*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 36997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #252 στις: Μάρτιος 27, 2010, 11:01:59 πμ »
Πολύ φασισταριό έχει μαζευτεί εδώ μέσα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:41:32 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #253 στις: Μάρτιος 27, 2010, 11:24:46 πμ »
Αυτό σας πείραξε... σωστά οι ΟΥΚάδες και οι λοιποί θα έπρεπε να τραγουδάνε "μια ωραία πεταλούδα" και το "περνά περνά η μέλισσα"
Το αν ήταν λάθος που κάτι τέτοιο βγήκε εκτός στρατοπέδου αυτό είναι άλλη ιστορία...
Αλλά εγώ θα ρωτήσω:
1) Στα γήπεδα αυτά που ακούγονται ΔΕΝ είναι ρατσιστικά ;
2) Το μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι δεν είναι ρατσιστικό;
3) Το κάψιμο της Ελληνικής σημαίας δεν είναι ;
4) Οι εκδηλώσεις βίας από όποια μεριά και αν προέρχεται δεν είναι;

Δυστυχώς ΟΛΟΙ έναν ρατσισμό τον έχουμε..αλλά αυτό είναι φυσιολογικό... στη φύση του ανθρώπου είναι... γιατί και εγώ που λέω ότι δεν είμαι ρατσιστής...όταν κατηγορώ ΕΣΕΝΑ για ρατσισμό άθελά μου γίνομαι και εγώ ρατσιστής εναντίον σου..... 

Δηλαδή επειδή συμβαίνουν και άλλα άσχημα φαινόμενα το συγκεκριμένο δεν θα έπρεπε να το σχολιάσουμε;
Επίσης διαφωνώ ότι γινόμαστε ρατσιστές όταν κρίνουμε με βάση τη λογική μας και λέμε ότι κάποιος είναι ρατσιστής. Δηλαδή αφού είναι πώς να τον χαρακτηρίσουμε; Αυτό όμως δε σημαίνει αυτομάτως ότι τον θεωρούμε και κατώτερο όπως συμβαίνει στο ρατσισμό.
Τέλος με αφορμή ένα ντοκιμαντέρ που έτυχε να δω τελευταία θέλω να εκφράσω τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο αποτελούν το τυφλό μίσος και ο φανατισμός στοιχεία που χαρακτηρίζουν αποτελεσματικούς στρατιώτες.. Στο συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ ο έλεγχος των συναισθημάτων ήταν απ' τα πιο σημαντικά στοιχεία των πεζοναυτών ώστε να μην οδηγηθούν με μαθηματική ακρίβεια στο θάνατο. Δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αλλά δεν μου φάνηκε καθόλου παράλογο.


Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #254 στις: Μάρτιος 27, 2010, 11:50:00 πμ »
Αυτό σας πείραξε... σωστά οι ΟΥΚάδες και οι λοιποί θα έπρεπε να τραγουδάνε "μια ωραία πεταλούδα" και το "περνά περνά η μέλισσα"
Το αν ήταν λάθος που κάτι τέτοιο βγήκε εκτός στρατοπέδου αυτό είναι άλλη ιστορία...
Αλλά εγώ θα ρωτήσω:
1) Στα γήπεδα αυτά που ακούγονται ΔΕΝ είναι ρατσιστικά ;
2) Το μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι δεν είναι ρατσιστικό;
3) Το κάψιμο της Ελληνικής σημαίας δεν είναι ;
4) Οι εκδηλώσεις βίας από όποια μεριά και αν προέρχεται δεν είναι;

Δυστυχώς ΟΛΟΙ έναν ρατσισμό τον έχουμε..αλλά αυτό είναι φυσιολογικό... στη φύση του ανθρώπου είναι... γιατί και εγώ που λέω ότι δεν είμαι ρατσιστής...όταν κατηγορώ ΕΣΕΝΑ για ρατσισμό άθελά μου γίνομαι και εγώ ρατσιστής εναντίον σου..... 

Δηλαδή επειδή συμβαίνουν και άλλα άσχημα φαινόμενα το συγκεκριμένο δεν θα έπρεπε να το σχολιάσουμε;
Επίσης διαφωνώ ότι γινόμαστε ρατσιστές όταν κρίνουμε με βάση τη λογική μας και λέμε ότι κάποιος είναι ρατσιστής. Δηλαδή αφού είναι πώς να τον χαρακτηρίσουμε; Αυτό όμως δε σημαίνει αυτομάτως ότι τον θεωρούμε και κατώτερο όπως συμβαίνει στο ρατσισμό.
Τέλος με αφορμή ένα ντοκιμαντέρ που έτυχε να δω τελευταία θέλω να εκφράσω τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο αποτελούν το τυφλό μίσος και ο φανατισμός στοιχεία που χαρακτηρίζουν αποτελεσματικούς στρατιώτες.. Στο συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ ο έλεγχος των συναισθημάτων ήταν απ' τα πιο σημαντικά στοιχεία των πεζοναυτών ώστε να μην οδηγηθούν με μαθηματική ακρίβεια στο θάνατο. Δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αλλά δεν μου φάνηκε καθόλου παράλογο.


;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #255 στις: Μάρτιος 27, 2010, 02:17:35 μμ »
Αυτό σας πείραξε... σωστά οι ΟΥΚάδες και οι λοιποί θα έπρεπε να τραγουδάνε "μια ωραία πεταλούδα" και το "περνά περνά η μέλισσα"
Το αν ήταν λάθος που κάτι τέτοιο βγήκε εκτός στρατοπέδου αυτό είναι άλλη ιστορία...
Αλλά εγώ θα ρωτήσω:
1) Στα γήπεδα αυτά που ακούγονται ΔΕΝ είναι ρατσιστικά ;
2) Το μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι δεν είναι ρατσιστικό;
3) Το κάψιμο της Ελληνικής σημαίας δεν είναι ;
4) Οι εκδηλώσεις βίας από όποια μεριά και αν προέρχεται δεν είναι;

Δυστυχώς ΟΛΟΙ έναν ρατσισμό τον έχουμε..αλλά αυτό είναι φυσιολογικό... στη φύση του ανθρώπου είναι... γιατί και εγώ που λέω ότι δεν είμαι ρατσιστής...όταν κατηγορώ ΕΣΕΝΑ για ρατσισμό άθελά μου γίνομαι και εγώ ρατσιστής εναντίον σου..... 

Αυτά μαθαίνεις στα παιδιά ε; ότι οι ρατσιστές γεννιούνται και είναι φυσιολογικό να είσαι ρατσιστής. Πάντα τέτοια ρε.
Αν δεν μπορείς να συνειδητοποιήσεις ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα λειτουργό του κράτους που πληρώνεται από τον κάθε πολίτη και στην παρέλαση υποχρεούται να έχει συγκεκριμένη συμπεριφορά (και όχι να φωνάζει "τα ρούχα μου θα ράψω με το δέρμα σου Αλβανέ") με ένα οπαδό στο γήπεδο που εκπροσωπεί μόνο τον εαυτό του και την παρέα του, τότε έχεις μεγάλο γκαπ. Ο ΟΥΚας όταν παρελαύνει εκπροσωπεί την Ελλάδα, δηλαδή όλους μας. Αν εσένα σε εκφράζει  το σύνθημα "το αίμα σου θα χύσω γουρούνι Σκοπιανέ" πες το ανοιχτά και άσε τις κωλοτούμπες για καμμένες σημαίες και γενικολογίες περί βίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:41:32 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #256 στις: Μάρτιος 27, 2010, 05:28:04 μμ »
τα νεα συνθηματα των ΟΥΚαδων απο το Ραδιο Αρβυλα..σιγουρα αρεστα στους ''προοδευτικους'' κυκλους..

http://www.youtube.com/watch?v=Obp4PtcpDTM&feature=player_embedded

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #257 στις: Μάρτιος 27, 2010, 06:42:39 μμ »
Επιστροφή στο θέμα μας! Είμαι υπέρ των μαθητικών παρελάσεων απλά όχι από όλες τις ηλιακιακες ομάδες. Δηλάδή μου αρέσει όταν βλέπω παιδακια του δημοτικου να κάνουν παρέλαση, τα οποία δείχνουν να το χαίρονται, παρά γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα. Γενικά η εφηβεία αντιτίθεται και αμφισβητει στα πάντα και αυτό φαίνεται ακόμη και στην παρέλαση.
Όσοι ειναι υπερ της καταργησης των μαθητικών παρελάσεων είναι υπέρ και της καταργησης των σχολικων εορτών που γίνονται μια μέρα νωρίτερα;;;

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #258 στις: Μάρτιος 27, 2010, 06:58:36 μμ »
Επιστροφή στο θέμα μας! Είμαι υπέρ των μαθητικών παρελάσεων απλά όχι από όλες τις ηλιακιακες ομάδες. Δηλάδή μου αρέσει όταν βλέπω παιδακια του δημοτικου να κάνουν παρέλαση, τα οποία δείχνουν να το χαίρονται, παρά γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα. Γενικά η εφηβεία αντιτίθεται και αμφισβητει στα πάντα και αυτό φαίνεται ακόμη και στην παρέλαση.
Όσοι ειναι υπερ της καταργησης των μαθητικών παρελάσεων είναι υπέρ και της καταργησης των σχολικων εορτών που γίνονται μια μέρα νωρίτερα;;;
Πόσο μου αρέσουν οι γενικότητες! Αυτοαναιρείσαι! Παραδέχεσαι ότι οι παρελάσεις είναι για παιδάκια του δημοτικού και μόλις αυτά μεγαλώσουν και καταλάβουν το ανούσιο ενός μιλιταριστικού θεσμού αρχίζουν και τον σνομπάρουν! Κανένας δε μίλησε για κατάργηση των εορτών! Θα το παραδεχτώ! Είμαι ένας ανθέλληνας, φιλοσκοπιανός, πράκτορας της τουρκικής ΜΙΤ και πληρωμένος από τη Μossad των Εβραίων! Αποστολή μου να καταστρέψω κάθε τι ελληνικό! Allah akbar!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #259 στις: Μάρτιος 27, 2010, 09:26:58 μμ »
τα νεα συνθηματα των ΟΥΚαδων απο το Ραδιο Αρβυλα..σιγουρα αρεστα στους ''προοδευτικους'' κυκλους..

http://www.youtube.com/watch?v=Obp4PtcpDTM&feature=player_embedded

 ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D 

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #260 στις: Μάρτιος 27, 2010, 09:51:59 μμ »
Επιστροφή στο θέμα μας! Είμαι υπέρ των μαθητικών παρελάσεων απλά όχι από όλες τις ηλιακιακες ομάδες. Δηλάδή μου αρέσει όταν βλέπω παιδακια του δημοτικου να κάνουν παρέλαση, τα οποία δείχνουν να το χαίρονται, παρά γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα. Γενικά η εφηβεία αντιτίθεται και αμφισβητει στα πάντα και αυτό φαίνεται ακόμη και στην παρέλαση.
Όσοι ειναι υπερ της καταργησης των μαθητικών παρελάσεων είναι υπέρ και της καταργησης των σχολικων εορτών που γίνονται μια μέρα νωρίτερα;;;
Πόσο μου αρέσουν οι γενικότητες! Αυτοαναιρείσαι! Παραδέχεσαι ότι οι παρελάσεις είναι για παιδάκια του δημοτικού και μόλις αυτά μεγαλώσουν και καταλάβουν το ανούσιο ενός μιλιταριστικού θεσμού αρχίζουν και τον σνομπάρουν! Κανένας δε μίλησε για κατάργηση των εορτών! Θα το παραδεχτώ! Είμαι ένας ανθέλληνας, φιλοσκοπιανός, πράκτορας της τουρκικής ΜΙΤ και πληρωμένος από τη Μossad των Εβραίων! Αποστολή μου να καταστρέψω κάθε τι ελληνικό! Allah akbar!

Τα παιδιά στην εφηβεία έχουν μια βαρεμάρα και αμφισβήτηση σε κάθε τι δεν ανήκει στα άμεσα ενδιαφέροντα τους και όχι γιατί πιστεύουν καραμέλες τύπου "μιλιταριστικού θεσμού" που βλέπουν συνάδελφοι όπως εσύ σύμφωνα με τα πιστεύω τους. Μην καπηλεύεσαι λοιπόν την αντίδραση των παιδιών αφού την ίδια αντίδραση θα έχουν αν τους πεις τι θέλετε να κάνετε μάθημα ή κενό ? Το ποιος λοιπόν κάνει γενικεύσεις είναι φανερό.
Η ευθύνη είναι δική μας ως εκπαιδευτικοί καθώς και των γονέων για να δώσουμε στα παιδιά μας να καταλάβουν την σημασία να τιμάς και να σέβεσαι τους αγώνες των προγόνων μας 2-3 φορές τον χρόνο ως ελάχιστο φόρο τιμής στη μνήμη τους.

Μπορείς να είσαι ότι θέλεις αρκεί να σέβεσαι και να τιμάς το Σύνταγμα στο οποίο ορκίστηκες, αν δεν το σέβεσαι τότε παραιτήσου και κατέβα στο δρόμο να αγωνιστείς για τα πιστεύω σου ή πήγαινε σε μια χώρα που δεν έχει παρελάσεις. Allāhu Akbar !


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2010, 10:12:06 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #261 στις: Μάρτιος 28, 2010, 10:40:49 πμ »
Επιστροφή στο θέμα μας! Είμαι υπέρ των μαθητικών παρελάσεων απλά όχι από όλες τις ηλιακιακες ομάδες. Δηλάδή μου αρέσει όταν βλέπω παιδακια του δημοτικου να κάνουν παρέλαση, τα οποία δείχνουν να το χαίρονται, παρά γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα. Γενικά η εφηβεία αντιτίθεται και αμφισβητει στα πάντα και αυτό φαίνεται ακόμη και στην παρέλαση.
Όσοι ειναι υπερ της καταργησης των μαθητικών παρελάσεων είναι υπέρ και της καταργησης των σχολικων εορτών που γίνονται μια μέρα νωρίτερα;;;
Πόσο μου αρέσουν οι γενικότητες! Αυτοαναιρείσαι! Παραδέχεσαι ότι οι παρελάσεις είναι για παιδάκια του δημοτικού και μόλις αυτά μεγαλώσουν και καταλάβουν το ανούσιο ενός μιλιταριστικού θεσμού αρχίζουν και τον σνομπάρουν! Κανένας δε μίλησε για κατάργηση των εορτών! Θα το παραδεχτώ! Είμαι ένας ανθέλληνας, φιλοσκοπιανός, πράκτορας της τουρκικής ΜΙΤ και πληρωμένος από τη Μossad των Εβραίων! Αποστολή μου να καταστρέψω κάθε τι ελληνικό! Allah akbar!

Και φυσικά ξέχασες να αναφέρεις ότι έχει μπει ο σατανάς μέσα σου! Γρήγορα για εξομολόγηση στη Λουκά!!! :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #262 στις: Μάρτιος 28, 2010, 04:51:49 μμ »
... Και μετά να μετανοήσεις γονυπετής ζητώντας άφεση αμαρτιών από τον... επί παντός επιστητού... all around Άνθιμο! ;D
Μόνο προσοχή στην παροιμία που έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου: Να φυλάγεσαι από μπροστινά παπά και από πισινά γαϊδάρου! ;D

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #263 στις: Μάρτιος 29, 2010, 11:47:20 μμ »
Επιστροφή στο θέμα μας! Είμαι υπέρ των μαθητικών παρελάσεων απλά όχι από όλες τις ηλιακιακες ομάδες. Δηλάδή μου αρέσει όταν βλέπω παιδακια του δημοτικου να κάνουν παρέλαση, τα οποία δείχνουν να το χαίρονται, παρά γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα. Γενικά η εφηβεία αντιτίθεται και αμφισβητει στα πάντα και αυτό φαίνεται ακόμη και στην παρέλαση.
Όσοι ειναι υπερ της καταργησης των μαθητικών παρελάσεων είναι υπέρ και της καταργησης των σχολικων εορτών που γίνονται μια μέρα νωρίτερα;;;
Πόσο μου αρέσουν οι γενικότητες! Αυτοαναιρείσαι! Παραδέχεσαι ότι οι παρελάσεις είναι για παιδάκια του δημοτικού και μόλις αυτά μεγαλώσουν και καταλάβουν το ανούσιο ενός μιλιταριστικού θεσμού αρχίζουν και τον σνομπάρουν! Κανένας δε μίλησε για κατάργηση των εορτών! Θα το παραδεχτώ! Είμαι ένας ανθέλληνας, φιλοσκοπιανός, πράκτορας της τουρκικής ΜΙΤ και πληρωμένος από τη Μossad των Εβραίων! Αποστολή μου να καταστρέψω κάθε τι ελληνικό! Allah akbar!

Τα παιδιά στην εφηβεία έχουν μια βαρεμάρα και αμφισβήτηση σε κάθε τι δεν ανήκει στα άμεσα ενδιαφέροντα τους και όχι γιατί πιστεύουν καραμέλες τύπου "μιλιταριστικού θεσμού" που βλέπουν συνάδελφοι όπως εσύ σύμφωνα με τα πιστεύω τους. Μην καπηλεύεσαι λοιπόν την αντίδραση των παιδιών αφού την ίδια αντίδραση θα έχουν αν τους πεις τι θέλετε να κάνετε μάθημα ή κενό ? Το ποιος λοιπόν κάνει γενικεύσεις είναι φανερό.
Η ευθύνη είναι δική μας ως εκπαιδευτικοί καθώς και των γονέων για να δώσουμε στα παιδιά μας να καταλάβουν την σημασία να τιμάς και να σέβεσαι τους αγώνες των προγόνων μας 2-3 φορές τον χρόνο ως ελάχιστο φόρο τιμής στη μνήμη τους.

Μπορείς να είσαι ότι θέλεις αρκεί να σέβεσαι και να τιμάς το Σύνταγμα στο οποίο ορκίστηκες, αν δεν το σέβεσαι τότε παραιτήσου και κατέβα στο δρόμο να αγωνιστείς για τα πιστεύω σου ή πήγαινε σε μια χώρα που δεν έχει παρελάσεις. Allāhu Akbar !


χαχαχαχαχ οτούρ οτούρ μπουγιουρούμ,συμφωνώ κατα τ αλλα ,ελάχιστος φόρος τιμής δε νομίζω ότι πληττει κανενος την υπόληψη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.