*

Αποστολέας Θέμα: Το νέο νομοσχέδιο  (Αναγνώστηκε 521180 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3010 στις: Μάιος 11, 2010, 08:28:50 πμ »

Ούτε αυτό κατάλαβες (εκτός από το νομοσχέδιο). Για την κλεμμένη μας ζωή μιλάω. Γιατί ανθρωπος με τα λεφτά που παίρνει ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να ζήσει αξιοπρπώς. Ούτε εγώ που είμαι αναπληρώτρια και με αφήνει άνεργη. Και είτε σ' αρέσει είτε όχι τα πάντα πλέον πουλιούνται και αγοράζονατι. Όσο για το οκτάωρο (γιατί σ' αυτή τη βάση μου απάντησες), ζητούσε 8 ώρες εργασία, 8 ξεκούραση και 8 μόρφωση (όχι από την τσέπη μου όμως) που είναι όλα αυτά κύριε ¨θετική ενέργεια¨;;

Επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε για το νομοσχέδιο αυτό δεν πάει να πει ότι δεν κατάλαβα το νομοσχέδιο. Μπορείς να μου πεις ότι δεν καταλαβαίνω την αγωνία σου ως αναπληρώτρια που είσαι αφού εκτιμάς ότι θα είσαι άνεργη.
Αλλά πίστεψε με σε καταλαβαίνω ήμουν και εγώ κάποτε αναπληρωτής αλλά με μια διαφορά εγώ θεωρούσα ότι απολυόμουν τέλος Ιουνίου και δεν θεωρούσα αυτονόητο ότι κάθε χρόνο θα δούλευα αναπληρωτής.
Παρόλα αυτά επειδή είχα πει ότι κάθε νομοσχέδιο σε κάποιους δίνει και σε κάποιους παίρνει όσο και αν χάνεις εσύ ατομικά δεν σημαίνει ότι δεν κερδίζουν και κάποιοι άλλοι. Έτσι συνάδελφοι μας που δεν δούλευαν αναπληρωτές (και ίσως ήταν και άνεργοι) μέχρι τώρα, με το νέο νομοσχέδιο και δίνοντας ΑΣΕΠ θα δουλέψουν αναπληρωτές.
Ποιος είμαι εγώ λοιπόν που θα πει ότι αυτό είναι λάθος ?

Όσο για την κλεμμένη ζωή σου λυπάμαι που θα στο πω αλλά είσαι αναπληρώτρια και ως εκ τούτου αυτό που ζεις είναι μια σύμβαση. Δεν θέλουμε όλοι τα ίδια πράγματα στην ζωή οι τσουβαλοποίηση μας για 8-8-8 εμένα δεν μου αρέσει. Μπορεί εγώ να ΘΕΛΩ να δουλέψω 10 ώρες ή να θέλω να δουλέψω 3 ώρες ή να μην θέλω να μορφωθώ για 8 ώρες που μου είπες. Θεωρώ επίσης αδικία να αμείβομαι το ίδιο με κάποιον άλλο επειδή έχω τα ίδια χρόνια υπηρεσίας, θέλω να αμείβομαι με βάση τις ικανότητες μου.
Με τον μισθό μου ζω ικανοποιητικά για την ώρα και προσαρμόζομαι καταλλήλως κάθε φορά, όχι δεν μου αρέσει. Πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Τα εργασιακά μου ως μόνιμος θεωρώ ότι με το νομοσχέδιο θα πάνε καλύτερα τα οικονομικά μου πάνε χειρότερα.
Συμπέρασμα ? το τι θέλει ο καθένας είναι σχετικό, το τι θέλουμε όλοι μαζί γρίφος, σίγουρα πρέπει όμως να μην μιζεριάσουμε σίγουρα πρέπει να αγωνιστούμε για να γίνουμε καλύτεροι.

Σου εύχομαι να δουλέψεις του χρόνου αναπληρώτρια αν αυτό θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:59 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3011 στις: Μάιος 11, 2010, 12:36:13 μμ »
Το παρακάτω απόσπασμα των Μοιραίων του Βάρναλη, αφιερωμένο στον φίλο kinegiros.

"...
- Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
- Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
- Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
- Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Κανένα στόμα
δεν το βρε και δεν το 'πε ακόμα.

Έτσι στη σκότεινη ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί.
Σαν τα σκουλήκια, κάθε φτέρνα
όπου μας εύρει μας πατεί.
Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα! "
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PE-02GR35

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3012 στις: Μάιος 11, 2010, 12:58:18 μμ »
http://www.e-stylianidis.gr/interviews/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CF%8C-%C2%ABreal-fm-978%C2%BB-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82


Ακούστε τη ραδιοφωνική συνέντευξη του Βουλευτή Ροδόπης ΝΔ και πρώην Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων Ευριπίδη Στυλιανίδη
στο Real Fm σχετικά με το νομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος NiGhtMare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3013 στις: Μάιος 11, 2010, 01:18:24 μμ »
Μία είναι η λύση:

ΜΟΝΙΜΟΙ, ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!

( ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D )
Humanity is overrated...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:59 »

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3014 στις: Μάιος 11, 2010, 01:24:14 μμ »
H Διαμαντω ταχα τωρα θυμηθηκε(μετα το νομοσχεδιο) τα δικαιωματα των εργαζομενων  και φορεσε κατακοκκινο σακακι σε μια ομιλια της

Αποσυνδεδεμένος NiGhtMare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3015 στις: Μάιος 11, 2010, 01:25:49 μμ »
Μην σε ξεγελάει το χρώμα: μπορεί να ήταν απλώς μία στυλιστική επιλογή...
H Διαμαντω ταχα τωρα θυμηθηκε(μετα το νομοσχεδιο) τα δικαιωματα των εργαζομενων  και φορεσε κατακοκκινο σακακι σε μια ομιλια της
Humanity is overrated...

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3016 στις: Μάιος 11, 2010, 01:32:38 μμ »
Μην σε ξεγελάει το χρώμα: μπορεί να ήταν απλώς μία στυλιστική επιλογή...
H Διαμαντω ταχα τωρα θυμηθηκε(μετα το νομοσχεδιο) τα δικαιωματα των εργαζομενων  και φορεσε κατακοκκινο σακακι σε μια ομιλια της

Μπα...δεν εχει ξαναβαλει τετοιο κοκκινο ως υπουργος Παιδειας. Επικοινωνιακη επιλογη θελεις να πεις! Αφου περασε το νομοσχεδιο αρχιζει τα επικοινωνιακα για να σωσει το τομαρι της στις ψηφους

Αποσυνδεδεμένος χλωρίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3017 στις: Μάιος 11, 2010, 01:46:17 μμ »
Ηι ιστορια απλως επαναλαμβανεται...Παντα οι ατολμοι και σστ κοιτα τη δουλεια σουεσυ και ας τους αλλους να τρεχουν καρπωνονται τον αγωνα των αλλων...
Το κατα ποσο ο καθενας εχει ανεπτυγμενο η οχι το αισθημα της ελευθεριας και το αν εχει συνηδειτοποιησει το δικαιωμα σε μια αξιοπρεπη ζωη για ολο τον κοσμο ειναι ζητημα παιδειας και ευρυτερης αντιληψης απεναντι στη ζωη. Η μιζερια και οι "νοικοκυραιοι" ειναι αναμεσα μας και ειναι πολλοι...Επιτελους ας ξυπνησουν!!!
+++++++++++++++++++++++
Μακάρι να υπήρχε μάθημα στα σχολεία που να παρέχει τέτοιου είδους παιδεία αφού για πολλούς έλληνες δεν τα καταφέρνει το "σπίτι"...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3018 στις: Μάιος 11, 2010, 02:23:02 μμ »
Το παρακάτω απόσπασμα των Μοιραίων του Βάρναλη, αφιερωμένο στον φίλο kinegiros.

"...
- Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
- Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
- Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
- Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Κανένα στόμα
δεν το βρε και δεν το 'πε ακόμα.

Έτσι στη σκότεινη ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί.
Σαν τα σκουλήκια, κάθε φτέρνα
όπου μας εύρει μας πατεί.
Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα! "

Προφανώς μιλάς για τον εαυτό σου και κάνεις την αυτοκριτική σου. Θεωρώ δεδομένο ότι δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ανθρώπους που δεν ξέρεις.

Πάντως δεν είσαι σκουλήκι μην τον πιστέψεις τον Βάρναλη, ποιος ξέρει τι συναισθηματική φόρτιση είχε εκείνη την ημέρα. Συνάνθρωπος μας είσαι και εσύ....

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3019 στις: Μάιος 11, 2010, 02:50:57 μμ »
kinegiros δεν εισαι φιλολογος και γι΄αυτο ισως να δικαιολογεισαι αλλά ουτε εγω ειμαι.εχει το κειμενο μια παρομοιωση λέει σαν σκουληκια,όχι ότι εινα σκουληκια.ετσι όπως πάνε να μας πατησουν οι σημερινοι κυβερνωντες στο ονομα της οικονομικης κρισης και των διαρθρωτικων αλλάγων.δηλαδη μπουρδες μετα συγχωρησεως!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3020 στις: Μάιος 11, 2010, 02:56:20 μμ »
Κρίμα που πήρε το νόημα των στίχων τοις μετροιτοίς.. και όχι αυτό που εννοούσε ο ποιητής (και ήξερε τι έγραφε, τότε που το έγραφε).

Για το νομοσχέδιο κανένα νέο; Κατά άρθρο πότε είναι να ψηφιστεί (ή ψηφίστηκε ήδη και δεν το πήρα χαμπάρι);
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3021 στις: Μάιος 11, 2010, 03:00:17 μμ »

Ούτε αυτό κατάλαβες (εκτός από το νομοσχέδιο). Για την κλεμμένη μας ζωή μιλάω. Γιατί ανθρωπος με τα λεφτά που παίρνει ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να ζήσει αξιοπρπώς. Ούτε εγώ που είμαι αναπληρώτρια και με αφήνει άνεργη. Και είτε σ' αρέσει είτε όχι τα πάντα πλέον πουλιούνται και αγοράζονατι. Όσο για το οκτάωρο (γιατί σ' αυτή τη βάση μου απάντησες), ζητούσε 8 ώρες εργασία, 8 ξεκούραση και 8 μόρφωση (όχι από την τσέπη μου όμως) που είναι όλα αυτά κύριε ¨θετική ενέργεια¨;;

Επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε για το νομοσχέδιο αυτό δεν πάει να πει ότι δεν κατάλαβα το νομοσχέδιο. Μπορείς να μου πεις ότι δεν καταλαβαίνω την αγωνία σου ως αναπληρώτρια που είσαι αφού εκτιμάς ότι θα είσαι άνεργη.
Αλλά πίστεψε με σε καταλαβαίνω ήμουν και εγώ κάποτε αναπληρωτής αλλά με μια διαφορά εγώ θεωρούσα ότι απολυόμουν τέλος Ιουνίου και δεν θεωρούσα αυτονόητο ότι κάθε χρόνο θα δούλευα αναπληρωτής.
Παρόλα αυτά επειδή είχα πει ότι κάθε νομοσχέδιο σε κάποιους δίνει και σε κάποιους παίρνει όσο και αν χάνεις εσύ ατομικά δεν σημαίνει ότι δεν κερδίζουν και κάποιοι άλλοι. Έτσι συνάδελφοι μας που δεν δούλευαν αναπληρωτές (και ίσως ήταν και άνεργοι) μέχρι τώρα, με το νέο νομοσχέδιο και δίνοντας ΑΣΕΠ θα δουλέψουν αναπληρωτές.
Ποιος είμαι εγώ λοιπόν που θα πει ότι αυτό είναι λάθος ?

Όσο για την κλεμμένη ζωή σου λυπάμαι που θα στο πω αλλά είσαι αναπληρώτρια και ως εκ τούτου αυτό που ζεις είναι μια σύμβαση. Δεν θέλουμε όλοι τα ίδια πράγματα στην ζωή οι τσουβαλοποίηση μας για 8-8-8 εμένα δεν μου αρέσει. Μπορεί εγώ να ΘΕΛΩ να δουλέψω 10 ώρες ή να θέλω να δουλέψω 3 ώρες ή να μην θέλω να μορφωθώ για 8 ώρες που μου είπες. Θεωρώ επίσης αδικία να αμείβομαι το ίδιο με κάποιον άλλο επειδή έχω τα ίδια χρόνια υπηρεσίας, θέλω να αμείβομαι με βάση τις ικανότητες μου.
Με τον μισθό μου ζω ικανοποιητικά για την ώρα και προσαρμόζομαι καταλλήλως κάθε φορά, όχι δεν μου αρέσει. Πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Τα εργασιακά μου ως μόνιμος θεωρώ ότι με το νομοσχέδιο θα πάνε καλύτερα τα οικονομικά μου πάνε χειρότερα.
Συμπέρασμα ? το τι θέλει ο καθένας είναι σχετικό, το τι θέλουμε όλοι μαζί γρίφος, σίγουρα πρέπει όμως να μην μιζεριάσουμε σίγουρα πρέπει να αγωνιστούμε για να γίνουμε καλύτεροι.

Σου εύχομαι να δουλέψεις του χρόνου αναπληρώτρια αν αυτό θέλεις.
Σ' ευχαριστώ καταρχήν για την ευχή.
Παραλείπεις όμως κάτι. Ήταν δεδομένο ως τώρα ότι αναπλήρωση για μια χρονιά σήμαινε αναπλήρωση και για την επόμενη, ειδικά αν δεν μεσολαβούσε ΑΣΕΠ και αν ήσουν διατεθειμένος να πας οπουδήποτε. (όπως εγώ).
Από την άλλη δεν είναι μόνο το εργασιακό. Μετά από 10 χρόνια "προπονητικής" καριέρας στα φροντιστήρια ήθελα να ασκήσω εκπαιδευτικό έργο. Δες σε τι μετατρέπεται το σχολείο με βάση το νέο νομοσχέδιο. Θα μου πεις ότι απλώς διαφωνούμε, όμως τα 30ρια+ τμήματα και οι χορηγοί είναι μια πραγματικότητα, το ίδιο και ο έλεγχος της τοπικής κοινωνίας (και δεν είμαι κατά της αξιολόγησης, μακάρι να με αξιολογούσαν οι μαθητές μου!). Είναι πολλά, αναφέρω μόνο τα - κατά γνώμη μου - κομβικά.
Όσο για το να αγωνιστούμε... ναι να αγωνιστούμε, αλλά όλοι μαζί για μια καλύτερη κοινωνία, όχι ο καθένας στον ατομικό του δρόμο, με ατομικά μέσα για να καλουπωθεί στα κριτήρια μιας άρχουσας τάξης που ποτέ δεν έλαβε υπόψη αυτούς, χάρη στους οποίους υπάρχει.
 Από την άλλη το 8ωρο, είναι μαι σύμβαση που σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αυτό ακριβώς που λες, να γίνεις καλύτερος. Ζητούμενο όμως είναι - και για σένα απ' ό,τι καταλαβαίνω - να το διαχειρίζεσαι όπως νομίζεις καλύτερα, όχι να υποχρεώνεσαι να αξιοποιείς κάθε τμήμα του για να εργάζεσαι αφήνοντας στην άκρη την αυτοβελτίωσή σου.
Παρεμπιπτόντως, χάρη στον ΑΣΕΠ βρέθηκα αναπληρώτρια...Και είναι πολύ δύσκολο να τον παλεύεις όταν έχεις 40 φροντιστηριακές ώρες στο κεφάλι σου... Και προφανώς θέλω όλοι να έχουν δουλειά (μια κοινωνία πολλών ανέργων -γιατί εκεί οδηγούμαστε, ανεξάρτητα από το προσωπικό μου θέμα - είναι δυναμίτης, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να θεωρήσω σωστή την παντελή έλλειψη προγραμματισμού και την αλλαγή των δεδομένω πάνω στα οποία προσπαθώ να προγραμματίσω τη ζωή μου, επειδή κάποιοι έτσι γουστάρουν..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2010, 03:03:36 μμ από isambo »
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3022 στις: Μάιος 11, 2010, 06:09:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dfx1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #3023 στις: Μάιος 11, 2010, 06:43:32 μμ »
http://www.oakke.gr/na405/kokalis405.htm?id=13,20361,0,0,1,0


Οσο και να ροκανιζεις με τα δοντια σου ποντικακι τις καρεκλες μας εμεις δεν θα πεσουμε ποτε ποτε ποτε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.