*

Αποστολέας Θέμα: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα  (Αναγνώστηκε 17441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 05:54:59 μμ »
Παιδια καλησπερα!Φανταζομαι οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι στην παρεα οι οποιοι ασχολουνται με ιδιαιτερα μαθηματα ως αποκλειστικη απασχοληση(μεχρι ισως να βρεθει μια μονιμοτερη εργασια).
Θα ηθελα νανοιξω το θεμα της ασφαλισης.Οι περισσοτεροι απο σας ειστε ασφαλισμενοι ως ελευθεροι επαγγελματιες με παροχη υπηρεσιων,κοβετε δηλ αποδειξη για τα μαθηματα που παραδιδεται ή οχι?ο μισθος σας απο ιδιαιτερα μαθηματα  κειμενεται σε ικανοποιητικα επιπεδα ωστε να μπορειται να προχωρησετε σε αυτασφαλιση?Εγω μετα απο 5 χρονια που κανω ιδιαιτερα σκεφτομαι απο την καινουρια χρονια νασφαλιστω στον οαεε(πρωην τεβε).Πιστευετε αξιξει τον κοπο?οι απολαβες μου μηνιαιως απο τα ιδιαιτερα ανερχονται περιπου στα 1700ε αλλα φυσικα προβληματιζομαι γιατι δεν θα ειναι μονιμος αυτος ο μισθος.Αρκετα ικανοποιητικα λεφτα και δη μαυρα....αλλα ως ποτε ανασφαλιστες οι δεδουλεμενες ωρες που δεν εξασφαλιζουν ενσημα και περιθαλψη?
  

Θα ηθελα νακουσω τις γνωμες σας για το θεμα....
ευχαριστω
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Είμαι νέος πτυχιούχος χημικός και δεν ξέρω τί να κάνω. Όλα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Προσανατολίζομαι κι εγώ στα ιδιαίτερα, αλλά το θέμα της ασφάλισης με προβληματίζει πάρα πολύ. Στην αρχή μάλιστα, μέχρι να μαζέψω πολλές ώρες, δε θα βγάζω πολλά χρήματα για να έχω κι ασφάλιση. Αργότερα ίσως ναι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Μπορώ να κόβω αποδείξεις χωρίς να είμαι ασφαλισμένος, σε περίπτωση που επιμένουν κάποιοι γονείς;
Στην περίπτωση που θέλεις να κόβεις αποδείξεις πρέπει να είσαι ασφαλισμένος υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ. Όταν πας στη ΔΟΥ σου για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος θα σου ζητήσουν και την  ασφαλιστική σου ενημερώτητα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δουλεύεις και κάποιες ώρες σε φροντιστήριο για να έχεις ΙΚΑ. Βέβαια θα γίνεις 1000 κομμάτια...
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:47 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 07:03:37 μμ »
Παιδια καλησπερα!Φανταζομαι οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι στην παρεα οι οποιοι ασχολουνται με ιδιαιτερα μαθηματα ως αποκλειστικη απασχοληση(μεχρι ισως να βρεθει μια μονιμοτερη εργασια).
Θα ηθελα νανοιξω το θεμα της ασφαλισης.Οι περισσοτεροι απο σας ειστε ασφαλισμενοι ως ελευθεροι επαγγελματιες με παροχη υπηρεσιων,κοβετε δηλ αποδειξη για τα μαθηματα που παραδιδεται ή οχι?ο μισθος σας απο ιδιαιτερα μαθηματα  κειμενεται σε ικανοποιητικα επιπεδα ωστε να μπορειται να προχωρησετε σε αυτασφαλιση?Εγω μετα απο 5 χρονια που κανω ιδιαιτερα σκεφτομαι απο την καινουρια χρονια νασφαλιστω στον οαεε(πρωην τεβε).Πιστευετε αξιξει τον κοπο?οι απολαβες μου μηνιαιως απο τα ιδιαιτερα ανερχονται περιπου στα 1700ε αλλα φυσικα προβληματιζομαι γιατι δεν θα ειναι μονιμος αυτος ο μισθος.Αρκετα ικανοποιητικα λεφτα και δη μαυρα....αλλα ως ποτε ανασφαλιστες οι δεδουλεμενες ωρες που δεν εξασφαλιζουν ενσημα και περιθαλψη?
  

Θα ηθελα νακουσω τις γνωμες σας για το θεμα....
ευχαριστω
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Είμαι νέος πτυχιούχος χημικός και δεν ξέρω τί να κάνω. Όλα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Προσανατολίζομαι κι εγώ στα ιδιαίτερα, αλλά το θέμα της ασφάλισης με προβληματίζει πάρα πολύ. Στην αρχή μάλιστα, μέχρι να μαζέψω πολλές ώρες, δε θα βγάζω πολλά χρήματα για να έχω κι ασφάλιση. Αργότερα ίσως ναι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Μπορώ να κόβω αποδείξεις χωρίς να είμαι ασφαλισμένος, σε περίπτωση που επιμένουν κάποιοι γονείς;
Και εμένα με προβληματίζει η ασφάλιση.
Σκέφτηκα να πληρώνω τα ένσημά μου σε κάποιο φροντιστήριο και να φαίνεται ότι εργάζομαι εκεί.
Έχω γνωστή εκεί και μου είπε ότι ίσως γινει.
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι καλό ή όχι.
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος takitos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: απολαβες - αυτασφαλιση για ιδιαιτερα μαθηματα
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 12:46:00 πμ »
ASΦΑΛΙΣΗ υπαρχει μονο σε κρατικο ταμειο (προς το παρον τουλαχιστον) εφοσον υπαρχει προβλημα υγειας πραγματικο...απο ιδιωτικες μονο για συμπληρωμα παροχων ....ξανατονιζω ....τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει τημ κρατικη ασφαλιση και μην μασατε.....για του λογου το αληθες ρωτηστε ανθρωπους με πραγματικα προβληματα υγειας και συνταξιουχους....μαθετε επισης τι συμβαινει αμερικη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.