*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 505152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1470 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:08:31 μμ »
Συνάδελφε utenar  θα απαντήσω αμέσως στις αιτιάσεις που σε απασχολούν:

1) Δεν κάνουν όλες οι ειδικότητες ιδιαίτερα.

2) Δεν κάνουν ιδιαίτερα ( για ηθικούς λόγους) κάμποσοι των "κύριων" ειδικοτήτων ( και ενώ θα μπορούσαν μια και πριν διοριστούν ήταν φροντιστές και ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά).

3) Τα ιδιαίτερα απαγορεύονται από τον νόμο 1566/85 με προτεινόμενη ποινή την οριστική παύση. Εάν όμως οι "Ελληναράδες" που τα λένε αυτά, από τη μιά θέλουν να φωνάζουν τον δάσκαλο του σχολείου τους για το παιδί τους ( όποιος το δεχτεί), και να τον πληρώνουν για την εμπειρία του αλλά και για να βάζει μεγάλο βαθμό σε σχέση με τους άλλους (αντί να φωνάξουν τον φροντιστή ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ παροχής υπηρεσιών-αλλιώς είναι κοινοί απατεώνες όπως αυτοί που κατηγορούν γενικεύοντας με αχαρακτήριστο τρόπο), και από την άλλη να ζητούν να παίρνει τα διπλάσια από τον εκπαιδευτικό η "αφαντομουτσουνάρα" τους ( που είναι απόφοιτοι δημοτικού, κλητήρες Υπουργείου που μπήκαν από το παράθυρο και "περνιούνται για έξυπνοι" κιόλας), [/b]ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ( Γενόμενοι μάλιστα συνεργοί στο αδίκημα της φοροδιαφυγής).

4) Προσωπικά φέτος, διόρθωσα 1200 γραπτά ( ΔΕΝ βάζω τις πανελλήνιες διότι πληρωνόμαστε έξτρα). Τεστ και διαγωνίσματα. Τα μέτρησα! Δεν μιλώ στον αέρα! Σε ρωτώ ευθέως: Δεν χρειαζόμουν 10 min για το καθένα? Καλώς: 1200χ10min = 12000min=25 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ. Πόσες μέρες καθόμαστε? 20 ιούλιος, 20 Αύγουστος ( έλεος ! Μην βάλω τα σαββατοκύριακα! Ο Ελληναράς που τα λέει αυτά δηλαδή, μετράει και τα σαββατοκύριακα όταν παίρνει κανονική άδεια?),  20 μέρες χριστούγεννα και Πάσχα. Συνολο: 60( Δεν βάσω θερινή υπηρεσία) μέρες. Μείον τις 25 που προανέφερα: 35 μέρες. Κάθε εργάσιμη μέρα είμαι στο σχολείο 8-2 ( Μην μου πεις ότι δεν το τηρούν όλοι. Πολλοί το τηρούν - είμαι σε σχολείο στην Αθήνα - και εγώ πάντως το τηρώ απαρέγκλιτα ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ" Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΥΧΟΝ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ σαν αυτόν που σου λέει όλα αυτά). Είναι 6 ώρες. Οι άλλες δύο ώρες μέχρι το 8 ωρο, είναι κάτι που δικαιούμαι μια και το χρειάζομαι για την προετοιμασία των μαθημάτων της επόμενης μέρας? Για 10 χρόνια, δούλευα σε κεντρικό φροντιστήριο. Όντας σε Λύκειο σχεδόν πάντα, έχω πολύ υλικό έτοιμο. Όμως αφενός κάθε φορά αλλάζω πολλά στοιχεία του μαθήματος με βάση τις απαιτήσεις και το επίπεδο του κάθε τμήματος( 1 ώρα την ημερα ακατέβατα), αφετέρου μέσα στο έτος που μας πέρασε έφτιαξα 45 σετ θεμάτων τεστ και διαγωνισμάτων. Δεν έφαγα 1 ώρα για το καθένα? ( άλλες 6 εργάσιμες ημέρες)
Μέιναμε λοιπόν, στις 35 μέρες άδεια απουσίας από το σχολείο ( Μετρημένες σε οκτάωρα). Γιατί είναι πολλές? Ένας παλιός μαθητής μου ( όταν ήμουν φροντιστής) με τον οποίο έχω φιλία ( δεν έχω πολλά χρόνια που διορίστηκα) είχε περάσει στην Αστυνομία. Παίρνει 42 αν θυμάμαι καλά μέρες άδεια ( δικαίως: κάνει και νυχτερινές υπηρεσίες 1-2 φορες τον μήνα). Στα Υπουργεία παίρνουν κατά μέσο όρο 35 μέρες συνολικά. Στις ΔΕΚΟ "παίζεται" παραπάνω ανάλογα με την ΔΕΚΟ.

ΤΕΛΙΚΑ: Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάτι ανάλογο κάνεις κι εσύ.

Εγώ, απλά τα κατέγραψα φέτος από περιέργεια.

Βρες λοιπόν το θάρρος και το κουράγιο, να απαντήσεις την επόμενη φορά στον Ελληναρά που σε απαξιώνει μπροστά στα μάτια σου ( έχοντας μπει από το παράθυρο αυτός και τα σόγια του στο δημόσιο και ενώ τώρα παίρνει τα διπλάσια από σένα και μένα που μπαίνουμε με ΑΣΕΠ και δεν χρωστάμε κάτι στον εκάστοτε πολιτικάντη όπου έχει μάθει να απευθύνεται προκειμένου να λύνει τα προβληματάκια του και να παρακάμπτει τον νόμο): ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ? ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΥΝΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ?
Κάντο, και θα με θυμηθείς!
Θα σου αρέσει, και θα απολαύσεις το βλέμμα του!
Εμένα, μου ζητάνε συγνώμη πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις τελικά. Μου λένε "δεν ηξερα".
Και τους απαντώ πάντα: Να μην ξαναμιλήσεις χωρίς να ξέρεις, γιατί εκτίθεσαι ως άνθρωπος και δεν κάνει.

Κάντο και θα με θυμηθείς.

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα.
Απλά αναρωτιέμαι γιατί έπρεπε να φτάσουμε ως εδώ για να υποθούν κάποια πράγματα.
Το φίδι τσακίζεται στο αυγό κι εμείς δεν το κάναμε και καταλήγουμε υπόλογοι, άδικα, απέναντι στην κοινωνία, διοτι ορισμένοι φροντισαν να επικοινωνήσουν καταστάσεις χωρίς να παίρνουν έγκαιρα τις απαντήσεις που τους άξιζαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:11:46 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1471 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:11:36 μμ »
Εισαι η εμπνευση μας.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1472 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:11:57 μμ »
Καμιά φορά, γράφω σχόλια σε άρθρα εφημερίδων συνάδελφοι.
π.χ. σημερα δείτε το : http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=472552 στο βήμα.
Όχι γιατί δεν καταλαβαίνω ότι αυτά τα άρθρα είναι "στημένα" κατά κανόνα, αλλά... να! Δεν αντέχω ορισμένες φορές τα χαμηλού επιπέδου σχόλια που συχνά-πυκνά γίνονται εκεί ( όχι ότι εγώ θα ανεβάσω το επίπεδο, αλλά τουλάχιστον να προσπαθήσω να απαντήσω έτσι ώστε να σκεφτούν και κάτι ακόμα εκεί). Συνήθως, σιωπούν. Κάτι είναι και αυτό.
Πηγαίνετε εκεί που σας λέω , και διαβάστε μερικά από τα σχόλια ( έχω γράψει μερικές απαντησεις, αλλά δεν έχουν δημοσιοποιηθεί ακόμα). Αν έχετε χρόνο και όρεξη, γράψτε καμία απάντηση κι εσείς ( όχι τίποτε άλλο, αλλά έστω "για την τιμή των όπλων"! Είναι κρίμα να διασύρουν αδίκως όλους τους εκπαιδευτικούς προκειμένου να διασώζουν όσο μπορούν τα ρουσφέτια τους, και οι εκπαιδευτικοί να μην μιλούν καθόλου! Είναι κρίμα! Πρέπει να μιλάμε , και μάλιστα με τρόπο που να είναι συμβατός με την βαρύτητα και την σημασία του κοινωνικού έργου με το οποίο έχουμε επιφορτιστεί , και όχι με την ξύλινη γλώσσα του "επαγγελματικού-κομματικού" συνδικαλισμού προηγουμένων δεκαετιών που μας εκθέτει - εδώ αναφέρομαι στην ΟΛΜΕ και τις ανεκδιήγητες κατ' εμέ ανακοινώσεις της. Αφού δεν έχουμε συνδικαλισμό που να μας εκφράζει και να μας εκπροσωπεί, ας μιλήσουμε ως άτομα τουλάχιστον!).
Στα άρθρα του Βήματος, γράφω ως panagiotis.

Υ.Γ. Αν έχετε να μου προτείνετε κανένα συγκεκριμένο blog ώστε να προωθήσουμε ένα κείμενο τέτοιου τύπου και περιεχομένου, πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε ( ξέρω αρκετά, αλλά γράψτε κι εσείς κανένα ακόμα που ξερετε).

Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1473 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:19:17 μμ »
Επιτέλους επίθεση!  :)
Φτιάξτο λίγο ακόμη PA και στείλτο και στο alfavita.
Μια αισθητική παρέμβαση μόνο: Bold  και υπογράμμιση είναι πλεονασμός.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:11:46 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1474 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:22:28 μμ »
Συνάδελφοι αποτελεί τιμή για εμένα το ότι κατάφερα να γράψω δύο-τρία πράγματα που από ότι αποδείχθηκε μας εκφράζουν και μας προβληματίζουν όλους.
Εγώ, έτυχε και βρήκα τώρα χρόνο και όρεξη για να τα γράψω.
Ενημερώστε με για blog -site που ξέρετε και κρίνετε ότι αξίζει το κόπο να στείλουμε κάτι σαν αυτό.
Έχω σκοπό να το κάνω και επώνυμα όπου χρειάζεται.
Δεν πάει άλλο αυτή η απαξίωση που μας βαραίνει αδίκως όλους.

Συνάδελφε  xriana1, συμφωνώ μαζί σου, και....
Γιατι νομίζεις ότι εδώ και 2 χρόνια "χτυπιέμαι" για την "αβάντα" που έκανε η πλειοψηφία μας στα συνθήματα και τις παρακμιακές ατάκες της περιόδου 2009-2011??
Γι' αυτό.
Αλλά δεν πάει άλλο!
Αφού δεν έχουμε συνδικαλισμό, ας μιλήσουμε ως άτομα τουλάχιστον και για λόγους αξιοπρέπειας.

Τέλος, συνάδελφοι προτείνω να συμμετέχουμε και στο θέμα http://www.pde.gr/index.php?topic=26456.50 εδώ ( το άνοιξε η troll με σκοπό να συζητήσουμε και να κατανοήσουμε τελικά το τι πρέπει να γίνει προκειμένου να "ταραχθούν τα λιμνάζοντα ύδατα").
Και για να μην παρεξηγηθούμε ( γιατί κάποιοι συνάδελφοι παρεξήγησαν την εν λόγω κίνηση -και δικαίως ίσως μια και "οι καιροί είναι πονηροί"): Προσωπικά, έχω κρίνει ότι δεν κάνω για συνδικαλιστικές θέσεις, και γι' αυτό ποτέ μου δεν επεδίωξα κάτι τέτοιο. Με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ να λέω την γνώμη μου συμβάλλοντας στην διαμόρφωση συλλογικών θέσεων από τον κλάδο.
Συνεπώς, ΔΕΝ συμμετέχω σε συζητήσεις ( εκεί, εδώ ή οπουδήποτε αλλού) για να γίνω συνδικαλιστής ( καλά είμαι στις τάξεις μου με τους μαθητές μου), αλλά ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ γιατί πιστεύω ότι πρέπει να λέω την γνώμη μου ασκώντας τα πολιτικά και ατομικά μου δικαιώματα, με στόχο την βελτιωση της πατρίδας μας.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 11:28:07 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1475 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:56:00 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?topic=26456.50

Συνάδελφε τα λέτε άριστα...

ΑΛΛΑ

Μη θίγεται τα κακώς κείμενα :P :P

Ο κλάδος ............κοιμάται 8) 8) 8)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1476 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:01:43 πμ »
Ο κλάδος ............κοιμάται 8) 8) 8)
Μη σου πω πως ροχαλίζει κιόλας ::)...δυστυχώς....κοιμόοοοοοοοομαστε...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1477 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:03:06 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:24:48 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1478 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:24:42 πμ »
Συναδελφοι πράγματι ο κλάδος κοιμόταν επί δεκαετίες.
Αυτό όμως, ΔΕΝ σημαίνει ότι θα συνεχίσει να κοιμάται.
Να σας πω κιόλας, δεν το πιστεύω ότι θα συνεχίσει να κοιμάται, πολύ απλά γιατί άλλξαν οι κοινονικοοικονομικές συνθήκες ραγδαία, οπότε είτε το θέλουμε είτε όχι θα τροποποιήσουμε την συμπεριφορά μας ( προς το καλύτερο , γιατί χειροτερα από την πλήρη απραξία του παρελθόντως, δεν γίνεται).
Συνεπώς
Ας αφήσουμε πίσω το κακό παρελθόν, και ας αρχίσουμε να μιλάμε αρχικά στον περίγυρό μας. Όχι με την ξύλινη γλώσσα του "επαγγελματικού-κομματικού" συνδικαλισμού της δεκαετίας του '80, αλλά με την ζωντανή Ελληνική γλώσσα, προκειμένου να δίνουμε ανά πάσα στιγμή πειστικές απαντήσεις στον προπαγανδιστικό λόγο δια του οποίου επιχειρούν να μας διασύρουν καθημερινά.
Δεν το λέω μόνο για λόγους προσωπικής αξιοπρέπειας, αλλά και γιατί πιστεύω ότι είναι μέρος των καθηκόντων μας με την ευρεία έννοια, μια και είμαστε επιφορτισμένοι με την ηθική και πνευματική καλλιέργεια της επόμενης γενιάς. Δεν δικαιούμαστε να παραμένουμε σιωπηλοί!
Ας μιλάμε καθημερινά απλά, αληθινά  και κατανοητά, έχοντας πάντα ως γνώμονα το συμφέρον της Δημόσιας εκπαίδευσης που είναι το μόνο "ανοιχτό παράθυρο ευκαιρίας" για το παιδί του φτωχού συμπολίτη ( και ξέρετε όλοι ότι οι φτωχοί συμπολίτες έγιναν πολλοί τελευταία, και θα γίνουν η συντριπτική πλειοψηφία των συμπολιτών μας).
Δεν πρέπει να μένουμε σιωπηλοί λοιπόν, και δεν θα το κάνουμε.

Υ.Γ.: Εκτός του ότι πρέπει να παίρνουμε θέση παντού και πάντα, θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και την σημασία του διαδικτύου. Όποτε έχετε χρόνο και όρεξη, πάρτε θέση κι εκεί. Μην αφήνετε ανθρωπους και απόψεις χαμηλού επιπέδου να "αλωνίζουν" επικοινωνιακά. Είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι όλοι, και οφείλουμε ( στην κοινωνία που μας έδωσε την ευκαιρία να μορφωθούμε αλλά και στον εαυτό μας) να παίρνουμε θέση. Αλλιώς... θα επικρατούν πάντα οι άνθρωποι χαμηλού επιπέδου, τα συνθήματα και οι ατάκες...
Αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ!
Είμαι σιγουρος, ότι θα αλλάξουν πολλά σε αυτόν τον τόπο προς το καλύτερο ( τελικά).

Και... προς θεού!
Ασχοληθείτε με τον συνδικαλισμό ως απλά μέλη. Πείτε την γνώμη σας ευθαρσώς, πιέστε για απαντήσεις, πηγαίνετε στις γενικές συνελεύσεις, ακούστε, συζητειστε , αλληλεπιδράστε και απαιτείστε διεξαγωγή διαλόγου επί της ουσίας. Καταστρέψτε τα συνθήματα, τις ατάκες,τις πονηρές παρεμβάσεις που στοχεύουν στην "καταστροφή της κουβέντας", τις ρουσφετολογικές τακτοποιήσεις, τα "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε". "Χαλάστε την σούπα" στα κομματόσκυλα  και τους επαγγελματίες συνδικαλιστές, και... ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΤΕ!
Βάλτε υποψηφιότητα όσοι από εσάς κρίνετε ότι θέλετε και μπορείτε να προσφέρετε ( όχι να κερδίσετε: Να χάσετε), και μιλείστε ξεκάθαρα. Θα το εκτμήσουν πολλοί.
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ.
Θα τα καταφέρουμε τελικά ΚΑΙ ως κοιωνία, ΚΑΙ ως κλάδος.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1479 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:27:03 πμ »
Λέμε "όχι στα troll" της μικροπολιτικής .. και του κακώς νοούμενου / ασκούμενου συνδικαλισμού..
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1480 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:31:45 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:25:21 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1481 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:34:06 πμ »
Μπράβο συνάδελφε troll!
Το ψευδώνυμο που έχεις επιλέξει, είναι ένας εξαιρετικός συμβολισμός σχετικά με το τι πρέπει να πολεμάμε στην καθημερινότητά μας!
Αυτό ακριβώς!
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1482 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:38:03 πμ »
Συνάδελφε kmos έχεις απόλυτο δίκιο.
Είμαστε μία κοινωνία που είχε μαθει να τα βρίσκει όλα έτοιμα ( δεν είναι τυχαίος ο χρόνος που χρησιμοποιώ: Αυτό θα αλλάξει σίγουρα προς το καλύτερο).
Γι' αυτό και απαιτείτο ένα χρονικό διάστημα προσαρμογής.
Κρίσμο ήταν να μην επικρατήσει η "ανοησία" και η "μπαρούφα" σε αυτό το κρίσιμο χρονικό διάστημα.
Δεν έγινε κάτι τέτοιο, οπότε απλά θέλει προσπάθεια εκ μέρους μας και θα βελτιωθεί το πράγμα στα σίγουρα ( και εγώ δεν το λέω αυτό γιατί φημίζομαι για την αισιοδοξία μου, αλλά γιατί κάτιι βλέπω εδώ και καιρό να αλλάζει).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2012, 12:50:53 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1483 στις: Αύγουστος 31, 2012, 03:30:53 πμ »
Χαίρομαι που σας κάλυψα συνάδελφοι.
Χαίρομαι, γιατί ξέρω πολύ καλά ότι αυτά είναι πράγματα που όλοι τα ξέρουμε και τα σκεφτόμαστε αλλά δεν έχουμε τον χρόνο ή την όρεξη να τα γράψουμε βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους.
Κι εγώ, εδώ και μήνες έλεγα να κάτσω να τα γράψω και να τα βάλω στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.
Τώρα, μου δόθηκε η ευκαιρία.
Και αφού το κρίνετε θετικά, "θα το μαζέψω " λίγο, και θα το προωθήσω και με αυτόν τον τρόπο.
Πάντως, καλό είναι να μην επιτρέπουμε πια στον κάθε τυχάρπαστο "ατακαδόρο" πολιτικάντη ( και όχι μόνο) να "αλωνίζει" επικοινωνιακά εις βάρος μας.
Επίσης θα ήταν καλό να το βάλεις σε κανα δημοφιλές blog που όλη την ώρα μας βρίζουν
Συμφωνω!

Κι εγω συμφωνω!
Αλλά αντε ν'αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας... γιατι αυτο θα μας απαντησουν στo blog, οτι ειμαστε η μειοψηφια.

(Και να προσθεσω οτι εγω δεν πληρωνομαι το καλοκαιρι - στην ανεργια βγαινω, οπως πολλοι απ'οσους απαντησαμε στο τοπικ! Δηλαδη τ'ακουμε κι αδικα απο την κοινη γνωμη, που τις καλοκαιρινες τους διακοπες τις κανουν επι πληρωμης...)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2012, 03:38:08 πμ από utenar »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32328
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162259
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.