*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ  (Αναγνώστηκε 33871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 27, 2007, 01:53:23 μμ »
Δηλαδή το ΑΕΙ βγάζει προκύρηξη η οποία αναφέρει ότι ψάχνει εκπαιδευτικούς Δ/θμιας για να προσφέρουν υπηρεσίες; Εγώ γιατί δε βρίσκω κάτι τέτοιο; μήπως πρέπει να προ-συνεννοηθείς με κάποιον για να βγει θέση κομμένη και ραμμένη στα μέτρα κάποιου;  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:07:45 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 27, 2007, 02:30:33 μμ »
Δεν βρίσκεις τέτοιου είδους προκυρήξεις γιατί οι περισσότερες θέσεις καλύπτονται με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω. Μην ξεχνάς ότι είναι μεγάλη φασαρία και για το τμήμα να μπει στην τυπική διαδικασία (προκύρηξη, συνέντευξη, αποτελέσματα).

Αυτό που θα πρότεινα να κάνεις (από ότι κατάλαβα δεν έχεις καμία άκρη προς το παρόν) είναι μια βόλτα στο τμήμα που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις ποιές είναι οι προοπτικές για να σε αποσπάσουν εκεί. Ανάλογα για πιο λόγο θέλεις την απόσπαση, πρέπει και  αυτοί να έχουν κάποιο συμφέρον από την παρουσία σου εκεί (π.χ. διδακτορικό, κάποια άλλη ερευνητική εργασία για αυτούς, να τους στήσεις κάποια ιστοσελίδα κτλ). Μπορεί να ακούγεται ΄ψύλλοι στα άχυρα΄ αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις.

Συμβουλή: Προσπάθησε να πουλήσεις τον ευατό σου όσο καλύτερα μπορείς και να έχεις υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 27, 2007, 02:56:31 μμ »
Για να βοηθήσω και εγώ στην ενημέρωση, προσθέτω:
Κάνεις αίτηση για ένα συγκεκριμένο τμήμα.
Η αίτησή σου πάει στο Τμήμα και αυτό απαντάει θετικά ή αρνητικά προς το Υπουργείο για την αιτήσή σου.
Αν απαντήσει αρνητικά, δεν το συζητάμε, το Υπουργείο δεν ασχολείται πλέον με την περίπτωσή σου.
Αν απαντήσει θετικά, τότε ανάλογα με τις αιτήσεις για τη συγκεκριμένη θέση το ΥΠΕΠΘ αποφασίζει ποιος θα πάρει την απόσπαση. Εκεί λογικά θέλεις προσόντα κ.α.

Τι πρέπει να προσέξει κάποιος:
Καταρχήν, δεν είναι απαραίτητο να προκυρηχθεί θέση από το ΑΕΙ.
Το καλύτερο είναι να βρεις κάποιο μέλος ΔΕΠ, να σε προτείνει για συγκεκριμένη θέση (φυσικά χωρίς προκύρηξη γιατί δεν είναι απαραίτητη) και έτσι να είσαι ο μόνος υποψήφιος.
Νομίζω είναι ο καλύτερος τρόπος.



Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 27, 2007, 03:07:13 μμ »
Για να βοηθήσω και εγώ στην ενημέρωση, προσθέτω:
Κάνεις αίτηση για ένα συγκεκριμένο τμήμα.
Η αίτησή σου πάει στο Τμήμα και αυτό απαντάει θετικά ή αρνητικά προς το Υπουργείο για την αιτήσή σου.
Αν απαντήσει αρνητικά, δεν το συζητάμε, το Υπουργείο δεν ασχολείται πλέον με την περίπτωσή σου.
Αν απαντήσει θετικά, τότε ανάλογα με τις αιτήσεις για τη συγκεκριμένη θέση το ΥΠΕΠΘ αποφασίζει ποιος θα πάρει την απόσπαση. Εκεί λογικά θέλεις προσόντα κ.α.

Τι πρέπει να προσέξει κάποιος:
Καταρχήν, δεν είναι απαραίτητο να προκυρηχθεί θέση από το ΑΕΙ.
Το καλύτερο είναι να βρεις κάποιο μέλος ΔΕΠ, να σε προτείνει για συγκεκριμένη θέση (φυσικά χωρίς προκύρηξη γιατί δεν είναι απαραίτητη) και έτσι να είσαι ο μόνος υποψήφιος.
Νομίζω είναι ο καλύτερος τρόπος.





Ποια συγκεκριμένη θέση; Που θα ξέρω εγώ ποιες είναι θέσεις, που θα το ξέρουν οι άλλοι υποψήφιοι και που θα την ξέρει το ΥΠΕΠΘ?  Αφού δεν βγαίνει προκήρυξη για θέση!!!

Και κάτι ακόμη: Να με προτείνει πώς και σε ποιον?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:07:45 »

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 28, 2007, 01:51:41 μμ »
Για να βοηθήσω και εγώ στην ενημέρωση, προσθέτω:
Κάνεις αίτηση για ένα συγκεκριμένο τμήμα.
Η αίτησή σου πάει στο Τμήμα και αυτό απαντάει θετικά ή αρνητικά προς το Υπουργείο για την αιτήσή σου.
Αν απαντήσει αρνητικά, δεν το συζητάμε, το Υπουργείο δεν ασχολείται πλέον με την περίπτωσή σου.
Αν απαντήσει θετικά, τότε ανάλογα με τις αιτήσεις για τη συγκεκριμένη θέση το ΥΠΕΠΘ αποφασίζει ποιος θα πάρει την απόσπαση. Εκεί λογικά θέλεις προσόντα κ.α.

Τι πρέπει να προσέξει κάποιος:
Καταρχήν, δεν είναι απαραίτητο να προκυρηχθεί θέση από το ΑΕΙ.
Το καλύτερο είναι να βρεις κάποιο μέλος ΔΕΠ, να σε προτείνει για συγκεκριμένη θέση (φυσικά χωρίς προκύρηξη γιατί δεν είναι απαραίτητη) και έτσι να είσαι ο μόνος υποψήφιος.
Νομίζω είναι ο καλύτερος τρόπος.





Ποια συγκεκριμένη θέση; Που θα ξέρω εγώ ποιες είναι θέσεις, που θα το ξέρουν οι άλλοι υποψήφιοι και που θα την ξέρει το ΥΠΕΠΘ?  Αφού δεν βγαίνει προκήρυξη για θέση!!!

Και κάτι ακόμη: Να με προτείνει πώς και σε ποιον?
'Συγκεκριμένη θέση' μπορεί να είναι ένα Τμήμα ΑΕΙ/ΤΕΙ γενικά ( π.χ. Τμήμα Ιατρικής του ΕΚΠΑ) ή ένας συγκεκριμένος φορέας του π.χ. η βιβλιοθήκη του.
Τώρα για το θέμα 'πρόταση' να το διευκρινήσω: εσύ κάνεις την αίτηση στη ΔΔΕ, η ΔΔΕ ενημερώνει το ΥΠΕΠΘ για την αιτησή σου και το ΥΠΕΠΘ ενηνημερώνει το ΑΕΙ για την αιτησή σου, ζητώντας τις 'προτάσεις του' δηλ. αν εσένα που θέλεις να αποσπαστείς στο Τμήμα, το Τμήμα σε δέχεται ή όχι και 'προτείνει' στο ΥΠΕΠΘ να εγκριθεί η απόσπασή σου ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος fgx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:Μπα δεν τρελαίνομαι κιόλας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 31, 2007, 09:10:08 πμ »
Λοιπόν, τελικά έμαθα ότι το κυρίαρχο στις αποσπάσεις αυτές ειναι η πρόταση του Παν/μιου.
Από κει και πέρα παίζει ως ένα βαθμό, αν έχεις προσβάσεις στο ΚΥΣΔΕ για να "σμπρώξεις".
Για να σε ζητήσει το Παν/μιο πρέπει να σε χρειάζεται κάποιος καθηγητής ή ακόμα καλύτερα Διευθυντής - Πρόεδρος Τμήματος.
Συνήθης διαδικασία το διδακτορικό.
Αλλά αν πας εκεί με απόσπαση κάνεις κάποια μαθήματα ή εργαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 31, 2007, 09:24:43 πμ »
Λοιπόν, τελικά έμαθα ότι το κυρίαρχο στις αποσπάσεις αυτές ειναι η πρόταση του Παν/μιου.
Από κει και πέρα παίζει ως ένα βαθμό, αν έχεις προσβάσεις στο ΚΥΣΔΕ για να "σμπρώξεις".
Για να σε ζητήσει το Παν/μιο πρέπει να σε χρειάζεται κάποιος καθηγητής ή ακόμα καλύτερα Διευθυντής - Πρόεδρος Τμήματος.
Συνήθης διαδικασία το διδακτορικό.
Αλλά αν πας εκεί με απόσπαση κάνεις κάποια μαθήματα ή εργαστήρια.
Το τι κάνεις εξαρτάται από το που θα τοποθετηθείς στο πανεπιστήμιο.το αποκλείεις να καταλήξεις σε μία Γραμματεία;
Ακόμα, από ό,τι γράφει και η εγκύκλιος, το ΚΥΣΔΕ δεν έχει να κάνει με τις αποσπάσεις στα ΑΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος fgx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:Μπα δεν τρελαίνομαι κιόλας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 31, 2007, 12:09:42 μμ »
Γιατι λες ανακριβειες?
Μπορει και να με στειλει στη καθαριοτητα...
Στην εγκυκλιο δεν αναφερεται τιποτα για ΚΥΣΔΕ, διοτι ΟΛΑ παιρνουν απο εκει.
Ακομα και στο γραφειο υπουργου να πας, τυπικα περνα η αιτηση απο ΚΥΣΔΕ.
Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις τετοια αποσπαση, δεν χρειαζεται να χυνεις χολη με ανακριβειες........

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 31, 2007, 01:08:02 μμ »
[quote ]
Στην εγκυκλιο δεν αναφερεται τιποτα για ΚΥΣΔΕ, διοτι ΟΛΑ παιρνουν απο εκει.
Ακομα και στο γραφειο υπουργου να πας, τυπικα περνα η αιτηση απο ΚΥΣΔΕ.
Παράθεση
Ψυχραιμία, συνάδελφε. Ο κόσμος δεν γυρίζει γύρω από τον εαυτό σου. Τα συμπεράσματά σου για τις προθέσεις μου είναι τελείως αυθαίρετα.  Αλλά τέτοιες ανασφαλείς και επιπόλαιες συμπεριφορές ανώνυμων είναι συνήθεις σε forums, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση η αντίδρασή σου.
Και μια που έφερες το παράδειγμα της υπουργού, αυτό σου μοιάζει για ΚΥΣΔΕ;
'οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών στην Κεντρική Υπηρεσία γίνονται με υπουργική απόφαση, ύστερα από γνώμη του Κεντρικού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Διοικητικού Προσωπικού (Κ.Υ.Σ.ΔΙ.Π.), που λειτουργεί στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου'
Τώρα όσον αφορά τα καθήκοντα στο Πανεπιστήμιο, όταν κάποιος ενημερώνει τους χρήστες καλό είναι να προσπαθεί να εμπεριέχει στην απάντησή του όσες περισσότερες περιπτώσεις μπορεί. Άρα, αν εσένα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες για να τους κάνεις μαθήματα ή ό,τι άλλο φαντάζεσαι, είναι δικό σου θέμα. Δεν είναι όμως αυτός ο κανόνας. Το 'υποστηρικτικό  έργο' που αναφέρει η εγκύκλιος επιδέχεται πολλές ερμηνείες από πολλους καλοθελητές στο Τμήμα. Εσύ μη φοβάσαι, δεν θα αναλωθείς στην απαξιωτική εργασία της 'καθαριότητας', είσαι έτοιμος/η για μεγάλα πράγματα, μπορεί να σώσεις και τον κόσμο.
Και τέλος αν είμαι ήδη αποσπασμένος, φαντάζομαι δεν το ξέρεις ή το γνωρίζεις και αυτό;


Αποσυνδεδεμένος fgx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:Μπα δεν τρελαίνομαι κιόλας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 31, 2007, 01:41:41 μμ »
Και μονο απο την τελευταία αναφορα σου - αγαπητε bilst - φαινεται απο που ορμωμενος εγραψες.
Δεν χρειαζεται να ασχοληθω αλλο.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 31, 2007, 02:24:42 μμ »
WC.

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:14:09 πμ »
Πόσα μόρια παίρνει κάποιος με απόσπαση στην Τριτοβάθμια; Τα μόρια της πόλης μόνο;

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:37:38 μμ »
της πιο κοντινής σχολικής μονάδας της περιοχής που είναι το ΑΕΙ

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 04:14:02 μμ »
Παίρνει και τα 2 μόρια της χρονιάς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.