*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008  (Αναγνώστηκε 71011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:11:28 μμ »
Όπως το πάρει ο καθένας. Για κάποιους η προκύρηξη από πέρισυ ήταν καλύτερη. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:57 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:25:13 μμ »
Δίκιο έχεις αλλά...
Εγώ μπήκα στη ΣΕΛΕΤΕ το 1998-99 με βάση την τότε επετηρίδα αφού είχα πάρει πτυχίο από το 1987!!!. Με τα κριτήρια περί επαγγελματικής και εκπαιδευτικής εμπειρίας ως "ιδιώτης" δεν μπορούσα να μπω με τίποτα. Μέχρι και δεύτερη ξένη γλώσσα είχα ξεκινήσει.
Όπως και να έχει πάντως αυτή η ιστορία με την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι φρικτή. Νομίζω ότι το ζήτημα της  παιδαγωγικής κατάρτισης των πτυχιούχων των λεγόμενων μη καθηγητικών τμημάτων/σχολών θα πρέπει να λυθεί πρίν την απόκτηση του πτυχίου. Μέσα στις ίδιες τις σχολές με ένα χρόνο επιπλέον που θα παρακολουθούν όλοι όσοι θέλουν να κατευθυνθούν στην εκπαίδευση. (Γιατί δεν συζητώ καθόλου το να μην έχουν παιδαγωγική κατάρτιση).
Αλλά βέβαια κάτι τέτοιο θα τους δημιουργήσει προβλήματα όπως πχ τι θα γίνει η ΑΣΠΑΙΤΕ και τα κονδύλια από την ΕΕ? Ακόμη πως θα κουμαντάρει τις στρατιές αυτών που θα κατευθυνθούν προς αυτό το επιπλέον έτος?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 05, 2007, 05:07:30 μμ »
Κι εμείς που έχουμε τελειώσει από το  2002 αλλά (επί φοίτησης τουλάχιστον) δεν υπήρχαν παιδαγωγικά μαθήματα τι θα κάνουμε;

Εεεεεεεεεεεεεεεεεε;  :P

Επιπλέον αυτή τη στιγμή προηγούνται χαλαρά οι έχοντες μεταπτυχιακό κι εμείς που μόλις τελειώσαμε πιάσαμε δουλειά να μην πω τι... Άντε γιατί τα 'χω πάρει τώρα!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 05, 2007, 05:24:56 μμ »
Μία ερώτηση που απευθύνεται στους...καλά οργανωμένους! Υπάρχει, λοιπόν, κανείς που έχει αποθηκευμένους τους πίνακες εισαγόμενων καθώς και αποκλειόμενων της ΑΣΠΑΙΤΕ Θεσ/νίκης για το ακαδημαϊκό έτος 2005-2006? Σίγουρα, τα κριτήρια που λαμβάνει η φετινή προκήρυξη υπόψη μας έχουν εκπλήξει όλους (θετικά/αρνητικά). Προσωπικά, θα με βοηθούσε πιστεύω σε κάποιο βαθμό η σύγκριση των δεδομένων των δύο τελευταίων ακαδημαϊκών ετών, αν και ασφαλή συμπεράσματα δεν είναι δυνατόν να συναχθούν, καθώς...δεν ξέρεις ποιός θα εμφανιστεί και από που ???!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:57 »

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 05, 2007, 06:28:03 μμ »
Μία ερώτηση που απευθύνεται στους...καλά οργανωμένους! Υπάρχει, λοιπόν, κανείς που έχει αποθηκευμένους τους πίνακες εισαγόμενων καθώς και αποκλειόμενων της ΑΣΠΑΙΤΕ Θεσ/νίκης για το ακαδημαϊκό έτος 2005-2006? Σίγουρα, τα κριτήρια που λαμβάνει η φετινή προκήρυξη υπόψη μας έχουν εκπλήξει όλους (θετικά/αρνητικά). Προσωπικά, θα με βοηθούσε πιστεύω σε κάποιο βαθμό η σύγκριση των δεδομένων των δύο τελευταίων ακαδημαϊκών ετών, αν και ασφαλή συμπεράσματα δεν είναι δυνατόν να συναχθούν, καθώς...δεν ξέρεις ποιός θα εμφανιστεί και από που ???!

Αν θες στείλε μου το email σου μέσω pm να στα στείλω  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2007, 06:29:43 μμ από PE_09 »
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 05, 2007, 06:54:55 μμ »
Κι εμείς που έχουμε τελειώσει από το  2002 αλλά (επί φοίτησης τουλάχιστον) δεν υπήρχαν παιδαγωγικά μαθήματα τι θα κάνουμε;

Εεεεεεεεεεεεεεεεεε;  :P

Επιπλέον αυτή τη στιγμή προηγούνται χαλαρά οι έχοντες μεταπτυχιακό κι εμείς που μόλις τελειώσαμε πιάσαμε δουλειά να μην πω τι... Άντε γιατί τα 'χω πάρει τώρα!!  >:(

Μα buruburu ούτε και τώρα από όσο ξέρω έχει κάτι αλλάξει ως προς την κατάρτιση των πτυχιούχων Οικονομολόγων και Κοινωνιολόγων σε παιδαγωγικά και διδακτική. Από όσο ξέρω στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο πχ υπάρχει ως επιλογής ένα μάθημα στο 2ο εξάμηνο Παιδαγωγικά και ένα Μάθημα Διδακτική στο 3ο εξάμηνο. Το ίδιο περίπου ισχύει και για το τμήμα Κοινωνιολογίας του Παντείου., όπου το πρόγραμμα σπουδών του ως προς αυτό το κομμάτι δεν έχει αλλάξει εδώ και πλέον από 20 χρόνια. Ένα μάθημα Διδακτικής της Κοινωνιολογία σε δύο εξάμηνα διδάσκονταν και τότε ένα και σήμερα εν έτη 2007. Αν κάτι είχε αλλάξει, θα άλλαζε και σε αυτά τα τμήματα.... γιατί με τον ανταγωνισμό που έχουν μεταξύ τους τα Πανεπιστήμια...
Άρα δεν τίθεται θέμα ότι κάποιοι παίρνουν πτυχίο με παιδαγωγική κατάρτιση και κάποιοι όχι. Απόδειξη άλλωστε ότι και φέτος στο διαγωνισμό ίσχυε ότι και παλαιότερα για τους πτυχιούχους με ΑΣΠΑΙΤΕ.
Επίσης, μη ξεχνάς ότι πολύς κόσμος μέχρι σήμερα φώναζε πως δεν είναι δυνατόν να ζητάνε διδακτική εμπειρία την οποία βαθμολογούσαν με περισσότερα μόρια από ότι την επαγγελματική, τη στιγμή που για τις περισσότερες ειδικότητες, ίσως πλην των ΠΕ19 & ΠΕ20 ήταν πολλοί λίγοι αυτοί που μπορούσαν να δουλέψουν ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί.
Τέλος, αν πρόσεξες είπα ότι το σύστημα αυτό με την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι φρικτό. Από τη στιγμή που κι αυτό είναι ένα επιλεκτικό σύστημα κάποιους αδικεί και κάποιους ευνοεί. Αυτό είναι και το κύριο χαρακτηριστικό των επιλεκτικών συστημάτων. Χωρίς όμως να σημαίνει ότι αυτοί που αδικούνται από το σύστημα ορθώς αδικούνται. Φαντάσου πχ αν αφαιρούσαν όλα τα άλλα κριτήρια, ξένη γλώσσα, Η/Υ, μεταπτυχιακά κι άφηναν μόνο ως κριτήριο την εισαγωγή με βάση τον βαθμό πτυχίου. Τι θα γινόταν και πάλι αφού το σύστημα θα εξακολουθούσε να είναι επιλεκτικό? Θα φώναζαν και πάλι, δικαίως από τη μεριά τους, όσοι πτυχιούχοι δεν έχουν μεγάλο βαθμό πτυχίου. Γιατί ας είμαστε ειλικρινείς και ο βαθμός πτυχίου μπορεί να κρύβει πολλές ερμηνείες αλλά δεν αποτυπώνει την πραγματική αξία του πτυχιούχου.
Γι αυτό μίλησα για ένα άλλο τρόπο αντιμετώπισης του ζητήματος παιδαγωγικής κατάρτισης των μη καθηγητικών σχολών. Όχι γιατί είμαι υπέρ του να ευνοηθούν κάποιοι και κάποιοι όχι.
Να συμπληρώσω ότι η όποια αλλαγή σαφώς και πιστεύω ότι θα πρέπει να αφορά και τους παλαιότερους πτυχιούχους αυτών των τμημάτων. Σε καμιά περίπτωση δεν θα έβλεπα με θετικό μάτι μια τέτοια αδικία. Απλώς οι παλιοί θα έπρεπε να ξαναγυρίσουν, όπως το κάνουν και τώρα δηλαδή, αλλά στα θρανιά των σχολών τους.
 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2007, 07:01:48 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 05, 2007, 07:21:07 μμ »
PE_09, ευχαριστώ!
e-mail:portocarma@yahoo.com

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 05, 2007, 07:47:15 μμ »
Η άποψή μου είναι ότι ο φετινός τρόπος μοριοδότησης κρύβει πολλές παγίδες - σκοπιμότητες... Τα όργανα θα αρχίσουν με την έκδοση των πρώτων αποτελεσμάτων...
Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια από τώρα σε όσους πέτυχαν υψηλό βαθμό πτυχίου, έκαναν μονοετές master στην Αγγλία και πήραν το (αστείο) ECDL... Έχουν ήδη πάνω από 32 μόρια από τα 23 τους χρόνια! Ξεπέρασαν και τους αποφοίτους της ΑΣΠΑΙΤΕ σε νεότητα!!!
Συγχαρητήρια επίσης στην επιτροπή επιλογής για τα νέα κριτήρια εισαγωγής στο ΕΠΠΑΙΚ! Είναι αναμφίβολα στο πνεύμα της Ελληνικής εκπαιδευτικής πολιτικής!!!
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Venceremos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Δίχως καβάντζα καμιά...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 05, 2007, 09:00:59 μμ »
Μη καθηγητικές σχολές ....

 ???    ???    ???

Μια που το έφερε και η κουβέντα.....

Είμαι ΠΕ 19 , τελείωσα το τμήμα Εφαρμ.Πληροφορικής του Μακεδονίας . Το τμήμα μου είχε δύο παιδαγωγικά

μαθήματα επιλογής τα οποία μάλιστα τότε μας λέγανε ότι όσοι τα πάρουν, δε θα είναι αναγκαίο να πάνε μεθαύριο

στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Ράδιο αρβύλα ή καλύτερα όπως λέμε και εμείς οι πληροφορικάριοι .....μπαρμπούτσαλα !!!

Τα πήρα και τα δύο μαθήματα. Η σχολή μου δε χαρακτηρίζεται καθηγητική όπως και όλο το ΠΕ 19.

Ο αδερφός μου τελείωσε το τμήμα Φιλολογίας του ΑΠΘ με κλασσική κατεύθυνση. Είχε και αυτός ένα ή δύο

μαθήματα παιδαγωγικών. Η σχολή του χαρακτηρίζεται καθηγητική.

Η πραγματικότητα είναι ότι έχουμε την ίδια παιδαγωγική κατάρτιση , δλδ καθόλου....

Δε γνωρίζω βέβαια τι γίνεται σε όλα τα τμήματα της χώρας  και τι παιδαγωγικά μαθήματα κάνουν, αλλά πιστεύω ότι

κατ' αναλογία θα συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.....

Θεωρώ λοιπόν ότι δε θα έπρεπε να χωρίζονται οι σχολές σε καθηγητικές και μή..... και  το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ θα έπρεπε

να ισχύει για όλους τους κλάδους (εκτός βέβαια των παιδαγωγικών τμημάτων).............

Καλή τύχη σε όσους θα κάνουν τα χαρτιά τους ... :)

Και.... ας παίξουμε και κανά τζόκερ εκείνη τη μέρα ...

Οι πιθανότητες πάνω-κάτω ίδιες είναι ..................  ;)
Πες μου ένα ψέμα
ν' αποκοιμηθώ....

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 05, 2007, 09:06:21 μμ »
Εγω δεν καταλαβαινω τι παιζει με τις προκηρυξεις της ασπαιτε καθε χρονο.
Μου ελεγαν οι πιο παλιοι και πιο ψαγμενοι, οτι καθε χρονο την αλλαζουν, και επειδη προσφατα μονο ασχοληθηκα με την εκπαιδευση δεν τους πιστευα.
Την αλλαζουν, μου ελεγαν, αναλογα με το ποιους θελουν καθε χρονια να ευνοησουν. Κι εγω δεν το πιστευα. Τωρα το πιστευω βλεποντας την φετινη προκηρυξη.
Γιατι εγω ημουν μεσα στους εισακτεους της ασπαιτε περυσι, αφου ειχα τεραστια εμπειρια ιδιωτικου τομεα, η οποια προσμετρηθηκε.
Αν εκανα τα χαρτια μου φετος, δεν θα αξιζα μια! Δεν θα εμπαινα!

Μα καλα, αφαιρεθηκε τελειως μα τελειως η επαγγελματικη εμπειρια? Σε δημοσιο ή ιδιωτικο τομεα? Την διαβαζω, την ξαναδιαβαζω και δεν το πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 05, 2007, 10:03:37 μμ »
ΠΡΟΣ PE_09
Πληκτρολόγησα λανθασμένα το e-mail μου. Είναι portocarma@yahoo.gr και όχι portocarma@yahoo.com. Αν το έχεις ήδη στείλει στο mail που σου είχα γράψει, sorry που σε βάζω πάλι στον κόπο ;)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 06, 2007, 03:11:12 πμ »
Venceremos δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου. Αντίθετα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και επιτέλους ας παραδεχτούμε μεταξύ μας ότι ούτε και οι απόφοιτοι από τις λεγόμενες καθηγητικές σχολές έχουν την απαιτούμενη κατάρτιση. Εκτός πάντα από τις καθαρά παιδαγωγικές σχολές/τμήματα.
Επιπλέον θα είχα να προσθέσω το εξής.
Τότε, τουλάχιστον, που τελείωσα εγώ την ΑΣΠΑΙΤΕ (ΠΑΤΕ  -ΣΕΛΕΤΕ) αλλά νομίζω και σήμερα το ίδιο θα γίνεται –ας μας πουν όσοι την τελείωσαν πρόσφατα – είχα τη φοβερή εμπειρία σε ότι αφορά τη ειδική διδακτική να διδαχθώ πως κάνουν οι φυσικοί, ή οι μαθηματικοί μάθημα ποιες είναι οι διδακτικές τους μέθοδοι. ΑΛΛΑ, δεν έμαθα τίποτα γύρω από την ειδική διδακτική της Κοινωνιολογίας. Το ίδιο βέβαια συνέβη και στους υπόλοιπους συμφοιτητές μου που ήταν μόνο Πληροφορικοί κατά τύχη στο τμήμα μου.
Πιστεύω όμως ότι είναι άλλο πράγμα να πηγαίνεις να διδάξεις μαθηματικά, άλλο φυσική, άλλο πληροφορική και άλλο κοινωνιολογία, ιστορία ή γλώσσα.
Είναι άλλο πράγμα να σου διδάσκει ένας καθηγητής ειδικευμένος στη διδακτική των φυσικών επιστημών πως σχεδιάζει ένα μάθημα και τι τεχνικές χρησιμοποιεί για να καταλάβουν οι μαθητές του πχ γιατί το νερό γίνεται πάγος στους τάδε βαθμούς. Και ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό να είσαι κοινωνιολόγος και να πρέπει να διδάξεις γενικές και αφηρημένες έννοιες, να μετατρέψεις την καθημερινή πραγματικότητα σε αντικείμενο επιστημονικής παρατήρησης και τελικά γνώση που θα σου επιτρέψει στο μαθητή σου να αναλύσει, να κατανοήσει, να ερμηνεύσει και να διαχειριστεί με επιστημονικό τρόπο μια πραγματικότητα που νόμιζε ότι ήξερε καλά. Πως είναι δυνατόν να σε βοηθήσει σε αυτό ένας καθηγητής της διδακτικής των φυσικών επιστημών αφού αυτό που χρειάζεσαι είναι να σου διδάξει κάποιος που ξέρει το αντικείμενο της επιστήμη σου και κατέχει το συγκεκριμένο κάθε φορά αντικείμενο διδακτικής? . Γι αυτό πιστεύω και ισχυρίζομαι πως αυτή τη κατάρτιση πρέπει να μας την παρέχουν οι σχολές και τα τμήματα από όπου παίρνουμε πτυχίο.
Αν δεν είχε σημασία ποιος μας διδάσκει τι  τότε, δεν θα υπήρχε λόγος να υφίσταται ξεχωριστά ως επιστημονικό αντικείμενο πχ η διδακτική της ιστορίας, η διδακτική της κοινωνιολογίας, η διδακτική των μαθηματικών κτλ.
Δεν ξέρω αν έχει κάτι αλλάξει ως προς αυτό το κομμάτι στην ΑΣΠΑΙΤΕ σήμερα ή το μόνο που αλλάζουν είναι κάθε φορά το σύστημα επιλογής. Αλλά, αν πράγματι δεν έχει αλλάξει ας μη ξεγελιούνται ή μη στρουθοκαμηλίζουν αυτοί που μας βαράνε τον «ταμπουρά» για να χορεύουμε, είναι λειψή η παιδαγωγική - διδακτική κατάρτιση που μας παρέχουν ούτως ή άλλως.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος blueran

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 06, 2007, 08:18:05 πμ »
Εγω δεν καταλαβαινω τι παιζει με τις προκηρυξεις της ασπαιτε καθε χρονο.
Μου ελεγαν οι πιο παλιοι και πιο ψαγμενοι, οτι καθε χρονο την αλλαζουν, και επειδη προσφατα μονο ασχοληθηκα με την εκπαιδευση δεν τους πιστευα.
Την αλλαζουν, μου ελεγαν, αναλογα με το ποιους θελουν καθε χρονια να ευνοησουν. Κι εγω δεν το πιστευα. Τωρα το πιστευω βλεποντας την φετινη προκηρυξη.
Γιατι εγω ημουν μεσα στους εισακτεους της ασπαιτε περυσι, αφου ειχα τεραστια εμπειρια ιδιωτικου τομεα, η οποια προσμετρηθηκε.
Αν εκανα τα χαρτια μου φετος, δεν θα αξιζα μια! Δεν θα εμπαινα!

Μα καλα, αφαιρεθηκε τελειως μα τελειως η επαγγελματικη εμπειρια? Σε δημοσιο ή ιδιωτικο τομεα? Την διαβαζω, την ξαναδιαβαζω και δεν το πιστευω.


Κι όμως ...αφαιρέθηκε η επαγγελματική εμπεριία  ??? !!  Πήρα τηλέφωνο στη γραμματεία και το επιβεβάιωσα.
Υπάρχει κι άλλη σημαντική ασάφεια :   Στο τρόπο απόδειξης χειρισμού Η/Υ και συγκεκριμένα στισ σχολές Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με ειδικότητα Πληροφορικής  δεν αναφέρεται πουθενά το τμήμα Αυτοματισμού ενώ υπάρχει κανονικά στους πίνακες των σχολών Πληροφορικής ΤΕΙ ΠΕ20.!!
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;

Αποσυνδεδεμένος sure

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 06, 2007, 09:00:06 πμ »
Να'μαι κι εγώ...ζητώντας πάλι χάρη!
Έχει κανείς τους πίνακες με την αναλυτική βαθμολογία των Οικονομολόγων και των ΤΕ Διοίκησης?Θέλω να δω ποιοι χρησιμοποίησαν εμπειρία και ποιοι όχι-αν και πέρσι χωρίς εμπειρία δεν περνούσε κανείς!
Δεν θα σταματήσει να μας εκπήσσει η ΑΣΠΑΙΤΕ με αυτά που ζητά κάθε φορά-ποτέ θα την καταφέρουμε αναρωτιέμαι!Σαν τον σκύλο που κυνηγά την ουρά του! :D
Αν κάποιος έχει αυτά που αναζητώ,παρακαλώ να μου τα στείλει στο amelia06@in.gr.
Ευχαριστώ!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.