*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 504937 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #406 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 11:58:21 πμ »
Για το 8 με 2 θα συμφωνουσα, αλλα στο σχολειο δε γινεται να δουλεψεις. Εννοω να προετοιμασεις το μαθημα της επομενης ημερας ή να διορθωσεις διαγωνισματα. Κι αυτο γιατι συνηθως στο γραφειο βρισκονται πολλοι συναδελφοι και δε μπορεις να εχεις την ησυχια σου. Αν υπηρχαν αλλες εργασιακες συνθηκες να καθισουμε και μεχρι τις 3.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:11 »

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #407 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 12:45:50 μμ »
Εγώ πάντως ως μαθηματικός νομίζω αν της μετρήσω της ώρες μου είναι πάνω από 50  κάποιες εβδομάδες.       

Συνάδελφε, αρκετά χρόνια οι ώρες διδασκαλίας στο φροντιστήριο μου ήταν εβδομαδιαία από 70-76...

Αυτό βέβαια δεν λέει τίποτα !

Η δουλειά που γίνεται στο Σχολείο είναι πολύ διαφορετική και η διαχείριση τμημάτων 27 παιδιών. Στο φροντιστήριο είχα τμήματα 6-10 ατόμων.

Επίσης μετά από 17 χρόνια διδασκαλίας μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι αν και είχα επιτυχίες (αν καλείται έτσι η εισαγωγή μαθητών σε Σχολές) ότι δεν ήμουν επιτυχημένος.
Δυστυχώς λίγοι μαθητές μου (και καταλαβαίνεις από τον αριθμό ωρών μου είχα πολλούς) αγάπησαν τα μαθηματικά. Που να ταξιδέψεις τους μαθητές σε ιστορικές στιγμές των μαθηματικών και της απαρχής βασικών ιδεών τους αφού άλλος ήταν ο σκοπός.

Τώρα πλέον μπορώ και το κάνω στο δημόσιο Σχολείο και αισθάνομαι ότι καταφέρνω περισσότεροι μαθητές μου να αλλάζουν άποψη για τα μαθηματικά.

Δυστυχώς για εμένα διαπίστωσα μετά από χρόνια ότι " ουκ εν τω πολλώ το ευ ".

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #408 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 01:44:24 μμ »
Η αύξηση του ωραρίου από μόνη της δεν συνεπάγεται "περισσότερη δουλειά" ή πολύ περισσότερο «καλύτερη δουλειά". Προφανώς θα γίνει μόνο και μόνο για λόγους μείωσης δαπανών. Το να κρατάς τον εκπαιδευτικό παραπάνω ώρες, δεν διασφαλίζει αποδοτικότερη εργασία και καλύτερα εκπαιδευτικά αποτελέσματα. Ούτε το προσωπικό φιλότιμο μπορεί να είναι η δικλείδα ασφαλείας για το ότι γίνεται δουλειά, γιατί αφενός δεν υπάρχει σε όλες τις περιπτώσεις και αφετέρου η καλή πρόθεση δεν μεταφράζεται πάντα σε καλό αποτέλεσμα. Οπότε για εμένα αναγκαστικά πάμε πάλι σε θέματα αξιολόγησης.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #409 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:17:38 μμ »
Η αύξηση ωραρίου μπορεί να πάρει σάρκα και οστά με υπερωριακές αναθέσεις.
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά έχω την εντύπωση ότι φέτος αυξήθηκε η υπερωριακή απασχόληση μονίμων και αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:11 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #410 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:19:18 μμ »
Και επειδή οι υπερωρίες κοστίζουν.. από το νέο σχολικό έτος απλά υποχρεωτική αύξηση ωραρίου σε όλους ( ; )  ???
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #411 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:23:05 μμ »
Η αύξηση ωραρίου μπορεί να πάρει σάρκα και οστά με υπερωριακές αναθέσεις.
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά έχω την εντύπωση ότι φέτος αυξήθηκε η υπερωριακή απασχόληση μονίμων και αναπληρωτών.
Μα μπορούν να επιβάλλουν δωρεάν υπερωρίες;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #412 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:29:25 μμ »
Η αύξηση του ωραρίου από μόνη της δεν συνεπάγεται "περισσότερη δουλειά" ή πολύ περισσότερο «καλύτερη δουλειά". Προφανώς θα γίνει μόνο και μόνο για λόγους μείωσης δαπανών. Το να κρατάς τον εκπαιδευτικό παραπάνω ώρες, δεν διασφαλίζει αποδοτικότερη εργασία και καλύτερα εκπαιδευτικά αποτελέσματα. Ούτε το προσωπικό φιλότιμο μπορεί να είναι η δικλείδα ασφαλείας για το ότι γίνεται δουλειά, γιατί αφενός δεν υπάρχει σε όλες τις περιπτώσεις και αφετέρου η καλή πρόθεση δεν μεταφράζεται πάντα σε καλό αποτέλεσμα. Οπότε για εμένα αναγκαστικά πάμε πάλι σε θέματα αξιολόγησης.

Εννοειται οτι αυξηση ωραριου δεν συνεπαγεται περισσοτερη δουλεια. Και εννοειται οτι ολα αυτα τωρα γινονται για μειωσεις δαπανων.

Ομως ειναι καταπληκτικη ευκαιρια τωρα  για τον εκπαιδευτικο να βγει μπροστα.
Να κανει προτασεις τετοιες ο εκπαιδευτικος που να  ξεκολλησει  η εκπαιδευση απο τη μιζερια.
Δυστυχως εχουν ολοι αγγιστρωθει στα κεκτημενα και στο πως θα δουλευουν λιγωτερο και δεν βλεπουν τις ευκαιριες που δινονται προκειμενου η εκπαιδευση να ξεφυγει απο το τελμα.

Να θυμισω οτι η εκπαιδευση συνολικα ( Α,Β,Γβαθμια) ηταν το μονιμο θυμα των ¨κεκτημενων¨.
Τωρα αν καποιος πει οτι δεν ειναι ολοι οι εκπαιδευτικοι που τα ειχαν γραμμενα στα παλαιοτερα των υποδηματων τους, θα απαντησω ¨ ...προς γαρ το τελευταιον εκβαν εκαστον των πριν υπαρξαντων κρινεται ¨.

Τελος, πρεπει να γνωριζουμε ολοι οτι πληρωνομαστε οχι επειδη ετυχε και ειμαστε δημοσιοι υπαλληλοι, αλλα βασει του εργου του οποιου καλουμαστε να παρεξουμε.
Επισης θελω ο εκπαιδευτικος να φευγει απο το σχολειο ικανοποιημενος για τη δουλεια που εκανε και να ξερει οτι οι μαθητες του εμαθαν αυτα που επρεπε να μαθουν και οχι οτι ηταν ακομη μια μερα σαν τις αλλες που ολοι μαθαινουν στα φροντιστηρια. Ο εκπαιδευτικος παει στο σχολειο να διδαξει αλλα και να παιδαγωγησει. Οι κριτικες προς τους μαθητες του στυλ ¨...τα μαλ&@@&@να ειναι κω@€@€@&δα καικαι και και..¨ , δεν εχουν θεση, αλλωστε ο καθενας γνωριζει οτι πρεπει να διδαξει σε δημοσιο σχολειο το οποιο επελεξε, στο οποιο υπαρχουν καλες και κακες ποιοτητες μαθητων και χαρακτηρων.

Με κλαυθμους και οδυρμους του στυλ, αχ αυξανεται το ωραριο, αχ θα μας κοψουν και αλλα, αχ δεν εχει αλλες προσληψεις, αχ ετρεχα στα βουνα και στα λαγκαδια, αχ , αχ, αχ.....δεν αντιμετωπιζεται μια κατασταση , δεν χαραζεται καμια πορεια και εν τελει ολος ο εκπαιδευτικος κοσμος καθισταται απο λειτουργος , θεατης των εις βαρος του εελιξεων.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #413 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:30:47 μμ »
δωρεάν όχι αλλά με μικρό σχετικά κόστος και καλύτερη διαχείριση (όπου "χρειάζεται") χωρίς γενίκευση και χωρίς να προκαλέσει και πολλές αντιδράσεις στους μόνιμους. Υποθέσεις κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #414 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:36:08 μμ »
nickitol ωραία όλα αυτά, αλλά υπάρχουν κάποια νέα δεδομένα που δεν μπορείς να παραβλέψεις. Έχουμε δραματική μείωση μισθών (παράλληλα με αύξηση φορολογίας κλπ), ειδικά στους εκπαιδευτικούς που διορίστηκαν τα τελευταία χρόνια. Από την άλλη, έχουμε συνεχείς συγχωνεύσεις σχολείων, αύξηση μαθητών ανά τάξη (κάτι που δυσχεραίνει περισσότερο τη διδασκαλία) και περιμένει κανείς ακόμα περισσότερο ζήλο και υπερπροσπάθεια; ΟΚ οι αδιάφοροι μια ζωή αδιάφοροι ήταν (εκεί είναι θέμα μελλοντικής αξιολόγησης..), αλλά οι υπόλοιποι; Δεν είναι ρομπότ!
Βέβαια, όταν μείωναν τους μισθούς τους και ανέτρεπαν τη ζωή όλων, που ήταν το κύμα του λαού (και των εκπαιδευτικών ειδικά) που θα τα σάρωνε όλα και θα ανέτρεπε την εθνοπροδοσία που συντελείται; Πουθενά...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #415 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:54:14 μμ »
nickitol ωραία όλα αυτά, αλλά υπάρχουν κάποια νέα δεδομένα που δεν μπορείς να παραβλέψεις. Έχουμε δραματική μείωση μισθών (παράλληλα με αύξηση φορολογίας κλπ), ειδικά στους εκπαιδευτικούς που διορίστηκαν τα τελευταία χρόνια. Από την άλλη, έχουμε συνεχείς συγχωνεύσεις σχολείων, αύξηση μαθητών ανά τάξη (κάτι που δυσχεραίνει περισσότερο τη διδασκαλία) και περιμένει κανείς ακόμα περισσότερο ζήλο και υπερπροσπάθεια; ΟΚ οι αδιάφοροι μια ζωή αδιάφοροι ήταν (εκεί είναι θέμα μελλοντικής αξιολόγησης..), αλλά οι υπόλοιποι; Δεν είναι ρομπότ!
Βέβαια, όταν μείωναν τους μισθούς τους και ανέτρεπαν τη ζωή όλων, που ήταν το κύμα του λαού (και των εκπαιδευτικών ειδικά) που θα τα σάρωνε όλα και θα ανέτρεπε την εθνοπροδοσία που συντελείται; Πουθενά...
Πιστεύεις ότι τόσες χιλιάδες κόσμος που έχει διοριστεί στο δημόσιο με κομματικά ρουσφέτια επί 30 χρόνια -και μιλώ γενικά για το δημόσιο- μπορεί εύκολα να σηκώσει ανάστημα, όντας εν τέλει βαθιά μέσα στου ενοχικός για τον τρόπο που διορίστηκε και νιώθοντας ότι ό,τι και να γίνει "το χέρι που σε ταΐζει δεν μπορείς να το δαγκώσεις"; Η τόσο μεγάλη ανοχή των Δ Υ στη φτωχοποίηση, δεν σε προβληματίζει; Βρίσκεις κάποια άλλη εξήγηση για αυτή την παθητικότητα;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #416 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 02:58:26 μμ »
Green βρίσκω πολλές εξηγήσεις για αυτήν την παθητικότητα, αλλά δεν θα έβαζα σε πρώτη θέση την ενοχικότητα που αναφέρεις. Ας μην το αναλύσουμε εδώ και ξεφύγουμε από το θέμα πάλι (σε άλλο θέμα καλύτερα).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #417 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 03:26:16 μμ »
Βασικές προυποθέσεις (αναγκαία συνθήκη και όχι απαραίτητα ικανή... ) για να παράξει ένας εκπαιδευτικός σωστό εκπαιδευτικό έργο είναι:

1. Αποδοχές που του επιτρέπουν να ζήσει αυτός και η οικογένειά του αξιοπρεπώς (να επιβιώσει...) και
2. Ένα φιλικό εργασιακό περιβάλλον που τον βοηθά καλύτερα στην εκτέλεση της εργασίας του ή του λειτουργήματος του... 

Στη παρούσα φάση ένας μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών (όχι όλοι...) αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα επιβίωσης, αφού καλείται να καλύψει  ένα μεγάλο μέρος του κόστους της χρεοκοπίας της χώρας.
Αυτό επιφέρει μεγάλο "ψυχικό κόστος" γιατί νιώθει την αδικία και την ανισότητα, αλλά και αποπροσανατολισμό, αφού πολλοί ψάχνουν να βρουν τρόπους φυγής με άδειες ανευ αποδοχών ή τρόπους συμπλήρωσης εισοδήματος.

Επειδή η δουλειά μας είναι ιδιαίτερα απαιτητική και η ψυχική ισορροπία είναι απαραίτητη, πολλοί θα αφεθούν -στη καλύτερη περίπτωση μάλιστα- στον ρόλο του διεκπεραιωτή.
Λίγοι και ρομαντικοί  από τους νεότερους θα επιμείνουν να παράγουν έργο με μεγάλο  ενθουσιασμό. Αυτό μου λέει η ρεαλιστική θεώρηση των πραγμάτων...
Η αύξηση του ωραρίου τώρα θα συμβάλλει στην χειροτέρευση της υφιστάμενης κατάστασης...
 

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #418 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 03:35:56 μμ »
Η τρίτη προυπόθεση είναι να μπορεί να παράξει, και η τέταρτη να το θέλει κιόλας...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #419 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 04:31:30 μμ »
συζητατε για πραγματα που θεωρουνται δεδομενα πια...με μηδενικες προσληψεις εκπαιδευτικων δεν μπορει ο φουφουτος να καλυψει τα κενα στα σχολεια..οι ωρες θα μοιρασθουν στους ηδη υπαρχοντες...το 30ωρο ειναι σιγουρο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162152
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.