*

Αποστολέας Θέμα: παιδί στο νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 1760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
παιδί στο νηπιαγωγείο
« στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:35:37 μμ »
..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 03:08:47 μμ από ΦΩΤΕΙΝΗ2009 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:06 »

Αποσυνδεδεμένος margaret

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:47:51 μμ »
είμαι κι εγω σε δυσπρόσιτο με παιδί , μόνη. Βρίσκεις μια καλή κυρία και το φυλάει, αναγκαστικά.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:48:13 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι,
από σεπτέμβριο θα μετακομίσω στην περιοχή διορισμού μου (δυσπρόσιτο νησί0 μαζί με τον γιο μου που θα είναι τότε 2,5 χρονών (φέτος έχω άδεια ανατροφής)
εχω το εξής πρόβλημα και θέλω να μου πείτε τι κάνατε κάποιες από σας που ήσασταν σε παρόμοια θέση με μενα
ο σύζυγος δεν μπορεί να με ακολουθήσει λόγω δουλειάς ουτε και κανένας άλλος (παπούδες) ούτε και μπορώ να το αφήσω πίσω
και αναρωτιέμαι που θα αφήνω το παιδί όσο θα εργάζομαι;;;;
παιδικο σταθμό αποκλείω να έχει στο νησί ( είναι 300 κατοίκων)
γίνεται αραγε να το κανουν δεκτό στο νηπιαγωγείο παρόλο που είναι τόσο μικρό;;;
όλο το σχολείο απο νήπια ως λυκειο εχει 17 παιδιά
θα πρέπει βέβαια να τηλεφων'ησω για να ρωτήσω αλλά θέλω να δω αν έχει γίνει κάτι τέτοιο σε περίπτωση σαν τη δικιά μου


Εμείς από την πλευρά μας ,μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε..Θεωρώ πως είναι ασφαλέστερο να απευθυνθείς σε κατοίκους του νησιού που είναι σε θεση να γνωρίζουν τέτοιου είδους πληροφορίες.

Μην αποκλείεις την ύπαρξη παιδικού σταθμού ,υποθέτω αυτό έχει και να κάνει με τις ανάγκες των των κατοίκων. Το καλοκαίρι ήμουν στους Παξούς και διαπίστωσα την ύπαρξη παιδικού σταθμού ,παρόλου που το νησί είναι πολύ μικρό.

Θεωρώ επίσης δύσκολο να κάνουν δεκτό το παιδί στο νηπιαγωγείο λόγω του μικρού της ηλικίας .

Ολα αυτά όμως είναι απλές εικασίες....από την άλλη ενα τηλεφωνημα σου π.χ. στο σχολείο ή στην κοινότητα του νησιού μπορεί να σου δώσει ξεκάθαρες απαντήσεις.

Καλή δύναμη και καλή προσαρμογή.. :)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος sofianip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:49:27 μμ »
γεια σου Φωτεινή , να χαίρεσαι το παιδάκι σου.
ανάλογη εμπειρία δεν εχω εγώ αλλά μια φίλη μου.εκείνη αφου το είχε συζητησει με τους γονείς του σχολειου έπαιρνε μαζι της το παιδάκι της.δε νομίζω και στη δική σου την περίπτωση να εχουν πρόβλημα.ανθρωπινα είναι αυτα.
καλή τύχη   :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:06 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:00:02 μμ »
περσι ετσι εκανα και γω. αναπληρώτρια πολύ μακριά απο το σπίτι μου, μόνη με 2 παιδια. ο μεγάλος στο δημοτικό και ο μικρός (ήταν 2,5 ετών) στο νηπιαγωγειο μαζί μου. μίλησα βέβαια με τους γονείς και το δέχτηκαν χωρίς καμία αντίρρηση, αλλά ενημέρωσα και τον προιστάμενο, ο οποίος μου είπε να τον παίρνω αρχικα μαζί μου και αργότερα να τον γράψω σε κάποιον παιδικό σταθμό, πράγμα που δεν έκανα ποτέ και όλα πηγαν μια χαρά και δεν αντιμετώπισα από κανέναν πρόβλημα.
δεν είναι και εύκολο πράγμα  να βρεις γυναίκα σε έναν ξένο τόπο, χωρίς να γνωρίζεις κανέναν. να μην αχγώνεσαι λοιπόν καθόλου, όλα θα πάνε καλά.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:08:45 μμ »
Συνάδελφε νομίζω πως το παιδί θα είναι πολύ μικρό και θα είναι δύσκολο για σένα να δουλέψεις στην τάξη, δύσκολο για το παιδί σου, αλλά και για τα υπόλοιπα (ακόμα και αν σου το επιτρέψουν, που απ'ότι γνωρίζω αυτό δεν γίνεται). Το να έχεις το παιδί σου μέσα στην τάξη σου δημιουργεί πρόβλημα ακόμα και αν είναι προνήπιο, γι'αυτό αν υπάρχει η δυνατότητα, αποφεύγουμε να τα έχουμε στο τμήμα μας. Βέβαια, εξαρτάται και από το παιδί...
Είναι νωρίς όμως να αγχώνεσαι γι'αυτό, καθώς πιθανόν να υπάρχει παιδικός σταθμός ή και κάποια γυναίκα να σε βοηθήσει. Σου εύχομαι όλα να έρθουν βολικά!

Αποσυνδεδεμένος nikip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2010, 05:05:00 μμ »
Συνάδελφε νομίζω πως το παιδί θα είναι πολύ μικρό και θα είναι δύσκολο για σένα να δουλέψεις στην τάξη, δύσκολο για το παιδί σου, αλλά και για τα υπόλοιπα (ακόμα και αν σου το επιτρέψουν, που απ'ότι γνωρίζω αυτό δεν γίνεται). Το να έχεις το παιδί σου μέσα στην τάξη σου δημιουργεί πρόβλημα ακόμα και αν είναι προνήπιο, γι'αυτό αν υπάρχει η δυνατότητα, αποφεύγουμε να τα έχουμε στο τμήμα μας. Βέβαια, εξαρτάται και από το παιδί...
Είναι νωρίς όμως να αγχώνεσαι γι'αυτό, καθώς πιθανόν να υπάρχει παιδικός σταθμός ή και κάποια γυναίκα να σε βοηθήσει. Σου εύχομαι όλα να έρθουν βολικά!
[/quote

πολυ τραγικα τα λες συναδελφισα
το παιδι μπορει να το εχει μαζι της στο νηπειο
ολα τα αλλα εαν ενοχλει κλπ ειναι ναχαμε να λεγαμε

Αποσυνδεδεμένος nikip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2010, 05:09:26 μμ »
Συνάδελφε νομίζω πως το παιδί θα είναι πολύ μικρό και θα είναι δύσκολο για σένα να δουλέψεις στην τάξη, δύσκολο για το παιδί σου, αλλά και για τα υπόλοιπα (ακόμα και αν σου το επιτρέψουν, που απ'ότι γνωρίζω αυτό δεν γίνεται). Το να έχεις το παιδί σου μέσα στην τάξη σου δημιουργεί πρόβλημα ακόμα και αν είναι προνήπιο, γι'αυτό αν υπάρχει η δυνατότητα, αποφεύγουμε να τα έχουμε στο τμήμα μας. Βέβαια, εξαρτάται και από το παιδί...
Είναι νωρίς όμως να αγχώνεσαι γι'αυτό, καθώς πιθανόν να υπάρχει παιδικός σταθμός ή και κάποια γυναίκα να σε βοηθήσει. Σου εύχομαι όλα να έρθουν βολικά!
[/quote

πολυ τραγικα τα λες συναδελφισα
το παιδι μπορει να το εχει μαζι της στο νηπειο
ολα τα αλλα εαν ενοχλει κλπ ειναι ναχαμε να λεγαμε

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2010, 02:34:54 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
φιλολογος ειμαι οποτε λογικα δεν θα το εχω στην ταξη αλλα θελω να το βαλω στα νηπια. για να βρω μια ξενη κυρια να το προσεχει οντως μου φαινεται αρκετα δυσκολο να εμπιστευτω σε ξενο ατομο το παιδι μου
δεν ξερω συναδελφοι
θα επικοινωνησω αυτες τις μερες με το σχολειο να δω τι θα μου πουν
για να δουμε απλα αγχωνομαι...............

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2010, 02:53:12 μμ »
Στη θέση σου θα προσπαθούσα να πάω στην περιοχή πιο νωρίς και να γνωρίσω τους ανθρώπους ώστε να δω αν υπάρχει κάποιος να του εμπιστευτώ το παιδί...αν ο άντρας σου είναι δημόσιος υπάλληλος μπορεί να πάρει άδεια ανευ αποδοχών...το έκανα για να πάω στον τόπο διορισμού μου όταν έληξε η άδεια ανατροφής..Όπως και να χει καλή επιτυχία!
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: παιδί στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 15, 2010, 02:59:35 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
φιλολογος ειμαι οποτε λογικα δεν θα το εχω στην ταξη αλλα θελω να το βαλω στα νηπια. για να βρω μια ξενη κυρια να το προσεχει οντως μου φαινεται αρκετα δυσκολο να εμπιστευτω σε ξενο ατομο το παιδι μου
δεν ξερω συναδελφοι
θα επικοινωνησω αυτες τις μερες με το σχολειο να δω τι θα μου πουν
για να δουμε απλα αγχωνομαι...............

Το άγχος δεν είναι καλός σύμβουλος...είμαι σίγουρη πως πηγαίνοντας στον τόπο διορισμού σου και γνωρίζοντας τους κατοίκους από κοντά θα τακτοποιηθούν όλα τα ζητήματα που σε απασχολούν με τον καλύτερο τρόπο..Για αρχή θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με τους αρμόδιους ώστε να έχεις μια αρκετά κατατοπιστική εικόνα για την ζωή στο συγκεκριμένο νησί.

Εύχομαι και πάλι καλή προσαρμογή και εδώ θα είμαστε για μας ενημερώνεις... ;)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.