*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα  (Αναγνώστηκε 91595 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:05:23 μμ »
αν ειχες αδεια διδασκαλιας και δεν εχει αλλαξει κατι, δεν κανεις τιποτα. ισχυει αυτη που ηδη εχεις.
και με τις καινουργιες εγω δεν εχω καταλαβει οτι θα υπαρχει καθεστως ΟΑΕΕ. γενικα ομως επειδη ο φορεας αλλαξε προσφατα ειναι λιγο μπαχαλο και στα χαμενα. και ουτε επαρκεις διευκρινησεις εχουν βγει.

++++++++++++
Συμφωνώ. Είναι πολύ μπάχαλο και τα έχουν εντελώς χαμένα. Εδώ ήθελα να κάνω αίτηση για ποινικό μητρώο ως ένα από τα δικαιολογητικά για την άδεια διδασκαλίας και μου λέει ο υπάλληλος "για άδεια διδασκαλίας γίνεται αυτεπάγγελτα από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας, απαγορεύεται να σας δώσω ποινικό μητρώο για αυτή τη χρήση, δε σας δίνω, κτλ.." και τελικά δε μου το έβγαλε! Μα, του λέω, αυτό το αυτεπάγγελτα γινόταν πριν, τώρα κάνουμε αίτηση στον ΕΟΠΠΕΠ και ο ΕΟΠΠΕΠ θέλει να βγάλω εγώ το ποινικό μητρώο γενικής χρήσης και να το υποβάλλω με τα υπόλοιπα χαρτιά. Και με ρώτησε.. "τι είναι αυτό το ΕΟΠΠΕΠ;;;;; δεν ξέρω, δε σας δίνω ποινικό"!!!! Μετά πήρα στον ΕΟΠΠΕΠ (όταν υπήρξα τυχερή και απάντησαν το τηλ!) και μου επιβεβαίωσαν πως ο φορέας τους δεν έχει το δικαίωμα να ζητήσει αυτεπάγγελτα ποιν.μητρώο και πως πρέπει να το βγάλω εγώ. Τραγική κατάσταση σε όλα τα επίπεδα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:19 »

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:42:26 μμ »
Eng_teacher, σε ευχαριστω πολυ!!!

θα ξεκινησω στο φλου αυριο για εξετασεις κι ο Θεος βοηθος...
Ας ελπισουμε να μας πει κανεις τι παιζει με το μπλοκακι....

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:54:50 μμ »
evi06 ευχαριστώ κι εγώ για την απάντηση! Επομένως, όσοι έχουμε ήδη άδεια δεν κάνουμε τίποτα, τώρα δεν πιστεύω η αλλαγή αστυνομικής ταυτότητας να συνεπάγεται και μεταβολή κι άρα όλα από την αρχή...! Επίσης, ας ελπίσουμε πως θα συνεχίσουμε να έχουμε ασφάλιση ΙΚΑ, γιατί διαφορετικά δεν αξίζει. Πάντως, το ότι δε σηκώνουν τα τηλ στον ΕΟΠΠΕΠ είναι επιεικώς απαράδεκτο, λες και όλοι μένουμε Αθήνα..

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:19:54 μμ »
αυτο με την ταυτοτητα θελω και εγω να ρωτησω αλλα μεχρι να "στρωσει" η υπηρεσια δεν μπαινω στο κοπο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:19 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:34:52 πμ »
Πάντως, το ότι δε σηκώνουν τα τηλ στον ΕΟΠΠΕΠ είναι επιεικώς απαράδεκτο, λες και όλοι μένουμε Αθήνα..
Δεν έχει να κάνει με το πού μένεις - κι εμείς που μένουμε Αθήνα από το τηλέφωνο εξυπηρετούμαστε. Δεν μπορείς να πας αυτοπροσώπως στον ΕΟΠΠΕΠ ούτε για να καταθέσεις χαρτιά.

Προσωπικά όσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο έχω καταφέρει να βγάλω γραμμή σχετικά εύκολα και έχω εξυπηρετηθεί. Ίσως αυτή την εποχή να έχουν πολλή δουλειά λόγω ανανεώσεως αδειών κλπ.

eng_teacher αυτό είναι γενικό κακό στις ελληνικές υπηρεσίες. Ή οι υπάλληλοι βαριούνται να διαβάσουν όλες τις εγκυκλίους που στέλνουν τα υπουργεία (ώστε να ενημερωθούν για τον ΕΟΠΠΕΠ και όχι μόνο) ή απλά δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν. Στη θέση σου θα ξαναπήγαινα, με τη λίστα του ΕΟΠΠΕΠ τυπωμένη και με πολλή υπομονή να εξηγήσω ότι η Δευτεροβάθμια δεν βγάζει πια άδειες και υπάρχει ένας νέος φορέας μπούρου μπούρου μπούρου....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:37:09 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 01:19:51 μμ »
Πολύ καλημέρα σας!!! Λοιπόν, είχα μία πολύ κουραστική μέρα, αλλά κάπως κάτι πάω να κάνω...

Για αρχή, πήγα σε "ήσυχο" δημόσιο νοσοκομείο, μου λένε μόνο με ραντεβού ακτινογραφία κλπ. πάω στη γραμματεία για ακτινογραφίες, μου λέει Οκτώβρη και μετά. Τη ρωτάω για το Ινστιτούτο Θώρακος (μια και το είχε σε αυτοκόλλητο αυτή) μου λέει "Αχ! κοπελα μου, τους απέλυσαν την προηγούμενη εβδομάδα και δε δουλεύει"  :o .
Φεύγω. Μετά από κάμποσο περπάτημα και μπέρδεμα, φτάνω στον ΕΟΠΠΕΠ. Μου λενε οτι αυτοι δεν ειναι αρμοδιοι να μου απαντησουν για το Πιστοποιητικο Υγειας κι οτι η νεα αδεια, που αντικατεστησε την παλια, δε σημαινει απαραιτητα οτι θα δουλευουμε με μπλοκακι, αλλα να εχω στο νου μου οτι τους εργοδοτες δεν τους συμφερει το ΙΚΑ.....
Εχοντας πληροφορηθει οτι πρεπει να παω στην Αβαθμια ΥΕ του κεντρου (Κηφισιας) κι εχοντας ταλαιπωρηθει απιστευτα στο δρομο, καθοτι δε μου ειπε σε ποιο υψος της ειναι, κατεληξη να μου δωσουν ενα χαρτακι με ο,τι απαιτειται για το Πιστοποιητικο και να φυγω.
Οσες μενετε Αθηνα, μπορειτε Ακτινογραφια, παθολογο και ψυχιατρο να τα παρετε και απο ΙΚΑ και απο Ιδιωτη, αρκει να αναγραφεται το ΑΜΚΑ και το ΤΣΑΥ του γιατρου.


Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 02:53:47 μμ »
Τη ρωτάω για το Ινστιτούτο Θώρακος (μια και το είχε σε αυτοκόλλητο αυτή) μου λέει "Αχ! κοπελα μου, τους απέλυσαν την προηγούμενη εβδομάδα και δε δουλεύει"  :o .

Vally, όντως φαίνεται πως ήταν πολύ εξαντλητική η μέρα σου, χαρά στο κουράγιο σου!

Εγώ πήγα στην Αγία Ελένη στους Αμπελόκηπους και είχε ελάχιστη ουρά (1-2 άτομα), δε χρειαζόταν ραντεβού, πλήρωσα 5 ευρώ, ο παθολόγος μου έκανε μία μικρή εξέταση και μου έδωσαν τη γνωμάτευση (στο τέλος πρέπει να μπει σφραγίδα από τα διοικητικά). Υποτίθεται πως αύριο πάω με όλα τα δικαιολογητικά στην υγειονομική επιτροπή της Αγίας Παρασκευής, έχω αγχωθεί λίγο μην πάω τζάμπα, γιατί δε σηκώνανε τα τηλ να επιβεβαίωσω κάτι.

Vally, εγώ πήγα για ακτινογραφία θώρακος στο Ινστιτουτο νοσημάτων θώρακος στις 26 Αυγούστου και μου είχε πει η υπάλληλος με έντονο ύφος "να έρθετε να την παραλάβετε σήμερα μετά τις 12.30 ή αύριο, ΜΗΝ το αφήσετε για μεθαύριο, όχι μεθαύριο", χωρίς να μου πει τον λόγο. Τελικά ο λόγος θα ήταν ότι το κλείσανε. Τι θα μείνει όρθιο δεν ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:18:49 πμ »
Εγώ για την ακτινογραφία θώρακος είχα πάει στο Ασκληπείο Βούλας και (πριν ένα χρόνο περίπου) δεν χρειαζόταν ραντεβού. Η αναμονή ήταν μικρή και το κόστος λιγότερο από 5 ευρώ.

Vally η πρωτοβάθμια ΥΕ του Κέντρου είναι αυτή που βρίσκεται στο εμπορικό κέντρο Cosmos?

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:18:30 μμ »
Εγώ για την ακτινογραφία θώρακος είχα πάει στο Ασκληπείο Βούλας και (πριν ένα χρόνο περίπου) δεν χρειαζόταν ραντεβού. Η αναμονή ήταν μικρή και το κόστος λιγότερο από 5 ευρώ.

Vally η πρωτοβάθμια ΥΕ του Κέντρου είναι αυτή που βρίσκεται στο εμπορικό κέντρο Cosmos?

Χθες σκέφτηκα να πάω στο "Αγία Ελένη", αλλά κάπου διάβασα ότι το έχουν εκκενώσει....

Ναι, εκεί στο "Cosmos" ειναι.

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Έκανα την ακτινογραφία θώρακος στη "Βιοϊατρική". Μήπως ξέρει κανείς αν θα δεχτούν τη γνωμάτευση αυτή ή πρέπει να την πάω σε ΙΚΑ να μου κάνουν 2η γνωμάτευση;;;

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:41:06 μμ »
Μόλις πήρα τηλ. στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι αυτοί δεν μπορούν να μου δώσουν γνωμάτευση, παρά μόνο αν την κάνω εκεί σε αυτούς. Επίσης, η ευγενικότατη κοπέλα μου είπε ότι δε χρειάζεται καν ραντεβού και κακώς μου είπαν αλλιώς από το γραφείο του ελεγκτή...  >:(

Τώρα έχω δίλημμα: να πάω να δοκιμάσω σε δημόσιο νοσοκομείο για γνωμάτευση ή να "ξαναφάω" ακτινοβολία τη Δευτέρα και να τα πάρω από το ΙΚΑ όλα;  :-\

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:34:05 μμ »
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ξανακούσει να πηγαίνουν ακτινογραφία από ιδιωτικό κέντρο σε νοσοκομείο για γνωμάτευση...

Η ακτινογραφία έχει πάνω τη φωτογραφία σου; Φαντάζομαι ένας από τους λόγους που δεν δέχονται ακτινογραφία από αλλού είναι επειδή δεν μπορούν να είναι σίγουροι ότι είναι όντως δική σου.

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:54:34 μμ »
Ναι, έχεις δίκιο. Πήρα μερικά τηλέφωνα και διαπίστωσα ότι τσάμπα έκανα την ακτινογραφία στη Βιοϊατρική και πρέπει να ξανακάνω τη Δευτέρα, αυτή τη φορά στο ΙΚΑ.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:55:03 πμ »
Τουλάχιστον έμαθες τι ισχύει και μπορείς τώρα να προχωρήσεις.

Μεγάλη βλακεία η ακτινογραφία και δεν είμαι σίγουρη και τι ακριβώς σκοπό εξυπηρετεί. Τεσπα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 10:03:48 πμ »
Vally πήγα την Πέμπτη (05/09) στην "Αγία Ελένη" για τον παθολόγο και δούλευαν κανονικά!

Επίσης, προσπαθούσα μία εβδομάδα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την υγειονομική επιτροπή της περιοχής μου και τίποτα, παρ'όλο που με κόπο είχα βρει το σωστό τηλ. Μέχρι τη γραμματεία του υπουργείου υγείας πήρα τηλ να μου πουν επιτέλους ποιες μέρες και ώρες λειτουργεί η υγειονομ. επιτροπή αλλά ούτε τηλ είχαν, ούτε τις ώρες λειτουργίας ήξεραν, τίποτα και μου είπαν να πάρω το υπουργείο εργασίας μήπως ξέρουν εκείνοι. Το ρίσκαρα και πήγα μέχρι την υ.ε. με όλα τα δικαιολογητικά ΜΗΠΩΣ και είναι ανοιχτή. Τελικά ήταν ανοιχτή (!), δεν έχω ιδέα τι έπαιζε με τα τηλ, με εξυπηρέτησαν οι 2 κυρίες που ήσαν εκεί, έκανα την αίτηση και σε 2 βδομάδες θα περάσω από επιτροπή (με την ακτινογραφία) για να μου δώσουν το πιστοποιητικό.

*Προσέξτε πολύ όσον αφορά την ιστοσελίδα του υπουργείου για την άδεια διδασκαλίας.. εγώ την πάτησα γιατί στην αρχή δεν ήξερα ότι από τον Μάιο 2013 πλέον κάνουμε αίτηση στον ΕΟΠΠΕΠ και πίστευα -η αφελής- πως ό,τι αλλαγές και να έχουν γίνει θα έχουν ενημερώσει το site του υπουργείου accordingly. Έτσι, άρχισα να μαζεύω τα δικαιολογητικά που έγραφε εκεί, τα οποία τελικά ήταν με το παλιό σύστημα (αίτηση σε διεθύνσεις της β'θμιας εκπαίδευσης).. αλλά διαπίστωσα πως τα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΕΟΠΠΕΠ είναι λίγο διαφορετικά!!! Ο ΕΟΠΠΕΠ θέλει το ποινικό μητρώο να το υποβάλλεις εσύ, κάτι υπεύθυνες δηλώσεις και ΔΕΝ αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ των 30 ευρώ προς ΕΛΙΓΕ ΚΑΕ 3444. Εγώ η ανόητη είχα ήδη πάρει το διπλότυπο.. 30 ευρώ πεταμένα γιατί δεν είναι up-to-date οι σελίδες τους! Έμαθα όμως πως με το ελληνικό δημόσιο το παραμικρό πρέπει να το διασταυρώνω από διαφορετικές μεριές 4-5 φορές τουλάχιστον..   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159892
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.