*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 175754 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:20:59 πμ »
Και ξέχασα τι εννοείς : "άλλοι με μεγαλύτερη θητεία σε άλλες θέσεις δεν πετυχαν το ίδιο." ;

Θα σου πω ένα παράδειγμα: για να αποκτήσεις άδεια φροντιστηρίου χρειεάζεται η υπογραφή της οικείας δ.δ.ε. Παράλληλα υποχρεούσε να ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ, ακολουθείς τη σχολική ύλη, προετοιμάζεις τους μαθητές για τις εξετάσεις οπως και το σχολείο και πρεπει καθε λίγο και λιγάκι να λογοδοτεις σε γονεις και εργοδότη. Σε ρωτώ λοιπον αν ενδεχόμενη 10ετής προυπηρεσία μου εκεί πρέπει να προσμετραται, εφόσον εντός της επικράτειας προσφέρθηκε και μάλιστα στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση.

υ.γ. Δεν θέλω να διασώσω κάτι, μου είναι αδιάφορο, δεν έχω κάτι με κανέναν, άλλωστε το φορουμ είναι τελείως απρόσωπο, όμως η αδικία ειναι καταφανής και πρέπει να λέγεται. Σκέψου ρεαλιστικά και έξω απο σένα.
Όσο για το οτι εγώ ανοιξα το θέμα ξέρεις πως γίνονται αυτά, κάποιος θα το ανοιγε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #211 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:36:46 πμ »
να προσμετρηθει η προυπηρεσια των ΟΑΕΔιτων στους πινακες αναπληρωτων, να πανε 2-3 χρονια να δουλεψουν αναπληρωτες μακρια απο τα σπιτια τους, οπως καναμε ολοι μας, κ μετα να διοριστουν...
ας μη μιλησω κ για την επιτυχια στον ΑΣΕΠ..που η Διαμαντοπουλου ειπε οτι πρεπει να ειναι απαραιτητη για διορισμο κ μετα οι μονοι που αφησε εξω ειναι οι 24μηνο+ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος Zizelaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #212 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:03:15 πμ »
link,απαντώ επί του αποτελέσματος, όχι επί της διαδικασίας...

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:28:44 πμ »
Και ξέχασα τι εννοείς : "άλλοι με μεγαλύτερη θητεία σε άλλες θέσεις δεν πετυχαν το ίδιο." ;

Θα σου πω ένα παράδειγμα: για να αποκτήσεις άδεια φροντιστηρίου χρειεάζεται η υπογραφή της οικείας δ.δ.ε. Παράλληλα υποχρεούσε να ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ, ακολουθείς τη σχολική ύλη, προετοιμάζεις τους μαθητές για τις εξετάσεις οπως και το σχολείο και πρεπει καθε λίγο και λιγάκι να λογοδοτεις σε γονεις και εργοδότη. Σε ρωτώ λοιπον αν ενδεχόμενη 10ετής προυπηρεσία μου εκεί πρέπει να προσμετραται, εφόσον εντός της επικράτειας προσφέρθηκε και μάλιστα στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση.

υ.γ. Δεν θέλω να διασώσω κάτι, μου είναι αδιάφορο, δεν έχω κάτι με κανέναν, άλλωστε το φορουμ είναι τελείως απρόσωπο, όμως η αδικία ειναι καταφανής και πρέπει να λέγεται. Σκέψου ρεαλιστικά και έξω απο σένα.
Όσο για το οτι εγώ ανοιξα το θέμα ξέρεις πως γίνονται αυτά, κάποιος θα το ανοιγε....

Όλοι έχουμε προϋπηρεσία σε φροντιστήρια και ξέρουμε. Δεν θα λάβω θέση γιατί δεν θέλω.
Έχεις ένα αίτημα να αναγνωριστεί προϋπηρεσία στα φορντιστήρια. Υπάρχει συνδικαλιστικός φορέας που το πάλεψε και το ζήτησε ;

Θα μου επιτρέψεις, όμως, να έχω ακόμα μια ένσταση στην εχθρότητά σου. Μου θυμίζει το ανέκδοτο :

Ρώτησε λέει ο βασιλιάς έναν αγρότη τι χάρη θα ήθελε να του κάνει.
- Ο γείτονάς μου, είπε ο αγρότης, έχει μια καλή κατσίκα...
- Θα σου δώσω λοιπόν μια καλή κατσίκα, λέει ο βασιλιάς
- Όχι, όχι, δεν θέλω μπελάδες, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα θέλω

(πολύ χιούμορ σήμερα)

να προσμετρηθει η προυπηρεσια των ΟΑΕΔιτων στους πινακες αναπληρωτων, να πανε 2-3 χρονια να δουλεψουν αναπληρωτες μακρια απο τα σπιτια τους, οπως καναμε ολοι μας, κ μετα να διοριστουν...
ας μη μιλησω κ για την επιτυχια στον ΑΣΕΠ..που η Διαμαντοπουλου ειπε οτι πρεπει να ειναι απαραιτητη για διορισμο κ μετα οι μονοι που αφησε εξω ειναι οι 24μηνο+ΑΣΕΠ...

Αυτό που λες έχει γίνει  περίπου με 2 τρόπους :
1. Δεν αναγνωρίστηκε ολόκληρη η προϋπηρεσία αλλά μέρος της
2. Τη φετινή χρονιά οι πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ δεν διορίστηκαν αλλά είχαν δικαίωμα μόνο να είναι αναπληρωτές (1 χρόνο) και γνωρίζω αρκετούς μακριά από το σπίτι τους.
Το πρόβλημα είναι 1 ή 2 ή 3 χρόνια ; Δες το 1 χρόνο μακρια και αναγνώριση μικρότερης προϋπηρεσίας από την πραγματικά προσφερθείσα.

Γι' αυτό λέω ότι δεν ξέρετε ούτε καν τη ρύθμιση αλλά μόνο μια παραπληροφόρηση. Μπορώ (αν θέλεις γιατί έχει γράψιμο) να σου δείξω με μαθηματικά ότι κανείς δεν χάνει τη θέση του λόγω της αναγνώρισης αυτής.

Θα ήθελα να κάποιος που αναφέρεται στον ΑΣΕΠ να μου εξηγήσει τι σχέση έχει ο ΑΣΕΠ με την αναγώριση μιας προϋπηρεσίας. Ο νόμος αυτός αναγνώρισε μια προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο δεν διόρισε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:33:29 πμ »
link,απαντώ επί του αποτελέσματος, όχι επί της διαδικασίας...

Πώς γνωρίζεις το αποτέλεσμα ;

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 09, 2010, 12:40:05 μμ »


[/quote]Αυτό που λες έχει γίνει  περίπου με 2 τρόπους :
1. Δεν αναγνωρίστηκε ολόκληρη η προϋπηρεσία αλλά μέρος της
2. Τη φετινή χρονιά οι πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ δεν διορίστηκαν αλλά είχαν δικαίωμα μόνο να είναι αναπληρωτές (1 χρόνο) και γνωρίζω αρκετούς μακριά από το σπίτι τους.
Το πρόβλημα είναι 1 ή 2 ή 3 χρόνια ; Δες το 1 χρόνο μακρια και αναγνώριση μικρότερης προϋπηρεσίας από την πραγματικά προσφερθείσα.

Γι' αυτό λέω ότι δεν ξέρετε ούτε καν τη ρύθμιση αλλά μόνο μια παραπληροφόρηση. Μπορώ (αν θέλεις γιατί έχει γράψιμο) να σου δείξω με μαθηματικά ότι κανείς δεν χάνει τη θέση του λόγω της αναγνώρισης αυτής.

Θα ήθελα να κάποιος που αναφέρεται στον ΑΣΕΠ να μου εξηγήσει τι σχέση έχει ο ΑΣΕΠ με την αναγώριση μιας προϋπηρεσίας. Ο νόμος αυτός αναγνώρισε μια προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο δεν διόρισε κανέναν.
[/quote]

 2-3 χρονια για να αποκτησουν την προυπηρεσια που αποκτησαμε εμεις μεσω ΑΣΕΠ κ αναπληρωτων..εγω παλι γνωριζω αρκετους ΟΑΕΔτες που επειδη προπορευονταν στους πινακες,παλι σπιτι τους ειναι..
στο κατω κατω,αν ηθελε να ενταχθουν οι προυπηρεσιες απο ΟΑΕΔ, να το εκανε απο τις απο εδω κ μπρος χρονιες..οχι να ανατρεψει τους υπαρχοντες πινακες, γιατι ο καθενας υπολογιζε το μελλον του συμφωνα με αυτους..




Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 09, 2010, 12:54:01 μμ »
2-3 χρονια για να αποκτησουν την προυπηρεσια που αποκτησαμε εμεις μεσω ΑΣΕΠ κ αναπληρωτων..εγω παλι γνωριζω αρκετους ΟΑΕΔτες που επειδη προπορευονταν στους πινακες,παλι σπιτι τους ειναι..
στο κατω κατω,αν ηθελε να ενταχθουν οι προυπηρεσιες απο ΟΑΕΔ, να το εκανε απο τις απο εδω κ μπρος χρονιες..οχι να ανατρεψει τους υπαρχοντες πινακες, γιατι ο καθενας υπολογιζε το μελλον του συμφωνα με αυτους..

Αυτή η μεταβλητότητα επιχειρημάτων δεν έχει προηγούμενο. Ναι υπάρχουν όλες οι περιπτώσεις και αυτοί που είναι μακριά.
Το έκανε για 1 χρόνο εσύ θέλεις 2 ... Τι να πω ;
Αφού οι ειδικότητες που αναγνωρίστηκαν δεν προσλαμβάνονται στον ΟΑΕΔ από το 2006, 2007 και μετά ποιο είναι το από εδώ και πέρα ; Νομίζεις ότι αυτοί υπολόγιζαν στο μέλλον τους ότι δεν θα μπορούσαν να εργαστούν στον ΟΑΕΔ και να μείνουν άνεργοι για 2 - 3 χρόνια ;
Πόσο ωφέλησε η ανεργία των πρώην καθηγητών του ΟΑΕΔ τους πίνακες αυτά τα χρόνια που ήταν άνεργοι το έχεις μετρήσει ;


Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 09, 2010, 12:59:38 μμ »
Πόσο ωφέλησε η ανεργία των πρώην καθηγητών του ΟΑΕΔ τους πίνακες αυτά τα χρόνια που ήταν άνεργοι το έχεις μετρήσει ;
Καθόλου μήπως;

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:05:02 μμ »
Πόσο ωφέλησε η ανεργία των πρώην καθηγητών του ΟΑΕΔ τους πίνακες αυτά τα χρόνια που ήταν άνεργοι το έχεις μετρήσει ;
Καθόλου μήπως;
Κάνεις λάθος. Πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:08:25 μμ »
ΣΥΜΦΩΝΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:11:14 μμ »
Πόσο ωφέλησε η ανεργία των πρώην καθηγητών του ΟΑΕΔ τους πίνακες αυτά τα χρόνια που ήταν άνεργοι το έχεις μετρήσει ;
Καθόλου μήπως;
Κάνεις λάθος. Πάρα πολύ.
Πώς;

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:25:08 μμ »
Πόσο ωφέλησε η ανεργία των πρώην καθηγητών του ΟΑΕΔ τους πίνακες αυτά τα χρόνια που ήταν άνεργοι το έχεις μετρήσει ;
Καθόλου μήπως;
Κάνεις λάθος. Πάρα πολύ.
Πώς;
Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.
Λοιπόν, το πρόβλημα προέκυψε όταν τα ΤΕΕ μετατράπηκαν σε ΕΠΑΣ όπου δεν έχουν γενικά μαθήματα (Φιλολογικά, μαθηματικά φυσική κ.τ.λ ). Έτσι οι καθηγητές αυτοί με ωρομίσθια εργασία 10 ετών (προνομιούχοι ε; ) βρέθηκαν χωρίς αντικείμενο. Από την άλλη για να εγγραφεί κάποιος στα ΕΠΑΣ πρέπει να έχει τελειώσει την Α' Λυκείου ενώ μέχρι τώρα στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ εγγράφονταν μετά την γ γυμνασίου. Στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ εγγράφονται 8000 μαθητές το χρόνο (δες πρόσκληση για εγγραφές). Αυτές οι 8000 δεν εγγράφηκαν πλέον στον ΟΑΕΔ και πήγαν κανονικά στην Α Λυκείου των σχολείων του υπ. Παιδείας. Έτσι με 30άρια τμήματα είναι περίπου 250 τμήματα παραπάνω άρα και παραπάνω ανάγκες για καθηγητες. Π.χ. στα μαθηματικά με 5 ώρες την εβδομάδα είναι 1250 ώρες ή αλλιως περίπου 60 προσλήψεις μονίμων ή αναπληρωτών για κάθε χρόνο μόνο από την Α λυκείου ενώ βέβαια και στη Β δεν έφυγαν όλα τα παιδιά αφού δεν αλλάζουν σχολικό περιβάλλον.
Έτσι, οι πίνακες έτρεξαν πιο γρήγορα και ανέβηκαν όλοι πιο γρήγορα αλλά παράλληλα οι πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ έμεναν άνεργοι.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #222 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:26:35 μμ »
Άντε πάλι τα χιλιοειπωμένα αστεία επιχειρήματα:

1)Η προϋπηρεσία τους δεν αναγνωρίστηκε τώρα.Ήταν ήδη αναγνωρισμένη:στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.Απλά κάποιοι ελληνάρες θέλησαν να αποφύγουν αυτό που χιλιάδες άλλοι υπομένουν.Π.χ. τη νύχτα της 31ης Ιανουαρίου ή της 1ης Φεβρουαρίου του 2009,κάποιοι έπιναν αμέριμνοι το ποτάκι τους σε κάποιο νυχτερινό μαγαζί.Άραγε ξέρουν τί Γολγοθά περνούσαν εκείνη την ώρα χιλιάδες άλλοι που θέλουν να τους αποκαλούν δήθεν ¨συναδέλφους¨τους;Τη στιγμή που αντί να κάτσουν να διαβάσουν και αυτοί,επέλεξαν να γυρίζουν για 2 χρόνια τα πολιτικά γραφεία ζητώντας ¨δικαίωση¨;

2)Τα υπόλοιπα παράθυρα αποτελούσαν μια παγιωμένη κατάσταση,σε αντίθεση με τον πρόσφατα ψηφισθέντα νόμο.Κάτι που μας απαγόρευε,σύμφωνα με συμβουλές δικηγόρων,να στραφούμε και εναντίον τους.Προσωπικά,αλλά και από όσο γνωρίζω και από τα άλλα παιδιά,δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα να συμμετέχουμε και σε άλλες τέτοιες κινήσεις.Δεν θα το ξεκινήσουμε όμως πάλι εμείς,γιατί ούτε εισαγγελείς είμαστε,αλλά και γιατί όλη αυτή η προσπάθεια χρειάστηκε πολύ χρόνο και χρήμα.

3)Το αστείο επιχείρημα,ότι δήθεν οι εκπ/κοί του Υπ.Παιδείας πήραν τις θέσεις των ΟΑΕΔιτών,δηλώνει ακριβώς τη νοοτροπία που επικρατούσε στον ΟΑΕΔ και εναντίον της οποίας στρεφόμαστε: οι θέσεις αυτές κανονικά δεν ανήκαν σε κανέναν.Υποτίθεται ότι το καθεστώς προσλήψεων ήταν αδιάβλητο,αλλά κάθε χρόνο προσλαμβάνονταν ως επί το πλείστον οι ίδιοι και οι ίδιοι.Αφήστε που δεν υπήρχε περίπτωση μονιμοποίησής τους στον ΟΑΕΔ.

4)Η λάσπη περί δήθεν υποκίνησης ή περί δήθεν υπόκρυψης ιδιοτελών κινήτρων,απλά υποβιβάζει τη νοημοσύνη των χιλιάδων συναδέλφων που γνωρίζουν από πρώτο χέρι την αδικία που υφίστανται τόσα χρόνια.Δεν χρειάζονται κανέναν όλοι αυτοί να τους χειραγωγήσει.Πρόκειται για εκπ/κούς που έχουν αποδείξει μέσα από πολλούς διαγωνισμούς και χρόνια πραγματικής εργασίας την ευφυία και την ευθυκρισία τους.Το μείγμα επαρχιώτικης κουτοπονηριάς και θρησκόληπτου συνδικαλισμού,το οποίο ευθύνεται εν πολλοίς για το σημερινό κατάντημα της χώρας,μπορεί να επιβραβεύεται από το πιο διεφθαρμένο κράτος της Ευρώπης,αλλά μυρίζει πλέον μούχλα...

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #223 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:44:00 μμ »
Άντε πάλι τα χιλιοειπωμένα αστεία επιχειρήματα:

1)Η προϋπηρεσία τους δεν αναγνωρίστηκε τώρα.Ήταν ήδη αναγνωρισμένη:στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.Απλά κάποιοι ελληνάρες θέλησαν να αποφύγουν αυτό που χιλιάδες άλλοι υπομένουν.Π.χ. τη νύχτα της 31ης Ιανουαρίου ή της 1ης Φεβρουαρίου του 2009,κάποιοι έπιναν αμέριμνοι το ποτάκι τους σε κάποιο νυχτερινό μαγαζί.Άραγε ξέρουν τί Γολγοθά περνούσαν εκείνη την ώρα χιλιάδες άλλοι που θέλουν να τους αποκαλούν δήθεν ¨συναδέλφους¨τους;Τη στιγμή που αντί να κάτσουν να διαβάσουν και αυτοί,επέλεξαν να γυρίζουν για 2 χρόνια τα πολιτικά γραφεία ζητώντας ¨δικαίωση¨;

2)Τα υπόλοιπα παράθυρα αποτελούσαν μια παγιωμένη κατάσταση,σε αντίθεση με τον πρόσφατα ψηφισθέντα νόμο.Κάτι που μας απαγόρευε,σύμφωνα με συμβουλές δικηγόρων,να στραφούμε και εναντίον τους.Προσωπικά,αλλά και από όσο γνωρίζω και από τα άλλα παιδιά,δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα να συμμετέχουμε και σε άλλες τέτοιες κινήσεις.Δεν θα το ξεκινήσουμε όμως πάλι εμείς,γιατί ούτε εισαγγελείς είμαστε,αλλά και γιατί όλη αυτή η προσπάθεια χρειάστηκε πολύ χρόνο και χρήμα.

3)Το αστείο επιχείρημα,ότι δήθεν οι εκπ/κοί του Υπ.Παιδείας πήραν τις θέσεις των ΟΑΕΔιτών,δηλώνει ακριβώς τη νοοτροπία που επικρατούσε στον ΟΑΕΔ και εναντίον της οποίας στρεφόμαστε: οι θέσεις αυτές κανονικά δεν ανήκαν σε κανέναν.Υποτίθεται ότι το καθεστώς προσλήψεων ήταν αδιάβλητο,αλλά κάθε χρόνο προσλαμβάνονταν ως επί το πλείστον οι ίδιοι και οι ίδιοι.Αφήστε που δεν υπήρχε περίπτωση μονιμοποίησής τους στον ΟΑΕΔ.

4)Η λάσπη περί δήθεν υποκίνησης ή περί δήθεν υπόκρυψης ιδιοτελών κινήτρων,απλά υποβιβάζει τη νοημοσύνη των χιλιάδων συναδέλφων που γνωρίζουν από πρώτο χέρι την αδικία που υφίστανται τόσα χρόνια.Δεν χρειάζονται κανέναν όλοι αυτοί να τους χειραγωγήσει.Πρόκειται για εκπ/κούς που έχουν αποδείξει μέσα από πολλούς διαγωνισμούς και χρόνια πραγματικής εργασίας την ευφυία και την ευθυκρισία τους.Το μείγμα επαρχιώτικης κουτοπονηριάς και θρησκόληπτου συνδικαλισμού,το οποίο ευθύνεται εν πολλοίς για το σημερινό κατάντημα της χώρας,μπορεί να επιβραβεύεται από το πιο διεφθαρμένο κράτος της Ευρώπης,αλλά μυρίζει πλέον μούχλα...

Άντε οι χιλοειπωμένες αστείες απαντήσεις στα επιχειρήματα των πρώην καθηγητών του ΟΑΕΔ. Είναι απαραίτητο να ξαναγίνουν διευκρινίσεις γιατι η παραπληροφόρηση έχει κάνει καλά τη δουλειά της. Λοιπόν :

1) Δύο μέτρα και δύο σταθμά στις αναγνωρίσεις ; Όλες οι προϋπηρεσίες ήταν και στον ΑΣΕΠ και στους πίνακες.
2) Δικαιολογίες.
3) Δεν είναι αστείο ούτε λέω ότι πήρε κανείς τη θέση κανενός ούτε οι μαθητές ούτε οι θέσεις είναι κανενός. Όμως, αναμφισβήτητα έγινε μια μετακίνηση θέσεων. Και αφού οι θέσεις δεν ανήκουν σε κανέναν τότε γιατί οι πρώην καθηγητές του ΟΑΕΔ παίρνουν θέσεις άλλων ; Άλλες θέσεις ανήκουν και άλλες όχι ; Αδιάβλητο ήταν το σύστημα όσο σε όλη την Ελλάδα όσο και στο υπ. Παιδείας. Ήταν με μοριοδότση και ήταν οι ίδιοι γιατί όπως και στο υπ. Παιδείας κάποιος είναι αναπληρωτής με προϋπηρεσία, είναι και την επόμενη χρονιά, έτσι γίνονταν κι εκεί. Με τη διαφορά ότι η προυπηρεσία στο υπ. Παιδείας μετράει και στον ΟΑΕΔ ενώ το αντίθετο όχι. Αν κάποιος με προϋπηρεσία στο υπ. Παιδείας ήθελε να πάει στον ΟΑΕΔ μπορούσε το αντίθετο όχι. Όσο για τη μονιμοποίηση εκεί είναι αυθαίρετο το συμπέρασμα σου.
4) Ξύλινα λόγια μακριά από την ουσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2010, 01:47:13 μμ από link »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.