*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα  (Αναγνώστηκε 91401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #126 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 10:39:01 πμ »
Παρακαλώ μια βοήθεια απο κάποιον που έχει κάνει την ανανέωση...

1)στην αίτηση στο κουτάκι "ακριβής τίτλος σπουδών" γράφουμε την ειδίκευση π.χ κλασσική φιλολογία;
2) στην  υπεύθυνη δήλωση στο "συμπληρώνεται από τη............Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης" τι συμπληρώνουμε στο κενό ;
3) Εφόσον η αρχική άδεια ήταν για διδασκαλία σε φροντιστήρια μπορούμε να ζητήσουμε ανανέωση και για φροντιστήρια και για κατ'οίκον συμπληρώνοντας 2 κουτάκια ή μόνο για φροντιστήρια ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:37 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:28:39 μμ »
Παράθεση
καλημερα και καλη χρονια! προσπαθω να κανω την ανανεωση της αδειας διδασκαλιας, ωστοσο εχω κολλησει γιατί η μια υπεύθυνη δηλωση λεει οτι πρεπει να υπογραψεις οτι δεν εισαι σε ιδιωτικο σχολειο πρωτοβαμιας ή δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης. Είμαι σε ιδιωτικο σχολειο, αλλα δεν ειμαι μονιμη, μπορει να με διωξουν ανα πασα στιγμη, αυτο τι σημαινει; οτι δεν μπορω να ανανεωσω την αδεια μου;; δηλαδη αν με διωξουν απο το σχολειο, δεν θα μπορω να παω σε ενα φροντιστηριο να κανω μαθημα; δεν εχει λογικη αυτη η παραμετρος...

Υπαρχει καποιος που εχει βρεθει σε αντιστοιχη θεση;; φυσικα δεν ξερουν τι να μου πουν απο τον ΕΟΠΠΕΠ!

Εγώ είμαι στην ίδια θέση με τη διαφορά ότι δεν μου ανοίγει το λινκ του εοππεπ. Κοίτα λογικά αναφέρονται στους μόνιμους. Μήπως να ξαναπάρεις και να είσαι πιο έντονη; Γράψε μας τι έγινε. Θα πάρω κι εγώ.

Μια άλλη ερώτηση. Γράφει σε ένα σάιτ ότι χρειάζεται αυτό σα δικαιολογητικό: -Εκδοθείσα άδεια από την αρμόδια Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Εγώ έκανα την αναγγελεία το 2014 απευθείας στον Εοππεπ και ήταν τότε που τις αναρτούσαν στο σάιτ και σταμάτησαν να τις στέλνουν. Τι εννοεί τώρα εκδοθείσα άδεια από την αρμόδια διεύθυνση δευτεροβάθμιας;;

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 12:12:05 πμ »


Εγώ είμαι στην ίδια θέση με τη διαφορά ότι δεν μου ανοίγει το λινκ του εοππεπ. Κοίτα λογικά αναφέρονται στους μόνιμους. Μήπως να ξαναπάρεις και να είσαι πιο έντονη; Γράψε μας τι έγινε. Θα πάρω κι εγώ.

Μια άλλη ερώτηση. Γράφει σε ένα σάιτ ότι χρειάζεται αυτό σα δικαιολογητικό: -Εκδοθείσα άδεια από την αρμόδια Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Εγώ έκανα την αναγγελεία το 2014 απευθείας στον Εοππεπ και ήταν τότε που τις αναρτούσαν στο σάιτ και σταμάτησαν να τις στέλνουν. Τι εννοεί τώρα εκδοθείσα άδεια από την αρμόδια διεύθυνση δευτεροβάθμιας;;

Όντως το site του ΕΟΠΠΕΠ ούτε εμένα μου ανοίγει. Κάτι θα φτιάχνουν και το "κατέβασαν" προφανώς προσωρινά τώρα που είναι και ΣΚ. Ξαναδοκίμασε από Δευτέρα. Προτού υπάρξει ο ΕΟΠΠΕΠ, τις άδειες διδασκαλίας τις εξέδιδαν τα γραφεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Άρα εννοεί ότι μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά προσκομίζεται και αντίγραφο της παλιάς άδειας διδασκαλίας από εκεί. Στην δική σου περίπτωση όμως, νομίζω ότι εφόσον είναι άδεια πρόσφατη και από τον ίδιο τον ΕΟΠΠΕΠ δεν χρειάζεται καν ανανέωση. Όταν επανέλθει το site, πριν κάνεις οτιδήποτε, τσέκαρε μέσα από την εγκύκλιο μέχρι ποιά ημερομηνία οι εκδοθείσες άδειες πρέπει να ανανεωθούν. Επειδή η δικιά μου ήταν ούτως ή άλλως παλιότερη, δεν συγκράτησα αυτή την λεπτομέρεια. 

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 04:01:06 μμ »
ανανέωση χρειάζονται οι άδειες που έχουν εκδοθεί πριν από την ψήφιση του νόμου  4093/2012...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:37 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 04, 2019, 10:09:26 μμ »
Άρα εμένα δεν με πιάνει που την έβγαλα το 2014; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 04:10:15 μμ »
καλημερα και καλη χρονια! προσπαθω να κανω την ανανεωση της αδειας διδασκαλιας, ωστοσο εχω κολλησει γιατί η μια υπεύθυνη δηλωση λεει οτι πρεπει να υπογραψεις οτι δεν εισαι σε ιδιωτικο σχολειο πρωτοβαμιας ή δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης. Είμαι σε ιδιωτικο σχολειο, αλλα δεν ειμαι μονιμη, μπορει να με διωξουν ανα πασα στιγμη, αυτο τι σημαινει; οτι δεν μπορω να ανανεωσω την αδεια μου;; δηλαδη αν με διωξουν απο το σχολειο, δεν θα μπορω να παω σε ενα φροντιστηριο να κανω μαθημα; δεν εχει λογικη αυτη η παραμετρος...

Υπαρχει καποιος που εχει βρεθει σε αντιστοιχη θεση;; φυσικα δεν ξερουν τι να μου πουν απο τον ΕΟΠΠΕΠ!

Τελικά αυτό ισχύει μόνο για τους μόνιμους; Έμαθες;

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 04:18:47 μμ »
Γνωρίζει κάποιος αν η υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε να υπογράψουμε ότι δεν είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι, υπάλληλοι ΝΠΔΔ κλπ αφορά μόνο τους μόνιμους υπαλλήλους ή αφορά και όσους εργάζονται με σύμβαση ορισμένου χρόνου στο δημόσιο;

Αποσυνδεδεμένος sots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 08:13:59 μμ »
Καλησπέρα.
Διαβάζοντας τόσα και τόσα, ψιλοχάθηκα.
Λοιπόν, ενδιαφέρομαι να διδάξω σε φροντιστήριο. Η άδεια διδασκαλίας είναι "υποχρεωτική"?
Η Δευτεροβάθμια έχει ακόμη την δυνατότητα να εκδίδει άδειες ή αποκλειστικά και μόνο ο ΕΟΠΠΕΠ?
Πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί από τον ΕΟΠΠΕΠ?
Αυτά, ελπίζω να μην κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 08:20:46 μμ »
Καλησπέρα.
Διαβάζοντας τόσα και τόσα, ψιλοχάθηκα.
Λοιπόν, ενδιαφέρομαι να διδάξω σε φροντιστήριο. Η άδεια διδασκαλίας είναι "υποχρεωτική"?
Η Δευτεροβάθμια έχει ακόμη την δυνατότητα να εκδίδει άδειες ή αποκλειστικά και μόνο ο ΕΟΠΠΕΠ?
Πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί από τον ΕΟΠΠΕΠ?
Αυτά, ελπίζω να μην κούρασα.

Καλησπερα συναδελφε.
Για να διδαξεις σε φροντιστηριο ναι θελει αδεια διδασκαλιας.
Την βγαζει μονο ο εοπεπ.
Καταθετεις ολα τα χαρτια τα εχει αναλυτικα στην ιστοσελιδα.
Ενα 3μηνο απο υην καταθεση λεει οτι μπορεις να διδαξεις ...η αδεια βγαινει σε κανα 5μηνο περιπου.  Ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος sots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 02:09:37 πμ »
Ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος sots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 01:19:32 μμ »
Κάτι ακόμη..
Για τις γνωματεύσεις που χρειαζόμαστε έχετε πάει σε δημόσιο νοσοκομείο? Αν ναι, με τα ραντεβού τι γίνεται (εννοώ το χρονικό διάστημα αναμονής)?
Σε ιδιώτες το κόστος που κυμαίνεται?

Αποσυνδεδεμένος sots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 01, 2019, 02:19:11 μμ »
Ενημερωτικά.. ο παθολόγος μου κόστισε 10ε και ο ψυχίατρος τίποτα καθώς είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 01, 2019, 03:55:20 μμ »
μπορουν και εκπαιδευτικοι ΤΕ να βγαλουν αδεια διδασκαλιας ή μόνο όσοι είναι ΠΕ ?

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 06, 2019, 02:55:08 μμ »
Συνάδελφοι, έχει στείλει κανείς ηλεκτρονικά την αίτηση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159783
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.