*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 516988 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chrysafi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2016 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:13:17 μμ »
Δεν μπορώ πια να δω ειδήσεις. Τώρα δε θα μπορώ να μπαίνω και στο forum. Τρελλαίνομαι!!! Παντού διαφθορά! Όλοι οι τυφλοί μαζεύτηκαν στη Ζάκυνθο, στη Βοιωτία τσιγγάνοι με επίδομα 1.000.000 το μήνα για το "άσθμα" τους, αποζημιώσεις τεράστιες σε αγρότες κλπ κλπ. Στο χώρο το δικό μας τα παραθυράκια δε λένε να κλείσουν. Κι έχεις τώρα και τους καθηγηταράδες του ιδιωτικού να διορίζονται με... "τρόπο" και καθόλου κόπο κι από πάνω να μας μιλάνε περί "πολύχρονης προσφοράς", περί "ζήλου" κι ένα σωρό βλακείες... κι έχουν την απαίτηση με τα ηλίθια "επιχειρήματα" των 55ρηδων να τους πιστέψουμε και να τους πούμε κι ευχαριστώ που μας παίρνουν τις θέσεις μας! Αλήθεια, όσοι ιδιωτικοί διορίστηκαν στη δημόσια εκπαίδευση ήταν 55+;;;; Γιατί εγώ ξέρω κάποιους που διορίστηκαν δεν είχαν τέτοια ηλικία. Δε θα μιλήσω για όλους εμάς τους μ@##% που μας ήπιαν το αίμα στα φροντιστήρια και στο ΑΣΕΠ! Με κάλυψαν πλήρως όλοι οι προηγούμενοι συνάδελφοι-κορόιδα! Αλλά ας το βουλώσουν κιόλας! Μη μας προκαλούν λες και μόνο αυτοί είναι οι μορφωμένοι που δε χρειάζεται να αποδείξουν τίποτα κι όλοι εμείς οι άλλοι οι άσχετοι...

+++++++++++++
είναι έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2017 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:23:25 μμ »
ε ρε κόλλημα με τον 55αρη.....

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2018 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:28:18 μμ »
καλησπερα..
γνωριζουμε ποσοι φιλολογοι θα συνταξιοδοτηθουν απο Σεπτεμβρη;
η αναλογια 1/10 δεν ειναι αυτη που θα καθορισει και τον αριθμο των προσληψεων στην ειδικοτητα μας;
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2019 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:29:12 μμ »
Μάρκο, πώς να χαμηλώσουν οι τόνοι σε κοινωνία πατρωνίας κ νεποτισμού?????????
Όποιος δεν έχει διαβάσει για ασεπ ούτε άπαξ , παρακαλώ να μην προκαλεί όσους έχουν περάσει δια πυρός κ σιδήρου για να πιάσουν μια καλη βαθμολογία.
Ο καθένας έχει τις πεποιθήσεις του βεβαίως αλλά τι σχέση έχει η προυπηρεσία του ιδιωτικού στο δημόσιο?? Ε τότε όλοι οι κλάδοι να μαζέψουν τις προυπηρεσίες τους από τον ιδιωτικό τομέα να διεκδικήσουν κ εν τέλει να προσληφθούν εις βάρος άλλων στο δημόσιο...θα τρελαθούμε τελείως .
Απορώ με μας πώς δεχόμαστε να μπαίνουν στους πίνακες καθηγητές με άλλο τρόπο αξιολόγησης από τον δικό μας, τον ασεπ.  Καλά μας είπαν οι Ισπανοί να ξυπνήσουμε, κοιμόμαστε με τα τσαρούχια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2020 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:31:46 μμ »
Διαβάζοντας τα παραπάνω σκέφτηκα το εξής:
Αν ένα δημόσιο σχολείο κλείσει τότε τι θα έπρεπε να συμβεί;
Να απολυθούν οι εκπαιδευτικοί ή να δώσουν ασεπ; Ακόμη και αυτοί που διδάσκουν για 25 χρόνια;
Στο ιδιωτικό σχολείο ισχύουν ακριβώς τα ίδια με το δημόσιο. Το πρόγραμμα, οι εγκύκλιοι κλπ.
 Βρίσκεται υπό καθεστώς ελέγχου απ’ το υπουργείο παιδείας.
Τώρα όσον αφορά το πώς προσλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί σε αυτά; Έχοντας δουλέψει και εγώ, παλιότερα, σε ιδιωτικό γνωρίζω ότι στην πλειονότητα χρειάζονται γνωριμίες και συστατικές επιστολές πέρα απ’ την δοκιμαστική περίοδο που θα κριθεί κάποιος...
Εδώ είναι το πρόβλημα ότι στην πρόσληψη ενός εκπαιδευτικού στο ιδιωτικό δεν ισχύουν οι  ίδιοι κανόνες όπως αντίστοιχα στο δημόσιο.
Κατά την γνώμη μου, παρόλη την διαφορά στον τρόπο πρόσληψης, το κλείσιμο ενός δημόσιου ή ενός ιδιωτικού σχολείου θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται ως ισοδύναμες περιπτώσεις μιας και υλοποιούν ακριβώς τα ίδια…
Δεν μπορεί κάποιον που δουλεύει 25χρόνια είτε στο ένα είτε στο άλλο να του πεις: αφού το σχολείο έκλεισε δεν υπάρχει τίποτα για εσένα… τράβα να δώσεις ασεπ με τα πιτσιρίκια που τα τσοντάρουν οι γονείς τους και που μένουν μαζί τους…
Άλλωστε όπως είπαμε τόσες φορές φέτος το επιχείρημα της εμπειρίας στην εκπαίδευση είναι σημαντικότατο.
Ο εκπαιδευτικός δεν είναι ανειδίκευτος ή ειδικεύσιμος  με ταχύρρυθμα σεμινάρια…
 Αποτελεί ο ίδιος μια μακροχρόνια αλλά και δαπανηρή επένδυση για το εκπαιδευτικό σύστημα και την κοινωνία  που  φαντάζει αδιανόητο να αντικαθίσταται από κάποιον που θα γίνει εκπαιδευτικός…
Χωρίς να θέλω να αγγίξω τη συζήτηση περί απολυμένω από ιδιωτικά σχολεία (δεν φταίνε οι ίδιοι, αλλά ο νόμος που επιτρέπει ότι επιτρέπει), δε δίνουν μόνο πιτσιρικάδες ΑΣΕΠ που τους τσοντάρουν οι γονείς... Καλό είναι να αποφεύγονται τα κλισέ και οι γενικεύσεις. Εξάλλου ο ΑΣΕΠ δεν ισχύει μόνο τώρα, ισχύει τα τελευτάι 13 χρόνια και κάποιους τους - ή μας - πρόλαβε σε πολύ κακή στιγμή για να διαγωνιστούμε...

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2021 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:32:15 μμ »
καλησπερα..
γνωριζουμε ποσοι φιλολογοι θα συνταξιοδοτηθουν απο Σεπτεμβρη;
η αναλογια 1/10 δεν ειναι αυτη που θα καθορισει και τον αριθμο των προσληψεων στην ειδικοτητα μας;

Όχι δυστυχώς. Το 1/10 αφορά όλο το δημόσιο τομέα.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2022 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:34:52 μμ »
Πέρσι συνταξιοδοτήθηκε η θεία μου  Δ' Αττικής κ μου είπε οτι στο λύκειό της οτι ο διευθυντής(;) δε ξέρω ποιος, κατάφερε κ γύρισε πίσω -δλδ απέσυραν την αίτηση συνταξιοδότησης- 2 φιλόλογους  κ 1 φυσικό.
 Το μετάνιωσαν κ φέτος δεν κάθονται μέχρι τον Οκτώβρη γιατί αν καθίσουν μέχρι κ Οκτώβρη δεν θα πάρουν καλή σειρά.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2023 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:40:15 μμ »
Πρέπει να καταλάβετε ότι ορισμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί εργάστηκαν με ζήλο στα ΣΧΟΛΕΙΑ τους επί πολλά χρόνια... Και ότι το κλείσιμο του σχολείου τους δεν είναι δική τους επιλογή.... Επιθυμούν να συνεχίσουν το εκπαιδευτικό τους έργο μετά από πολύχρονη προσφορά στο χώρο της εκπαίδευσης. Δεν μπορεί να έρχεται το κράτος και να απαιτεί από αυτούς ΑΣΕΠ, ενώ δίδασκαν επί δεκαετία ή δεκαετίες σε ΣΧΟΛΕΙΟ.
Τοποθετήστε επί του ζητήματος όπως ακριβώς η αγαπητή Άννα Διαμαντοπούλου... Και μάλιστα πιο φανατισμένα...
Ακριβώς το ίδιο κάνουν και πάρα πολλοί συνάδελφοι που δούλεψαν χρόνια αναπλήρωση και ωρομισθία κάτω από πολύ χειρότερες συνθήκες στου διαόλου τα κατσάβραχα. Αν δεν με απατά η μνήμη μου στα κατσάβραχα δεν υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία. ;)

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2024 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:41:55 μμ »
Πρέπει να καταλάβετε ότι ορισμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί εργάστηκαν με ζήλο στα ΣΧΟΛΕΙΑ τους επί πολλά χρόνια... Και ότι το κλείσιμο του σχολείου τους δεν είναι δική τους επιλογή.... Επιθυμούν να συνεχίσουν το εκπαιδευτικό τους έργο μετά από πολύχρονη προσφορά στο χώρο της εκπαίδευσης. Δεν μπορεί να έρχεται το κράτος και να απαιτεί από αυτούς ΑΣΕΠ, ενώ δίδασκαν επί δεκαετία ή δεκαετίες σε ΣΧΟΛΕΙΟ.
Τοποθετήστε επί του ζητήματος όπως ακριβώς η αγαπητή Άννα Διαμαντοπούλου... Και μάλιστα πιο φανατισμένα...
Ακριβώς το ίδιο κάνουν και πάρα πολλοί συνάδελφοι που δούλεψαν χρόνια αναπλήρωση και ωρομισθία κάτω από πολύ χειρότερες συνθήκες στου διαόλου τα κατσάβραχα. Αν δεν με απατά η μνήμη μου στα κατσάβραχα δεν υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία. ;)

Πες τα βρε milto!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2025 στις: Αύγουστος 12, 2011, 04:02:13 μμ »
Να κάνω μια-δυο ερωτήσεις συνάδελφοι γιατί έχω μπερδευτεί; Έχω 4-5 γνωστές που έχουν μπει στη διαδικασία διορισμού με ωρομισθίες, ΑΣΕΠ κ.λπ. Από αυτές η μία χωρίς καμία επιτυχία ΑΣΕΠ έβαλε μέσον για ωρομισθία και μάζεψε αρκετά μόρια (το λέω με απόλυτη βεβαιότητα). Άλλες δύο έβαλαν μέσον για ΠΔΣ και έκαναν 1-2 χρόνια η καθεμία.
Φαντάζομαι λοιπόν ότι για να έχω εγώ τόσα παραδείγματα, ε δεν θα είναι και πολύ σπάνιο το θέμα του μέσου, έτσι; Μάλιστα ρίχνοντας μια ματιά στον πίνακα αναπληρωτών βλέπω συχνά προϋπηρεσία χωρίς προηγούμενη επιτυχία ΑΣΕΠ. Αυτά μπορούν να δικαιολογηθούν κάπως αλλιώς;
Αν δεν κάνω κάπου λάθος λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να τα βάζουμε κάθε τόσο μια με τους εκπαιδευτικούς σε ιδιωτικά, μια με ΟΑΕΔίτες κ.λπ. Δηλαδή όλο το σύστημα βρωμάει εδώ πέρα. Δεν νομίζω ότι φταίνε και σε τίποτα. Όλοι στα ίδια χάλια είμαστε, έχουμε ανάγκες και οικογένειες, όλοι αγωνιζόμαστε στη δουλειά μας και φυσικά θέλουμε να αναγνωριστεί. Ή μήπως στη θέση τους θα ζητούσαμε να μας απαλλάξουν από τα μόρια;!. Να ξεκαθαρίσω ότι σιχαίνομαι μόνο το μέσον αλλά όσο δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για κανέναν δεν μπορώ και να κατηγορώ. Τώρα στο ότι θα πρέπει να μην αξιολογούνται όλες οι περιπτώσεις με δύο μέτρα και δύο σταθμά, συμφωνώ αλλά ούτως ή άλλως αυτό είναι δύσκολο, επικίνδυνο και όσο υπάρχει το μέσον σε όλες τις κατηγορίες θα υπάρχουν και αδικίες.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2026 στις: Αύγουστος 12, 2011, 04:21:20 μμ »
Ρε παιδια αν τελικα ειναι 120 στην πρωτοβαθμια και 480 (ή 500) στη δευτεροβαθμια , ακουω στοιχηματα για φιλολογους, ποσοι λετε να ναι; Που ναι ο φυσικος με τις πληροφοριες του;Αχ περασμενα μεγαλεια μου.Ελατε γιατι καποιοι ειμαστε στο μεταιχμιο και παμε για εμφραγμα μεχρι την Τριτη. :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2027 στις: Αύγουστος 12, 2011, 04:31:45 μμ »
Ρε παιδια αν τελικα ειναι 120 στην πρωτοβαθμια και 480 (ή 500) στη δευτεροβαθμια , ακουω στοιχηματα για φιλολογους, ποσοι λετε να ναι; Που ναι ο φυσικος με τις πληροφοριες του;Αχ περασμενα μεγαλεια μου.Ελατε γιατι καποιοι ειμαστε στο μεταιχμιο και παμε για εμφραγμα μεχρι την Τριτη. :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Ο φυσικός χαιρέτησε και είπε ότι παίρνει τα βουνά, όπου δε θα έχει ίντερνετ.
Φέτος είναι μυστήρια χρονιά. Ποιες λεπτομέρειες; Εδώ το 120 και 500 το μάθαμε από τη ΝΕΤ!!!

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2028 στις: Αύγουστος 12, 2011, 04:34:59 μμ »
Τάχα ανανεωμένο το 24μηνο.....;;;;αλλαγές,που έπρεπε να γίνουν, δε βλέπω.....

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2029 στις: Αύγουστος 12, 2011, 05:17:41 μμ »
Η Dina στη σελίδα 115 είχε γράψει για 132 φιλολόγους.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159850
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.