*

Αποστολέας Θέμα: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;  (Αναγνώστηκε 4894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 19, 2010, 12:34:43 πμ »
Δράττομαι της ευκαιρίας και ερωτώ: Το σχολείο μου έχει πάει 5ήμερη εκδρομή αυτή την εβδομάδα. Τις παίρνω τις ώρες;

Τις παίρνεις
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 20, 2010, 01:23:26 πμ »
Εμένα, πάντως, ένας ανεκδιήγητος διευθυντής που είχα μου τις είχε κόψει! >:(

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 20, 2010, 09:20:11 πμ »
Δράττομαι της ευκαιρίας και ερωτώ: Το σχολείο μου έχει πάει 5ήμερη εκδρομή αυτή την εβδομάδα. Τις παίρνω τις ώρες;

Τις παίρνεις

Εμένα, πάντως, ένας ανεκδιήγητος διευθυντής που είχα μου τις είχε κόψει! >:(
Kι εμένα μου τις είχε κόψει το 2005-6 . Ή ο νόμος  αλλαξε από τότε ή έπεσα στην περίπτωση!

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 21, 2010, 02:20:31 μμ »
Κι εγώ για αυτό ερωτώ...γιατί ο Δ/ντής που έχω είναι λίγο ανεκδιήγητος. Εγώ έχω μόνο στη Γ' λυκείου και τον ρώτησα αν χρειάζεται να δώσω το παρόν τις μέρες που έχω μάθημα και μου απάντησε κοφτά "γιατί να έρθεις;", ενώ μία μέρα που το σχολείο πήγε ημερήσια εκδρομή κι εγώ είχα μάθημα την πέμπτη και έκτη ώρα με πήρα τηλέφωνο να περάσω να δώσω το παρόν για να πάρω τις ώρες. Άρα αυτός πιστεύει ότι δεν δικαιούμαι τις ώρες και για αυτό ρωτάω αν μπορώ να το βρω αυτό κάπου γραμμένο(ότι τις παίρνω στην πενταήμερη).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 21, 2010, 11:46:28 μμ »
Τη χρονιά 2006-7 που μου έτυχε εμένα ο ... θου Κύριε διευθυντής, ρώτησα στη ΔΔΕ και αυτό που, ανεπίσημα βεβαίως, μου απάντησαν είναι ότι είναι θέμα διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 26, 2010, 06:04:48 μμ »
Όλες οι ώρες των ωρομισθίων μπαινουν κανονικά εκτός από τις επισημες αργίες (π.χ καθαρα Δευτέρα, 25η Μαρτίου κ.τλ).
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 03, 2010, 01:09:12 πμ »
Για να μην μπρεδεύεστε οι απανταχού ωρομίσθιοι - είναι που είναι δράμα η κατάσταση, μη χάνετε και όσα δικαιούστε βρε παιδιά!!
Οι μοναδικές ώρες που χάνετε είναι αυτές για τις οποίες εσείς είσθε υπεύθυνοι. Πχ σε περίπτωση ασθένειας. Αν όμως το σχολείο παραμείνει κλειστό λόγω καιρού και έχει εκδοθεί σχετική διαταγή από το Νομάρχη ( γιατί αυτός εκδίδει τις διαταγές) τότε, πληρώνεστε τις ώρες κανονικά και πέρνετε και την προϋπηρεσία. Το ίδιο ισχύει για περιόδους καταλήψεων των σχολείων. Για καταλήψεις δρόμων απο αγρότες τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Ναι μεν εμπίπτει σε αυτό που ονομάζεται ανυπαίτιο κώλυμα ωστόσο υπάρχει διάταξη που λέει πως ο καθηγητής οφείλει να διαμένει το πολύ 20χλμ από τον τόπο εργασίας του. Τουτ έστιν ότι αν επί παραδείγματι μένετε Πάτρα αλλά δουλεύετε ωρομίσθιοι στο Μεσολόγγι και ο δρομος έχεις κλείσει από τους αγρότες στο Ευηνοχώρι, δεν παίρνετε ούτε μία ώρα προϋπηρεσία αν ο διευθυντής ειναι γκάου. (βεβαίως, νομίμως πράττοντας καλά θα κάνει να τις κόψει αλλά αν δούμε την ουσία, όταν υπογράφονται όλες αυτές οι ώρες υπερωρίας ημών των μονίμων για προγράμματα που ποτέ δεν εκπονούνται δεν ειναι λίγο -ως πολύ- άδικο και υποκριτικό να μην υπογράφονται οι δικές σας; Ωστόσο, δυστυχώς εδώ είναι θέμα διευθυντή.
Για την ημερήσια εκδρομή ο διευθυντής ορθώς σε έβαλε να πας στο σχολειο γιατί βάσει του νόμου υποχρεούμαστε όλοι να είμαστε παρόντες (το τι βέβαια γίνεται είναι άλλο θέμα...). Για την πενθήμερη εκδρομή δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σχολείο ωστόσο διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη για το αν αυτές οι ώρες προσμετρώνται στην προϋπηρεσία. Έχω την εντύπωση πως ναι γιατί δεν ευθυνεσαι εσύ για την απώλειά τους όμως δε θέλω να το πω μετά βεβαιότητος αν πρώτα δεν το τσεκάρω.

Σε κάθε περίπτωση, καλό κουράγιο βρε συνάδελφοι - τι να πω...η ομηρία της ωρομισθίας είναι το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο...
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 05, 2010, 01:41:38 μμ »
Για την πενθήμερη εκδρομή δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σχολείο ωστόσο διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη για το αν αυτές οι ώρες προσμετρώνται στην προϋπηρεσία. Έχω την εντύπωση πως ναι γιατί δεν ευθυνεσαι εσύ για την απώλειά τους όμως δε θέλω να το πω μετά βεβαιότητος αν πρώτα δεν το τσεκάρω.

Σε κάθε περίπτωση, καλό κουράγιο βρε συνάδελφοι - τι να πω...η ομηρία της ωρομισθίας είναι το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο...

Στο σχολείο που δουλεύω η διευθύντρια αρνήθηκε να μου περάσει τις ώρες που είχα , ενώ τα παιδια είχαν πάει πενθήμερη εκδρομή..
Από το γραφείο μου είχαν πει οτι  ο νόμος  λεει : Αν ο εκπαιδευτικός διαθέτει τον εαυτό του στο σχολείο  τότε οι ώρες προσμετρώνται στην  προυπηρεσια.
Επισης από το γραφειο μου είπαν οτι είναι κ θεμα  διευθυντη αν θα μας περασει τις ωρες...
Σημειωτέον οτι είχα επικοινωνήσει με το σχολείο  για να ρωτησω αν πρεπει να είμαι στο σχολειο κ η διευθυντρια μου είχε πει οτι δε με χρειάζεται.
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 05, 2010, 01:53:24 μμ »
Για να μην μπρεδεύεστε οι απανταχού ωρομίσθιοι - είναι που είναι δράμα η κατάσταση, μη χάνετε και όσα δικαιούστε βρε παιδιά!!
Οι μοναδικές ώρες που χάνετε είναι αυτές για τις οποίες εσείς είσθε υπεύθυνοι. Πχ σε περίπτωση ασθένειας. Αν όμως το σχολείο παραμείνει κλειστό λόγω καιρού και έχει εκδοθεί σχετική διαταγή από το Νομάρχη ( γιατί αυτός εκδίδει τις διαταγές) τότε, πληρώνεστε τις ώρες κανονικά και πέρνετε και την προϋπηρεσία. Το ίδιο ισχύει για περιόδους καταλήψεων των σχολείων. Για καταλήψεις δρόμων απο αγρότες τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Ναι μεν εμπίπτει σε αυτό που ονομάζεται ανυπαίτιο κώλυμα ωστόσο υπάρχει διάταξη που λέει πως ο καθηγητής οφείλει να διαμένει το πολύ 20χλμ από τον τόπο εργασίας του. Τουτ έστιν ότι αν επί παραδείγματι μένετε Πάτρα αλλά δουλεύετε ωρομίσθιοι στο Μεσολόγγι και ο δρομος έχεις κλείσει από τους αγρότες στο Ευηνοχώρι, δεν παίρνετε ούτε μία ώρα προϋπηρεσία αν ο διευθυντής ειναι γκάου. (βεβαίως, νομίμως πράττοντας καλά θα κάνει να τις κόψει αλλά αν δούμε την ουσία, όταν υπογράφονται όλες αυτές οι ώρες υπερωρίας ημών των μονίμων για προγράμματα που ποτέ δεν εκπονούνται δεν ειναι λίγο -ως πολύ- άδικο και υποκριτικό να μην υπογράφονται οι δικές σας; Ωστόσο, δυστυχώς εδώ είναι θέμα διευθυντή.
Για την ημερήσια εκδρομή ο διευθυντής ορθώς σε έβαλε να πας στο σχολειο γιατί βάσει του νόμου υποχρεούμαστε όλοι να είμαστε παρόντες (το τι βέβαια γίνεται είναι άλλο θέμα...). Για την πενθήμερη εκδρομή δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σχολείο ωστόσο διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη για το αν αυτές οι ώρες προσμετρώνται στην προϋπηρεσία. Έχω την εντύπωση πως ναι γιατί δεν ευθυνεσαι εσύ για την απώλειά τους όμως δε θέλω να το πω μετά βεβαιότητος αν πρώτα δεν το τσεκάρω.

Σε κάθε περίπτωση, καλό κουράγιο βρε συνάδελφοι - τι να πω...η ομηρία της ωρομισθίας είναι το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο...

Μartha, νομιζω οτι εδω κανεις λαθος. Θυμαμαι πολυ καλα οτι 2 χρονια πριν, που ημουν εγω ωρομισθια, στην κηδεια του Χριστοδουλου, που δεν ειχε γινει μαθημα, οι ωρες μας δεν μετρησαν...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 05, 2010, 02:32:06 μμ »
Για να μην μπρεδεύεστε οι απανταχού ωρομίσθιοι - είναι που είναι δράμα η κατάσταση, μη χάνετε και όσα δικαιούστε βρε παιδιά!!
Οι μοναδικές ώρες που χάνετε είναι αυτές για τις οποίες εσείς είσθε υπεύθυνοι. Πχ σε περίπτωση ασθένειας. Αν όμως το σχολείο παραμείνει κλειστό λόγω καιρού και έχει εκδοθεί σχετική διαταγή από το Νομάρχη ( γιατί αυτός εκδίδει τις διαταγές) τότε, πληρώνεστε τις ώρες κανονικά και πέρνετε και την προϋπηρεσία. Το ίδιο ισχύει για περιόδους καταλήψεων των σχολείων. Για καταλήψεις δρόμων απο αγρότες τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Ναι μεν εμπίπτει σε αυτό που ονομάζεται ανυπαίτιο κώλυμα ωστόσο υπάρχει διάταξη που λέει πως ο καθηγητής οφείλει να διαμένει το πολύ 20χλμ από τον τόπο εργασίας του. Τουτ έστιν ότι αν επί παραδείγματι μένετε Πάτρα αλλά δουλεύετε ωρομίσθιοι στο Μεσολόγγι και ο δρομος έχεις κλείσει από τους αγρότες στο Ευηνοχώρι, δεν παίρνετε ούτε μία ώρα προϋπηρεσία αν ο διευθυντής ειναι γκάου. (βεβαίως, νομίμως πράττοντας καλά θα κάνει να τις κόψει αλλά αν δούμε την ουσία, όταν υπογράφονται όλες αυτές οι ώρες υπερωρίας ημών των μονίμων για προγράμματα που ποτέ δεν εκπονούνται δεν ειναι λίγο -ως πολύ- άδικο και υποκριτικό να μην υπογράφονται οι δικές σας; Ωστόσο, δυστυχώς εδώ είναι θέμα διευθυντή.
Για την ημερήσια εκδρομή ο διευθυντής ορθώς σε έβαλε να πας στο σχολειο γιατί βάσει του νόμου υποχρεούμαστε όλοι να είμαστε παρόντες (το τι βέβαια γίνεται είναι άλλο θέμα...). Για την πενθήμερη εκδρομή δεν είσαι υποχρεωμένος να πας σχολείο ωστόσο διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη για το αν αυτές οι ώρες προσμετρώνται στην προϋπηρεσία. Έχω την εντύπωση πως ναι γιατί δεν ευθυνεσαι εσύ για την απώλειά τους όμως δε θέλω να το πω μετά βεβαιότητος αν πρώτα δεν το τσεκάρω.

Σε κάθε περίπτωση, καλό κουράγιο βρε συνάδελφοι - τι να πω...η ομηρία της ωρομισθίας είναι το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο...

Μartha, νομιζω οτι εδω κανεις λαθος. Θυμαμαι πολυ καλα οτι 2 χρονια πριν, που ημουν εγω ωρομισθια, στην κηδεια του Χριστοδουλου, που δεν ειχε γινει μαθημα, οι ωρες μας δεν μετρησαν...
Εμένα μέτρησαν κανονικά οι ώρες με το Χριστόδουλο

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 05, 2010, 02:38:42 μμ »
Tότε ειναι θεμα διευθυντη...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 05, 2010, 05:07:06 μμ »
Τελικά ο δικός μου μου τις έβαλε τις ώρες.Όχι ότι ξέρει από καταστατικά κλπ,απλά τον ρώτησα αν τις παίρνω και μου είπε "άντε,παρ'τες",σαν να μου έκανε χάρη...τις "πήρα" και έφυγα...

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 10, 2010, 02:55:30 μμ »
οι ώρες που χάθηκαν λόγω ...Χριστόδουλου μέτρησαν κανονικά. Είχε έρθει σχετικό έγγραφο και απορώ που εσένα δεν σου τις περάσανε... Δεν είναι εθνική γιορτή όπως ας πούμε η 25η Μαρτίου που οριζεται σαφώς ως επισημη αργία και άρα δεν προσμετράται. Σε περιπτώσεις όπως κηδείες - μακριά απο μας- αρχηγών κράτους, εκκλησίας ή όταν τα σχολεία έκλεισαν λόγω...γρίππης, οι ώρες μετράνε κανονικά. Θα βρω τη σχετική νομοθεσία και θα σας την στείλω.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: κλειστά σχολεία λόγω χιονιού.ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;;;
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 10, 2010, 03:27:46 μμ »
Λοιπόν, σας αντιγράφω την εγκύκλιο που ορίζει ΣΑΦΩΣ ποτε πληρώνονται και πότε όχι οι ωρομίσθιοι καθηγητές. Κάντε την αντιγραφή και εκτύπωση για να τη δείχνετε στους απανταχού γκάου διευθυντές που κάνουν ό,τι θέλουν για να γλυτώνουν τη χαρτούρα....

η ωριαία αντιμισθία στους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης είναι η εξής:
11€ από 01/09/2009 και
12€ από 01/09/2010.

στηριζόμενοι στο αρ. 2005762/547/22-04-1998 έγγραφο του ΓΛΚ και στα πρακτικά της 40ης Γεν. Συνεδριάσεως της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου της 8ης Δεκεμβρίου 1997 σας ενημερώνουμε ότι οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ της οριζόμενης αποζημίωσης, στις εξής περιπτώσεις:
- την 28η Οκτωβρίου (εθνική εορτή)
- την 17η Νοεμβρίου (επέτειο του Πολυτεχνείου)
- από 24 Δεκεμβρίου μέχρι και 7 Ιανουαρίου (εορτές Χριστουγέννων)
- την 30η Ιανουαρίου (των Τριών Ιεραρχών )
- την Καθαρή Δευτέρα   
Την 25η Μαρτίου ( εθνική εορτή)
-   Από Μ. Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή της  Διακαινησίμου (εορτές Πάσχα)
-   Την 1η Μαϊου
-   Την εορτή του Αγίου Πνεύματος
-   Την ημέρα της εορτής του Πολιούχου της έδρας του σχολείου και της τοπικής εθνικής εορτής
Η σύμβαση εργασίας των ωρομισθίων εκπαιδευτικών λύεται αυτοδικαίως α. με την ανάληψη υπηρεσίας μονίμων εκπαιδευτικών ή προσωρινών αναπληρωτών β. με τη συμπλήρωση του χρονικού διαστήματος για το οποίο έχουν προσληφθεί και γ. με καταγγελία για σπουδαίο λόγο. Εφόσον δε συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι, η σύμβαση εργασίας λύεται αυτοδικαίως την 21η Ιουνίου κάθε διδακτικού έτους.
Εκπαιδευτικοί ωρομίσθιοι ή τακτικοί ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ της οριζόμενης ωριαίας αποζημιώσεως, σύμφωνα με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα διδασκαλίας τους εφόσον είναι παρόντες και διαθέτουν τους εαυτούς τους στην υπηρεσία των σχολείων στις εξής περιπτώσεις:
1.   Εργάσιμες ημέρες κατά τις οποίες πραγματοποιείται αποχή μαθητών από τα μαθήματά τους.
2.   Εργάσιμες ημέρες κατά τις οποίες το σχολείο δεν λειτουργεί με απόφαση του οικείου Νομάρχη λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών ή ασθενειών ή σεισμών κτλ (στην περίπτωση αυτή από μόνη της η απόφαση του Νομάρχη αρκεί για να δικαιολογήσει τη μη παροχή εργασίας από μέρους όλων των εκπαιδευτικών).
3.   Εργάσιμες ημέρες κατά τις οποίες το σχολείο δεν λειτουργεί επειδή έχει οριστεί ως εκλογικό κέντρο βουλευτικών ή δημοτικών εκλογών ( και σ΄αυτή την περίπτωση η απόφαση του Νομάρχη είναι από μόνη της αρκετή για να δικαιολογήσει τη μη παροχή εργασίας από μέρους όλων των εκπαιδευτικών)
4.   Εργάσιμες ημέρες κατά τις οποίες πραγματοποιούνται οι κατά τόπους Γενικές Συνελεύσεις των εκπαιδευτικών, δηλαδή οι εκλογές των καθηγητών. Στην περίπτωση αυτή επισυνάπτεται  βεβαίωση από τον Διευθυντή ότι ο εκπαιδευτικός ήταν παρών και διέθεσε τον εαυτό του στην υπηρεσία του σχολείου.
5.   Εργάσιμες ημέρες κατά τις οποίες πραγματοποιούνται εορτές και εκδρομές (πχ. 27 Οκτωβρίου ή 24η Μαρτίου)
6.   Εργάσιμες ημέρες κατά τις οποίες δεν πραγματοποιήθηκαν ώρες διδασκαλίας λόγω απεργίας των μεταφορικών μέσων.

Αυτή είναι η διαταγή ως έχει και με βάση αυτή κινούμαστε. Διευκρινίζω ωστόσο τα εξής:
Τοπική εθνική εορτή μπορεί να λογιστεί πχ. Ο εορτασμός της μαζικής εκτέλεσης των αγωνιστών στα Καλάβρυτα επί Κατοχής.
Για να είστε απόλυτα καλυμμένοι μην στηρίζεστε στις προφορικές εντολές των διευθυντών. Καλύτερα να πηγαίνετε στα σχολεία σας και να σας υπογράφει κάθε φορά ο διευθυντής  βεβαίωση ότι διαθέσατε τον εαυτο σας στην υπηρεσία ( καμιά φορά η χαρτούρα λειτουργεί υπέρ μας). Τέλος , το νούμερο 6 – απεργία μεταφορικών μέσων – ισχύει πάντα σε σχέση με προηγούμενη διάταξη που ορίζει τα 20χλμ ως την ανώτερη απόσταση του σχολείου από τον τόπο κατοικίας του εκπαιδευτικού. Αλλά και πάλι, εδώ, είναι στη διακριτική ευχέρεια του διευθυντή.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159652
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.