυτά, η κοινωνικη δικαιοσύνη

4. ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ & ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ. Όπως είχε υποσχεθεί η κυβέρνηση από τη νέα σχολ.χρονιά δε θα υπάρχουν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι στα σχολεία, απλά δεν θα τους ξαναπροσλάβει.

5. και τέλος επειδή, ως Δημόσιοι υπάλληλοι μας λείπει αυτό το αναζωογονητικό άγχος που συμβάλλει στην εγρήγορση του οργανισμού, σκέφτονται να καταργήσουν και την μονιμότητα (αν δεν έχει ήδη καταργηθεί σύμφωνα με τα λεγόμενα του Πάγκαλου σήμερα το πρωί στο ΣΚΑΙ)

και σαν υστερόγραφο κάτι τελευταίο... το κόλπο grosso είναι βέβαια το αφορολόγητο με τις αποδείξεις... 12.000 ευρώ σε αποδείξεις το χρόνο, σημαίνει 1.000 ευρώ αποδείξεις το μήνα. Ποιος πιστεύει ότι μπορεί να μαζέψει αυτό το ποσό κάθε μήνα, όταν μάλιστα δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτό τα ενοίκια (πάει σε άλλο κωδικό), ΔΕΗ, ΟΤΕ, κινητά?

Για όλα τα παραπάνω και επειδή εγώ προσωπικά δεν είμαι αχάριστος και αγνώμονας, θα χαρίσω στην αγαπημένη μου κυβέρνηση το μεροκάμματο μου μεθαύριο 24/2, ως ελάχιστη αναγνώριση στο κοινωφελές έργο που επιτελεί για τη σωτηρία των καπιταλιστών της χώρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2010, 10:16:06 μμ από dchatzi »
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:24 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 10:14:21 μμ »
Tέλειο!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 10:51:26 πμ »
Κάτι σχετικό με την απεργία:τι προβλέπεται σε περίπτωση που κάποιος δε θέλει να απεργήσει αλλά δεν έχει πρόσβαση στο σχολείο που δουλεύει καθώς την Τετάρτη απεργούν κ όλα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς;Να σημειωθεί ότι δεν έχει στο όνομά του κάποιο όχημα,δεν έχει κάποιο συνάδελφο που να μπορεί να τον εξυπηρετήσει κ φυσικά το σχολείο δεν είναι προσβάσιμο με τα πόδια.Μπορεί να αρνηθεί πρόταση του διευθυντή να πάρει ταξί ή,αν το κάνει,να ζητήσει αποζημίωση για τα χρήματα που θα πληρώσει;
Αντιγράφω την απάντησή μου σε άλλο θέμα, που ένα άλλο μέλος ρωτάει εάν μπορεί να πάρει κανονική άδεια την μέρα της απεργίας, επειδή δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο σχολείο
Παράθεση
Συνάδελφε/ συναδέλφισσα γίνεται. Μπορείς να κάνεις κανονικά αίτηση για κανονική άδεια. Αυτό είναι το νομικό μέρος της υπόθεσης. Επειδή όμως, σε αντίθεση με ότι διακυρήσσουν υπουργοί των εκάστοτε κυβερνήσεων, ότι είναι νόμιμο ΔΕΝ είναι απαραίτητα και ηθικό, θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ:
ΔΕΝ το κάνεις αυτό συνάδελφε. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Είναι ντροπή. Είναι αντισυναδελφική συμπεριφορά χείριστου είδους. Ό,τι λόγο κι αν έχεις, όσο "σωστός" κι αν είναι, ΔΕΝ παίρνεις άδεια ημέρα απεργίας. Ούτε αυτοί που αρρωσταίνουν δεν το κάνουν αυτό.

Η τελική επιλογή είναι δική σου.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3698
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 10:59:11 πμ »
 
Κάτι σχετικό με την απεργία:τι προβλέπεται σε περίπτωση που κάποιος δε θέλει να απεργήσει αλλά δεν έχει πρόσβαση στο σχολείο που δουλεύει καθώς την Τετάρτη απεργούν κ όλα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς;Να σημειωθεί ότι δεν έχει στο όνομά του κάποιο όχημα,δεν έχει κάποιο συνάδελφο που να μπορεί να τον εξυπηρετήσει κ φυσικά το σχολείο δεν είναι προσβάσιμο με τα πόδια.Μπορεί να αρνηθεί πρόταση του διευθυντή να πάρει ταξί ή,αν το κάνει,να ζητήσει αποζημίωση για τα χρήματα που θα πληρώσει;
Αντιγράφω την απάντησή μου σε άλλο θέμα, που ένα άλλο μέλος ρωτάει εάν μπορεί να πάρει κανονική άδεια την μέρα της απεργίας, επειδή δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο σχολείο
Παράθεση
Συνάδελφε/ συναδέλφισσα γίνεται. Μπορείς να κάνεις κανονικά αίτηση για κανονική άδεια. Αυτό είναι το νομικό μέρος της υπόθεσης. Επειδή όμως, σε αντίθεση με ότι διακυρήσσουν υπουργοί των εκάστοτε κυβερνήσεων, ότι είναι νόμιμο ΔΕΝ είναι απαραίτητα και ηθικό, θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ:
ΔΕΝ το κάνεις αυτό συνάδελφε. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Είναι ντροπή. Είναι αντισυναδελφική συμπεριφορά χείριστου είδους. Ό,τι λόγο κι αν έχεις, όσο "σωστός" κι αν είναι, ΔΕΝ παίρνεις άδεια ημέρα απεργίας. Ούτε αυτοί που αρρωσταίνουν δεν το κάνουν αυτό.

Η τελική επιλογή είναι δική σου.

Συμφωνώ απόλυτα. Τη μέρα της απεργίας είναι ΑΝΗΘΙΚΟ να πάιρνεις άδεια. 
Και αν ο προϊστάμενος της α/βάθμις ή β/βάθμιαε έιναι μάγκας γιατί υπάρχουν και μερικοί που είναι) δεν εγκρίνει τέτοιες άδειες. Όσο για τις "αναρρωτικές" εκέινης της μέρας, στέλνει υγειονομική επιτροπή στο σπίτι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:01:23 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:38:59 πμ »
Καλησπέρα. Έχουμε ετοιμάσει μία επιστολή που αφορά όσους υπάγονται στη ρύθμιση του 24μηνου. Σκοπός μας είναι να πετύχουμε μία συνάντηση με κάποιον σύμβουλο της κυρίας Διαμαντοπούλου, ώστε να μας ενημερώσει για το τι πρόκειται να συμβεί. Ψάχνουμε λοιπόν και έναν εκπρόσωπο της  Α/βάθμιας εκπαίδευσης. Δεν είμαστε σύλλογος ούτε κάποια επιτροπή, ούτε μαζεύουμε υπογραφές. Είμαστε 3 συνάδελφοι εκπαιδευτικοί της Β/βάθμιας εκπαίδευσης που αγωνιούμε για το μέλλον μας. Όποιος είναι πρόθυμος να βοηθήσει, παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μας στο mmelitini@yahoo.gr
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:44:30 πμ »
Νομιζω πως αν κατσουμε με σταυρομενα χερια δεν θα γινει τιποτα...
Ολα τα δικαιωματα των εργαζομενων αποκτηθηκαν με αγωνες, κανενας δεν τους τα χαρησε!!! Ο καθενας ας σκεφτει τι εχει κανει για να αλλαξει  η κατασταση αυτη...περα απο το να γραφει σε αυτο το FORUM....Ερχεται ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ....και καλο θα ηταν να ανοιξουμε στα ματια μας πριν ειναι αργα!!! Η φυση του καπιταλισμου και του ολου οικονομικου συστηματος ειναι τετοια που ευνοει τους λιγους, τους βολεμενους και τα λαμογια...

Αν υπαρξει μαζικοτητα αυριο, θα δειτε την αλλαγη στην σταση τους!!!
Αν παλι ο καθενας απο εμας καθησει στο σπιτακι του και ειναι απλος θεατης των γεγονοντων, τοτε ειναι βολεμενος.... αλλα πολυ γρηγορα θα ξεβολευτει και αυτος.... το μαχαιρι θα φτασει στο κοκαλο.. εχει και ο καιρος γυρισματα.. τιποτα πλεον δεν ειναι δεδομενο...

ΟΛΟΙ θα πρεπει ναμαστε στην απεργια, ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, για να ταραχτουν.. αλλιως ... τα συμπερασματα δικα σας

Res

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 02:31:52 μμ »
σημερα ο παγκαλος μεσα στην ανοησια του ειπε μια πολυ μεγαλη αληθεια..."τα συνδικατα ειμαστε εμεις" ...εχουμε φαει γκολ απο τα αποδυτηρια..α! και μια και ειπα γκολ βρε physikos13 &jak13 τα μαθατε τα νεα... ;D ;D ;D ειδες τι ζημια κανει ο μπαοκ τελικα.. :P ;D ;D ;D
οταν δεν υπαρχει η γνωστη  χουντα ολοι εχουν δικαιωμα στο ονειρο και ετσι θα επρεπε να ειναι χρονια τωρα ,αρα ολα ειναι φυσιολογικα φετος σε αντιθεση με τα προηγουμενα ετη φιλη αναστασια76

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 02:34:32 μμ »
λαθος, για pm πηγαινα

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:10:18 μμ »
Είμαι από αυτούς που δεν πολυεμπιστεύονται τους συνδικαλιστές. Θεωρώ ότι μια μερίδα τους συνεργάζεται με την εκάστοτε πολιτική και οικονομική εξουσία. Σε αυτό, βέβαια, έχουμε και εμείς ευθύνη που τους εκλέγουμε να μας αντιπροσωπεύσουν. Και όλα στο όνομα του μικροσυμφέροντος. Επίσης, δε θίγομαι από τις περικοπές, γιατί παίρνω τον κατώτατο μισθό. Απεργία, όμως, θα κάνω και θα κάνω όχι γιατί μου το λέει ο κάθε συνδικαλιστής, αλλά γιατί είμαι οργισμένη, γιατί δε θέλω τα παιδιά στα οποία κάνω μάθημα, αλλά και το δικό μου παιδί να ζήσουν σε έναν κόσμο ανασφάλειας και γιατί δε θέλω να σώσω  ένα οικονομικό σύστημα χρεωκοπημένο, γιατί αυτό πάμε να σώσουμε με τα μέτρα και όχι την πατρίδα μας. Αν και θεωρώ ότι συμφωνία μεταξύ συνδικαλιστών και κυβέρνησης έχει ήδη επιτευχθει, πάντως η αναταραχή της βάσης τα ανατρέπει όλα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:59:42 μμ »
καλησπερα. Παρακαλω, αν γνωριζει κάποιος να μου πει αν επιτρεπεται να σε αναγκαζουν να απεργησεις οι υπολοιποι μιας και θα κλεισει το σχολειο και να ρισκαρεις να κλεισεις 24 μηνο αν απεργησεις

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3698
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 24 Φεβρουαρίου 2010
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 04:06:40 μμ »
καλησπερα. Παρακαλω, αν γνωριζει κάποιος να μου πει αν επιτρεπεται να σε αναγκαζουν να απεργησεις οι υπολοιποι μιας και θα κλεισει το σχολειο και να ρισκαρεις να κλεισεις 24 μηνο αν απεργησεις

Γιατ'ι να ρισκάρεις να κλέισεις 24μηνό;
Με την απεργία δεν χάνεις τίποτα παρά μόνο το ημερομίσθιο σου.

Να σε αναγκάσει να απεργήσεις δεν μπορεί κανείς, αλλά από εκεί και πέρα είναι και θέμα συνείδησης. Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να αγωνίζονται άλλοι για μένα και να χάνουν άλλοι, αλλά όταν έρθει η ώρα να καρπωθεί κάτι ο κλάδος (ο,τι και αν είναι αυτό) να το καρπώνομαι και εγώ.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162257
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.