*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 519608 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Ξέχασα, εκείνο το κωλοέντυπο για την ένσταση (για λανθασμένα μόρια στους πίνακες) το βρήκε κανείς ..., γιατί μόνο στο φεγγάρι δεν το αναζήτησα ...  ???
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σενάριο Γερμανού - 240 Ασεπ (συνολική απορρόφηση)
 120 = 40%
100 = 24 + 30
Σύνολο = 460
2η χρονιά = 240 επιτυχόντες ΑΣΕΠ
120 = 40%
100 = 24 + 30
  Με αυτόν τον τρόπο τους ικανοποιεί όλους αλλά και τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2008 που ήταν οι πιο αδικημένοι.
  Αιτιολογώ το σενάριο μου....
1. Διάβασα στο φόρουμ ότι προτίθενται να απορροφήσουν όλους τους φιλολόγους λόγω των κενών... Διάβασα και για το 80% αλλά και για 100%. Δεν επέμεινε κανείς όμως μετά στη συγκεκριμένη πληροφορία, δηλαδή του 100%.. Γιατί?
2. Αν θυμάστε στο νομοσχέδιο που είχε δημοσιευτεί στην εφημερίδα πριν την επίσημη ανακοίνωσή του είχε αναφέρει επιτυχόντες Ασεπ και όχι διοριστέους... Μετά το άλλαξε... Ύστερα από πιέσεις? Λόγω κακής διατύπωσης? Δεν γνωρίζω?
  Βέβαια γνωρίζω ότι κανείς δεν είναι μεγαλόψυχος... Όμως δεν είναι σενάριο ακραίο.... αν υπολογίσουμε τα κενά και τις συντάξεις....

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
GERMANOS αν επαληθευτεί το σενάριό σου, θα σου στήσω άγαλμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντως αν όντως απορροφήσουν όλους  τους ΑΣΕΠίτες (ή έστω το 80%) φέτος, δεδομένου ότι του χρόνου δεν θα έχει κάνει νέο ΑΣΕΠ για την ειδικότητά μας, θα είναι υποχρεωμένοι να πάρουν από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ γιατί αν πάρει μόνο από τον πίνακα διορισμών και όχι των επιτυχόντων ΑΣΕΠ, δεν θα υφίσταται η έννοια του 60-40 την οποία θα εφαρμόσουν κατά τη μεταβατική περίοδο.  Σωστά το ερμηνεύω το θέμα;
Εμένα με καίει γιατί είμαι λίγες θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο, αλλά δυστυχώς χωρίς προϋπηρεσία..... κι έχω απογοητευτεί πλήρως με όσα ακούω και βλέπω.
Και κάτι άλλο, πόσους αναπληρωτές υπολογίζουμε ότι μπορεί να πάρει φέτος;  Ωρομίσθιους, έχουμε καμία ιδέα;
Κουράγιο σε όλους μας έτσι που έχουμε μπλέξει....

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Σενάριο Γερμανού - 240 Ασεπ (συνολική απορρόφηση)
 120 = 40%
100 = 24 + 30
Σύνολο = 460
2η χρονιά = 240 επιτυχόντες ΑΣΕΠ
120 = 40%
100 = 24 + 30
  Με αυτόν τον τρόπο τους ικανοποιεί όλους αλλά και τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2008 που ήταν οι πιο αδικημένοι.
  Αιτιολογώ το σενάριο μου....
1. Διάβασα στο φόρουμ ότι προτίθενται να απορροφήσουν όλους τους φιλολόγους λόγω των κενών... Διάβασα και για το 80% αλλά και για 100%. Δεν επέμεινε κανείς όμως μετά στη συγκεκριμένη πληροφορία, δηλαδή του 100%.. Γιατί?
2. Αν θυμάστε στο νομοσχέδιο που είχε δημοσιευτεί στην εφημερίδα πριν την επίσημη ανακοίνωσή του είχε αναφέρει επιτυχόντες Ασεπ και όχι διοριστέους... Μετά το άλλαξε... Ύστερα από πιέσεις? Λόγω κακής διατύπωσης? Δεν γνωρίζω?
  Βέβαια γνωρίζω ότι κανείς δεν είναι μεγαλόψυχος... Όμως δεν είναι σενάριο ακραίο.... αν υπολογίσουμε τα κενά και τις συντάξεις....

To αποκλείω αυτό το σενάριο. Είναι άδικο πρώτα απ' όλα για τους 24μηνίτες. Έχουμε 300+...Μόνο 100+100=200 θα πάρει από το 24μηνο; Βέβαια εδώ ο αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι τη δεύτερη χρονιά-αλλά και την πρώτη- εφόσον απορροφηθούν 120 άτομα, μάλλον θα απορροφηθούν στο 40%...Όπως και να έχει το σενάριο αυτό μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο για ένα λόγo επιπλέον: δεν παίρνει υπόψη του τις ειδικές κατηγορίες. Από εκεί δε θα πάρει φέτος κάποιον αριθμό ατόμων;
Πιο πιθανό μου φαίνεται το σενάριο που έχει παρατεθεί για 80% σε 60-40 φέτος και γύρω στους 80-90 24μηνίτες. Και από εκεί και πέρα, ότι περισσέψει του χρόνου, με ενδεχομένως κάποιους επιλαχόντες σε 60-40.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2010, 03:16:25 μμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Eσύ υπολογίζεις 180 24μηνίτες... Δεν είναι χειρότερο σενάριο για τους 24μηνίτες?

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Eσύ υπολογίζεις 180 24μηνίτες... Δεν είναι χειρότερο σενάριο για τους 24μηνίτες?

Όχι. Δεν κατάλαβες μάλλον αυτό που έλεγα.

2010: 60%-200 άτομα
         40%- 128 άτομα
         24μηνο- 80 άτομα
         Ειδικές κατηγορίες- όσους πάρει, δεν μπορώ να υπολογίσω
         Σύνολο φιλολόγων περίπου 420-450 (χοντρικός υπολογισμός)

2011: 60%-40 άτομα
         40%- 32 άτομα
         24μηνο- περίπου 240, όσοι έμειναν δηλαδή από το 2010
        Ειδικές κατηγορίες άγνωστο
         Σύνολο λοιπόν περίπου 350 (μαζί με τις ειδικές κατηγορίες).
Εφόσον λοιπόν του χρόνου θέλει να προσλάβει κι άλλους, ίσως να καλέσει επιλαχόντες από τον πίνακα του ΑΣΕΠ και από τον Ενιαίο διορισμών σε ποσοστό 60-40. Αυτό εννοούσα.

Εννοείται ότι αυτά είναι υπολογισμοί βάσει όσων πληροφοριών κατέθεσε ο καλός συνάδελφος physikos13. Δεν έχω κάποια πληροφόρηση μέσα από το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Πινακες ωρομισθιων δεν υπαρχουν ή εγω ειμαι στραβη?

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μάλλον είσαι 24μηνίτης.... Ναι, ίσως να ισχύσει αυτό που λες....Αλλά και η κατηγορία των ΑΣΕΠΙΣΤΩΝ....... Τι να πω.... Πάντως αρχίζουμε και συμφωνούμε όλοι στον αριθμό 400/450 διοριστέοι για φέτος.... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι 450....

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Συνάδελφοι δεν σκεφτήκαμε μία άλλη παράμετρο... ότι όσοι συνταξιοδοτούνται - το ωράριο που θα πρέπει να αναπληρώσουμε εμείς - είναι 15 - 14 ώρες... πράγμα που σημαίνει ότι ο ΑΜΩ μπορεί να τακτοποιήσει τα κενά μια χαρά... Μήπως τελικά το υπουργείο είναι πολύ πιο πονηρό απ' ότι πιστεύουμε... μήπως έχει σχεδιάσει την εγκύκλιο των αναπληρωτών ... με ιδιαίτερη επιμέλεια....?

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
βέβαιο είναι ότι και όλοι ελπίζουμε να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερους 24 μηνίτες, διότι έτσι θα κατέβει αρκετά και η βάση του 40%..
όσοι περιμένουμε να διοριστούμε με 24μηνο έχουμε πλήρη άγνοια πόσους θα πάρει...
θυμάμαι πέρσι τέτοια εποχή τα ΝΕΑ είχαν δημοσιεύσει ότι είχαν εξασφαλιστεί τα κονδύλια για ολική απορρόφηση του 24μ...
φυσικά και δυστυχώς το  φέτος δε συγκρίνεται με το πέρσι.......................... :(

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Μάλλον είσαι 24μηνίτης.... Ναι, ίσως να ισχύσει αυτό που λες....Αλλά και η κατηγορία των ΑΣΕΠΙΣΤΩΝ....... Τι να πω.... Πάντως αρχίζουμε και συμφωνούμε όλοι στον αριθμό 400/450 διοριστέοι για φέτος.... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι 450....

Όχι, ΑΣΕΠίτης είμαι. Αλλά από τη στιγμή που οι συνάδελφοι του 24μηνου έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού, πρέπει να διοριστούν.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Και αντιστρόφως είναι θετικό και για τους υπόλοιπους το σενάριο του 80% ( ή και 100% ! ) των διοριστέων ασέπ. Γιατί αυτό σημαίνει 130 από το 40% . Και, αν πάρει , ας πούμε, 80 από 24μηνο, αμέσως η βάση του 40% θα κατέβει στο 210 του πίνακα. Επιπλέον , θ' αναγκαστεί του χρόνου να πάρει επιλαχόντες ασέπ.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
πολύ σωστά!!μακάρι να πάρει τους μισούς 24μ και τους υπόλοιπους του χρόνου!!!
εξάλλου δε θα πάρουν τον ίδιο αριθμό για κάθε ειδικότητα..φιλόλογοι, μαθηματικοί και φυσικοί λογικά θα είναι περισσότεροι...
οι μέρες πλησιάζουν, υπομονή και ψυχραιμία σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Συνάδελφοι δεν σκεφτήκαμε μία άλλη παράμετρο... ότι όσοι συνταξιοδοτούνται - το ωράριο που θα πρέπει να αναπληρώσουμε εμείς - είναι 15 - 14 ώρες... πράγμα που σημαίνει ότι ο ΑΜΩ μπορεί να τακτοποιήσει τα κενά μια χαρά... Μήπως τελικά το υπουργείο είναι πολύ πιο πονηρό απ' ότι πιστεύουμε... μήπως έχει σχεδιάσει την εγκύκλιο των αναπληρωτών ... με ιδιαίτερη επιμέλεια....?

Μα ναι, όταν βγήκε η εγκύκλιος αναπληρωτών, το επισημάναμε ότι πάει να τη βγάλει όσο πιο φθηνά γίνεται! Οι ώρες που αφήνουν οι υπό σύνταξη είναι δεκαέξι το μάξιμουμ όχι 15 όμως. Επίσης να σημειώσουμε με τις συνταξιοδοτήσεις πόσα λεφτά γλιτώνει το υπουργείο! Με διορισμούς , ακόμη κι αν προσλάμβανε όσυς βγαίνουν στη σύνταξη, οι μισθοί των νεοδιόριστων είναι πολύ μικρότεροι από αυτών που έχουν πολλά χρόνια προϋπηρεσία.
Με τις συντάξεις, μπορεί να επιβαρύνονται τα ασφαλιστικά ταμεία αλλά το υπουργείο λογικά μάλλον ξελαφρώνει.
Δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο το σκεπτικό ευσταθεί αλλά στηρίζεται σε μια λογική.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.