*

Αποστολέας Θέμα: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;  (Αναγνώστηκε 174647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #294 στις: Ιούνιος 11, 2010, 02:40:21 μμ »

Ας πάρουμε την περίπτωση γνωστής μου. Reality αγαπητέ.

Έτσι σαν μελέτη περίπτωσης πάρτο (υποθετικής, πραγματικής; τι σημασία έχει; αντιπροσωπευτική πάντως πολλών άλλων)

15 χρόνια αναμονή στην επετηρίδα.
Αγώνας για να μην καταργηθεί.
Ωρομίσθιο από το 2000 (μέσω πινάκων, στο ΥΠΕΠΘ, όταν ελάχιστοι το δέχονταν γιατί δεν είχε καμιά αξία για μελλοντική χρήση τότε, άσε το ωρομίσθιο ψίχουλο, ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΑΔΕΙΑΝΟ)
Άρνηση ιδεολογική να λάβει μέρος στους πρώτους ΑΣΕΠ.(Αισθανόταν ντροπή να τους επιτρέψει να απαξιώοουν το πτυχίο της και να την εξετάσουν στις συνταγές παιδαγωγικών και διδακτικής επί χάρτου)
Άρνηση να κάνει τα χαρτιά της να δουλέψει στον ΟΑΕΔ, διαολόστειλε το γνωστό της πασοκοστέλεχος τότε που ήθελε να της πουλήσει εκδούλευση αφού της ανέλυσε πως θα του ήταν πολύ εύκολο να πει μια κουβεντούλα και να την πάρουν. Και δεν ήταν όψιμη εφηβεία φίλε μου, ήταν και πάλι άρνηση συνειδητή και ιδεολογική. Και μια ¨διεστραμένη¨περηφάνεια, ¨εμένα δεν θα μ έχετε στο χέρι¨. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Σταματούν να την παίρνουν για ωρομίσθιο όταν ξεκινά η ιστορία με την ΠΔΣ.
Αναγκάζεται να δώσει ασεπ. Έχει πάει σαράντα βάλε. 2005. Αποτυχία για μια ερώτηση. 2007. Επιτυχία. Ελπίδα. Ίσως αναπλήρωση και 40%. Επιτέλους στο σχολείο. Αναπληρώτρια. 500 χιλιόμετρα μακριά απ΄ το σπίτι της. Ο γιός της υποψήφιος. Αλλά το όνειρο που φάνταζε μακρινό όπου νάναι πραγματοποιείται. Ρύθμιση για εικοσιτετράμηνο. Το όνειρο σίγουρο. 2009 δεν ξαναδίνει. Αφού έχει ήδη περάσει και διορίζεται.
Διορίζεται;
Ρύθμιση για τον ΟΑΕΔ.
Κεραμίδα.
Ξεχνάει το 40%.
ΔΝΤ
Ξεχνάει το 24μηνο.

Τι να της πω τώρα να ξεχάσει και τη ζωή της;

Να αρνηθείς το διορισμό σου αν δεν σου αρέσει η ζούγκλα του ¨κυρίου θεολόγου¨.

Και να διοριστούν και όσοι εξοβελίζονται από τους πίνακες λόγω του δικού σου ¨δίκιου¨

Όχι να κάνεις ηθελημένα λογικά άλματα και να βαφτίζεις τη χήνα ψάρι...

Ζούμε μια παρατεταμένη μεγάλη Παρασκευή και με τέτοιες λογικές η Ανάσταση είναι μακριά.

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

15 χρόνια αναμονή στην επετηρίδα# εμεις εχουμε πανω απο 15...
Αγώνας για να μην καταργηθεί #μονο που σταματησε οταν τους εδωσε το 16μηνο εμεις ομως αποπαιδια του συστηματος
ηταν αλλο υπουργειο (αλλο κρατος; αλλος θεος;)
Ωρομίσθιο από το 2000 (μέσω πινάκων, στο ΥΠΕΠΘ, όταν ελάχιστοι το δέχονταν γιατί δεν είχε καμιά αξία για μελλοντική χρήση τότε, άσε το ωρομίσθιο ψίχουλο, ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΑΔΕΙΑΝΟ)## ποσα ψεματα... το 2000 οι ωρομισθιοι απο τις ββαθμιες(δυστυχως ειμαστε παλιοι...) γινοταν δηλαδη της ΠΔΣ σε ποιον πουλας αξιοκρατια; και βεβαια στον ΟΑΕΔ ηθελες βυσμα... τι τρεχαμε στον ΟΑΕΔ αφου ηταν ορθανοιχτο το παιδειας; γιατι ειμαστε απο το 1994
Άρνηση ιδεολογική να λάβει μέρος στους πρώτους ΑΣΕΠ.(Αισθανόταν ντροπή να τους επιτρέψει να απαξιώοουν το πτυχίο της και να την εξετάσουν στις συνταγές παιδαγωγικών και διδακτικής επί χάρτου)## σ αυτο συμφωνω
Άρνηση να κάνει τα χαρτιά της να δουλέψει στον ΟΑΕΔ, διαολόστειλε το γνωστό της πασοκοστέλεχος τότε που ήθελε να της πουλήσει εκδούλευση αφού της ανέλυσε πως θα του ήταν πολύ εύκολο να πει μια κουβεντούλα και να την πάρουν. Και δεν ήταν όψιμη εφηβεία φίλε μου, ήταν και πάλι άρνηση συνειδητή και ιδεολογική. Και μια ¨διεστραμένη¨περηφάνεια, ¨εμένα δεν θα μ έχετε στο χέρι¨. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
## παραληρημα. το πιστευουν πολλοι αλλα κανενας δεν απαντα: πως θα τα καταφερνε το πασοκοστελεχος. πως θα γινοταν η εσχατη πρωτη
και ο πρωτος που εγινε δευτερος απο ποιον πλανητη ηταν και θα το δεχοταν
 ευτυχως ο οαεδ δεν ηταν πδσ
Σταματούν να την παίρνουν για ωρομίσθιο όταν ξεκινά η ιστορία με την ΠΔΣ##αυτη η φραση αποκαλυπτει πολλα δεν την επερναν γιατι οι πινακες περασαν στο υπεπθ και ετσι χαρισαν την πδσ στις ββαθμιες να κανουν παιχνιδι
Αναγκάζεται να δώσει ασεπ. Έχει πάει σαράντα βάλε. 2005. Αποτυχία για μια ερώτηση. 2007. Επιτυχία. Ελπίδα. Ίσως αναπλήρωση και 40%. Επιτέλους στο σχολείο.## τα εξηγησε ο συμπαθων και συμπαθης λινκ  πηγε αναπληρωτρια γιατι εκλεισε ο ΟΑΕΔ
δεν της καναμε ενσταση(ονομαστικη με το ονομα της φορα παρτιδα στα φορα και τα δικαστηρια,χειροτερη ανθρωπινη; ενεργεια εναντιον Ανθρωπων δε μπορω να διανοηθω) να την κατηγορουμε για ολες τις αμαρτιες επι γης και να την απαξιωνουμε
 Αναπληρώτρια. 500 χιλιόμετρα μακριά απ΄ το σπίτι της##τι παραμυθι και αυτο
δεν πηγα μακρια απο το σπιτι μου γιατι με τα λεφτα του ωρομισθιου δεν εβγαιναν δυο σπιτια
αλλα προσφατα καταλαβα πως ενιωσε και αυτοκτονησε η πουτανα που αυτοκτονησε οταν εμαθε οτι οι αλλες πληρωνονται
ρωτησα καποιον πως εβγαινε και τι απαντησε;
εγραφα και 16 ωρες πδσ!..
Διορίζεται;
Ρύθμιση για τον ΟΑΕΔ.
Κεραμίδα.
Ξεχνάει το 40%.## οχι λογω ΟΑΕΔ λογω ελλειμματος
ΔΝΤ
Ξεχνάει το 24μηνο.
## τι σχεση εχει η ρυθμιση του ΟΑΕΔ με το 24μηνο;
οση και οσα λες με την αληθεια

Να αρνηθείς το διορισμό σου αν δεν σου αρέσει η ζούγκλα [/b] του ¨κυρίου θεολόγου¨.##και εγω περιμενω απο τον οσμοκαλογερο να παραιτηθει υπερ οσων βυσματωσε

Και να διοριστούν και όσοι εξοβελίζονται από τους πίνακες λόγω του δικού σου ¨δίκιου¨##το δικιο ειναι χωρις εισαγωγικα


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:12 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #295 στις: Ιούνιος 11, 2010, 02:56:07 μμ »
Πρώτον....οι ώρες ΠΔΣ τουλάχιστον για φιλολόγους ήταν ψίχουλα...2-4 ώρες το πολύ τη βδομάδα...ποιος νομίζετε πως διορίστηκε μ'αυτά τα ψίχουλα;;!! Ούτε έναν μήνα όλη τη χρονιά δεν σου δίνουν!
Επίσης αν τελικά διοριστείτε και σας στείλουν στα Γκράβαρα και στα ξεασμένα νησιά με το ΠΟΛΥ 1000 ευρώ το μήνα και 3 χρόνια η πρώτη τοποθέτηση όπως ανακοινώθηκε...θα δούμε τότε αν θα ειρωνεύεστε το επιχείρημα του ξεσπιτώματος ανθρώπων και την ταλαιπωρία που υπέστησαν και που θα χάσουν και τον διορισμό τους!!!! Εις αύριον τα σπουδαία!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #296 στις: Ιούνιος 11, 2010, 03:12:18 μμ »
Πρώτον....οι ώρες ΠΔΣ τουλάχιστον για φιλολόγους ήταν ψίχουλα...2-4 ώρες το πολύ τη βδομάδα...ποιος νομίζετε πως διορίστηκε μ'αυτά τα ψίχουλα;;!! Ούτε έναν μήνα όλη τη χρονιά δεν σου δίνουν!
Επίσης αν τελικά διοριστείτε και σας στείλουν στα Γκράβαρα και στα ξεασμένα νησιά με το ΠΟΛΥ 1000 ευρώ το μήνα και 3 χρόνια η πρώτη τοποθέτηση όπως ανακοινώθηκε...θα δούμε τότε αν θα ειρωνεύεστε το επιχείρημα του ξεσπιτώματος ανθρώπων και την ταλαιπωρία που υπέστησαν και που θα χάσουν και τον διορισμό τους!!!! Εις αύριον τα σπουδαία!!!
μην αυτοκτονησεις ως η προειρημενη... αλλα στα νησια εγραφαν ως 16 ωρες (τις εγραφαν και δεν τις εκαναν ολες)
δεν ειρωνευτηκα κανεναν αλλα πρεπει καποιος να παει μακρια απο τοσπιτι του για ναδιοριστει; και ο Κασιος; και ο Καρπαθιος;
αυτο που ανεδειξα ειναι οτι με 400 ευρω ή εχεις πλουσιους γονεις ή πουλας το μελλον σου στις καρτες
και επειδη δεν ειχα πλουσιους γονεις και οι καρτες δεν αντεχαν αλλο καθισα στα αβγα μου
τωρα με τον ΟαεΔ κλειστο για χιλια ευρω και μαζι σου πηγαινα
στα γκραβαρα εστω
ξερεις να μαγειρευεις;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #297 στις: Ιούνιος 11, 2010, 03:25:03 μμ »
Πρώτον....οι ώρες ΠΔΣ τουλάχιστον για φιλολόγους ήταν ψίχουλα...2-4 ώρες το πολύ τη βδομάδα...ποιος νομίζετε πως διορίστηκε μ'αυτά τα ψίχουλα;;!! Ούτε έναν μήνα όλη τη χρονιά δεν σου δίνουν!
Επίσης αν τελικά διοριστείτε και σας στείλουν στα Γκράβαρα και στα ξεασμένα νησιά με το ΠΟΛΥ 1000 ευρώ το μήνα και 3 χρόνια η πρώτη τοποθέτηση όπως ανακοινώθηκε...θα δούμε τότε αν θα ειρωνεύεστε το επιχείρημα του ξεσπιτώματος ανθρώπων και την ταλαιπωρία που υπέστησαν και που θα χάσουν και τον διορισμό τους!!!! Εις αύριον τα σπουδαία!!!
μην αυτοκτονησεις ως η προειρημενη... αλλα στα νησια εγραφαν ως 16 ωρες (τις εγραφαν και δεν τις εκαναν ολες)
δεν ειρωνευτηκα κανεναν αλλα πρεπει καποιος να παει μακρια απο τοσπιτι του για ναδιοριστει; και ο Κασιος; και ο Καρπαθιος;
αυτο που ανεδειξα ειναι οτι με 400 ευρω ή εχεις πλουσιους γονεις ή πουλας το μελλον σου στις καρτες
και επειδη δεν ειχα πλουσιους γονεις και οι καρτες δεν αντεχαν αλλο καθισα στα αβγα μου
τωρα με τον ΟαεΔ κλειστο για χιλια ευρω και μαζι σου πηγαινα
στα γκραβαρα εστω
ξερεις να μαγειρευεις;

Όσον αφορά στα νησιά έχεις ένα δίκιο...εκεί η αλήθεια είναι πως ελλείψει ντόπιων εκπαιδευτικών δίναν σε έναν δύο τυχερούς όλες τις ώρεςπου συνήθως μετρούσαν διπλές και κάναν την τύχη τους!! Αυτό με εξόργιζε κι εμένα...αλλά δεν ήταν βυσματικό...αυτοί υπήρχαν σ'αυτούς δίνανε!! Αλλά ήταν ελάχιστοι!! Για τη μεγάλη πλειοψηφία δεν ίσχυε αυτό!! Και όταν είπα για τα νησιά και αυτούς που τρέχαν εκεί εννούσα τους αναπληρωτές..!! ΥΓ: Εγώ να μαγειρεύω ξέρω,άλλα με τα δικά μου λεφτά μάλλον ρίζες θα τρώμε!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:12 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #298 στις: Ιούνιος 11, 2010, 04:24:36 μμ »
Πρώτον....οι ώρες ΠΔΣ τουλάχιστον για φιλολόγους ήταν ψίχουλα...2-4 ώρες το πολύ τη βδομάδα...ποιος νομίζετε πως διορίστηκε μ'αυτά τα ψίχουλα;;!! Ούτε έναν μήνα όλη τη χρονιά δεν σου δίνουν!
Επίσης αν τελικά διοριστείτε και σας στείλουν στα Γκράβαρα και στα ξεασμένα νησιά με το ΠΟΛΥ 1000 ευρώ το μήνα και 3 χρόνια η πρώτη τοποθέτηση όπως ανακοινώθηκε...θα δούμε τότε αν θα ειρωνεύεστε το επιχείρημα του ξεσπιτώματος ανθρώπων και την ταλαιπωρία που υπέστησαν και που θα χάσουν και τον διορισμό τους!!!! Εις αύριον τα σπουδαία!!!

Συμφωνώ ΛΩΡΑ.....
είπα να μην το πω.... αλλά με αναγκάζουν .....
παρουσιάζομαι ωρομίσθια  γύρω στις εκλογές σε κάποιον νομό της Μακεδονίας..... 3 νομούς πιο πέρα από το σπίτι μου... και σε λίγες μέρες με καλούν αναπληρώτρια στην άλλη άκρη της ελλάδας σε νησί ..... κουμπωμένη μεν για το που θα πάω μακριά με 2 μωρά, ανακουφισμένη δε που με κάλεσαν για να διοριστώ με το 24μηνο.....
Πάω στη Βθμια να παραιτηθώ, γνωρίζοντας ωστόσο ότι στο νομό που βρίσκομαι ενώ υπάρχει κενό δεν καλεί τελικά το υπουργείο και εκείνη την ώρα,που βρίσκομαι στο γραφείο χτυπά το τηλέφωνο και μια θεολόγος, ωαεδίτισα, από γειτονικό νομό, 1 ώρα δρόμο το πολύ από το σπίτι της, ωρύεται και τσιρίζει στον υπάλληλο με 30 χρόνια υπηρεσίας στο ίδιο πόστο, ότι θα τον καταγγείλει στο υπουργείο, θα βάλει λυτούς και δεμένους να πάει στο σπίτι του γιατί αυτή δεν είναι τυχαία.... έχει τόσα χρόνια προϋπηρεσίας και όλη θα πρέπει να ασχοληθούν με το γεγονός ότι δεν την έχουν καλέσει ενώ η ίδια έχει δηλώσει μόνο 4 νομούς........... τα συμπεράσματα δικά σας....

Τα είχατε όλα και σας βόλευε..... το μέσον να μην σας κουνάει κανένας, την ωραία αμοιβή, την εργασία δίπλα στο σπίτι σας κι εμάς τους ανυποψίαστους που "επειδή δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία μου στον οαέδ για αναπλήρωση τι μάτια ψάχνω εκεί" και επιπλέον όλο το θράσος......

Καλώς ήρθατε στην πραγματικότητα λοιπόν και εύχομαι αυτή η θελόγος να βρει θέση στην Μακεδονία, στο νομό της που κάποιος για να πάρει μετάθεση πρέπει να έχει 25 χρόνια υπηρεσίας.......
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #299 στις: Ιούνιος 11, 2010, 04:40:49 μμ »
Ακριβώς.....όπως λέει και η παρομία: "άλλος δεν έκανε παιδί μόνο η Μαριώ τον Γιάννη!" Τα άλλα είναι κανονικά παιδιά και τα δικά τους πριγκιπόπουλα...δεν μπορούσαν να πάνε να δώσουν ΑΣΕΠ και να μετακινηθούνε!!! Αλλά τα τακτοποιήσε μια χαρά η Διαμάντω τώρά...3 χρόνια η πρώτη τοποθέτηση!! Και ενω δεν ήθελα να μιλάω κι εγώ έτσι...η στάση τους προκαλεί!! Επίσης δεν περνάει η τρομοκρατία του στυλ ότι κάποιοι μας ξεσήκωσαν-μας ξεγέλασαν ώστε να κάνουμε την ένσταση...ξέραμε ΠΟΛΥ καλά και τους νόμους και το τι μας γίνεται!! Και η ένσταση είναι όχι εναντίον ατόμων,αλλά εναντίον της ρύθμισης του Υπουργείου...απλά μοιραία ζητήθηκαν τα ονόματα των ΟΑΕΔΙΤΩΝ απ'την δικαστική έδρα γιατί ήταν στοιχείο! Και κάτι ακόμη γιατί ειπώθηκε κι αυτό...μπορεί να μην είναι εύκολο ένα δικαστήριο να κρίνει έναν νόμο αντισυνταγματικό,αλλά είναι εύκολο για το Συμβούλιο της Επικρατείας να το κάνει αυτό,έχει γίνει στο παρελθόν...και αν χρειαστεί θα φτάσουμε ΚΑΙ εκεί...είμαστε ενωμένοι και δεν θα σπάσουμε στην πορεία!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #300 στις: Ιούνιος 11, 2010, 04:54:12 μμ »
Gekal...τα είπες όλα για όλους μας...!! Εγώ δεν ανήκω ευτυχώς ακόμη σε περίπτωση ατόμων με τόοοοση ταλαιπωρία όπως της κυρίας που ανέφερες...αλλά έχω μιλήσει με ανθρώπους τέτοιους και μάλιστα πρόσφατα...!! Νιώθω το λιγότερο αηδία για τον τρόπο που εμπαίζονται οι ζωές ανθρώπων που προσπαθούν παράλληλα να μεγαλώσουν και παιδιά,να είναι σωστοί στην οικογένεια,στο σχολείο και στα ιδιαίτερα και να ζούνε και ξεριζωμένοι χλμ. μακριά χωρίς κανένα σταθερό σημείο αναφοράς στη ζωή τους!! Μέσα τους ψάχνουν τα σημεία αναφοράς...αντιμετωποι με μια πολιτεία που κάνει ό,τι μπορεί για να τους ξεζουμίσει και να τους τσακίσει κάθε ελπίδα...!! Μπορούν άραγε να τα βρούν.....ή απλά στραγγίζουν...;; Ποιανού η αδικία είναι πιο μεγάλη....; Τι να πω...;; ??? ???
αφου τα βρηκαμε λοιπον για το γευμα ριζες; ριζες τι να κανουμε
καλη παρεα να υπαρχει για εποικοδομητικη συζητηση
τι να συζητησουμε;
πως μπορεσες και εσυ και ο γεκαλ να πιστεψετε την εν λογω κυρια;
δεν τα καταφερνω μετο λαπτοπ
θελω να πω πολλα και τελικα μονο οποιος τα ξερει τα καταλαβαινει
λοιπον η κυρια μπηκε με βυσμα ωρομισθια. γιατι;
αν πηγαινες μια φορα τοτε εφτανες ως το τελος
δεν ξερω καποιον που εχοντας προυπηρεσια να μην πηγε την επομενη
οταν τη σταματησαν ειπε ως αιτια οτι αρχισε η ΠΔΣ
το λιωσιμο των παγων ειναι πιο πιθανος λογος
εκανε και αιτηση στον οαεδ αλλα δεν την πηραν
με δυο χρονια θα εδιωχνε καποιον που ειχε δεκα;
(ειναι αλαζονικο να εχεις μια θεση; το πληρωσαμε απιστευτα. τωρα καταλαβαινω οτι τα 800 ευρω που επαιρνα ηταν αιτια οχι απλου φθονου αλλα   μισους και τελικα γιναμε αποδιοπομπαιοι ολου του συστηματος, εβγαινα πρωτος, επρεπε να παραιτηθω για να παρουν το δευτερο;)
και η κυρια πηγε και εγινε τσιμπουρι στο βυσμα της
 οταν δεν πετυχε δεν ειπε επιτελους αξιοκρατια αλλα αρχισε τα ψεματα, τους ηρωισμους(αυτη δεν καταδεχτηκε!αν καιτην παρακαλουσαν τα πασοκοστελεχη)
ειναι ομως αξιεπαινη δεν υπεκυψε στην ΠΔΣ
τριχες απλα αλλαξε η κυβερνηση
τυχαιο; δε νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #301 στις: Ιούνιος 11, 2010, 04:58:55 μμ »
μπράβο σας!!!!!!!!

Ομολογώ ότι σας θαυμάζω.............

πρώτη φορά βλέπω ανθρώπους να επιμένουν ότι το μαύρο είναι άσπρο και όλοι οι υπόλοιποι να είμαστε λάθος ......

τουλάχιστον έτσι έχετε το ακαταλόγιστό!!!!!!!!!!!
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #302 στις: Ιούνιος 11, 2010, 05:01:19 μμ »
μπράβο σας!!!!!!!!

Ομολογώ ότι σας θαυμάζω.............

πρώτη φορά βλέπω ανθρώπους να επιμένουν ότι το μαύρο είναι άσπρο και όλοι οι υπόλοιποι να είμαστε λάθος ......

τουλάχιστον έτσι έχετε το ακαταλόγιστό!!!!!!!!!!!
ενα θαυμαστικο φτανει
και ειπαμε τρεις τελειες τα αποσιωπητικα

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #303 στις: Ιούνιος 11, 2010, 05:15:44 μμ »
Gekal...τα είπες όλα για όλους μας...!! Εγώ δεν ανήκω ευτυχώς ακόμη σε περίπτωση ατόμων με τόοοοση ταλαιπωρία όπως της κυρίας που ανέφερες...αλλά έχω μιλήσει με ανθρώπους τέτοιους και μάλιστα πρόσφατα...!! Νιώθω το λιγότερο αηδία για τον τρόπο που εμπαίζονται οι ζωές ανθρώπων που προσπαθούν παράλληλα να μεγαλώσουν και παιδιά,να είναι σωστοί στην οικογένεια,στο σχολείο και στα ιδιαίτερα και να ζούνε και ξεριζωμένοι χλμ. μακριά χωρίς κανένα σταθερό σημείο αναφοράς στη ζωή τους!! Μέσα τους ψάχνουν τα σημεία αναφοράς...αντιμετωποι με μια πολιτεία που κάνει ό,τι μπορεί για να τους ξεζουμίσει και να τους τσακίσει κάθε ελπίδα...!! Μπορούν άραγε να τα βρούν.....ή απλά στραγγίζουν...;; Ποιανού η αδικία είναι πιο μεγάλη....; Τι να πω...;; ??? ???
αφου τα βρηκαμε λοιπον για το γευμα ριζες; ριζες τι να κανουμε
καλη παρεα να υπαρχει για εποικοδομητικη συζητηση
τι να συζητησουμε;
πως μπορεσες και εσυ και ο γεκαλ να πιστεψετε την εν λογω κυρια;
δεν τα καταφερνω μετο λαπτοπ
θελω να πω πολλα και τελικα μονο οποιος τα ξερει τα καταλαβαινει
λοιπον η κυρια μπηκε με βυσμα ωρομισθια. γιατι;
αν πηγαινες μια φορα τοτε εφτανες ως το τελος
δεν ξερω καποιον που εχοντας προυπηρεσια να μην πηγε την επομενη
οταν τη σταματησαν ειπε ως αιτια οτι αρχισε η ΠΔΣ
το λιωσιμο των παγων ειναι πιο πιθανος λογος
εκανε και αιτηση στον οαεδ αλλα δεν την πηραν
με δυο χρονια θα εδιωχνε καποιον που ειχε δεκα;
(ειναι αλαζονικο να εχεις μια θεση; το πληρωσαμε απιστευτα. τωρα καταλαβαινω οτι τα 800 ευρω που επαιρνα ηταν αιτια οχι απλου φθονου αλλα   μισους και τελικα γιναμε αποδιοπομπαιοι ολου του συστηματος, εβγαινα πρωτος, επρεπε να παραιτηθω για να παρουν το δευτερο;)
και η κυρια πηγε και εγινε τσιμπουρι στο βυσμα της
 οταν δεν πετυχε δεν ειπε επιτελους αξιοκρατια αλλα αρχισε τα ψεματα, τους ηρωισμους(αυτη δεν καταδεχτηκε!αν καιτην παρακαλουσαν τα πασοκοστελεχη)
ειναι ομως αξιεπαινη δεν υπεκυψε στην ΠΔΣ
τριχες απλα αλλαξε η κυβερνηση
τυχαιο; δε νομιζω...

Δεν ξέρω την εν λόγω κυρία...ξέρω όμως μια άλλη με την οποία μίλησα τις προάλλες στο τηλέφωνο (μετέχει στην ένσταση) η οποια έχει 2 παιδιά,ανω των 40,έχει επιτύχει 3 φορές σε ΑΣΕΠ και ΟΛΗ  της την προυπηρεσία την έχει από την θέση που πήρε από τον ΑΣΕΠ...και πίστεψέ με....την έκανε παραπάνω από 500 χλμ μακριά απ'το σπίτι της!! Και τώρα κινδυνεύει να βρεθεί εκτος....γιατί;; Εσύ λες ότι έγινες στόχος επειδή είχες μια θέση με 800 ευρώ δίπλα στο σπίτι σου....αυτή γιατί έγινε θύμα...; Επειδή πετύχαινε στον ΑΣΕΠ και έτρεχε στ'ανάθεμα για προυπηρεσία...;;;!!! Και την φέρατε σ'αυτή την θέση εσείς!!!Ποια λογική έχει αυτό;; ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!Και επειδή αυτή δεν είναι η μόνη κυρία και έχει πολλούς άλλους τέτοιους συναδέλφους,καλύτερα να σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε!! Όσο για τις ρίζες....ελπίζω να τις τρώω κι αυτές κι ας είναι και στα Γκράβαρα....δεν με πειράζει εμένα...όπου γης και πατρίς!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #304 στις: Ιούνιος 11, 2010, 05:23:16 μμ »

Gekal...τα είπες όλα για όλους μας...!! Εγώ δεν ανήκω ευτυχώς ακόμη σε περίπτωση ατόμων με τόοοοση ταλαιπωρία όπως της κυρίας που ανέφερες...αλλά έχω μιλήσει με ανθρώπους τέτοιους και μάλιστα πρόσφατα...!! Νιώθω το λιγότερο αηδία για τον τρόπο που εμπαίζονται οι ζωές ανθρώπων που προσπαθούν παράλληλα να μεγαλώσουν και παιδιά,να είναι σωστοί στην οικογένεια,στο σχολείο και στα ιδιαίτερα και να ζούνε και ξεριζωμένοι χλμ. μακριά χωρίς κανένα σταθερό σημείο αναφοράς στη ζωή τους!! Μέσα τους ψάχνουν τα σημεία αναφοράς...αντιμετωποι με μια πολιτεία που κάνει ό,τι μπορεί για να τους ξεζουμίσει και να τους τσακίσει κάθε ελπίδα...!! Μπορούν άραγε να τα βρούν.....ή απλά στραγγίζουν...;; Ποιανού η αδικία είναι πιο μεγάλη....; Τι να πω...;; ??? ???
αφου τα βρηκαμε λοιπον για το γευμα ριζες; ριζες τι να κανουμε
καλη παρεα να υπαρχει για εποικοδομητικη συζητηση
τι να συζητησουμε;
πως μπορεσες και εσυ και ο γεκαλ να πιστεψετε την εν λογω κυρια;
δεν τα καταφερνω μετο λαπτοπ
θελω να πω πολλα και τελικα μονο οποιος τα ξερει τα καταλαβαινει
λοιπον η κυρια μπηκε με βυσμα ωρομισθια. γιατι;
αν πηγαινες μια φορα τοτε εφτανες ως το τελος
δεν ξερω καποιον που εχοντας προυπηρεσια να μην πηγε την επομενη
οταν τη σταματησαν ειπε ως αιτια οτι αρχισε η ΠΔΣ
το λιωσιμο των παγων ειναι πιο πιθανος λογος
εκανε και αιτηση στον οαεδ αλλα δεν την πηραν
με δυο χρονια θα εδιωχνε καποιον που ειχε δεκα;
(ειναι αλαζονικο να εχεις μια θεση; το πληρωσαμε απιστευτα. τωρα καταλαβαινω οτι τα 800 ευρω που επαιρνα ηταν αιτια οχι απλου φθονου αλλα   μισους και τελικα γιναμε αποδιοπομπαιοι ολου του συστηματος, εβγαινα πρωτος, επρεπε να παραιτηθω για να παρουν το δευτερο;)
και η κυρια πηγε και εγινε τσιμπουρι στο βυσμα της
 οταν δεν πετυχε δεν ειπε επιτελους αξιοκρατια αλλα αρχισε τα ψεματα, τους ηρωισμους(αυτη δεν καταδεχτηκε!αν καιτην παρακαλουσαν τα πασοκοστελεχη)
ειναι ομως αξιεπαινη δεν υπεκυψε στην ΠΔΣ
τριχες απλα αλλαξε η κυβερνηση
τυχαιο; δε νομιζω...

Η κυρία είναι μια από μας.Θα καταλάβαινες περισσότερα αν διάβαζες προσεκτικά το κείμενο αλλά  εσύ μετρούσες αποσιωπητικά...................................(για να χεις δουλειά)


Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #305 στις: Ιούνιος 11, 2010, 05:30:23 μμ »
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
στα πόσα σταματώ βρε παιδιά? 

είμαστε για γέλια...  ;D ;D ;D
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #306 στις: Ιούνιος 11, 2010, 05:30:49 μμ »
Μην σπαταλάτε τα λόγια σας και το χρονο σας άδικα. Το δικαστήριο θα κρίνει.ΤΕΛΟΣ!!! Εδώ και 2 χρόνια η ίδια και η ίδια κουβέντα και τα επιχειρήματα των οαεδιτών τα ίδια.Δεν αλλάζουν και ούτε αλλάζουμε γνώμη οπότε τσάμπα γίνεται κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Tο τέλος των ΟΑΕΔΙΤΩΝ;
« Απάντηση #307 στις: Ιούνιος 11, 2010, 06:25:53 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.