*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 519471 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zizelaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Δεν είναι τελικά το προβλημα τόσο με τους ΟΑΕΔίτες, όσο με το ότι δεν υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία με επιπλέον προσλήψεις του 24μηνου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Σημειωτέον ότι αυτοί οι 160 θα μοιραστούν σε 2 χρονιές. Τα 31,303 δλδ είναι η βάση των διορισμών του 2011-12 !!
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Τηλεφώνησα σήμερα στο υπουργείο και ρώτησα πότε θα βγει η εγκύκλιος των αναπληρωτών. Μου απάντησαν ότι θα βγει αρχές Ιουνίου. Μόλις βγει θα αναρτηθεί την ίδια μέρα. Ρώτησα αν θα υπάρχουν αλλαγές και μου απάντησε σαφώς και θα υπάρχουν αλλαγές αφού υπάρχει ένα νέο νομοσχέδιο. Του απάντησα ότι στη μεταβατική περίοδο το νομοσχέδιο δεν έχει καμμία αλλαγή. Μου απάντησε ότι την εγκύκλιο την επεξεργάζονται ειδικοί και νομικοί του υπουργείου οι οποίοι για όποιες αλλαγές προτείνουν θα είναι νομικά κατοχυρωμένοι. Τα συμπεράσματα δικά σας......

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
αααααα....ωραια!
ε τι σκατα θα αλλαξουν παλι?!?!?!?!?!??!?!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καλά μην υπολογίζετε και πολύ τις αποψεις των υπαλλήλων του υπουργείου, διοτι στην πλειονοτητά τους έχουν πληρη μεσάνυχτα, αν έπαιρνες σε άλλο γραφείο , ειμαι σιγουρη οτι θα σου απαντουσαν διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απορώ γιατί συνεχίζουν κάποιοι συνάδελφοι να τηλεφωνούν στο υπουργείο και να ..."ενοχλούν" βαριεστημένους, άσχετους και αδαείς υπαλλήλους που όπως λέει σωστά και η φίλη μου η Lara, τη μια μέρα λένε το Α και την άλλη το Β. Πιθανόν να σπάζουν και πλάκα με όσους τηλεφωνούν. Ας κάνουμε λίγη υπομονή ακόμη κι ας περιμένουμε τις επίσημες ανακοινώσεις σε όλα τα θέματα που μας απασχολούν. Ήγγικεν η ώρα. Κοντός ψαλμός...

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αλληλούια....!!!!!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Δηλαδή εάν είναι έτσι τα πράγματα, κάποιος με 31 μόρια δεν θα πάει ούτε αναπληρωτής???????????

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Θεωρώ ότι και εγώ με τη σειρά μου σήμερα πρέπει να κάνω μία ενημέρωση.
  Αγαπητή κ. Διαμαντοπούλου όλο αυτόν τον καιρό μας ενημερώνετε, και πολύ σωστά κάνετε, μείωση 70% των διορισμών, των αναπληρωτών, δίνεται οριστικό τέλος στις αποσπάσεις, στις μεταθέσεις... Και όλα αυτά λέγονται με τόσο κυνικό τρόπο, τόσο απλά σαν να λέμε "Μα τι ωραία μέρα σήμερα".
 Θα ήθελα λοιπον και εγώ να σας πληροφορήσω με τη σειρά μου ότι ίσως και εσείς να μείνειτε άνεργη από το Σεπτέμβρη. Δεν νομίζω να σας πειράζει.... Έχουμε οικονομική κρίση και εσείς είστε διατεθειμένη να θυσιαστείτε.... Α! και κάτι άλλο.... Δεν ανέχομαι να με κρίνουν ότι είμαι αδιόριστη καθηγήτρια, και ότι δεν είμαι καταρτισμένη επαρκώς από μία υπουργό που είναι σαφώς λιγότερο καταρτισμένη από εμένα στα εκπαιδευτικά θέματα.
 Κ. Διαμαντοπούλου όταν εσείς συνδικαλιζόσασταν και βρισκόσασταν σε κοινωνικές εκδηλώσεις εγώ ήμουν κλεισμένη στο δωμάτιό μου και ενημερωνόμουν για τα εκπαιδευτικά θέματα (και μάλιστα χωρίς αντίτιμο). Αυτά .... για να μην ξεχνιόμαστε.... Συνεχίστε το σωστό υπουργικό σας έργο... Βλέπω να κάνουμε παρέα ως άνεργοι... Δεν είναι απειλή... Πραγματικότητα...

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σάββατο, 29 Μαΐου 2010
Eπιστολή - κόλαφος στην κυρία Διαμαντοπούλου από έναν μαθητή

"Κι εγώ μαθητής είμαι αλλά έχω την ατυχία να μην έχω μάνα υπουργό. Η δική μου μητέρα είναι μια απ' αυτούς που λες πως δε σε νοιάζουν γιατί εσύ νοιάζεσαι μόνο για μας τους μαθητές. Είμαι γιος αναπληρώτριας κι επειδή μάλλον τα έχεις μπλεγμένα λίγο και δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό θα σου πω εγώ που το ξέρω από πρώτο χέρι. ......


Να σου πω πρώτα για τη λέξη ασέπ... Λοιπόν για μένα η λέξη αυτή σημαίνει να μαγειρεύω μόνος , να τρώω μόνος, να πλένω τα ρούχα μου και της μαμάς μου,να μετακομίζω στο σπίτι της γιαγιάς σε έκτακτες ανάγκες.. Έγινε αυτό κάμποσες φορές. Έπειτα άρχισαν τα ταξίδια.. .Δε θα σου πω τι σημαίνει σ' άλλο σχολείο να κάνω αγιασμό κι από άλλο να παίρνω απολυτήριο της τάξης, αυτά είναι ψιλά γράμματα. Στην αρχή επαναστατούσα, μετά συμβιβάστηκα, τώρα καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω και τη λέξη "οικονομία" που κάνει μόνη της η μάνα μου για να μη μου στερήσει εμένα τίποτα. Αλλά εγώ κάνω τη δική μου οικονομία και δεν της λέω πως τα τζιν μου κόντιναν και τα παπούτσια μου θέλουν τσαγκάρη.Τα καλοκαίρια δε μ' αρέσουν. Η μάνα μου ιδρώνει και ξεϊδρώνει μπροστά στον υπολογιστή να κατεβάζει πίνακες και να μετράει ποσοστά. Αλλά φέτος το μεγάλο πανηγύρι άρχισε από πιο νωρίς. Η μάνα μου φέτος μου υποσχόταν πως πολλά θ' αλλάξουν γιατί διορίζεται επιτέλους. Αλλά το τροπάρι άρχισε ν' αλλάζει από νωρίς. 13 Απρίλη ημέρα Τρίτη ήταν το αποκορύφωμα. Δεν την ξεχνώ αυτή τη μέρα. Από τότε έγινα εγώ ο μεγάλος κι αυτή η μικρή. Πολλές φορές έχω ζηλέψει τα παιδιά που την είχαν δασκάλα, πάντα της το φυλούσα που έβαζε τη δουλειά πάνω από μένα. Αλλά τώρα πια μόνον την πονάω και φοβάμαι και για τους δυό μας. Οι συμμαθητές μου περιμένουν το καλοκαίρι πως και πως. Εγώ τρέμω πως θα 'ναι το χειρότερο απ' όλα. Δε με νοιάζει που δε θα πάω διακοπές, έχω συνηθίσει. Δε με νοιάζει για πράγματα, ρούχα κι ανέσεις που δεν έχω. Το φόβο στο βλέμμα της δεν αντέχω άλλο. Εσείς βάζετε πρώτα εμένα από τη μαμά μου, έτσι λέτε στην τηλεόραση. Η μάνα μου γιατί λέει πως μας αφανίζετε και τους δυο?
Αυτά...
Σας καλημερίζω"
Ένας μαθητής α' λυκείου.


http://troktiko.blogspot.com/2010/05/e_7748.html
Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια ο θεός γελάει!

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΘΕΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,ας μου απαντήσει κάποιος από εσάς που κατέχει το θέμα γιατί θα τρελαθώ...Υπάρχει πράγματι η πιθανότητα κάποιος με 30 μόρια να μην πάει ούτε αναπληρωτής από Σεπτέμβρη????
Επίσης...πότε συμπληρώνουμε αιτήσεις για αναπληρωτές-ωρομισθίους?...
Σας ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Υπάρχει, αν πάρει μόνο 400 όπως είπε στην αρχή μάλλον κάποιος με 30 μόρια μένει έξω. Βέβαια αυτό το 400 φαντάζει ελάχιστο με τις συνταξιοδοτήσεις που θα γίνουν φέτος. Άρα μπορείς να ελπίζεις για του χρόνου. Η εγκύκλιος αναμένεται αρχές Ιουνίου.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχει, αν πάρει μόνο 400 όπως είπε στην αρχή μάλλον κάποιος με 30 μόρια μένει έξω. Βέβαια αυτό το 400 φαντάζει ελάχιστο με τις συνταξιοδοτήσεις που θα γίνουν φέτος. Άρα μπορείς να ελπίζεις για του χρόνου. Η εγκύκλιος αναμένεται αρχές Ιουνίου.
Εικάζετε περίπου που θα κινηθεί η βάση Αναπλήρωσης ΄;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.