*

Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ  (Αναγνώστηκε 2583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« στις: Αύγουστος 06, 2010, 06:32:10 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ (τέλειωσα σχολή νηπιαγωγών πρίν λίγους μήνες) και επειδή δεν ήξερα πού να βάλω την απορία μου, την παραθέτω εδώ. Θα ήθελα όποιος παλιός μπορεί να με ενημερώσει για τις διαδικασίες που κάνουμε αφού τελειώσουμε τη σχολή για διορισμό. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι δίνουμε ΑΣΕΠ, αλλά δεν ξέρω πώς γίνεσαι αναπληρωτής, ωρομίσθιος κτλ. Όποιος μπορεί plz να μου εξηγήσει. Γενικά στη σχολή δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ πληροφόρηση για την αγορά εργασίας και από site του ΥΠΕΠΘ κτλ δεν βγάζω άκρη. >:(  Εννοείται ότι δεν περιμένω να διοριστώ άμεσα με αυτά που γίνονται, απλή ενημέρωση θέλω. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:38 »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 06, 2010, 06:46:28 μμ »
Θα καταθέσεις αίτηση για αναπληρώτρια-ωρομίσθια ,αν κατέθεσες φέτος ,πρέπει του χρόνου ξανά.Αφού είσαι καινούργια,δεν έχεις μόρια. Πρέπει οπωσδήποτε να δώσεις ΑΣΕΠ.Μετά το ΑΣΕΠ θα μπείς στους πίνακες. Καλή επιτυχία. 
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 06, 2010, 08:16:20 μμ »
Βρήκα αυτό σε ένα από τα έγγραφα του φορουμ για το ποιοί μπαίνουν στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθιων:

"Σ’ αυτόν τον πίνακα εντάσσονται:
• Οι έχοντες προϋπηρεσία σε σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (1 μόριο για κάθε μήνα
προϋπηρεσίας).
• Οι επιτυχόντες και οι διοριστέοι του τελευταίου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ (1 μόριο για κάθε
βαθμολογική μονάδα πάνω από τη βαθμολογική βάση).
• Οι επιτυχόντες του προτελευταίου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ (μισό μόριο για κάθε βαθμολογική
μονάδα πάνω από τη βαθμολογική βάση).
Σημ.: Όσοι υπάγονται σε περισσότερες της μιας από τις ανωτέρω περιπτώσεις λαμβάνουν
αθροιστικά τα μόρια αυτών."


Πώς γίνεται όμως να έχεις προϋπηρεσία σε σχολείο αν δεν έχεις δώσει ΑΣΕΠ πρώτα? ???

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 06, 2010, 08:47:42 μμ »
καθε μαιο με ιουνιο βγαινει ανακοινωση να γραφτουν στους πινακες αναπληρωτων κ ωρομισθιων (που δεν εχει ωρομισθιους ο κλαδος σου). εχεις δικαιωμα να κανεις κ εσυ δηλωση ακομα κ με μηδενικη προυπηρεσια.  δημιουργουνται 2 πινακες, ενας με αναπληρωτες που εχουν προυπηρεσια απο σχολεια κ τα μορια του τελευταιου ασεπ + τα μισα του προηγουμενου ασεπ, και ενας με αυτους που εχουν μηδενικη προυπηρεσια κ χωρις ασεπ (εκει θα μπεις εσυ). αυτη η διαδικασια με τους πινακες γινεται καθε χρονο.
αργοτερα με τον ασεπ που θα δωσεις κ αν περασεις την βαση του 55 θα περασεις στον πρωτο πινακα που ανεφερα.

οι αναπληρωτες καλουνται απο αυτους τους πινακες. αρχικα απο τον πρωτο πινακα (απο αυτους που εχουν μορια προυπηρεσιας κ ασεπ) κ αν εξαντληθει αυτος περνανε σε αυτους με μηδενικη προυπηρεσια. (το τελευταιο βεβαια γινεται μονο στους δασκαλους που εχουν μεγαλες αναγκες).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:38 »

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 07, 2010, 01:26:45 πμ »
Evi μου σε ευχαριστώ πολύ! Ήταν πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου. Την αίτηση που λες ότι γίνεται Μάιο-Ιούνιο τη συμπληρώνω σε κάποιο ΚΕΠ ή στα γραφεία Πρωτοβάθμιας της περιοχής μου? thnx πάλι! :)

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 07, 2010, 01:33:56 πμ »

Πώς γίνεται όμως να έχεις προϋπηρεσία σε σχολείο αν δεν έχεις δώσει ΑΣΕΠ πρώτα? ???
απλά δεν γίνεται (στην ειδικότητα σου, σε άλλες ειδικότητες έχει και ...άλλα κόλπα)

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2010, 01:39:06 πμ »
Evi μου σε ευχαριστώ πολύ! Ήταν πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου. Την αίτηση που λες ότι γίνεται Μάιο-Ιούνιο τη συμπληρώνω σε κάποιο ΚΕΠ ή στα γραφεία Πρωτοβάθμιας της περιοχής μου? thnx πάλι! :)
βγάζει σχετική ανακοίνωση το υπουργείο, για φέτος οι προθεσμίες έληξαν, δες εδώ
http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=805%3A-2010-2011-23-06-10&catid=47%3A2010-02-16-10-08-47&Itemid=142&lang=el

Αν θες να συμμετάσχεις στο σπορ, ξεκίνα να συγκεντρώσεις πληροφορίες για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 07, 2010, 01:45:24 πμ »
dimstella ευχαριστώω πολύυυ!! Λέω να το ξεκινήσω το σπόρ λοιπόν!  :)

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2010, 12:22:34 μμ »
Στο δικό μας κλάδο, ευτύχως ακόμη, δεν έχουμε ωρομίσθιους, αλλά μόνο αναπληρωτές. Για να σε πάρουν θα πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ και να γράψεις και σχετικά καλά, διαφορετικά είναι δύσκολο, τουλάχιστον την πρώτη χρονιά μετά τον ΑΣΕΠ. Καλή αρχή!!! Μπορεί όμως να είσαι τυχερή και να σε πάρουν με την πρώτη φορά που θα δώσεις ΑΣΕΠ μόνιμη.

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2010, 01:12:40 μμ »
Βρήκα αυτό σε ένα από τα έγγραφα του φορουμ για το ποιοί μπαίνουν στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθιων:

"Σ’ αυτόν τον πίνακα εντάσσονται:
• Οι έχοντες προϋπηρεσία σε σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (1 μόριο για κάθε μήνα
προϋπηρεσίας).
• Οι επιτυχόντες και οι διοριστέοι του τελευταίου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ (1 μόριο για κάθε
βαθμολογική μονάδα πάνω από τη βαθμολογική βάση).
• Οι επιτυχόντες του προτελευταίου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ (μισό μόριο για κάθε βαθμολογική
μονάδα πάνω από τη βαθμολογική βάση).
Σημ.: Όσοι υπάγονται σε περισσότερες της μιας από τις ανωτέρω περιπτώσεις λαμβάνουν
αθροιστικά τα μόρια αυτών."


Πώς γίνεται όμως να έχεις προϋπηρεσία σε σχολείο αν δεν έχεις δώσει ΑΣΕΠ πρώτα? ???

αν δώσεις 2 φορές ασεπ και είσαι πολύ κοντα στον τελευτα'ιο διοριστέο μαζεύεις μόρια αρκετά για να σε καλέσουν αναπληρώτρια. αφού σε καλέσουν αναπληρώτρια αρχίζεις και μαζεύεις μόρια και απο προυπηρεσία. σε άλλες ειδικότητες (π.χ. φιλόλογοι, μαθηματικοι, φυσικοι) μαζεύεις μόρια και αν πας ωρομίσθιος (σε πάιρνουν πολλές φορ'ες και χωρίς ασεπ γιατ'ι σε κάποιες απομακρυσμένες περιοχές έχουν αναγκες) ή αν κάνεις ενισχυτική (πδσ) σε λύκειο. μέχρι πέρσι βέβαια στην πδσ (ειδικά αν ήσουν φιλόλογος) έπρεπε να έχεις μέσον για να σε πάρουν. αυτά για αρχή.... το βασικό είναι να δώσεις ασεπ πάντως. καλως ήρθες πάντως στην αναζήτηση μορίων! ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2010, 03:50:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.