*

Αποστολέας Θέμα: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι  (Αναγνώστηκε 32998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 28, 2010, 02:38:28 μμ »
Παρατηρήσεις για τον πίνακα των διοριστέων   βιολόγων :

-   9 συνάδερφοι  με 24μηνο
-   1 συνάδερφος με προϋπηρεσία από Ε.Ε. εμφανίστηκε ψηλά στον πίνακα(χωρίς όμως επιτυχία ΑΣΕΠ και επομένως διεκδικεί θέση από το 40% και όχι από το 24μηνο)
-   2 συνάδερφοι , οι οποίοι ήταν ψηλά στον πίνακα , δεν εμφάνισαν μόρια από αναπλήρωση φέτος ,παρότι τους είχαν καλέσει για αναπλήρωση (δεν πήγαν για αναπλήρωση ή δεν υπολογίστηκαν τα μόρια σωστά ;) 
-   1 συνάδερφος θα φύγει, πιθανόν, φέτος με τον ΑΣΕΠ και όχι με το40%

Επομένως έχουμε για τα δύο πιθανά χρόνια του μεταβατικού:

Α) Αν δεν πάρει 24μηνο θα διοριστούν μέχρι και το νούμερο 17
Β) Αν πάρει φέτος   6 από τους 9  24μηνίτες,σύμφωνα με τις πληροφορίες του φίλου μας <<Φυσικού 13>> τότε του χρόνου δεν θα υπάρχει κανένας 24μηνίτης και θα διοριστούν συνολικά 17+6=23 άτομα, δηλαδή θα διοριστούν μέχρι και το νούμερο 23
Γ) Αν πάρει όλο το 24μηνο ,θα διοριστούν μέχρι και το νούμερο 27.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα σενάρια (καλύτερα - χειρότερα) αλλά αυτά τα τρία φαίνονται πιο πιθανά μέχρι στιγμής .

 

Sunbird, αυτά τα σενάρια είναι μόνο για φέτος ή και στα δύο χρόνια της μεταβατικής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:39 »

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:40:04 μμ »
Oparin το 17 βγαίνει από το 26*(40/60) όπου 26 είναι τα άτομα του ΑΣΕΠ που πρέπει να διορίσει τα επόμενα 2 χρόνια (ή καλύτερα μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ).Το  26 αντιστοιχεί στο 60% των διοριστέων  και το 17 στο 40% των διοριστέων (από το σύστημα  διορισμών 60-40).
Για το 24μηνο πιστεύω και εγώ ότι θα το απορροφήσει όλο .
Οι διορισμοί οι επιπρόσθετοι (πέραν του 30μήνου και 24μηνου+επιτυχία ΑΣΕΠ) γίνονται από τον πίνακα των  διοριστέων  με βάση την καθαρή προϋπηρεσία και όχι με τους επιλαχόντες του ΑΣΕΠ (μέχρι να γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ όπου αλλάζει το σύστημα διορισμών)
Gvasilis οι εκτιμήσεις αυτές είναι οι συνολικές για τα επόμενα χρόνια της μεταβατικής περιόδου  (μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ) και βγαίνουν σύμφωνα με τον προγραμματισμό  διορισμών του Υπουργείου για το μεταβατικό στάδιο).
mauri agelada ελπίζω και εγώ οι διορισμοί να είναι αυξημένοι .

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 28, 2010, 10:15:51 μμ »
Sunbird εuχαριστώ για τη διευκρίνιση,
oπoτε λoγικά για φέτoς πάμε για 13 διoρισμouς απo ΑΣΕΠ, 8-9 απo 40%, 6-9 απo 24μήνo και χ πoλύτεκνoυς..

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 29, 2010, 03:18:23 πμ »
Τελικά για να καταλάβω, οι επιλαχόντες του ΑΣΕΠ, σε ποιες περιπτώσεις είναι πιθανό να διοριστούν; Πώς δηλ. μπορεί να "προχωρήσει" η σειρά και να προσληφθούν πέραν του 53ου άτομα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:39 »

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 29, 2010, 11:44:26 πμ »
καλημερα σε ολους.

περαν του 53ου ατομου θα διοριστουν εφοσον υπάρχουν άτομα που ναι μεν ειναι μεσα σε αυτους του 53 για να διοριστουν με το 60% του ΑΣΕΠ,    αλλα ταυτοχρονα βρίσκονται μεσα στο 40% για διορισμό από τους πίνακες!!!     Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση επιλέγουν να "αφήσουν" τη θέση τους στον ΑΣΕΠ και να παραχωρήσουν τη θέση τους στον επόμενο δηλαδή 54ο  55ο    κοκ....     και να διοριστούν οι ίδιοι με το 40%   διότι έτσι έχουν προτεραιότητα στην επιλογή τόπου κατά την αίτηση μόνιμου διορισμού.

και όταν λεμε έχουν προτεραιοτητα στην επιλογή τόπου εννοούμε ότι με σειρά βλέπουν το τι δήλωσαν:   
α)πρώτα οι 24+ασεπ   
β)μετά οι του πίνακα μόνιμων διορισμών με προυπηρεσια, δηλαδή το 40%     και
γ) τελευταίοι θα επιλεξουν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, ό,τι κενα άφησαν οι υπόλοιποι.


Αυτά!

όσο για εμας τους Βιολόγους νομίζω, όπως εχει αναφερθεί από καποιον άλλο συναδελφο, από τους σχετικά πρώτους του 40%  που ελπίζουν για διορισμό μεσω αυτού του πίνακα ταυτόχρονα είναι και διοριστέος της Β φουρνιάς μόνο ένας.   οπότε ίσως ανοίξει μόνο ενα κενό!!!???   Ας το ελέγξουν βέβαια και όσοι ενδιαφέρονται, γιατί δε το έχω κάνει για να ειμαι ειλικρινής!!  τώρα βέβαια λόγω φετινής κατάστασης που η Β' φουρνιά (δηλαδή τα μισά άτομα που απομενουν να διοριστουν) ισως και να μοιραστεί στα 2, δεν ξέρω τουλάχιστον εγώ αν επιλαχόντες θα υπάρξουν μόνο φετος, μόνο του χρόνου ή και τις 2 χρονιές!!!!!?????

θεωρώ πως αν τελικα γίνουν περισσότεροι διορισμοί από αυτούς που αναμένουν οι περισσότεροι   θα μας εκπλήξουν περίεργα......!!!!!  :D:D:D:D:D:D:D:D
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 29, 2010, 12:12:58 μμ »
Σαφέστατη η μαύρη αγελάδα! Thanks  :)

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:46:20 μμ »
Παρακαλώ!!!   

καλο κουράγιο σε όλους εν αναμονή της εγκυκλίου διορισμού....!!!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 01, 2010, 03:21:00 πμ »
θα βγει λοιπον Δευτερα η εγκύκλιος?

οπως ρώτησα και στο αλλο σχετικο θεμα ξερει κανεις πόσα θα είνα τα ατομα απο ΑΣΕΠ απο 24μηνο+ασεπ και  πόσα απο τον Ενιαιο Πινακα Διορισμων τώρα που ανακοινώθηκε οτι 250 θα είναι οι ΠΕ04?΅?΅?΅?


πόσοι άραγε θα είναι οι Βιολόγοι από αυτούς????????
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 01, 2010, 05:12:52 μμ »
Παρατηρήσεις για τον πίνακα των διοριστέων   βιολόγων :

-   9 συνάδερφοι  με 24μηνο
-   1 συνάδερφος με προϋπηρεσία από Ε.Ε. εμφανίστηκε ψηλά στον πίνακα(χωρίς όμως επιτυχία ΑΣΕΠ και επομένως διεκδικεί θέση από το 40% και όχι από το 24μηνο)
-   2 συνάδερφοι , οι οποίοι ήταν ψηλά στον πίνακα , δεν εμφάνισαν μόρια από αναπλήρωση φέτος ,παρότι τους είχαν καλέσει για αναπλήρωση (δεν πήγαν για αναπλήρωση ή δεν υπολογίστηκαν τα μόρια σωστά ;) 
-   1 συνάδερφος θα φύγει, πιθανόν, φέτος με τον ΑΣΕΠ και όχι με το40%

Επομένως έχουμε για τα δύο πιθανά χρόνια του μεταβατικού:

Α) Αν δεν πάρει 24μηνο θα διοριστούν μέχρι και το νούμερο 17
Β) Αν πάρει φέτος   6 από τους 9  24μηνίτες,σύμφωνα με τις πληροφορίες του φίλου μας <<Φυσικού 13>> τότε του χρόνου δεν θα υπάρχει κανένας 24μηνίτης και θα διοριστούν συνολικά 17+6=23 άτομα, δηλαδή θα διοριστούν μέχρι και το νούμερο 23
Γ) Αν πάρει όλο το 24μηνο ,θα διοριστούν μέχρι και το νούμερο 27.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα σενάρια (καλύτερα - χειρότερα) αλλά αυτά τα τρία φαίνονται πιο πιθανά μέχρι στιγμής .

 


 

Θα  πρέπει  να  περιμένουμε  και  την  ανανέωση  των  πινάκων  μετά  τις  ενστάσεις , γιατί  ο  ένας  που  αναφέρεις  που  προσλήφθηκε  αναπληρωτής  ήμουν  εγώ , και  δούλεψα  κανονικά  όλο  το  χρόνο (σε  3  σχολεία  μάλιστα , σε  2  βάρδιες  και  με  7  διαφορετικά  αντικείμενα) αλλά  δεν  μου  καταχώρισαν  την  προϋπηρεσία , πράγμα  για  το  οποίο  έχω  κάνει  ένσταση , η  προυπήρεσία  μου  έχει  καταχωριστεί  πλέον στο  ολοκληρωμένο  σύστημα, και  θα  φανεί  στους  πίνακες  στην  επόμενη  ανανέωση , η  οποία  υπολογίζω  ότι  θα  γίνει  στις  αρχές  της  εβδομάδας. Πριν  από  αυτό  λοιπόν-την  ανανέωση  των  πινάκων  μετά  τις  ενστάσεις-μην  περιμένετε  εγκύκλιο  διορισμών! Για  τον/την  άλλο/η  συνάδελφο  που  αναφέρεις  πιθανό  να  έχει  συμβεί  το  ίδιο  με  μένα , άρα...αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 01, 2010, 07:17:12 μμ »

[/quote]Θα  πρέπει  να  περιμένουμε  και  την  ανανέωση  των  πινάκων  μετά  τις  ενστάσεις , γιατί  ο  ένας  που  αναφέρεις  που  προσλήφθηκε  αναπληρωτής  ήμουν  εγώ , και  δούλεψα  κανονικά  όλο  το  χρόνο (σε  3  σχολεία  μάλιστα , σε  2  βάρδιες  και  με  7  διαφορετικά  αντικείμενα) αλλά  δεν  μου  καταχώρισαν  την  προϋπηρεσία , πράγμα  για  το  οποίο  έχω  κάνει  ένσταση , η  προυπήρεσία  μου  έχει  καταχωριστεί  πλέον στο  ολοκληρωμένο  σύστημα, και  θα  φανεί  στους  πίνακες  στην  επόμενη  ανανέωση , η  οποία  υπολογίζω  ότι  θα  γίνει  στις  αρχές  της  εβδομάδας. Πριν  από  αυτό  λοιπόν-την  ανανέωση  των  πινάκων  μετά  τις  ενστάσεις-μην  περιμένετε  εγκύκλιο  διορισμών! Για  τον/την  άλλο/η  συνάδελφο  που  αναφέρεις  πιθανό  να  έχει  συμβεί  το  ίδιο  με  μένα , άρα...αναμονή.
[/quote]

vasbio εννοείς ότι είσαι διοριστέος του ΑΣΕΠ και περιμένεις και από το 40%;

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 01, 2010, 08:35:04 μμ »
Όχι. Εννοώ  ότι  ήμουν  ένας από τους  2  που  κλήθηκαν  αναπληρωτές και δεν  καταχωρίστηκε η προϋπηρεσία  τους.Εγώ δούλεψα  όλο το χρόνο αλλά  δεν  καταχωρίστηκε  η  φετινή  μου  προϋπηρεσία.Έκανα ένσταση , καταχωρίστηκε η προϋπηρεσία μου στο ολοκληρωμένο σύστημα , αλλά δεν φαίνεται ακόμη στους πίνακες γιατί δεν ανανεώθηκαν μετά τις ενστάσεις. Αυτό σημαίνει ότι πρώτα θα γίνει η ανανέωση των πινάκων (αφού σίγουρα θα υπάρχουν και πολλά άλλα λάθη και σε άλλους κλάδους), και μετά θα βγει η εγκύκλιος διορισμού. Αυτό γιατί κάποιοι από αυτούς στων οποίων τις προϋπηρεσίες έγιναν λάθη  πιθανό να διορίζονται με το 40% (ίσως και με το 24μηνο). Επομένως δε γίνεται να κληθούν για διορισμό άτομα πριν γίνουν οι διορθώσεις από τις ενστάσεις. Προσωπικά ελπίζω να διοριστώ από το 40% του χρόνου , εφόσον πάρει φέτος όλο το 24μηνο( ή έστω , συντριπτικό μέρος του). Επίσης , θεωρώ ότι τα 17 άτομα που υπολογίζονται από το 40% για τα 2  χρόνια , ίσως να είναι και 18 , πράγμα που εξαρταται από τον τρόπο υπολογισμού του ποσοστού του 40% (στους αρχικούς διοριστέους του ΑΣΕΠ , ή στους απομένοντες για φέτος και του χρόνου προς διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 02, 2010, 12:16:30 πμ »
οπως ρωτησα και στο αλλο θεμα,   δεν υπαρχει κανενας λογος να μη βγει η εγκυκλιος (την οποια περιμενω αυριο) και ταυτοχρονα και οι οριστικοι Πινακες που ουτως η αλλως δεν επιδεχονται αλλαγη απο κει και περα (απλώς θα ανακοινωθουν).

οσο για τα ατομα που θα διοριστουν του χρονου   ειμαι σχεδον πεπεισμενος με αυτα που ακουω και συζηταω με γνωστους πως θα ειναι παρα πολλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

απο κει και περα θα το δουμε!!!!!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 02, 2010, 02:53:33 πμ »
Δηλαδή εκτιμάς mauri_agelada ότι τα άτομα που θα πάρει στα 2 χρόνια από το 40% δεν θα είναι 17-18 όπως γράφτηκε παραπάνω. Μήπως μπορείς να κάνεις μια θαραλλέα εκτίμηση πόσοι θα είναι από το 40% του χρόνου; Έστω και με pm αν αισθάνεσαι ότι θα εκτεθείς!

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 24ηνο και ασεπ και 40% βιολογοι
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 02, 2010, 09:46:13 πμ »
Αλλαγές  οι  πίνακες  επιδέχονται  έτσι  και  αλλιώς , αφού  κάποιοι  αποκτούν  κάποια  ιδιότητα (π.χ. πολύτεκνοι-πιστοποιητικό  στρατού , παιδαγωγική επάρκεια για  άλλες  ειδικότητες  κ.λ.π.)  κατά  τη  διάρκεια  της  χρονιάς , και  έτσι  αλλάζει  και  η  κατάταξή  τους  στους  πίνακες (κυρίως  των  αναπληρωτών  και  λιγότερο  των  διορισμών). Νέα  προϋπηρεσία  δεν  καταχωρείται. Αυτό  είναι  και  το  νόημα  των  ανανεώσεων  κατά  τη  διάρκεια  της  χρονιάς.Χαρακτηριστικό  παράδειγμα  το  Νο 1 του  πίνακα  αναπληρωτών  φέτος (πολύτεκνη) καθώς  και  το  Νο  1  του  πίνακα  διορισμών.(24μηνίτης  από  πέρισυ  που  μετά  την  πρώτη  φάση  των  αναπληρωτών  ανέβηκε  ψηλά  στον  πίνακα των αναπληρωτών , και  εμφανίστηκε -ξανά- φέτος στον πίνακα των διορισμών).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 709
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.