*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #504 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:35:23 μμ »
ΔΥΣΤΥΧΩΣ tiny έχεις αρκετό δίκιο στις παρατηρήσεις σου.Μην ξεχνάμε ότι η λαμογιά μέχρι τώρα βασίλευε στη χώρα μας και η εκπαίδευση δεν  ήταν, ασφαλώς, η εξαίρεση.Ακόμα με καίει το γεγονός ότι έχασα το διορισμό επειδή ο Λυκουρέντζος ήθελε να βολέψει δικούς του κι έδωσε δικαίωμα διορισμού στους συναδέλφους από τα σχολεία του ΟΑΕΔ, δε θα είχα πρόβλημα εάν προσλαμβάνονταν εκεί με διαφανείς- νόμιμες  διαδικασίες.ΩΣΤΟΣΟ, εμείς που ξεκινάμε τώρα μέσω ΑΣΕΠ στο δημόσιο σχολείο δε σημαίνει ότι συμβιβαζόμαστε με την κατάσταση, ούτε ότι την ακολουθούμε.Προσπαθούμε για το καλύτερο, αν και το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οι αρχαιότεροι στο σχολείο συνάδελφοι παρακαλούν να μην ξεχωρίζουμε με τη δουλειά μας για να μην ταράξει την τάξη του σχολείου ένα κακό προηγούμενο......

Όσο για την αύξηση του ωραρίου, εμάς τους αναπληρωτές δε μας συμφέρει βέβαια, θα χάσουμε το δικαίωμα στην εργασία σίγουρα, εάν όμως ήμουν μόνιμη δε θα είχα θέμα εφόσον η αύξηση του ωραρίου συνοδευόταν και από βελτίωση των υποδομών στο κάθε σχολείο, βελτίωση των συνθηκών μέσα στον εκάστοτε σύλλογο καθηγητών, στήριξη ουσιαστική από φορείς και προϊσταμένους, σεβασμό της εργασίας μας εκ μέρους γονέων και μαθητών....και βέβαια αύξηση του μισθού.Είναι ωραίο να μιλάει κανείς εκ του ασφαλούς....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:47 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #505 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:43:51 μμ »
Παρακαλώ πολύ να σταματησουν αμέσως οι ειρωνείες. Οποιοδήποτε μηνυμα που θα στρέφεται κατά συναδέλφου με εστω και έλαχιστο ειρωνικό ύφος θα διαγράφεται ολόκληρο χωρίς προειδοποίηση.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #506 στις: Απρίλιος 21, 2012, 03:47:26 μμ »
Όσο για την αύξηση του ωραρίου, εμάς τους αναπληρωτές δε μας συμφέρει βέβαια, θα χάσουμε το δικαίωμα στην εργασία σίγουρα, εάν όμως ήμουν μόνιμη δε θα είχα θέμα εφόσον η αύξηση του ωραρίου συνοδευόταν και από βελτίωση των υποδομών στο κάθε σχολείο, βελτίωση των συνθηκών μέσα στον εκάστοτε σύλλογο καθηγητών, στήριξη ουσιαστική από φορείς και προϊσταμένους, σεβασμό της εργασίας μας εκ μέρους γονέων και μαθητών....και βέβαια αύξηση του μισθού.Είναι ωραίο να μιλάει κανείς εκ του ασφαλούς....
Τιποτα απο όλα αυτα δεν προκειται να γινει. Δεν εγιναν τις εποχες των παχιών αγελάδων (ποτέ άλλωστε η παιδεια για αυτη τη χωρα δεν ηταν προτεραιότητα), τώρα που η αμοιβη απο την εργασια μας λογίζεται ως δαπάνη και εχει επιβληθει η λογιστικη αποτιμηση των  παντων ως κυριαρχη ιδεολογια θα γίνει;
30αρια τμηματα
ελαχιστοποιηση αποσπασεων-μεταθεσεων
μηδενισμος διορισμος μονιμων - ελαχιστοποιηση αναπληρωτων
περιορισμος ειδικοτητων σε επαλ
ομοιως και στη β ξενη γλωσσα
απολυσεις μεσω αξιολογησης (ειμαστε οι πιο πολυαριθμοι, ποιος πιστευει οτι με στοχο 150.000 θεσεις περιορισμο απο το δημοσιο δεν θα εχει και καθηγητες;)
μισθολογικη καθηλωση και εξαθλιωση
αυξηση διδακτικου ωραριου
Να κανω και μια προβλεψη; καμια βελτίωση ως προς τα μαθησιακα αποτελέσματα των μαθητων
τουλαχιστον θα εχει σωθει η χώρα και θα εχουν φανεί οι άξιοι και ικανοί καθε συλλογου

Αποσυνδεδεμένος tiny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #507 στις: Απρίλιος 21, 2012, 04:11:47 μμ »
φίλε kamaki πιστεύεις λοιπόν οτι όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί είναι άξιοι να βρίσκονται στα σχολεία? να μην υπάρχει κανένας έλεγχος απο πουθενά, γιατί σε πείραξαν αυτά που ανέφερα? δηλαδή δεν πιστεύεις οτι αν δεν υπήρχε μονιμότητα οι τεμπέληδες θα περιορίζονταν αρκετά? Και γαι να καταλάβω αν κάποιος μονιμοποιηθεί μετά μπαίνει στο απυρόβλητο? Θα μπορούσε να υπάρχει ένα απλό σύστημα πρόσληψης εκαπιδευτικών με συμβάσεις όπως γίνεται στην Αγγλία, με αξιολογήσεις και ο καθένας να έχει και υποχρεώσεις πέρα απο τα διακιώματα. Οχι όλο αυτό το μπάχαλο με ΟΑΕΔιτες με 20μηνίτες με πολύτεκνους με ΑΣΕΠιτες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Ξέρω περίπτωση δασκάλου ο οποίος παρενοχλούσε μαθήτριες και το μόνο που έκαναν ήταν να τον απσοπάσουν για μια χρονιά στην πρωτοβάθμια διεύθυνση για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, αυτός ο άνθρωπος πρέπει να παραμείνει επειδή είναι μόνομος ή επειδή πέρασε με ΑΣΕΠ? Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία του σχολείου και σε αυτό φταίνε και οι καθηγητές, όπως άλλωστε και σε όλους τους τομείς του δημοσίου υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα και αυτό το έχουμε βιώσει όλοι με τον ένα τρόπο ή τον άλλον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:47 »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #508 στις: Απρίλιος 21, 2012, 04:29:51 μμ »
η διαφορα μας ειναι η εξης: εγω υπερασπιζομαι την πληρη, μονιμη και σταθερη εργασία για όλους τους εργαζομένους, όχι μονο τους καθηγητες. ειμαι αντιθετος σε καθε μορφης ελαχιστικη απασχοληση. πηγαινε και πες τα αυτα στους συναδελφους καθηγητες ωρομισθιους και αναπληρωτες μειωμενου ωραριου, πηγαινε και πες τα αυτα τα περι αξιολογησης και συμβασεων στους εργαζομενους της ναυπηγειων που η εργοδοσια τους θελει να δουλευουν μια ημερα την βδομαδα δηλαδη 4 μεροκαματα το μηνα και φυσικα αυτοι δεν θεωρουνται ανεργοι
πηγαινε και πες τα στους stagier που οι περισσοτεροι εξ αυτών δουλευαν σαν τα σκυλια να δωσουν το καλο παραδειγμα για να κερδισουν την πολυποθητη μονιμοποιηση. πηγαινε και πες τα στους 4ωριτες εργαζομενους του media markt, ikea κτλ που σκιζονται για να βγουν οι υπαλληλοι του μηνα και να γινουν πληρους απασχολησης.
Μιση εργασια = μιση ζωή
Νομιζω οτι κακως αναφερεσαι στην περιπτωσυλογια, μεχρι που ξεφευγει η κουβεντα και παει στο συστημα διορισμών (αν και δεν εχεις αδικο στο θεμα των ΟΑΕΔιτων). Δεν ζω σε κανενα παραμυθι και εγω βλεπω συναδελφους "τεμπεληδες" και εγω εχω ακουσει φημες για σεξουαλικες παρενοχλησεις, αλλά πιστεψε μου το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. η πληρη απασχοληση και η μονιμοτητα δεν στερει απο τους προισταμενους να μας οταν οι υφισταμενοι τους δεν εχουν τη σωστη συμπεριφορα να τους επαναφερουν στην ταξη, να πιεσουν να αλλαξουν σταση και νοοτροπια και στην εσχατη περιπτωση ακομα και την απολυση.Μην το παραγνωριζεις αυτο. Δεν θα ερθει η εξισωση ολων στον εργασιακο πατο , για να πουμε , ωραια, τουλαχιστον τωρα δεν θα υπαρξουν τεμπλεδηλες και πεφτουλες
Εγω πάντως καλώ τον οποιοδηποτε να σκεφτει πως θέλει τον εκπαιδευτικο: με πληρη απασχοληση και μονιμοτητα ή ελαστικα απασχολούμενο, συμβασιουχο και στρατιωτακι στονεκαστοτε διευθυντη υπο το φοβο της κακης αξιολογησης και της ανανεωσης της συμβασης. Εμεις ως εργαζομενοι, τα συμφεροντα μας που είναι; Ποιοι εξυπηρετούνται απο την ελαστικοποίηση των εργασιακων σχέσεων;
Προφανώς δεν υπάρχει μια αλήθεια καθώς υπαρχουν αλληλοσυγκρουομενα συμφέροντα, αλλά τα δώσει καθένας τις απαντησεις του       

Αποσυνδεδεμένος tiny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #509 στις: Απρίλιος 21, 2012, 05:17:35 μμ »
δεν διαφωνώ καθόλου με όλα αυτά που λες σχετικά με τη πλήρη απασχόληση,  δεν ανάφερα πουθενά για ελαστική εργασία ή μισή εργασία όπως λες, η δική μου γνώμη, για να αρχίσει να λειτουργεί ο δημόσιος τομέας σωστά και η εκπαίδευση φυσικά, είναι η άρση της μονιμότητας και η συνεχή αξιολόγηση, όπως γίνεται σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη. Να σταματήσει αυτή η ασυδοσία του δημοσίου και η τεμπελιά που υπάρχει και στην εκπαίδευση. Αλλά όταν κάποιος έχει μάθει στο άραγμα και στο αραλίκι είναι δύσκολο να ενταχθεί (ξανά) σε ρυθμούς που δουλεύει όλος ο υπόλοιπος κόσμος εντός και εκτός Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #510 στις: Απρίλιος 21, 2012, 06:59:23 μμ »
Βρε κοριτσάκι μου, πολύ ωραία όλα αυτά που μας λες για τα αναπτυγμένα κράτη.....Αν όμως θέλουμε να είμαστε σαν κι αυτά, δεν αρκεί μόνο να θεσπίζουμε την αξιολόγηση και τον φόβο της απόλυσης. Ας τους μοιάσουμε σε όλα. Ας παίρνουμε τους μισθούς που παίρνουν κι εκεί, ας ζούμε με αξιοπρέπεια κι όχι με 150 ευρώ το μήνα, ας έχουμε τάξεις να κάνουμε μάθημα ( να ξερες πόσες φορές έκανα μάθημα σε αιθουσάκι δίπλα στις τουαλέτες, να βρωμάει η τάξη και τα παιδιά να δυσανασχετουν), να έχουμε βιβλια ( κι αν δεν έχουμε, να έχουμε τουλάχιστον φωτοτυπικό), να έχουμε γραφείο να καθίσουμε, υπολογιστή να δουλέψουμε...
Κι αντε έρχεται η περιβόητη αξιολόγηση των εκπαιδευτικών ( αλήθεια ακούγεται για καμία άλλη κατηγορία δημοσίων υπαλλήλων τόσο έντονα η αξιολόγηση τους;;;δε νομίζω...)! Εσύ πραγματικά πως θα φυγουν οι ανεπαρκείς και οι τεμπέληδες από την εκπαίδευση; Κι εγώ σου λέω πως αυτοί θα μείνουν......Γιατί αυτοί έχουν και μια απίστευτη πονηριά και προσαρμοστικότητα κι έχουν από καιρό τους "φίλους" τους στο χώρο, αλλιώς δεν θα συμπεριφέρονταν έτσι.
Θα φύγουν αυτοί που έχουν όρεξη για δουλειά αλλά που- δυστυχώς- δεν θα έχουν τις "γνωριμίες". Γιατί, αν εσυ νομίζεις, πως η αξιολόγηση θα είναι αντικειμενική, ε, τότε πλανάσαι......
Καταλαβαίνω την πικρία σου. Δεν έχεις διοριστεί, βλέπεις κάποιους καθηγητες να είναι προκλητικοί και οργίζεσαι. Κι εγώ που είμαι διορισμένη οργίζομαι όσο εσύ όταν βλέπω τέτοια φαινόμενα. Επαναλαμβάνω όμως πως όσοι έχουν "πλάτες" από διευθυντή ή οπουδήποτε αλλού συμπεριφέρονται τόσο προκλητικά στο χώρο του σχολείου. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Τελευταία ώρα στο σχολείο : 3 λεπτά πριν το διάλειμμα πολύ ευγενικά μού ζητάνε κάποια παιδιά  να φύγουν για να προλάβουν το λεωφορείο. Αποφασίζω ( λάθος μου) να τα αφήσω όλα και βγαίνοντας να χτυπήσω και το κουδούνι. Ο διευθυντής μού έκανε παρατήρηση......Συνάδελφος παλιός κάθε Παρασκευή άφηνε τα παιδιά να φεύγουν την τελευταία ώρα χωρίς να του κάνει κανένας καμία απολύτως παρατήρηση.......Εσύ τι θεωρείς;;; Πως στην αξιολόγηση θα φύγω εγώ ή εκείνος;;;;;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #511 στις: Απρίλιος 21, 2012, 07:07:37 μμ »
Οσον αφορά την αύξηση ωραρίου, έλεος παιδιά.....Για τους σωστούς και ευσυνείδητους καθηγητές που ετοιμάζουν τα μαθηματά τους και πηγαίνουν προετοιμασμάνοι στο μάθημά τους,  θα είναι ισοπεδωτικό....Για όλους τους υπόλοιπους που πολύ απλά λένε "τόσα μού δίνουν, τόσα θα κάνω" , εντάξει, δεν έγινε και τίποτα........
Έίμαι φέτος σε σχολείο με νέους καθηγητές. Ολοι μας ξοδεύουμε τα απογεύματά μας στην προετοιμασία. Οταν έχουμε 5ώρα, η προετοιμασία της προηγούμενης μέρας απαιτεί αρκετό χρόνο ( ώρες ). Ολη μέρα θα δουλεύουμε λοιπόν; Δεν συμφωνώ λοιπόν με κάποιους από τους προλαλήσαντες που υποστηρίζουν πως δουλεύουμε λίγο. Προσωπικά το εξαντλώ το 8ωρο. Μπορεί να είμαι ανεπαρκής, αργόστροφη και να χρειάζομαι περισσότερο χρόνο. Τι να πω! Πυροβολήστε με.....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #512 στις: Απρίλιος 21, 2012, 07:18:44 μμ »
δεν είπαμε αυτό. Αυτό που συζητάμε είναι γιατί ειδικά και ΜΟΝΟ ο εκπαιδευτικός να έχει το προνόμοιο την προετοιμασία και όλη την δουλεια να την κάνει στο σπιτάκι του και όχι στον χώρο εργασίας του.

Και ένας υπάλληλος σε μια εφορία θα μπορούσε να πάρει την δουλειά και να την κάνει σπίτι του στο λαπτοπ του για τους ίδιους λόγους που εμείς επικαλούμαστε δηλαδή θα έχει περισσότερη ησυχία και λιγότερη βαβούρα και έτσι θα δουλέψει καλύτερα.

η μόνο απάντηση που έχει δοθεί μέχρι στιγμής είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετές καρέκλες και γραφεία για αυτό!

Εμένα δεν με πείθει αυτό και είμαι 100% σίγουρος ότι και τα καλύτερα γραφεία να μας έφερναν πάλι το 3ωρό μας θα κάναμε και μετά θα φεύγαμε για το σπίτι μας για να συνεχίσουμε την δουλειά μας εκεί! ή μήπως κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #513 στις: Απρίλιος 21, 2012, 07:56:14 μμ »
Παρακαλώ επιστρέψτε ΑΜΕΣΩΣ στο θέμα και μείνετε μονο σε αυτό.
Ευχαριστώ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #514 στις: Απρίλιος 21, 2012, 08:34:55 μμ »
Θέτω δύο προβληματισμούς:

α. αφού λοιπόν αν είχαν οι εκπ/κοί υπολογιστή στο σχολείο θα παρέμεναν ευχαρίστως - γιατί - όταν ο Διευθυντής ζητάει κάποιον να περάσει στατιστικά, survey ή να στείλει κανα mail-  όλοι λένε " α , δεν ξέρω υπολογιστές, να τα κάνει ο πληροφορικάριος"....  Και μη μου πείτε "εγώ δε λέω έτσι και τα κάνω όταν μου τα ζητήσουν...εδώ είναι οι πληροφορικοί να μας πούν πόσο τους χώνουν σε πανελλαδικό επίπεδο.

β. αν ισχύει το σκεπτικό "γιατί να κάθομαι ως τις 2 αφού δεν έχω κάτι να κάνω " τότε το ίδιο σκεπτικό πρέπει να ισχύει και για μας στη Διεύθυνση που κάνουμε διοικητική εργασία αλλά ...δύο βδομάδες τώρα ( κατά τις διακοπές ) το τηλεφωνάκι δε χτύπησε ούτε μία φορά, βαράγαμε μύγες ( εγώ ξανάρχισα ΚΑΙ το κάπνισμα στο μπαλκόνι )  οποτε, γιατί να πηγαινοέρχομαι τσάμπα αφού δεν έχω κάτι να κάνω;  Και επισης, μιας και το δικό μου αντικείμενο ( μεταθέσεις, τοποθετήσεις, κενά)  δεν ΄"τρέχει" μέχρι τις εκλογές μήπως να αράξω σπιτι ως τις 6 Μαίου;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #515 στις: Απρίλιος 21, 2012, 09:08:12 μμ »
gio66 σαν τι δηλαδή έχουν δει οι μόνιμοι? Είμαι στον χώρο των φροντιστηρίων αρκετά καιρό για να έχω μια πολύ καλή εικόνα του τι γίνεται, επίσης έχω δουλέψει και αναπληρωτής οπότε ξέρω πολύ καλά το τι μπάχαλο επικρατεί στα σχολεία και με το αν δουλεύει η πελιοψηφία των μονίμων ή όχι, έχω άπειρα παραδείγματα να σου αναφέρω αν επιθυμείς που μια τέτοια συμπεριφορά οπουδήποτε αλλού εντός ή εκτός θα ήταν απαράδεκτη, είμαι σίγουρος οτι έχεις αντίστοιχες εμπειρίες.
Πολλοί νυν μόνιμοι έχουν περάσει από το χώρο των φροντιστηρίων tiny και διορίστηκαν μέσω γραπτού διαγωνισμού και όχι μια ωραία πρωία στα 22 τους. Δε διαφωνώ πως υπάρχουν κάποιοι που "δε δουλεύουν" αλλά όχι σε μεγαλύτερο ποσοστό από ό,τι σε οποιοδήποτε χώρο εργασίας,με βάση αυτά που έχω δει εγώ. Κι επειδή τυχαίνει να έχω περάσει κι εγώ από το χώρο των φροντιστηρίων μπορώ να σου πω(αν και φαντάζομαι πως θα το έχεις σίγουρα δει κι εσύ) ότι κι εκεί οι προσλήψεις δε γίνονται με κριτήριο πάντοτε την αξία,αλλά τις γνωριμίες,τις συγγενικές σχέσεις κλπ.
Καθηγητές να βγάζουν τα παιδιά 10 λεπτά νωρίτερα πριν χτυπήσει το κουδούνι, να παροτρύνουν τα παιδιά να κάνουν καταλήψεις, να παίρνουν ψεύτικες αναρρωτικές άδειες, να γκρινιάζουν γιατί έχουν μια ώρα κενό, να βαζουν διαγωνίσματα μόνο με πολλαπλής επιλογής γιατί βαριούνται να διορθώσουν, να προβάλουν το σχολικο βιβλίο στο τοίχο γιατί βαριούνται να γράψουν, να μην ξέρουν την σχολική ύλη και ένα σωρό άλλα!!
Δεν αμφισβητώ ότι όσα έγραψες είναι υπαρκτά,αλλά κατά πόσο αυτά είναι ο κανόνας.Ως προς αυτό έχω σοβαρές επιφυλάξεις γιατί έχω δει πολλούς αξιόλογους κι ευσυνείδητους συναδέλφους τους οποίους μια τέτοια γενίκευση σίγουρα αδικεί και θίγει.
Αυτό περί εξαθλίωσης και όλα τα σχετικά συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτό που λέω είναι απο τη στιγμή που παραμένεις είσαι υποχρεωμένος να κάνεις σωστά τη δουλειά σου αλλιώς παραιτήσου και ψάξε κάτι καλύτερο (που δεν προκειται να βρείς) δεν σε πιέζει κανένας να παραμείνεις. Προσωπικά όταν ο εργοδότης του φροντιστηρίου ήταν απαράδεκτος τότε έφευγα. Ασ μην υπήχε η μονιμοτητα και θα έβλεπες πως θα λειτουργούσαν όλοι καλύτερα. Ας πληρωνονταν με τη διδακτική ώρα όπως οι ωρομίσθιοι και θα έβλεπες αν θα χάνονταν πολύτιμες διδακτικές ώρες. Επίσης διαβάζω συχνά οτι είμαι μακριά απο το σπίτι κλπ κλπ, μα επιλογή του καθενός είναι αυτή, αν δεν θέλει δεν δέχεται, λες και δεν το ήξερε πιο πριν ότι θα έχει μεταθέσεις (να μη μιλήσουμε για το πόσοι εκπαιδευτικοί βρίσκονται με βύσμα στις δευτεροβάθμιες και κάνουν τους γραμματείς - αυτοί υποτίθεται είναι εκπαιδευτικοί!). Τα πράγματα είναι απλά αν δεν σας αρέσει παραιτηθείτε, δεν μας πειθετε ότι και να λέτε!
Αν κοιτάξεις τα ποσοστά και την κινητικότητα των μεταθέσεων μέχρι και το 2009 θα δεις πως μέχρι πρόσφατα υπήρχαν άλλα δεδομένα που άλλαξαν εν μια νυκτί.Όταν 1 περιοχή είχε μέχρι το 2009 μονοψήφια βάση μετάθεσης και τώρα θες δεκάδες μόρια και αν την πιάσεις σίγουρα δεν ισχύει ότι "το ήξερες,τώρα μη μιλάς" γιατί πολύ απλά δεν ήταν έτσι τα πράγματα.Εξακολουθώ να δουλεύω και να προσφέρω το ίδιο έργο εντός τάξης όπως έκανα από τη στιγμή του διορισμού μου γιατί οι μαθητές δε φταίνε σε τίποτα αν το κράτος απαξιώνει τους εκπαιδευτικούς. Απλώς έγραψα ό,τι έγραψα γιατί θεωρώ προκλητική και-επίτρεψέ μου-μη συναδελφική τη δήλωση "ανάψτε κανά κερί που έχετε μισθό,έξω περιμένουν παιδιά με μεταπτυχιακά να πάνε στις θέσεις σας" όταν υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν στις εσχατιές της Ελλάδας με πενιχρό πλέον  μισθό και σε αυτή την προνομιούχα θέση βρίσκονται μετά από σκληρές εξετάσεις και ενδεχομένως και μεταπτυχιακούς τίτλους.
ΥΓ:Ό,τι γράφω το γράφω καλοπροαίρετα και πιστεύω πως αν φτάσουμε στο σημείο να τρωγόμαστε μεταξύ μας,τότε κάποιοι έχουν πετύχει το σκοπό τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2012, 09:13:53 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #516 στις: Απρίλιος 21, 2012, 09:17:31 μμ »
Κι αντε έρχεται η περιβόητη αξιολόγηση των εκπαιδευτικών ( αλήθεια ακούγεται για καμία άλλη κατηγορία δημοσίων υπαλλήλων τόσο έντονα η αξιολόγηση τους;;;δε νομίζω...)! Εσύ πραγματικά πως θα φυγουν οι ανεπαρκείς και οι τεμπέληδες από την εκπαίδευση; Κι εγώ σου λέω πως αυτοί θα μείνουν......Γιατί αυτοί έχουν και μια απίστευτη πονηριά και προσαρμοστικότητα κι έχουν από καιρό τους "φίλους" τους στο χώρο, αλλιώς δεν θα συμπεριφέρονταν έτσι.
Θα φύγουν αυτοί που έχουν όρεξη για δουλειά αλλά που- δυστυχώς- δεν θα έχουν τις "γνωριμίες". Γιατί, αν εσυ νομίζεις, πως η αξιολόγηση θα είναι αντικειμενική, ε, τότε πλανάσαι......
Καταλαβαίνω την πικρία σου. Δεν έχεις διοριστεί, βλέπεις κάποιους καθηγητες να είναι προκλητικοί και οργίζεσαι. Κι εγώ που είμαι διορισμένη οργίζομαι όσο εσύ όταν βλέπω τέτοια φαινόμενα. Επαναλαμβάνω όμως πως όσοι έχουν "πλάτες" από διευθυντή ή οπουδήποτε αλλού συμπεριφέρονται τόσο προκλητικά στο χώρο του σχολείου. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Τελευταία ώρα στο σχολείο : 3 λεπτά πριν το διάλειμμα πολύ ευγενικά μού ζητάνε κάποια παιδιά  να φύγουν για να προλάβουν το λεωφορείο. Αποφασίζω ( λάθος μου) να τα αφήσω όλα και βγαίνοντας να χτυπήσω και το κουδούνι. Ο διευθυντής μού έκανε παρατήρηση......Συνάδελφος παλιός κάθε Παρασκευή άφηνε τα παιδιά να φεύγουν την τελευταία ώρα χωρίς να του κάνει κανένας καμία απολύτως παρατήρηση.......Εσύ τι θεωρείς;;; Πως στην αξιολόγηση θα φύγω εγώ ή εκείνος;;;;;
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...Δυστυχώς έτσι θα γίνει...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #517 στις: Απρίλιος 21, 2012, 09:40:28 μμ »
δεν είπαμε αυτό. Αυτό που συζητάμε είναι γιατί ειδικά και ΜΟΝΟ ο εκπαιδευτικός να έχει το προνόμοιο την προετοιμασία και όλη την δουλεια να την κάνει στο σπιτάκι του και όχι στον χώρο εργασίας του.

Και ένας υπάλληλος σε μια εφορία θα μπορούσε να πάρει την δουλειά και να την κάνει σπίτι του στο λαπτοπ του για τους ίδιους λόγους που εμείς επικαλούμαστε δηλαδή θα έχει περισσότερη ησυχία και λιγότερη βαβούρα και έτσι θα δουλέψει καλύτερα.

η μόνο απάντηση που έχει δοθεί μέχρι στιγμής είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετές καρέκλες και γραφεία για αυτό!

Εμένα δεν με πείθει αυτό και είμαι 100% σίγουρος ότι και τα καλύτερα γραφεία να μας έφερναν πάλι το 3ωρό μας θα κάναμε και μετά θα φεύγαμε για το σπίτι μας για να συνεχίσουμε την δουλειά μας εκεί! ή μήπως κάνω λάθος;
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε.....Αύξηση ωραρίου σημαίνει αυξηση στις ώρες διδασκαλίας ( από 21  σε 24 ή 25 σωστά;). Δεν σημαίνει "κάθομαι στο σχολείο απλά για να κάθομαι". Αν λοιπόν αυξηθεί ο χρόνος μέσα στην τάξη, δεν θα αυξηθεί και ο χρόνος προετοιμασίας;;;;Αν έχω 5ωρα καθημερινά ( κι όλοι ξέρουμε τι σημαίνει 5 ή 6 ώρες συνεχόμενες στην τάξη) θεωρείς εσύ ότι η μία ώρα κενού θα είναι ώρα διαυγειας πνευματικής για να ετοιμάσεις το μάθημα της επομένης;;;Και πες την έχεις αυτήν την ρημάδα την όρεξη. Θα μπορέσεις; Μέσα στο ίδιο γραφείο με άλλους συναδέλφους που πολύ πιθανό να συζητάνε; ( και μην μου πεις να μην συζητάνε στα κενά τους γιατί και οι εφοριακοί που αναφέρεις μια χαρά κουβεντούλα πιανουν και μάλιστα μπροστά στο κοινό) .Και μιας και τους ανέφερες ως παράδειγμα για να σε ρωτήσω και το άλλο: Οι εφοριακοί συναλλάσσονται με τους πολίτες όλο το 8ωρο τους; Κάποια στιγμή, αν δεν κάνω λάθος, σταματάνε και κλείνουν τα παράθυρά τους.........και συνεχίζουν να δουλεύουν........
Προσωπικά δεν έχω προβλημα να μένω στο σχολείο να ετοιμάζω τα μαθηματά μου, αλλά νομίζω πως δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα μας είναι η αύξηση ωρών διδασκαλίας....Αυτό δεν συζητάμε βρε παιδιά;;; Εσύ τι λες πάνω σε αυτό;;;
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.