*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 174639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 09, 2010, 05:22:12 μμ »
Δεν είμαι και τόσο συχνός στο να γράφω στο φόρουμ. Δεν είναι ιδιοτέλεια είναι το θέμα που μπορώ να πω κάτι ουσιαστικό και διαφορετικό από το σύνηθες. Σε κάθε περίπτωση δεν είμαι συχνός στο να γράφω και σήμερα ασχολήθηκα πολύ. Τα μισά μηνύματα μου είναι σήμερα. Είπα κάποια πραγματα που ήθελα γιατί είχα χρόνο. Ο στόχος μου ήταν να ακουστεί και άλλη μια άποψη και όχι να λογομαχήσω κυρίως με σένα αφού αυτό δεν έχει νόημα.

Να είστε όλοι καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:11:20 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 09, 2010, 05:30:25 μμ »
Θα συμφωνήσω ότι δεν έχει κανένα νόημα η λογομαχία.Τα επιχειρήματα είπα ότι είναι χιλιοειπωμένα.Γι΄αυτό πριν πολλή ώρα τόνισα ότι το δικαστήριο θα αποφασίσει και σας ευχήθηκα καλό καλοκαίρι,αλλά αναγκάστηκα να απαντήσω.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 09, 2010, 05:48:17 μμ »
Το θέμα εκτός από νομικής χροιάς είναι άκρως πολιτικό. Όλα αυτά τα χρόνια οι πολιτικές στο θέμα της πρόσληψης των εκπαιδευτικών δεν ξέφυγαν από γενικότερο κλίμα στο δημόσιο τομέα που κυριάρχησε η διαφθορά και η σήψη. Από τη μία μεριά δημιούργησαν στρατιές αναπληρωτών, ωρομισθίων και επιτυχόντων ΑΣΕΠ που είτε τρέχουν σε όλη την χώρα ή τυφλώνονται στο διάβασμα για μόρια και από την άλλη δημιούργησαν δούρειους ίππους που εισβάλλαν στους πίνακες με το μικρότερο κόστος. Δικαιώθηκαν αυτοί που προειδοποιούσαν ότι με την κατάργηση της επετηρίδας που ήταν σε ένα βαθμό επιβεβλημένη κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους. Λέγανε τότε ότι το διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα θα βάλει χέρι στον νέο τρόπο πρόσληψης για να βολευτούν δικοί τους. Η δική μας νομική αντίδραση δεν είναι επιλεκτική εναντίον μίας περίπτωσης. Ήταν αποτέλεσμα της προκλητικής πολιτικής και όσων προηγήθηκαν της περίπτωσης του ΟΑΕΔ και το σημαντικότερο να προλάβουμε όσα σχεδιαζόταν στην συνέχεια από άλλες ΄΄θιγμένες ομάδες΄΄ που πιέζαν και αυτές με την σειρά τους. Τώρα μπορεί να βγήκε νέο νομοσχέδιο αλλά τις συνέπειες ίσως τις πληρώσουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι ειδικά αυτή την χρονιά. Δυστυχώς να τα βάλουμε εναντίον όλων των περιπτώσεων δεν μπορούσαμε (νομικά είναι δύσκολο) και έτσι επιλέξαμε την περίπτωση ΟΑΕΔ που προωθούνταν τότε. Προσωπικά δεν έχω το μεγάλο όφελος αλλά για λόγους ηθικής θέλω η υπόθεση να φθάσει στο τέλος. Δηλαδή το δικαστήριο να αποφασίσει. Όποια και αν είναι η απόφαση όμως η άποψη μου για τους πολιτικούς που είχαν την ευθύνη δεν αλλάζει.

Και από μένα καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος akad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 09, 2010, 06:09:43 μμ »
Να τους πετάξουν έξω. Μόνο τότε θα νιώσουμε δικαιωμένοι οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:11:20 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 09, 2010, 06:42:07 μμ »
Θα δείξει αγαπητέ. Το δίκαι είναι ακριβώς το θέμα του δικαστηρίου. Το δικαστήριο θα αποφασίσει αν μπήκατε νόμιμα στους πίνακες ή παράνομα. Αν η είσοδός σας είναι παράνομη, και σε 5 χρόνια να λήξει θα χάσετε αναδρομικά τους διορισμούς σας.

Nαι, αλλά πέρα από την ηθική ικανοποίηση, το όφελος δε θα είναι και πολύ μεγάλο, αφού θα ξαναδιοριστούν αμέσως λόγω πενταετούς προϋπηρεσίας.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 09, 2010, 06:51:10 μμ »
Θα δείξει αγαπητέ. Το δίκαι είναι ακριβώς το θέμα του δικαστηρίου. Το δικαστήριο θα αποφασίσει αν μπήκατε νόμιμα στους πίνακες ή παράνομα. Αν η είσοδός σας είναι παράνομη, και σε 5 χρόνια να λήξει θα χάσετε αναδρομικά τους διορισμούς σας.

Nαι, αλλά πέρα από την ηθική ικανοποίηση, το όφελος δε θα είναι και πολύ μεγάλο, αφού θα ξαναδιοριστούν αμέσως λόγω πενταετούς προϋπηρεσίας.
Όχι αν κριθεί ότι η ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών ήταν παράνομη

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 09, 2010, 06:55:40 μμ »
Θα δείξει αγαπητέ. Το δίκαι είναι ακριβώς το θέμα του δικαστηρίου. Το δικαστήριο θα αποφασίσει αν μπήκατε νόμιμα στους πίνακες ή παράνομα. Αν η είσοδός σας είναι παράνομη, και σε 5 χρόνια να λήξει θα χάσετε αναδρομικά τους διορισμούς σας.

Nαι, αλλά πέρα από την ηθική ικανοποίηση, το όφελος δε θα είναι και πολύ μεγάλο, αφού θα ξαναδιοριστούν αμέσως λόγω πενταετούς προϋπηρεσίας.
Όχι αν κριθεί ότι η ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών ήταν παράνομη

Αν δε κάνω λάθος προϋπηρεσία που έχει γραφτεί δε διαγράφεται, γιατί θα διαγραφούν και τα ένσημα, πράγμα που δε μπορεί να γίνει.
Φυσικά δε θα μετρήσει η προϋπηρεσία τους στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ (θα μετρήσει μόνο ΜΕΤΑ το διορισμό τους μέσω ΑΣΕΠ), αλλά η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε από τα σχολεία της πρωτοβάθμιας/δευτεροβάθμιας, δε νομίζω οτι μπορεί να σβηστεί.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #259 στις: Ιούνιος 09, 2010, 07:04:29 μμ »
Ελλαδισταν...προγραμματιζεις τη ζωη σου κ ερχονται μετα τα λαμογια απο το πουθενα να τα ανατρεψουν ολα...

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #260 στις: Ιούνιος 09, 2010, 07:04:47 μμ »
Νομίζω ότι δεν διαγράφονται οι μέρες εργασίας αλλά τα μόρια.
Δυστυχώς υπάρχει μια συγκεκριμένη νομική διαδικασία. Και είναι προφανές ότι προσπαθούν με κάθε τρόπο να αναβάλλεται η δίκη

Αποσυνδεδεμένος Meteorologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 09, 2010, 07:13:16 μμ »
Τους χαρακτηρισμούς σας τους επιστρέφω στο πολλαπλούν.

Όσο για το δικαστήριο αναβλήθηκε απο τον εισηγητή και όχι απο εμας , εμείς θέλουμε να γίνει το δικαστήριο γιατί έχουμε μπόλικο πράγμα στα χέρια μας. Όσο για το αποτέλεσμα  ένα έχω να σας πω:

Κούνια που σας κούναγε

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #262 στις: Ιούνιος 09, 2010, 07:22:32 μμ »
Νομίζω ότι δεν διαγράφονται οι μέρες εργασίας αλλά τα μόρια.
Δυστυχώς υπάρχει μια συγκεκριμένη νομική διαδικασία. Και είναι προφανές ότι προσπαθούν με κάθε τρόπο να αναβάλλεται η δίκη

Μακάρι να κάνω εγώ λάθος.

Τους χαρακτηρισμούς σας τους επιστρέφω στο πολλαπλούν.

Όσο για το δικαστήριο αναβλήθηκε απο τον εισηγητή και όχι απο εμας , εμείς θέλουμε να γίνει το δικαστήριο γιατί έχουμε μπόλικο πράγμα στα χέρια μας. Όσο για το αποτέλεσμα  ένα έχω να σας πω:

Κούνια που σας κούναγε

Το αστείο θα ήταν να αναγνωριζόταν η προϋπηρεσία και από άλλες πηγές (πχ ΙΕΚ) στο δρόμο που άνοιξε η αναγνώριση αυτής των ΟΑΕΔιτών, και ξαφνικά να έβλεπαν και οι ΟΑΕΔίτες να βγαίνουν μπροστά τους από το πουθενά άλλα άτομα. Τότε, ίσως να μη μιλούσες έτσι.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #263 στις: Ιούνιος 09, 2010, 07:22:42 μμ »
meteorologe μια απλή φιλική ερώτηση...ΑΣΕΠ έχεις δώσει???ήσουν επιτυχών???
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #264 στις: Ιούνιος 09, 2010, 07:43:05 μμ »
meteorologe μια απλή φιλική ερώτηση...ΑΣΕΠ έχεις δώσει???ήσουν επιτυχών???

Xμ... μάλλον έφυγε.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 09, 2010, 08:04:30 μμ »
θα ξανάρθει και ελπίζω να έχει το θάρρος να απαντήσει, αν και η ανωνυμία εδώ μέσα των περισσότερων γεννά αμφιβολίες για τις προθέσεις τους.
Πάντως εγώ ξέρω  ότι η ύβρις=αλαζονική συμπεριφορά τιμωρείται. Θα περιμένω την απάντηση...
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.