*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...  (Αναγνώστηκε 5429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« στις: Απρίλιος 05, 2016, 03:32:05 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Εύχομαι να 'στε όλοι καλά!Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα λατινικά κ την ιστορία της γ΄...φέτος έχω δύο παιδίά στην α΄λυκείου, που τους κάνω αρχαία κ έκθεση...προφανώς θα συνεχίσουμε  μαζί μέχρι κ την γ' για πανελλήνιες...αυτό που με προβληματίζει είναι το αν θα πρέπει να τους ξεκινήσω λατινικά κ ιστορία για τη γ' από τη δευτέρα...έχει αλλάξει ως γνωστόν το σύστημα κ πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο...στο φροντιστήριο για παράδειγμα που δούλευα ο φιλόλογος ξεκινούσε την ιστορία από τη β'...χαλαρά, μια σελίδα τη βδομάδα, καθώς πίστευε πως είναι πολλή η ύλη της γ' κ δε θα προλάβαιναν να τη βγάλουν άνετα, αν ξεκινούσαν το τελευταίο καλοκαίρι...εσάς ποια είναι η γνώμη σας?ποια μέθοδο εφαρμοζετε?βρισκόμαστε  στη φάση που τελειώνουμε σιγά-σιγά τη χρονιά φέτος κ οφείλω να ενημερώσω τόσο τους μαθητές μου όσο κ τους γονείς για το τι θα κάνουμε του χρόνου!!περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας...κυρίως εκείνων που ασχολούνται με Λύκειο κ έχουν εμπειρία...ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:13 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2016, 07:02:59 μμ »
Από εμπειρία χρόνων θα αναφέρω το εξής:Λατινικά ξεκινάμε από Β λυκείου.Ιστορία μπορείς από αυτή τη χρονιά αρκεί να ασχοληθείς με μεθοδολογία,σύνθεση-παράθεση, πηγών και με το πρώτο κεφάλαιο.Επαρκεί.

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2016, 10:03:08 μμ »
Από εμπειρία χρόνων θα αναφέρω το εξής:Λατινικά ξεκινάμε από Β λυκείου.Ιστορία μπορείς από αυτή τη χρονιά αρκεί να ασχοληθείς με μεθοδολογία,σύνθεση-παράθεση, πηγών και με το πρώτο κεφάλαιο.Επαρκεί.
αρχικά να σε ευχαριστήσω πολύ αγαπητή μου Ιωάννα για την απάντηση κ να σου ζητήσω με συγχωρέσεις που καθυστέρησα να ανταποκριθώ καθώς μου έτυχαν διάφορα αυτές τις μέρες κ δεν πρόλαβα!Οπότε με συμβουλεύεις να τα ξεκινήσω κ τα 2 μαθήματα από τη β'?εσύ αυτό κάνεις?σκέφτομαι αν είναι να το κάνω αμέσως μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων κ όχι από τον Σεπτέμβρη!Απλώς ο μοναδικός μου προβληματισμός τον οποίο κ μου δημιούργησε μια φίλη μου συνάδελφος είναι το ενδεχόμενο τα παιδιά να κουραστούν κάνοντας 2 χρονιές  την ιστορία της Γ'!κ ότι ακόμα τα Λατινικά, αν τα ξεκινήσει κανείς από το καλοκαίρι πριν την Γ' , προλαβαίνει να τα βγάλει καθώς έχει μειωθεί η ύλη αλλά κ η δυσκολία...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2016, 11:45:36 μμ »
Η δική μου συμβολή είναι να ξεκινήσεις 2 μαθήματα από τη Β΄για να ξεκουράσεις το παιδί στη Τρίτη. Εγώ φέτος έχω μια μαθήτρια που δεν ήθελε να κάνει πέρυσι τίποτα από τα μαθήματα της Τρίτης & φέτος ναι μεν έβγαλα την ύλη, αλλά την επανάληψη την πλακώνω.  Καλό είναι τουλάχιστον τα Λατινικά να ξεκινήσεις από Σεπτέμβρη & την  Ιστορία από Φλεβάρη ή από το καλοκαίρι πριν την Γ τάξη. Με λίγα λόγια καλό είναι τα 2 από τα 4 της κατεύθυνσης να ξεκινούν αν όχι να ολοκληρώνονται στη Β. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το μαθητή που έχεις & από το στόχο που έχει θέσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:13 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2016, 05:21:57 μμ »
αρχικά να σε ευχαριστήσω πολύ αγαπητή μου Ιωάννα για την απάντηση κ να σου ζητήσω με συγχωρέσεις που καθυστέρησα να ανταποκριθώ καθώς μου έτυχαν διάφορα αυτές τις μέρες κ δεν πρόλαβα!Οπότε με συμβουλεύεις να τα ξεκινήσω κ τα 2 μαθήματα από τη β'?εσύ αυτό κάνεις?σκέφτομαι αν είναι να το κάνω αμέσως μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων κ όχι από τον Σεπτέμβρη!Απλώς ο μοναδικός μου προβληματισμός τον οποίο κ μου δημιούργησε μια φίλη μου συνάδελφος είναι το ενδεχόμενο τα παιδιά να κουραστούν κάνοντας 2 χρονιές  την ιστορία της Γ'!κ ότι ακόμα τα Λατινικά, αν τα ξεκινήσει κανείς από το καλοκαίρι πριν την Γ' , προλαβαίνει να τα βγάλει καθώς έχει μειωθεί η ύλη αλλά κ η δυσκολία...
Δεν πειράζει. Και εγώ τρέχω συνεχώς και δεν ξέρω πότε θα μπαίνω πδε. Ναι αυτό κάνω ήδη αλλά δεν είναι λάθος και η δική σου άποψη. Απλά στην ιστορία, αν ξεκινήσεις πιο νωρίς, μπορείς να τους βοηθήσεις να εξοικειωθούν με τις πηγές. Και στα λατινικά με ρήματα και ουσιαστικά. Μια πρόταση είναι.

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2016, 10:37:24 μμ »
Δεν πειράζει. Και εγώ τρέχω συνεχώς και δεν ξέρω πότε θα μπαίνω πδε. Ναι αυτό κάνω ήδη αλλά δεν είναι λάθος και η δική σου άποψη. Απλά στην ιστορία, αν ξεκινήσεις πιο νωρίς, μπορείς να τους βοηθήσεις να εξοικειωθούν με τις πηγές. Και στα λατινικά με ρήματα και ουσιαστικά. Μια πρόταση είναι.
ναι ο κυριότερος λόγος κ αυτό που με αγχώνει είναι οι πηγές...θέλω να αρχίσω να τις διδάσκω στους μαθητές μου ώστε να εξοικειώνονται μ αυτές από πιο νωρίς...στη Γ' 'ίσως να ναι λίγο αργά, ειδικά αν στις 2 προηγούμενες τάξεις έχουν περιοριστεί μόνο στο ανεπαρκές μάθημα που τους κάνουν στο σχολείο!ωραία, μάλλον θα ξεκινήσω σιγά - σιγά τα λατινικά από Σεπτέμβρη κ ιστορία αμέσως μετά τα Χριστούγεννα που θα χει μπει κ η νέα χρονιά όποτε θα αρχίσει κ το παιδί να συνειδητοποιεί ότι τέρμα τα ψέματα...μπαίνουμε στην τελική φάση!κ κάτι τελευταίο..εσύ Ιωάννα μου ξεκινάς κ τα 2 μαθήματα από Σεπτέμβρη αν κατάλαβα σωστά, έτσι;;πιστεύεις ότι πραγματικά ωφελεί τα παιδιά η "πρόωρη" ετοιμασία;;θέλω να πω, δεν κουράζονται μέχρι τις πανελλήνιες ε;;

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2016, 10:40:19 μμ »
Η δική μου συμβολή είναι να ξεκινήσεις 2 μαθήματα από τη Β΄για να ξεκουράσεις το παιδί στη Τρίτη. Εγώ φέτος έχω μια μαθήτρια που δεν ήθελε να κάνει πέρυσι τίποτα από τα μαθήματα της Τρίτης & φέτος ναι μεν έβγαλα την ύλη, αλλά την επανάληψη την πλακώνω.  Καλό είναι τουλάχιστον τα Λατινικά να ξεκινήσεις από Σεπτέμβρη & την  Ιστορία από Φλεβάρη ή από το καλοκαίρι πριν την Γ τάξη. Με λίγα λόγια καλό είναι τα 2 από τα 4 της κατεύθυνσης να ξεκινούν αν όχι να ολοκληρώνονται στη Β. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το μαθητή που έχεις & από το στόχο που έχει θέσει...
σ'ευχαριστώ πολύ, συνάδελφε για τη συμβουλή ! :)

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 03, 2016, 01:43:24 μμ »
όντως, τα ΛΑΤΙΝΙΚΆ και η Ιστορία θέλει προετοιμασία από τη β΄λυκείου

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 03, 2016, 02:08:29 μμ »
Tίποτα, μόνο αγχος προσθέτουν. Δεν είναι πιά και η τεράστια ύλη!! Όλα είναι καλά στην ώρα τους, αρκει να είναι συνειδητοποιημένος ο μαθητής-υποψήφιος. Αν δεν είναι, ακόμα και απο την Α Γυμνασίου να τα ξεκινήσει, μικρό αποτέλεσμα θα έχει.-
Αφήστε τα παιδια να "ανασαίνουν". μη τους φορτώνουμε το αγχος το δικό μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2016, 03:40:15 μμ »
όντως, τα ΛΑΤΙΝΙΚΆ και η Ιστορία θέλει προετοιμασία από τη β΄λυκείου
Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Ξέρω ότι είναι κουραστικό για τα παιδάκια αλλά τα λατινικά είναι μια νέα γλώσσα άγνωστη. Οπότε τουλάχιστον τα ουσιαστικά, τα επίθετα και τις 4 συζυγίες των ρημάτων πρέπει να τα μάθουν στη Β λυκείου. Δεν μιλώ για τα αποθετικά, ημιαποθετικά και άλλα ανώμαλα ρήματα. Τουλάχιστον τις βάσεις θεωρώ απαραίτητες για να μην πελαγώσουν στη Γ λυκείου. Όσο για την Ιστορία οι πηγές είναι ένα ζήτημα. Τα παραθέματα-πηγές στη Β λυκείου, που διδάσκονται, είναι ελάχιστα και γενικά δεν είναι τέτοια η ανάλυση όσο στη Γ λυκείου. Άρα και εκεί μια μεθοδολογία για τις πηγές από τη Βλυκείου χρειάζεται. Αυτή είναι ειλικρινά η άποψή μου που δεν βασίζεται παρά μόνο στην ανάγκη να υπάρχει μια χαλαρή επαφή του παιδιού με τα δυο αυτά μαθήματα ώστε να μην αγχωθεί και δεν αποδώσει στη Γ λυκείου.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 03:42:56 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2016, 08:10:32 μμ »
E, τώρα, 60 σελίδες Ιστορία και μια λατινική γραμματική και 5 συντακτικα φαινόμενα, δεδομένου μιας ολόκληρης χρονιάς που ξοδεύουν μόνο για τα μαθηματα προσανατολισμου, αρκει και περισσεύει. Εγω θα έλεγα να μαθουν να γραφουν εκθεση και να μεταφράζουν ένα αγνωστο αρχαιο κείμενο με συστηματική προετοιμασία  από την Β Λυκειου παρά να κάνουν ιδιατερο από πιο νωρίς σε άλλα μαθήματα. Πάντα βεβαια αναφέρομαι σε συνειδητοποιημένους μαθητες που εχουν καλη οργάνωση σε ο,τι αφορά την μελέτη τους, αλλά και σε καθηγητές που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν τους υποψηφίους.
Για μενα, αυτή είναι η αλήθεια. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2016, 03:45:22 μμ »
Συμφωνω με MARKOS..

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2016, 04:13:24 μμ »
Διαφωνώ απόλυτα και κατηγορηματικά. Ο λόγος απλός. Τα σύγχρονα παιδιά, ακόμα και οι άριστοι μαθητές, δεν διαβάζουν όπως παλαιότερα. Δεν θα αναφέρω διεξοδικά τους αποσπασματικούς παράγοντες(διαδίκτυο, σχέση,φ.β...) αλλά και την απαξίωση σχολών και πτυχίου.Δεν τα βλέπετε συνάδελφοι; Ή μήπως δεν τα συζητάτε με τους μαθητές σας; Κακώς. Πρέπει να είμαστε σύγχρονισμένοι με τα της εποχής μας, ακόμα και αν δεν συμφωνούμε.....καληνύχτα. :P

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά-Ιστορία κατεύθυνσης γ΄Λυκείου...
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 14, 2016, 12:15:06 μμ »
είχα καιρό να μπω κ σήμερα μόλις είδα κ τα υπόλοιπα σας μηνύματα...πραγματικά δεν ξέρω κ γω τι είναι προτιμητέο κ καλύτερο...κ γω νέος καθηγητής είμαι κ δν έχω την πείρα να κρίνω σωστά 100% για το τι είναι καλύτερο...συμβαίνουν κ όλες αυτές οι αλλαγές τα τελευταία 2 χρόνια με τις μειώσεις μαθημάτων, κατάργηση ύλης κλπ, ώστε τα δεδομένα να έχουν αλλάξει αρκετά σε σχέση με όπως τα γνωρίζαμε εμείς...οπότε πλέον βαδίζοντας πάνω σε μια αβεβαιότητα ΟΛΟΙ μας, παλαιότεροι κ νεότεροι, πράττει ο καθένας ό,τι πιστεύει καλύτερο για τα απότελέσματα που επιδιώκει για τη δουλεία του...στο φινάλε προτιμώ να κουράσω έναν μαθητή, που πραγματικά έχει κάποιο σοβαρό στόχο κ θέλει να πετύχει, λιγάκι περισσότερο, παρά να πάει στις πανελλαδικές με την ψυχή στο στόμα, διότι ίσως δε θα του φτάσει ο χρόνος για την ύλη, τις επαναλήψεις κλπ....οι απόψεις γενικά διίστανται...στο φροντιστήριο που ήμουν σίγουρα τους έκανε μια σελίδα τη βδομάδα απο την ιστορία της Γ', όταν ήταν ακόμα στη Β'...σε στυλ χαλαρό κ έτσι...άλλοι δν το κάνουν...καθώς δν το θεωρούν, όπως ο Μάρκος, απαραίτητο...εγώ το κουβέντιασα με το μαθητή μου...του εξήγησα περίπου τι γίνεται με τις αλλαγές κ όλα αυτά, του είπα ότι για μένα θα ταν καλύτερο να ξεκινήσουμε αυτά τα 2 μαθήματα λιγάκι πιο νωρίς, ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ αν το θέλει κ ο ίδιος κι αν πιστεύει ότι δε θα βαρεθεί-κουραστεί!με δυο λόγια προτείνω εγώ αυτό που πιστεύω στη δεδομένη φάαη ως καλύτερο κ αν ο άλλος συμφωνήσει έχει καλώς...με το ζόρι τίποτα δε γίνεται...τεσπα, παιδιά μου δν ξέρω....η "ιστορία" θα δείξει !!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2016, 01:43:35 μμ από Marioscor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159568
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.