*

Αποστολέας Θέμα: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία  (Αναγνώστηκε 29385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 04, 2010, 04:45:46 μμ »
Αφήστε ήσυχη την " παραπαιδεία" και μη λέτε και πολλά πολλά γιατί εκεί θα καταλήξετε όταν δε θα έχετε να φάτε και θα παρακαλάτε για μια θέση ωρομίσθιου στο φροντιστήριο....
Επίσης όταν δουλεύεις 14 ώρες την ημέρα με παιδιά της γ΄λυκείου γιατί δεν έχεις  μπάρμπα σου να σε στείλει πρόσθετη διδακτική στήριξη να πάρεις τσάμπα κανένα μόριο, νιώθεις τι είναι παιδεία και τι παραπαιδεία...
Και αν δε σας κάνει κάτι από τα παραπάνω για να σταματήσετε κάντε μια προσπάθεια να σκεφτείτε πως όλοι αυτοί που πηγαίνουν κάποια στιγμή στο δημόσιο ένα φροντιστήριο ήταν που τους πλήρωνε για να ζουν πριν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 04, 2010, 05:40:18 μμ »
Αφήστε ήσυχη την " παραπαιδεία" και μη λέτε και πολλά πολλά γιατί εκεί θα καταλήξετε όταν δε θα έχετε να φάτε και θα παρακαλάτε για μια θέση ωρομίσθιου στο φροντιστήριο....
Επίσης όταν δουλεύεις 14 ώρες την ημέρα με παιδιά της γ΄λυκείου γιατί δεν έχεις  μπάρμπα σου να σε στείλει πρόσθετη διδακτική στήριξη να πάρεις τσάμπα κανένα μόριο, νιώθεις τι είναι παιδεία και τι παραπαιδεία...
Και αν δε σας κάνει κάτι από τα παραπάνω για να σταματήσετε κάντε μια προσπάθεια να σκεφτείτε πως όλοι αυτοί που πηγαίνουν κάποια στιγμή στο δημόσιο ένα φροντιστήριο ήταν που τους πλήρωνε για να ζουν πριν...


frerar. νομίζω παρανόησες. Μιλούσαμε για τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου που κάνουν ΚΑΙ ιδιαίτερα. Όσοι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί είτε κάνουν ιδιαίτερα είτε δουλεύουν σε φροντιστήριο φυσικά και αξίζουν το σεβασμό μας για όσες ώρες δουλεύουν κάτω από πολύ δύσκολες συνθηκες...Αυτό που λέμε όμως είναι ότι όταν διορίζονται οφείλουν να υπηρετούν τη δημόσια δωρέαν παιδεία και όχι να επανέρχονται σε συνθήκες δουλείας και σκλαβιάς που ως αδιόριστοι ....καταγγέλουν. Και αυτό οφείλουν να το κάνουν για ηθικούς και δεοντολογικούς λόγους.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος tzio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 04, 2010, 06:09:14 μμ »
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να δηλώσω ότι σέβομαι όλους τους συναδέλφους είτε εργάζονται σε δημόσιο ή ιδιωτικό εκπαιδευτικό φορέα. Αντιθέτως περιφρονώ όσους νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Αν δεν έχεις εργαστεί σε φροντιστήριο δεν μπορείς να αντιληφθείς την πίεση αλλά κι αν δεν έχεις μπει σε τάξη γ' λυκείου σε μάθημα γενικής παιδείας σε δημόσιο σχολείο δεν μπορείς να καταλάβεις την παράνοια του συστήματος. Δεν κάνω ιδιαίτερα παρόλο που με παρακαλούν μερικοί γονείς να κάνω στα παιδιά τους. Γιατί έρχονται σε μένα; Βαθμούς έβαλα υψηλούς. Δεν με έχουν ανάγκη. Μήπως απλά εμπιστεύονται τη δουλειά μου; Φυσικά δεν πρόκειται να κάνω πίσω στις αρχές μου ακόμα κι αν φτάσει ο μισθός μου 500 ευρώ. Στα δημόσια σχολεία υπάρχουν πολλοί καλοί επιστήμονες που εμποδίζονται από το ισχύον σύστημα. Μη τους απαξιώνετε a priori.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 04, 2010, 06:10:47 μμ »
μια ερωτηση μονο εχω να κανω: θα υπαρξει ποτε ενας σοβαρος υπουργος να ελεγξει καποια στιγμη ολους αυτους τους φροντιστηριαρχες που πινουν το αιμα (και ξερουμε ολοι πως) ανθρωπων που δουλευουν μεσα στις "γαλερες" τους? ενας απλος ελεγχος χρειαζεται τιποτα αλλο!μηπως και μαζευτουν λιγο διοτι τα εχουν ισοπεδωσει ολα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 04, 2010, 06:30:38 μμ »
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να δηλώσω ότι σέβομαι όλους τους συναδέλφους είτε εργάζονται σε δημόσιο ή ιδιωτικό εκπαιδευτικό φορέα. Αντιθέτως περιφρονώ όσους νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Αν δεν έχεις εργαστεί σε φροντιστήριο δεν μπορείς να αντιληφθείς την πίεση αλλά κι αν δεν έχεις μπει σε τάξη γ' λυκείου σε μάθημα γενικής παιδείας σε δημόσιο σχολείο δεν μπορείς να καταλάβεις την παράνοια του συστήματος. Δεν κάνω ιδιαίτερα παρόλο που με παρακαλούν μερικοί γονείς να κάνω στα παιδιά τους. Γιατί έρχονται σε μένα; Βαθμούς έβαλα υψηλούς. Δεν με έχουν ανάγκη. Μήπως απλά εμπιστεύονται τη δουλειά μου; Φυσικά δεν πρόκειται να κάνω πίσω στις αρχές μου ακόμα κι αν φτάσει ο μισθός μου 500 ευρώ. Στα δημόσια σχολεία υπάρχουν πολλοί καλοί επιστήμονες που εμποδίζονται από το ισχύον σύστημα. Μη τους απαξιώνετε a priori.

Πες τα βρε tzio!!! Μου φτιαξες τη μέρα τώρα...πάνω που νόμιζα ότι ζω μόνη μου αυτόν τον παραλλογισμό!!! Άντε να μαζευόμαστε....Θα το νικήσουμε το κ.......σύστημα!!! ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 04, 2010, 07:28:12 μμ »
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να δηλώσω ότι σέβομαι όλους τους συναδέλφους είτε εργάζονται σε δημόσιο ή ιδιωτικό εκπαιδευτικό φορέα. Αντιθέτως περιφρονώ όσους νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Αν δεν έχεις εργαστεί σε φροντιστήριο δεν μπορείς να αντιληφθείς την πίεση αλλά κι αν δεν έχεις μπει σε τάξη γ' λυκείου σε μάθημα γενικής παιδείας σε δημόσιο σχολείο δεν μπορείς να καταλάβεις την παράνοια του συστήματος. Δεν κάνω ιδιαίτερα παρόλο που με παρακαλούν μερικοί γονείς να κάνω στα παιδιά τους. Γιατί έρχονται σε μένα; Βαθμούς έβαλα υψηλούς. Δεν με έχουν ανάγκη. Μήπως απλά εμπιστεύονται τη δουλειά μου; Φυσικά δεν πρόκειται να κάνω πίσω στις αρχές μου ακόμα κι αν φτάσει ο μισθός μου 500 ευρώ. Στα δημόσια σχολεία υπάρχουν πολλοί καλοί επιστήμονες που εμποδίζονται από το ισχύον σύστημα. Μη τους απαξιώνετε a priori.

Πες τα βρε tzio!!! Μου φτιαξες τη μέρα τώρα...πάνω που νόμιζα ότι ζω μόνη μου αυτόν τον παραλλογισμό!!! Άντε να μαζευόμαστε....Θα το νικήσουμε το κ.......σύστημα!!! ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Ωραία!
Θα ήθελα και εγώ να δω κάποιους μόνιμους που αισχροκερδούν και εκβιάζουν ιδιαίτερα μαθήματα να απομακρύνονται από  την δημόσια εκπαίδευση! Ακούω προτάσεις...
- να γίνονται καταγγελίες από συναδέλφους;
- να μαζευτούμε εξω από το υπουργείο και να απαιτήσουμε να δημοσιοποιηθούν οι καταγγελίες που υπάρχουν  ήδη και να εφαρμοστεί το "πόθεν έσχες" για τους ύποπτους.

Πως θα ανατραπεί αυτό το "καθεστώς" για να μην λέμε γενικά λόγια του αέρα;

Το ξαναγράφω: σημείο κλειδί είναι η κατάργηση των πανελλαδικών εξετάσεων. Αυτό πρέπει να καταφέρουμε!

Θα ήθελα να κηρύξει κάποτε απεργία η ΟΛΜΕ στην περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων με βασικό αίτημα την κατάργησή τους!

Να τελειώνουμε κάποια ημέρα με αυτό το μεγάλο αγκάθι της μέσης εκπαίδευσης. Πότε θα αναλάβουν οι εκπαιδευτικοί της χώρας μας επιτέλους την ευθύνη τους απέναντι στην κοινωνία;

ξύπνησα... ψάχνω για δουλειά ή καλύτερα χώρα για να μεταναστεύσω...

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 04, 2010, 07:30:29 μμ »
το να δημοσιεύονται ονόματα ΥΠΟΠΤΩΝ είναι ανθρωποφαγία. να καταδικασθούν όσοι αποδεδειγμένα παρανομούν αυτο ναι

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 04, 2010, 07:39:23 μμ »
το να δημοσιεύονται ονόματα ΥΠΟΠΤΩΝ είναι ανθρωποφαγία. να καταδικασθούν όσοι αποδεδειγμένα παρανομούν αυτο ναι
Πράγματι!
Ξέρεις περιπτώσεις που αποδεδειγμένα παρανόμησαν και δεν καταδικάστηκαν;
Αυτά να ονόματα μπορούν να δημοσιοποιηθούν; Πεινάω...

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 04, 2010, 07:48:17 μμ »
Δυστυχώς το πράγμα σκαλώνει σ΄αυτο το..."αποδεδειγμένα". Ο νόμος θέλει να τους πιάνεις την ώρα που πληρώνονται...το να ειναι απλά στο σπίτι του μαθητη...δεν πιάνεται...όλοι ( και οι ίδιοι,και οι μαθητές καλά δασκαλεμένοι, διατεινονται οτι απλα τους έλυναν τις απορίες, χωρίς χρήματα).
Κατά τη γνώμη μου, αυτό πρέπει να αλλάξει. Να αρκεί δηλαδή που πιάνουν καθηγητή σε σπίτι μαθητή του, ή το ανάποδο. (και μάλιστα όταν δεν είναι γιορτή ή κάποια άλλη κοινωνική εκδήλωση).
Ο διευθυντής μου στο σχολείο - επειδη ειδικά φέτος, το΄πράγμα πήρε εκρηκτικές διαστάσεις - είπε πως απο σεπτέμβριο. όλοι όσοι κάνουν ιδιαίτερα δε θα πάρουν ουτε μια ώρα στη Γ λυκείου αλλιώς θα προχωρήσει σε καταγγελίες και αναφορές. Εντάξει, δεν ειναι πανάκεια...αλλά ειναι μια αρχή....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 04, 2010, 08:29:12 μμ »
σορρυ αλλα διαφωνω εντελως μαζι σου... μαλλον δεν θα τα πηγαινεις καλα με κανεναν συναδελφο σου!

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 05, 2010, 04:53:35 μμ »
οι διαφωνίες μπορεί και να είναι εποικοδομητικές!!! θα ηθελα ωστόσο να μας εξηγήσεις το σκεπτικο σου...
Ναι, δεν τα πάω καλά με πολλους απο τους συναδέφλους μου. Απ΄την άλλη πρώτον δεν πάω σχολειο για νακάνω δημόσιες σχέσεις και δεύτερον, με τα παιδιά τα πάω περίφημα και βεβαιως με αρκετούς συναδέλφους. Τώρα, αν την ανικανότητά του ο άλλος θέλει να τη χρεώσει σε μένα, οκ, ας το κάνει....χαρά μου να δινω νόημα στην κατά τα άλλα μιζερη, ανέραστη και ανουσια ύπαρξη ορισμένων....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 06, 2010, 09:43:54 μμ »
... πάντως είναι τρομερά ενδιαφέρων που σε μια εποχή που η φορολογική επιδρομή ειναι άνευ προηγουμένου , τα φροντιστήρια κατάφεραν να εξαιρεθούν από κάθε είδους ΦΠΑ . Αυτό εξέπληξε ακόμα και φροντιστές που θεωρούσαν σίγουρη την ένταξη των φροντιστηρίων έστω και στις υπηρεσίες με το χαμηλότερο ΦΠΑ.

 
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 06, 2010, 10:43:02 μμ »
... πάντως είναι τρομερά ενδιαφέρων που σε μια εποχή που η φορολογική επιδρομή ειναι άνευ προηγουμένου , τα φροντιστήρια κατάφεραν να εξαιρεθούν από κάθε είδους ΦΠΑ . Αυτό εξέπληξε ακόμα και φροντιστές που θεωρούσαν σίγουρη την ένταξη των φροντιστηρίων έστω και στις υπηρεσίες με το χαμηλότερο ΦΠΑ.

 

Επίσης είναι τρομερά ενδιαφέρον το γεγονός ότι ο φορολογικός κωδικός των φροντιστηρίων μέσης εκπαίδευσης εξαιρούνταν ΠΑΝΤΟΤΕ  από οποιαδήποτε χρηματοδότηση ή επιδοτούμενο δάνειο, όλα αυτά τα χρόνια που οι μισοί Έλληνες απέκτησαν BMW και Mercedes  ακριβώς με τέτοιους τρόπους.

Τρομερά ενδιαφέρον και στα όρια του vivere peicolosamente είναι και το να διατηρείς φροντιστήριο σε περιοχές με υψηλό δείκτη ανεργίας που οι γονεις ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ έτσι απλά...ενώ τρέχουν ενοίκια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ και μισθοδοσία...


Επίσης εξαιρετικά ενδιαφέρον είναι να είσαι στο δημόσιο με 1300 για εκκίνηση και και 100 -150 τη μέρα TOTAL BLACK... Εκεί να δεις ενδιαφέρον.... Αν εφαρμοστεί το πόθεν έσχες άντε να δικαιολογήσει ο άλλος τις πολυκατοικίες και τα σκάφη.... Ξέρω ξέρω θα πειτε "πόσοι είναι αυτοί".... ε λοιπόν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ.....


Αλλά πολλοί μιλάνε για τη Σιγκαπούρη χωρίς να έχουν πάει ούτε στη Λάρισα.... και η κλισέ  άποψη είναι ότι τα φροντιστήρια  "κονομάνε"....όπως λέμε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι.... κάαααααααθονται....
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 06, 2010, 10:49:33 μμ »
... πάντως είναι τρομερά ενδιαφέρων που σε μια εποχή που η φορολογική επιδρομή ειναι άνευ προηγουμένου , τα φροντιστήρια κατάφεραν να εξαιρεθούν από κάθε είδους ΦΠΑ . Αυτό εξέπληξε ακόμα και φροντιστές που θεωρούσαν σίγουρη την ένταξη των φροντιστηρίων έστω και στις υπηρεσίες με το χαμηλότερο ΦΠΑ.

 

νομιζεις οτι την γλυτωσαν τα φροντιστηρια η οι γονεις των παιδιων ; αφου το ξερεις οτι γινεται παντα μετακυλιση του κοστους σε μια τετοια περιπτωση..ειναι μια εξαιρεση λοιπον που θα ωφελησει παρα πολυ τους γονεις...και ξερεις τι εκρηξη εγγραφων θα γινει την νεα χρονια μετα το καινουργιο νομοσχεδιο και την οικονομικη αδυναμια για ιδιαιτερα μαθηματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.