*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 505019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #490 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:13:43 μμ »
Ας δουν πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα να δουλεύεις σε ομαδικά φροντιστήρια, να μην πληρώνεσαι κανονικά, να είσαι άνεργος το καλοκαίρι, α δουλεύεις δωρεάν τα σαβατοκύριακα κλπ κλπ....
Συνάδελφε/ισσα είσαι σίγουρος/η ότι οι "μόνιμοι" δεν τα έχουν δει αυτά;
Άλλο να διεκδικείς καλύτερες συνθήκες στην εργασία σου και άλλο να μη μιλάς επειδή υπάρχουν και χειρότερα.Το πρώτο μπορεί να οδηγήσει στη βελτίωση.Το δεύτερο;
έχετε βαρεθεί να κάθεστε. Ασε που είναι ηλίου φανερώτερο πως το μεγαλύτερο ποσοστό των μονόμων στα σχολεία βαριέται να δουλέψει και πολλοί απο αυτούς έχουν ξεχάσει τα περισσότερα σχετικά με το αντικείμενό τους και γίνονατι ρεζίλι στα παιδιά, που σε αυτή τη περίπτωση θα έπρεπε να τους έχουν ήδη διώξει απο το σχολείο γιατί είναι άσχετοι...
http://http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7&source=web&cd=1&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fel.wikipedia.org%2Fwiki%2F%25CE%2592%25CE%25B5%25CE%25B2%25CE%25B9%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25BC%25CE%25AD%25CE%25BD%25CE%25B7_%25CE%25B3%25CE%25B5%25CE%25BD%25CE%25AF%25CE%25BA%25CE%25B5%25CF%2585%25CF%2583%25CE%25B7&ei=7IWST6R-x6PiBJLi4NAP&usg=AFQjCNG_qesnCzEQGAjKxvgMsdFSnq0ILQ
Ανάψτε και κανένα κερί που έχετε μισθό γιατί υπάρχουν άνθρωποι που είναι πτυχιουχοι με μεταπτυχιακά και διδακτορικά οι οποίοι είναι άνεργοι και ευχαρίστως θα έρχονταν στις θέσεις σας.
Μόνιμοι με μεταπτυχιακά/διδακτορικά είναι ασυμβίβαστα ενδεχόμενα;;;δεν υπάρχουν;;;
Τώρα για το αν φτάνει ο μισθός(που δεν ήρθε ουρανοκατέβατος πολλοί πέρασαν μέσω της διαδικασίας που λέγεται ΑΣΕΠ,συναγωνίστηκαν χιλιάδες άλλους,διάβαζαν για χρόνια κλπ.κλπ.)να μένεις μακριά από το σπίτι σου με ενοίκια,λογαριασμούς και βενζίνες και να μην έχεις ούτε την προοπτική να έρθεις πιο κοντά τα επόμενα χρόνια,ας μη μιλήσω καλύτερα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:36 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #491 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:19:11 μμ »
Δε νομίζω να είπε κανείς από τους παραπάνω ότι δεν του αρέσει η δουλειά του. Και ούτε τσακωνόμαστε, μια συζήτηση γύρω από τις συνθήκες της εργασίας μας κάνουμε σε πολιτισμένο, θαρρώ, επίπεδο. Όσο για την προτροπή "αν δε σας αρέσει ο μισθός σας παραιτηθείτε για να διοριστούμε εμείς" θα μπορούσαμε κι εμείς να απευθύνουμε στον εργαζόμενο του ιδιωτικού τομέα την επίσης κυνική πρόταση "αν δε σας αρέσουν τα ομαδικά φροντιστήρια και η δωρεάν εργασία τα Σαββατοκύριακα παραιτηθείτε να δουλέψει κάποιος άλλος". Τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις όμως είναι απαράδεκτες, γιατί ο εργασιακός μεσαίωνας που έρχεται (γενικά, όχι μόνο στην εκπαίδευση) θα έπρεπε να μας βρίσκει αντίθετους όλους. Όσο για το να ανάψουμε κανένα κερί, τι να πω, δε διοριστήκαμε ελέω Θεού, αλλά κατόπιν συμμετοχής μας σε ΑΣΕΠ (και ναι, πολλοί μόνιμοι έχουμε και μεταπτυχιακά, κάποιοι και διδακτορικά).

ΥΓ. "ηλίου φαεινότερον" προφανώς ήθελες να πεις.

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #492 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:29:10 μμ »
Ίσως μας φέρουν αντιμέτωπους με χειρότερες καταστάσεις (απολύσεις, μετακινήσεις κλπ.) οπότε το να εργάζεσαι 22 ώρες με 600ευρώ να μοιάζει με όαση μπροστά στην μιζέρια που θα βιώνει το πανελλήνιο...

bob10

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #493 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:34:23 μμ »
Αγαπητοί, με διδακτορικά, γιατί δεν καταλαβαίνετε τα προφανή;
Άλλο πληροφορικός που πήρε πτυχίο και σύντομα διορίστηκε απέναντι από το σπίτι του  σε δημοτικό (πριν λίγα χρόνια έτσι γινόταν), και δείχνει κανένα word στα παιδιά, και κάνει και καμιά δουλειά του διευθυντή που δεν ξέρει πως ανοίγει το pc, και άλλο μαθηματικός, που διορίστηκε στα 40, στην άλλη άκρη του κόσμου, διαλύει την οικογένειά του, και διδάσκει κατευθύνσεις. Και παρεπιπτόντως έχω master πληροφορικής, και μου αρέσει απίστευτα η επιστήμη των υπολογιστών, δεν τα λέω υποτιμητικά, απλώς είναι η πραγματικότητα για μία μερίδα συναδέλφων που δεν θέλουν να καταλάβουν τους υπόλοιπους.
Το μόνο που είπαμε (τόσο έχω ξεχάσει τα Ελληνικά μου και δεν έγινε κατανοητό;) είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να κάθεσαι σχολείο ως τις 2, αν δεν έχεις κάτι  να κάνεις (όταν υπάρχει δουλειά να κάτσεις όσο χρειαστεί και πέρα από τις 2) και δεν υπάρχει ούτε χώρος ούτε υπολογιστής ώστε να προετοιμαστείς για το μάθημά σου. Τι δεν έγινε αντιληπτό;
Και πότε θα πάψουμε ως κλάδος να τσακωνώμαστε, και να μη θέλει ο ένας να καταλάβει τον άλλον;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2012, 01:38:36 μμ από bob10 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:36 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #494 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:42:02 μμ »
bob10, η παραπάνω απάντησή μου δεν απευθυνόταν σε σένα αλλά στο/η συνάδελφο tiny.
Και δεν είπα ότι έχω διδακτορικό (που δεν έχω).
Έχεις δίκιο όμως, έπρεπε να διευκρινίσω πού απευθύνομαι.
Για την υποχρεωτική παραμονή στο σχολείο ως από τις 8 μέχρι τις 2 διατύπωσα παραπάνω την άποψή μου και είναι ίδια με τη δική σου.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #495 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:59:44 μμ »
marinadim έχεις τόσο δίκιο
το θέμα δεν είναι να δούμε τα χειρότερα για να νιώσουμε τυχεροί,τα γεγονότα μας αφορούν όλους, οι επιπτώσεις των αποφάσεων τους επηρεάζουν αρνητικά όλους τους Έλληνες πολίτες,εμείς βέβαια ακόμα κοιτάμε τον διπλανό μας και παρακαλάμε να του βγει πρώτα το δικό του μάτι και μέχρι να βγει το  δικό μας έχει ο Θεός.
Αλίμονο μας διότι αυτή μας η νοοτροπία μας έφερε εδώ και θα μας πάει ακόμα πιο μακρυά....................

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #496 στις: Απρίλιος 21, 2012, 02:02:28 μμ »
όχι δεν διοριστηκα γρήγορα. Ασπρίσανε λίγο τα μαλλιά μου! εξάλλου από τα λεγόμενά μου ότι δούλευα δηλαδή σε εταιρία πληροφορικής για αρκετά χρόνια έπρεπε να συμπεράνεις ότι δεν είμαι από τους τυχερούς που διορίστηκαν αμέσως. Το ανέφερα εξάλλου και στις προσωπικές εμπειρίες από τη ζωή μου που σκέφτομαι αλλιώς από κάποιον που διορίστηκε με το που τελείωσε το πανεπιστήμιο.

Όταν λέω "γυρνάς στο σπίτι σου" δεν εννοώ το πατρικό σου ή το σπίτι στον τόπο καταγωγής σου. Εννοώ "φεύγεις από το χώρο εργασίας σου".

ούτε εγώ αλλάζω την εκπαίδευση και φυσικά ο λόγος δεν είναι το μικρό κατά τη δική μου προσωπική άποψη ωράριο που έχουμε (αλλά εξοντωτικό κατά άλλους!), αλλά οι λόγοι που και εσύ ανέφερες!

επαναλαμβάνω, οι απόψεις διαφέρουν ανάλογα τις εμπειρίες του καθενός. Για κάποιους είναι εξοντωτικό 6 ώρες κάθε μέρα να είσαι στο σχολείο. Σεβαστό. δεν έχουν δει χειρότερα!

have a nice day  :D

Ακριβώς επειδή πλειάδα υπαλλήλων στην επαρχία διορίστηκαν κατευθείαν δίπλα στο σπίτι τους και κατά συνέπεια η δουλειά τους φαίνεται παιχνιδάκι πιστεύω ότι για λόγους ισονομίας και ισοπολιτείας θα ήταν δόκιμο τόσο μισθολογικά αλλά και από άποψη ωραρίου να υπάρχει διαφοροποίηση!
- Διορίζεσαι δίπλα στο σπίτι σου λόγω του ότι είσαι πχ κάτοικος Δονούσας ή Θάσου; Δεν σου χρειάζονται τόσα χρήματα όσα ο διοριζόμενος 200χλμ μακρυά από το σπίτι του. Πάρε 150 ευρουλάκια λιγότερα το μήνα
- Είναι παιχνιδάκι το 6ωρο αφού δεν έχεις να μετακινείσαι και είσαι ξεκούραστος κάθε μέρα; Πάρε άλλες 3 ωρίτσες τη μέρα να βοηθηθούν με αντίστοιχη μείωση ωραρίου οι συνάδεφοί σου στην άλλη άκρη της χώρας που λιώνουν 15 ζευγάρια παπούτσια το χρόνο στην οδήγηση!

ΑΥΤΟ είναι κοινωνική αλληλεγγύη. Επιπλέον, θα έκοβε την όρεξη κάποιων να πουλάνε τζάμπα μαγκιά διαδίδοντας πόσο εύκολο είναι το επάγγελμα καθώς και πληρώνονται και κάααααθονται! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2012, 02:05:06 μμ από mous »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #497 στις: Απρίλιος 21, 2012, 02:27:33 μμ »
Υπάρχουν περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις πρακτικών και αντικειμενικών δυσκολιών, σε διαφορετικό συνδυασμό για κάθε εκπαιδευτικό. Είναι πολλές. Όταν όμως αρχίζουν τον λόγο τους έτσι οι υπεύθυνοι συνήθως καταλήγουν στην έκφραση για αυτό δεν μπορούμε να καλύψουμε κάθε περίπτωση. Λογικά ο κυριότερος λόγος που δεν μπορούνε να καλύψουνε κάθε περίπτωση είναι ο οικονομικός. Θα δώσουν έρεισμα για περισσότερες αμοιβές. Υποκριτικά όμως προτάσσονται ηθικά ψευτοδιλλήματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος για να ληφθούν υπόψην και να αντιμετωπιστούν οι περισσότερες περιπτώσεις. Προυποθέτει όμως πολύ διοικητική δουλειά. Οι άνθρωποι δηλαδή που κατηγορούν τους άλλους ότι δεν δουλεύουν πρέπει να δουλέψουν περισσότερο. Το θολό τοπίο συμφέρει αυτούς που κρύβονται.

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #498 στις: Απρίλιος 21, 2012, 02:59:20 μμ »
εχω βαρεθεί να διαβαζω αποψεις της κυριαρχης μικροαστικης ιδεολογιας. τελικα αυτη η χωρα αξιζει το μαυρο μελλον της (κατά το αυτη η χωρα εχει τους πολιτικους που την αξιζουν). Εκπαιδευτικοι δημοσιας μαλιστα εκπαίδευσης συμπεριφέρονται σαν μεγαλοστελέχη πολυεθνικων επιχειρησεων, ολοι πιστεύετε πως δεν υπαρχει καλύτερος απο εσάς, χλευαζετε αλλες και αντιπαλες ειδικοτητες, υπερσπίζεστε με παθος την αξιολογηση , περιμενοντας απο αυτητην διαδικασια να παρεται το πριμ παραγωγικοτητας και να φανει το κύρος σας εναντι των υπολοιπων υποδεεστερων συναδελφων σας, παραγνωρίζοντας ότι η αξιολογηση θα γίνει το οχημα για απολυσεις. Ακομα και τωρα, επικρατουν αποψεις να κοπουν χρηματα ή να αυξηθουν οι ωρες συναδελφων που ο τοπος διορισμου συμπιπτει με το τοπο μονιμης κατοικιας τους. ο ορισμος της συναδελφικοτητας. εσεις δεν κανετε για εκπαιδευτικοι , αλλα τραπεζικα στελεχη. λες και το προβλημα ειναι ο συναδελφος και οχι οι μισθοι μας, οχι τα 30αρια τμηματα, οχι το υπαρχον εκπαιδευτικο αποχωρητηριο-συστημα. Και λιγα κανουν. απο 7/5 να κανουν και χειροτερα, τα αξιζετε με τα μυαλα που κουβαλατε. Μονο προσεξτε μην κατα τυχη βρεθειτε σε μια καμια λιστα αδινατουντων προς διδακτικο εργο, απο ασθενεια, κακη αξιολογηση κτλ Δεν θα βρειτε κανενα να σας σωσει ουτε ερδογοτικο συνδικαλιστη και αιρετο ουτε συναδελφο ουτε κομματαρχη     

bob10

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #499 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:05:25 μμ »
Αγαπητή marinadim, μόνο σε σένα δεν αναφερόμουν! Απλώς δεν έκανα παράθεση των προηγούμενων κειμένων, γιατί δεν θέλω να φαίνεται προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν. Μιλάω γενικά.
mous: ΕΓΡΑΨΕΣ!
Και ειλικρινά, θα καταβάλω τη μέγιστη προσπάθεια αυτοσυγκράτησης ώστε μην ξαναπαντήσω. Κλείνοντας θέλω να αναφέρω ότι πριν διοριστώ, συγκλίναν οι απόψεις μου με απόψεις του στυλ: μα καλά, τι κάνουν στα σχολεία, και δεν τους κάνουν αυτό και αυτό και αυτό... Όταν διορίστηκα είδα ότι:
1. δεν έχω την ευχέρεια του φροντιστηρίου να διδάσκω από όπου θέλω, και είμαι υποχρεωμένη να ακολουθώ το βιβλίο (που κάποιες φορές είναι απαράδεκτο)
2. δεν έχω 15 μαθητές στην τάξη, αλλά 28
3. στα ΠΕΚ, μας λέγανε να "πηγαίνουμε" με το μέσο μαθητή, και όχι με τον άριστο. Στο φροντιστήριο, στην κατευθυνση μου έλεγαν να "κοιτάω" τον άριστο, γιατί αυτός θα μπει και θα είναι διαφήμηση για το φροντηστήριο...
Καλή όρεξη!

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #500 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:10:37 μμ »
Πρέπει να περάσουν ΑΣΕΠ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 10:04:14 πμ από emnaypli »

Αποσυνδεδεμένος tiny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #501 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:22:28 μμ »
gio66 σαν τι δηλαδή έχουν δει οι μόνιμοι? Είμαι στον χώρο των φροντιστηρίων αρκετά καιρό για να έχω μια πολύ καλή εικόνα του τι γίνεται, επίσης έχω δουλέψει και αναπληρωτής οπότε ξέρω πολύ καλά το τι μπάχαλο επικρατεί στα σχολεία και με το αν δουλεύει η πελιοψηφία των μονίμων ή όχι, έχω άπειρα παραδείγματα να σου αναφέρω αν επιθυμείς που μια τέτοια συμπεριφορά οπουδήποτε αλλού εντός ή εκτός θα ήταν απαράδεκτη, είμαι σίγουρος οτι έχεις αντίστοιχες εμπειρίες. Καθηγητές να βγάζουν τα παιδιά 10 λεπτά νωρίτερα πριν χτυπήσει το κουδούνι, να παροτρύνουν τα παιδιά να κάνουν καταλήψεις, να παίρνουν ψεύτικες αναρρωτικές άδειες, να γκρινιάζουν γιατί έχουν μια ώρα κενό, να βαζουν διαγωνίσματα μόνο με πολλαπλής επιλογής γιατί βαριούνται να διορθώσουν, να προβάλουν το σχολικο βιβλίο στο τοίχο γιατί βαριούνται να γράψουν, να μην ξέρουν την σχολική ύλη και ένα σωρό άλλα!! δηλαδή αδιαφορία με τη δικαιολογία: για τόσο με πληρώνουν ή κάνουν πως με πληρώνουν άρα κάνω πως δουλεύω! αυτά τα έχω ακούσει και τα έχω δεί ο ίδιος. Αυτό περί εξαθλίωσης και όλα τα σχετικά συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτό που λέω είναι απο τη στιγμή που παραμένεις είσαι υποχρεωμένος να κάνεις σωστά τη δουλειά σου αλλιώς παραιτήσου και ψάξε κάτι καλύτερο (που δεν προκειται να βρείς) δεν σε πιέζει κανένας να παραμείνεις. Προσωπικά όταν ο εργοδότης του φροντιστηρίου ήταν απαράδεκτος τότε έφευγα. Ασ μην υπήχε η μονιμοτητα και θα έβλεπες πως θα λειτουργούσαν όλοι καλύτερα. Ας πληρωνονταν με τη διδακτική ώρα όπως οι ωρομίσθιοι και θα έβλεπες αν θα χάνονταν πολύτιμες διδακτικές ώρες. Επίσης διαβάζω συχνά οτι είμαι μακριά απο το σπίτι κλπ κλπ, μα επιλογή του καθενός είναι αυτή, αν δεν θέλει δεν δέχεται, λες και δεν το ήξερε πιο πριν ότι θα έχει μεταθέσεις (να μη μιλήσουμε για το πόσοι εκπαιδευτικοί βρίσκονται με βύσμα στις δευτεροβάθμιες και κάνουν τους γραμματείς - αυτοί υποτίθεται είναι εκπαιδευτικοί!). Τα πράγματα είναι απλά αν δεν σας αρέσει παραιτηθείτε, δεν μας πειθετε ότι και να λέτε!

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #502 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:27:03 μμ »
Όσοι κρίνουν τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου, μάλλον είναι ωσάν αλεπούδες που όσα δε φτάνουν τα κάνουν κρεμαστάρια. Στρωθείτε να περάσετε κανέναν ΑΣΕΠ και μετά μιλάτε.
επειδη μαλλον το καρφακι αυτο παει σε μενα, και προς αποφυγην παρεξηγησεων, να σε πληροφορησω οτι εδωσα ΑΣΕΠ και ηδη εχω 4 χρονια υπηρεσιας στη δημοσια εκπαιδευση και μαλιστα φετος υπηρετω στο πιο δυσπροσιτο νησι των δωδεκανησων. Τα βλεπω λοιπον τουλαχιστον 4 χρονια και στο σχολειο και (οταν ημουν σε μεγαλυτερο νησι) στη γενικη συνελευση (εσυ αραγε πατας;) και τα διαβαζω και στο φορουμ. εγω δεν εκανα καμια επιθεση στη δημοσια εκπαιδευση, αλλα στην αντιληψη μιας πλειοψηφιας των λειτουργων της    

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #503 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:32:23 μμ »
gio66 σαν τι δηλαδή έχουν δει οι μόνιμοι? Είμαι στον χώρο των φροντιστηρίων αρκετά καιρό για να έχω μια πολύ καλή εικόνα του τι γίνεται, επίσης έχω δουλέψει και αναπληρωτής οπότε ξέρω πολύ καλά το τι μπάχαλο επικρατεί στα σχολεία και με το αν δουλεύει η πελιοψηφία των μονίμων ή όχι, έχω άπειρα παραδείγματα να σου αναφέρω αν επιθυμείς που μια τέτοια συμπεριφορά οπουδήποτε αλλού εντός ή εκτός θα ήταν απαράδεκτη, είμαι σίγουρος οτι έχεις αντίστοιχες εμπειρίες. Καθηγητές να βγάζουν τα παιδιά 10 λεπτά νωρίτερα πριν χτυπήσει το κουδούνι, να παροτρύνουν τα παιδιά να κάνουν καταλήψεις, να παίρνουν ψεύτικες αναρρωτικές άδειες, να γκρινιάζουν γιατί έχουν μια ώρα κενό, να βαζουν διαγωνίσματα μόνο με πολλαπλής επιλογής γιατί βαριούνται να διορθώσουν, να προβάλουν το σχολικο βιβλίο στο τοίχο γιατί βαριούνται να γράψουν, να μην ξέρουν την σχολική ύλη και ένα σωρό άλλα!! δηλαδή αδιαφορία με τη δικαιολογία: για τόσο με πληρώνουν ή κάνουν πως με πληρώνουν άρα κάνω πως δουλεύω! αυτά τα έχω ακούσει και τα έχω δεί ο ίδιος. Αυτό περί εξαθλίωσης και όλα τα σχετικά συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτό που λέω είναι απο τη στιγμή που παραμένεις είσαι υποχρεωμένος να κάνεις σωστά τη δουλειά σου αλλιώς παραιτήσου και ψάξε κάτι καλύτερο (που δεν προκειται να βρείς) δεν σε πιέζει κανένας να παραμείνεις. Προσωπικά όταν ο εργοδότης του φροντιστηρίου ήταν απαράδεκτος τότε έφευγα. Ασ μην υπήχε η μονιμοτητα και θα έβλεπες πως θα λειτουργούσαν όλοι καλύτερα. Ας πληρωνονταν με τη διδακτική ώρα όπως οι ωρομίσθιοι και θα έβλεπες αν θα χάνονταν πολύτιμες διδακτικές ώρες. Επίσης διαβάζω συχνά οτι είμαι μακριά απο το σπίτι κλπ κλπ, μα επιλογή του καθενός είναι αυτή, αν δεν θέλει δεν δέχεται, λες και δεν το ήξερε πιο πριν ότι θα έχει μεταθέσεις (να μη μιλήσουμε για το πόσοι εκπαιδευτικοί βρίσκονται με βύσμα στις δευτεροβάθμιες και κάνουν τους γραμματείς - αυτοί υποτίθεται είναι εκπαιδευτικοί!). Τα πράγματα είναι απλά αν δεν σας αρέσει παραιτηθείτε, δεν μας πειθετε ότι και να λέτε!
και εσυ που εχεις δει το "κακο προσωπο" της εργοδοσιας σε ολο το μεγαλειο του, αυτο που υποστηριζεις ειναι πολυ φιλεργατικο.ευγε!! καλως να ορισει ο επιθεωρητισμος, εξισωση όλων στο αθλιο καθεστως των ωρομισθιων και τον εργασιακο μεσαιωνα. Δεν ξερω αν αγωνιζεσαι να διοριστεις στη δημοσια εκπαιδευση (ειδικα τωρα πλεον) κατα τη γνωμη μου, αλλαξε προσανατολισμο και πηγαινε στελεχος σε τραπεζα και πολυεθνικη. εκει θα εχεις τον ελεγχο και την αξιολογηση που οραματιζεσαι.
Κανενας λαος (ποσο μαλλον εργαζομενος) δεν πηγε ποτε μπροστα με το φοβο και τις απειλες
και ηδη ως λαος αλλα και ως εργαζομενοι αρκετες  απειλες και φοβους δεχομαστε απο το πολιτικο καστεστημενο, τους ερδογοτες κτλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 739
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.