*

Ψηφοφορία

Συμμετείχατε στην απεργία της 22/4/2010;

Είμαι αναπληρωτής/ωρομίσθιος και συμμετείχα
91 (42.9%)
Είμαι αναπληρωτής/ωρομίσθιος και δεν συμμετείχα
31 (14.6%)
Είμαι μόνιμος και συμμετείχα
55 (25.9%)
Είμαι μόνιμος και δεν συμμετείχα
35 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 210

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 21, 2010, 10:34:14 πμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 22/4/2010  (Αναγνώστηκε 14672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:24:44 μμ »
happiness ο καθένας έχει φυσικά δικαίωμα να συζητά ελεύθερα, αλλά δεν είναι ηθικό να προτρέπει σε απεργία ή να αποτρέπει κάποιον από απεργία. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα όπως και η ψήφος στις εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:14 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 26, 2010, 03:40:13 μμ »
Προσωπικά δεν το έκανα για να επηρεάσω κανέναν. Απλώς, εξέφρασα την έκπληξή μου πώς είναι δυνατόν αναπληρωτής που θίγεται πρώτος από όλους με το νέο νομοσχέδιο να μην απεργήσει.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:13:21 μμ »
 
    Πραγματικά και εμένα μου φάνηκε εντελώς παράλογο το συγκεκριμένο συμβάν έτσι όπως μας το περιέγραψες για να μην πω κάτι χειρότερο..
 Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο δικαίωμα θα σου απαγορεύσει κάποιος να εκφράσεις τη γνώμη σου για οποιοδήποτε ζήτημα;
Ελευθερία λόγου δεν έχουμε; Ενήλικες δεν είμαστε;
Για όποιο θέμα συζητάμε και υποστηρίζουμε με επιχειρήματα και με γνώσεις τα όσα λέμε δεν ενδέχεται να επηρεάσουμε το συνομιλητή μας;
  para5 γιατί θεωρείς ότι κάτι τέτοιο είναι ανήθικο; Προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά δεν μπορώ.  Δηλαδή αν έλεγα τη γνώμη μου σε κάποιο συνάδελφο για οποιοδήποτε προσωπικό του θέμα θα ήμουν ανήθικη; Εγώ ανήθικο δεν θεωρώ αυτό αλλά το να μην δώσω την ευκαιρία στον συνάδελφο φίλο ή γενικά το συνομιλητή μου να διευρύνει ενδεχομένως τη σκέψη του σε περίπτωση που εγώ κατέχω κάτι επιπλέον. Το ίδιο επιθυμώ να κάνει και ο συνομιλητής μου με εμένα όταν αισθάνεται ότι θα με βοηθήσει να δω πιο σφαιρικά μια κατάσταση.
 karxarias29 εσύ τι απάντησες;



Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:21:43 μμ »
Απάντησα αυτό ακριβώς που έγραψα παραπάνω ενώπιον της συναδέλφου και της διεύθυνσης. Η συνάδελφος δεν παρεξηγήθηκε, αλλά η διεύθυνση είπε: ε πώς δεν επηρεάζεις; Αυτή η ερώτηση φέρνει σε δύσκολη θέση τη συνάδελφο. Τι περιμένεις να σου πει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:14 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:33:06 μμ »
   Περιμένω να μου απαντήσει την αλήθεια και εφόσον έχει επιχειρήματα δεν θα έρθει σε καθόλου δύσκολη θέση!!!!!
   Έλεος !!!!  >:( ::)
   Αυτό ομολογώ δεν το 'χα ξανακούσει! Και έχω ακούσει αρκετά..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2010, 06:40:07 μμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 27, 2010, 01:48:29 πμ »
Έγραψα κάτι γενικό πιο πάνω ως αρχή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει εφαρμογή σε κάθε περίπτωση που γίνεται συζήτηση για απεργία. Και γω στο σχολείο πολλές φορές συζητώ με συναδέλφους ανάλογα θέματα, αλλά πάντα προσέχω να μην τους φέρω σε δύσκολη θέση, χωρίς ποτέ να αναφέρομαι προσωπικά στους ίδιους (δηλαδή αν αυτοί σκοπεύουν να απεργήσουν ή όχι).
Καταλαβαίνω απόλυτα τη συνάδελφο που ένιωσε να την πνίγει το δίκιο, αλλά στον επαγγελματικό χώρο οι ισορροπίες είναι λεπτές και πάντα πρέπει να προσέχουμε να μην φέρουμε σε δύσκολη θέση κανέναν. Αυτό εννοούσα όταν έγραψα ότι δεν είναι "ηθικό". Αν ίσως χρησιμοποίησα μια λέξη κάπως βαριά, περισσότερο απ' ό,τι έπρεπε, ζητώ συγγνώμη γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:02:25 μμ »
 
   Συμφωνώ μαζί σου 100% έτσι όπως το θέτεις. Πράγματι οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και όταν γίνεται τέτοιου είδους συζήτηση πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ ώστε να μην προσβάλλεις κανέναν για την άποψή του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως έγινε παρατήρηση στη συνάδελφο αν κατάλαβα καλά όχι γιατί δεν πρόσεξε τον τρόπο που μίλησε αλλά επειδή και μόνο εξέφρασε τη γνώμη της για την απεργία και επηρέασε τη συνάδελφό της. Γι' αυτό σχολίασα αρνητικά τη στάση της διεύθυνσης για να υπερασπιστώ το δικαίωμα της συναδέλφου να λέει ελεύθερα αυτό  που πιστεύει (είτε είναι υπέρ είτε κατά του ζητήματος) :).


Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 27, 2010, 05:58:26 μμ »
happiness ο καθένας έχει φυσικά δικαίωμα να συζητά ελεύθερα, αλλά δεν είναι ηθικό να προτρέπει σε απεργία ή να αποτρέπει κάποιον από απεργία. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα όπως και η ψήφος στις εκλογές.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως είναι ΗΘΙΚΟΤΑΤΟ να προτρέπω τον οποιοδήποτε για το οτιδήποτε* ! Όπως άλλωστε κάνει σε ένα σωρό θέματα, εκτός από εμένα, το κοινωνικό περιβάλλον, το πολιτικό σύστημα, ακόμα και το μετεορολογικό κλίμα της χώρας. Εάν έχεις την ψευδαίσθηση συνάδελφε para5 ότι υπάρχει έστω και ΜΙΑ απόφαση που λαμβάνεις στην ζωή σου η οποία είναι 100% αντικειμενική και ανεπηρέαστη από εξωτερικούς παράγοντες, τότε πλανάσαι πλάνη οικτρά.

Και για να μιλήσω και λιγότερο θεωρητικά και πιο συγκεκριμένα, προσωπικά το θεωρώ ΚΑΘΗΚΟΝ μου (και συμφέρον μου) να προτρέπω κάθε εργαζόμενο να απεργήσει (στις σημερινές συνθήκες) και να προσπαθώ να τον επηρεάσω προς αυτή την κατεύθυνση, καθώς έχω πλήρη γνώση ότι υπάρχουν πολλαπλοί και πιο "δυνατοί" παράγοντες από εμένα που τον προτρέπουν και τον επηρεάζουν για το ακριβώς αντίθετο. Το "επιχείρημα" της "προσωπικής επιλογής" είναι απλά πρόφαση για να σταματήσουν οι πολιτικές συζητήσεις μεταξύ των εργαζομένων. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ η απόφαση είναι πάντα προσωπική.



* οτιδήποτε δεν είναι συνολικά κατακριτέο από την κοινωνία

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 27, 2010, 06:00:12 μμ »
happiness ο καθένας έχει φυσικά δικαίωμα να συζητά ελεύθερα, αλλά δεν είναι ηθικό να προτρέπει σε απεργία ή να αποτρέπει κάποιον από απεργία. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα όπως και η ψήφος στις εκλογές.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως είναι ΗΘΙΚΟΤΑΤΟ να προτρέπω τον οποιοδήποτε για το οτιδήποτε* ! Όπως άλλωστε κάνει σε ένα σωρό θέματα, εκτός από εμένα, το κοινωνικό περιβάλλον, το πολιτικό σύστημα, ακόμα και το μετεορολογικό κλίμα της χώρας. Εάν έχεις την ψευδαίσθηση συνάδελφε para5 ότι υπάρχει έστω και ΜΙΑ απόφαση που λαμβάνεις στην ζωή σου η οποία είναι 100% αντικειμενική και ανεπηρέαστη από εξωτερικούς παράγοντες, τότε πλανάσαι πλάνη οικτρά.

Και για να μιλήσω και λιγότερο θεωρητικά και πιο συγκεκριμένα, προσωπικά το θεωρώ ΚΑΘΗΚΟΝ μου (και συμφέρον μου) να προτρέπω κάθε εργαζόμενο να απεργήσει (στις σημερινές συνθήκες) και να προσπαθώ να τον επηρεάσω προς αυτή την κατεύθυνση, καθώς έχω πλήρη γνώση ότι υπάρχουν πολλαπλοί και πιο "δυνατοί" παράγοντες από εμένα που τον προτρέπουν και τον επηρεάζουν για το ακριβώς αντίθετο. Το "επιχείρημα" της "προσωπικής επιλογής" είναι απλά πρόφαση για να σταματήσουν οι πολιτικές συζητήσεις μεταξύ των εργαζομένων. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ η απόφαση είναι πάντα προσωπική.



* οτιδήποτε δεν είναι συνολικά κατακριτέο από την κοινωνία

+++++++++++++++++++++++++++++++
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.