*

Αποστολέας Θέμα: Αν δώθηκε θέμα εκτός ύλης  (Αναγνώστηκε 3464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αν δώθηκε θέμα εκτός ύλης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 10:23:35 πμ »
Μα θα έπρεπε η ΟΛΜΕ να έχει συντάξει ένα βιβλιαράκι με 100 σελιδούλες , στις οποίες να γράφονται με απλά λόγια οι βασικές αρχές  που θα ακολουθεί πάνω ένας δάσκαλος - στην περίπτωση μας για το Λύκειο - για να είναι η ζωή του στο σχολείο ήρεμη και ομαλή. Κάθε νεοδιόριστος έχει ανάγκη από λίγη κουβέντα για τις κακοτοπιές του επαγγέλματος . Η εμπειρία των αρχαιότερων είμαι πολύτιμη. Για παράδειγμα , να μερικά στοιχεία που θα έιχε αυτό το βιβλιαράκι :

   ...........................
.............................
 89) Προσοχή στα ανέκδοτα στην τάξη ! Είναι καλό να αποφεύγονται , αλλά αν καμιά φορά οι μαθητές σας το ζητούν επίμονα - πχ στις 23 Δεκεμβρίου - είναι καλύτερο να τους βάλετε να πουν μόνοι τους 2-3 , παρά να τους πείτε εσείς. Ο εκπαιδευτικός είναι καλό να αναφέρει ανέκδοτο μόνο όταν έχει και κάποια διδακτική αξία και ....  κολάει με κάποιο περιστατικό στο μάθημα ή είναι ιστορικό ή επιστημονικό ανέκδοτο κλπ. Είναι αυτονόητο ότι οι ...κακές λέξεις δεν πρέπει να αναφέρονται από το δάσκαλο , όχι επειδή κομπλάρει , αλλά επειδή το σχολείο( η σχολική τάξη) είναι  χώρος που εξυψώνει  το επίπεδο επικοινωνίας και του διαλόγου.Στο προαύλιο , υπάρχει περισσότερη άνεση αλλά και κει όλα πρέπει να έχουν το μέτρο τους.
  ( Οι μαθητές μεταφέρουν τα ανέκδοτα από την τάξη στο σπίτι , τα λένε στους γονείς και άντε τώρα να πέσεις στη ..... Λούκα )ι
 90) Ο καθηγητής - αφορά κυρίως  αυτούς που διορίζονται σε μακρινές περιοχές -  δεν συναντά μαθητές του τα απογεύματα ή τα βράδια για ...καφέ! Η εικόνα είναι πολύ αρνητική . Ούτε τους πάει στα μπουζούκια με δική του πρωτοβουλία. Είναι περιττό επίσης να πούμε ότι ποτέ δε βάζεις μαθήτρια μόνη της  στο αυτοκίνητο , ούτε για να την πας στο κέντρο υγείας !Πάντα παίρνεις μαζί σου τουλάχιστον έναν ακόμα μαθητή , κατά προτίμηση αγόρι.
 (μια φορά που μια μαθήτρια μου ζήτησε να τη μεταφέρω μετά το μάθημα στη διπλανή πόλη για φροντιστήριο και ήταν μόνη της , την έβαλα μπροστά μου και τηλεφώνησε στη μάνα της να την ενημερώσει και της δώσει την άδεια . Φαντάσου να συμβεί ένα  έστω αθώο  ατύχημα κλπ. Δεν σου λέω την περίπτωση που θα σε δει μια άλλη μαθήτρια και θα διαδώσει σε όλο το σχολείο ότι εσύ γουστάρεις
 .... τη  Πασπάτη και τη βγάζεις βόλτα. Δεν θα έχεις μέρος να κρυφτείς ).
91) Αυτό το '' μαζεύω 5 μαθητές το απόγευμα και τους κάνω συμπληρωματικά μαθήματα για να τους βοηθήσω '' κρύβει πολλούς κινδύνους και σας το συνιστώ να μην το κάνετε , όση καλή πρόθεση και να έχετε. Υπάρχει το πρόγραμμα διδακτικής στήριξης και αν θέλεις το εντάσσεις εκεί , όπου και αμείβεσαι και προσφέρεις
..........................
..........................
100).......................................

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

  Αγαπητοί συνάδελφοι φίλοι , η δουλειά του δασκάλου κρύβει πολλούς κινδύνους.Μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος πολύ εύκολα. Και συνήθως μπλεγμένος βρίσκεσαι όταν πας να κάνεις το καλό ! Αν δε συμβεί και  μπλέξεις , δεν έχεις κανένα σύμμαχο ! Είναι όλοι εναντίον σου : συνάδελφοι , μαθητές , γονείς !Για το λόγο αυτό : κινηθείτε πάντα με σύνεση και μέτρο . Αυτό δεν περιορίζει την ελευθερία αλλά τη θωρακίζει !

 Μπάμπης

 ( δυο σκέψεις έγραψα μόνο, τελείως εκ του προχείρου . όλά μοιάζουν να είναι αυτονόητα.ούτε είμαι σοφός , ούτε θέλω να τον παριστάνω .μου αρέσει απλά να μοιράζομαι αυτό που θα βοηθήσει ίσως και κάποιον άλλο.  σκεφτείτε , αν  μαζέψουν 20 άνθρωποι τις εμπειρίες τους  ,  το βιβλιαράκι που λέμε είναι έτοιμο !)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αν δώθηκε θέμα εκτός ύλης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:46 »

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Αν δώθηκε θέμα εκτός ύλης
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 02:30:01 μμ »
MATH, συνέχισε να μας τροφοδοτείς με συμβουλές , φαίνεται πως έχεις αρκετή πείρα.. Κρύβει παγίδες και κακοτοπιές το επάγγελμα και κινδυνεύει κανείς  να βρεθεί  εκτεθειμένος με το παραμικρό! :)

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αν δώθηκε θέμα εκτός ύλης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 02:58:27 μμ »
Απλά ,  μερικές φορές που βλέπω νέους συναδέλφουν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση από  - ανόητες συνήθως  - παρεξηγήσεις , χωρίς μάλιστα να φταίνε ,  νοιώθω τόσο άσχημα και λέω μέσα μου : '' εγώ τι έκανα για να τους βοηθήσω ;'' Η συναδελφικότητα είναι ουσιαστικό μέρος της καλής λειτουργίας ενός  σχολείου. Αν όλοι μας νοιαζόμασταν για το συνάδελφο και κυρίως για το νέο , σίγουρα η δουλειά μας θα γίνονταν ευκολότερη , για πολλούς λόγους.
 Αλλά ο εκπαιδευτικός είναι συχνά αιχμάλωτος των δικών του αδιεξόδων. Που να βρει το κουράγιο να σκεφτεί και λίγο τον άλλο !

     Μπάμπης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.