*

Ψηφοφορία

Στην 48 απεργία 4-5/05...

θα συμμετέχω και τις 2 μέρες
147 (55.9%)
θα συμμετέχω στις 4/05
42 (16%)
θα συμμετέχω στις 5/05
40 (15.2%)
δεν θα συμμετέχω
34 (12.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 260

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 07, 2010, 06:05:57 μμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05  (Αναγνώστηκε 26667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 05, 2010, 06:32:12 μμ »
200.000 στην Αθήνα κι αρκετές χιλιάδες στην υπόλοιπη Ελλάδα διαδήλωναν κατά των μέτρων που θέλει να επιβάλει στους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους της χώρας μας το ΔΝΤ, η ΕΕ και η κυβέρνηση Παπανδρέου.
Αύριο στη Βουλή αναμένεται η ψήφισή τους.

Τα κανάλια για άλλη μια φορά σε εντεταλμένη υπηρεσία προσπαθούν να μας υποβάλουν σε πλύση εγκεφάλου.
Προσπαθούν να μας κάνουν να ξεχάσουμε τη μεγαλειώδη σημερινή συγκέντρωση εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων και κανιβαλίζουν πάνω στους τρεις νεκρούς.

Ο πρωθυπουργός σήμερα μίλησε για ομοψυχία. Ας δώσει το βήμα στο λαό να εκφραστεί, ας κάνει δημοψήφισμα.




Δεν χρειαζεται καν δημοψηφισμα . Αλλα ο λαος θα πρεπει να πει που θα βρει και τα δισ για τα τοκοχρεωλυσια και τους μισθους στο τελος του μηνα.Καταλαβατε ποια ειναι η κατασταση μας ; Ειναι αυτης της πληρους χρεωκοπιας. Και αν δεν κανουμε αυτο που λεει το ΔΝΤ υπαρχει και δυσαρεστη συνεχεια .Εξοδος απο το ευρω . Δεν συνεχιζω παραπερα ολοι καταλαβαινουμε τι σημαινει αυτο.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΥς ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΔΝΤ; ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ  ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΔΥΣΤΥΧΩς Ο ΓΑΠ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΓΥΨΟ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΥΘΕΙΑ ΓΡΑΜΜΗ .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:25 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 05, 2010, 06:53:17 μμ »
Κατ' αρχήν ελπίζω να έχω ακόμη το δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου και να μην με περιμένει κάποιο ξερονήσι.
Το παράδειγμα της Ισλανδίας σου λέει κάτι; Μήπως όταν ο λαός εκφράστηκε κι είπε δεν πληρώνω έτρεξαν οι τράπεζες να αναδιαπραγματευτούν το χρέος; Ας μην μιλήσουμε για την Αργεντινή.
Πάμε παραπέρα, πιστεύεις αλήθεια ότι μπορεί να προκύψει καμιά ανάπτυξη επιβάλοντας μέτρα όχι απλής λιτότητας αλλά πραγματικής ασφυξίας στους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους και μάλιστα μόνο σε αυτούς (πάει εκείνο ότι όλοι θα πρέπει να πληρώσουμε); Γιατί τα κανάλια και οι δημοσιογράφοι (όχι τους έχω και καμιά εκτίμηση) δεν προσκαλούν οικονομολόγους στα πάνελ τους αλλά με ευκολία καταφεύγουν σε αστρολόγους και μάγισσες για να μας πούνε το μέλλον μας;
Χρόνο mlks εξαγοράζουν οι τράπεζες κι οι αγορές για να σώσουν τα ρίσκα τους, να κερδίσουν από τα παιχνίδια των επασφάλιστρων κι όταν τελειώσει αυτός ο χρόνος, που στο μεταξύ όμως όλοι εμείς θα έχουμε φάει τις σάρκες μας, θα μας επιτρέψουν πανηγυρικά να κηρύξουμε πτώχευση.

Θα συμφωνήσω παρόλα αυτά μαζί σου ότι είμαστε στην εντατική μόνο που η θεραπεία που μας επιβάλουν μας οδηγεί στο θάνατο.



Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 05, 2010, 07:02:34 μμ »
Κατ' αρχήν ελπίζω να έχω ακόμη το δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου και να μην με περιμένει κάποιο ξερονήσι.
Το παράδειγμα της Ισλανδίας σου λέει κάτι; Μήπως όταν ο λαός εκφράστηκε κι είπε δεν πληρώνω έτρεξαν οι τράπεζες να αναδιαπραγματευτούν το χρέος; Ας μην μιλήσουμε για την Αργεντινή.
Πάμε παραπέρα, πιστεύεις αλήθεια ότι μπορεί να προκύψει καμιά ανάπτυξη επιβάλοντας μέτρα όχι απλής λιτότητας αλλά πραγματικής ασφυξίας στους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους και μάλιστα μόνο σε αυτούς (πάει εκείνο ότι όλοι θα πρέπει να πληρώσουμε); Γιατί τα κανάλια και οι δημοσιογράφοι (όχι τους έχω και καμιά εκτίμηση) δεν προσκαλούν οικονομολόγους στα πάνελ τους αλλά με ευκολία καταφεύγουν σε αστρολόγους και μάγισσες για να μας πούνε το μέλλον μας;
Χρόνο mlks εξαγοράζουν οι τράπεζες κι οι αγορές για να σώσουν τα ρίσκα τους, να κερδίσουν από τα παιχνίδια των επασφάλιστρων κι όταν τελειώσει αυτός ο χρόνος, που στο μεταξύ όμως όλοι εμείς θα έχουμε φάει τις σάρκες μας, θα μας επιτρέψουν πανηγυρικά να κηρύξουμε πτώχευση.

Θα συμφωνήσω παρόλα αυτά μαζί σου ότι είμαστε στην εντατική μόνο που η θεραπεία που μας επιβάλουν μας οδηγεί στο θάνατο.




Δεν διαφωνω με οσα αναφερεις. Και οντως  πιθανη ειναι και η χρεωκοπια.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 14, 2010, 09:04:58 πμ »
Καλημέρα. Έχω μια απορία: οι ωρομίσθιοι πλέον χάνουν ΜΟΝΟ χρήματα στις απεργίες-στάσεις εργασίας και ΟΧΙ μόρια-ένσημα;! Αν ναι, από πότε; Αν ισχύει αυτό, μπράβο στους συλλόγους ωρομισθίων που το πέτυχαν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:25 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 14, 2010, 09:19:21 πμ »
Καλημέρα. Έχω μια απορία: οι ωρομίσθιοι πλέον χάνουν ΜΟΝΟ χρήματα στις απεργίες-στάσεις εργασίας και ΟΧΙ μόρια-ένσημα;! Αν ναι, από πότε; Αν ισχύει αυτό, μπράβο στους συλλόγους ωρομισθίων που το πέτυχαν!

Απο την Α' Αθήνας μου είπαν οτι έχει γίνει ερώτηση στο Υπουργείο και οτι περιμένουν απάντηση. Το θέμα δηλαδή δεν έχει ξεκαθαριστεί. Απο άλλες διευθύνσεις απο οτι έμαθα εδώ στο forum τους ενημερώσανε οτι χάνουνε μόνο χρήματα. Τι να πω!!Όπως πάντα μπάχαλο

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 14, 2010, 09:23:54 πμ »
Κι εμένα η Διευθύντρια μου πέρασε κανονικά τις ώρες του Απριλίου, απλά σημείωσε από κάτω ότι τότε έκανα στάση και είπε ότι μόνο χρήματα θα χάσω. Μακάρι να το ξέραμε αυτό ΠΡΙΝ τις κινητοποιήσεις για να απεργήσουν περισσότεροι, μιας και το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν τα μόρια. :-\

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 15, 2010, 03:01:27 πμ »
Καλημέρα. Έχω μια απορία: οι ωρομίσθιοι πλέον χάνουν ΜΟΝΟ χρήματα στις απεργίες-στάσεις εργασίας και ΟΧΙ μόρια-ένσημα;! Αν ναι, από πότε; Αν ισχύει αυτό, μπράβο στους συλλόγους ωρομισθίων που το πέτυχαν!

Απο την Α' Αθήνας μου είπαν οτι έχει γίνει ερώτηση στο Υπουργείο και οτι περιμένουν απάντηση. Το θέμα δηλαδή δεν έχει ξεκαθαριστεί. Απο άλλες διευθύνσεις απο οτι έμαθα εδώ στο forum τους ενημερώσανε οτι χάνουνε μόνο χρήματα. Τι να πω!!Όπως πάντα μπάχαλο

Από το υπουργείο, πράγματι δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 15, 2010, 09:30:54 πμ »
Εντάξει από το υπουργείο δεν έχει σταλεί καμιά επιστολή, αν και η ΟΛΜΕ την έχει ζητήσει εδώ και δυο μήνες γνωρίζοντας την κατάσταση που επικρατεί. Υπάρχει όμως η νομοθεσία και οι γνωματεύσεις του ΓΛΚ που καλύπτουν των ωρομίσθιο στην απεργία και στην κατοχύρωση της προϋπηρεσίας. Στις Διευθύνσεις που εγώ γνωρίζω οι υπεύθυνοι με βάση αυτές καταχωρούν τις στάσεις και τις απεργίες στο ημερολόγιο και περνούν την προϋπηρεσία των ωρομισθίων.
Είναι παράνομοι;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 15, 2010, 07:21:54 μμ »

Για να είναι κάποιος παράνομος θα πρέπει να παραβεί το νόμο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161707
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.