*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 414147 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1400 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:49:20 πμ »
Συγνώμη που  παρεμβαίνω  στη  συζήτηση. Εγώ διορίστηκα  πέρυσι  και τον Ιούλιο 2011 έκανα απογραφή. Θέλω  να  διορθώσω  κάποια  στοιχεία  και   η  εφαρμογή  δεν  ανταποκρίνεται (άσχετα  αν  λέει  οτι  μπορούμε  να  κάνουμε επικαιροποίηση  στοιχείων όσες  φορές  θέλουμε!!!!!!!). Οπότε  έχετε  το  κατα  νου  μην  δηλώσετε  κάτι   και μετά  δεν  μπορέιτε να  το  αλλάξετε.

Εγώ στο παρελθόν έχω κάνει επικαιροποίηση στοιχείων αρκετές φορές, ίσως είναι παροδικό το πρόβλημα του συστήματος.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:55 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1401 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:38:36 μμ »
Εντάξει, δόθηκε παράταση μίας εβδομάδας.

https://apografi.gov.gr/
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1402 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 03:38:09 μμ »
Λοιπόν, σας έχω νέα:
1. δόθηκε παράταση ως 16/09 όπως σωστά αναφέρθηκε ήδη και άρα όσοι δεν μπορέσατε να κάνετε επικαιροποίηση των στοιχείων σας ήταν εξαιτίας τεχνικών λαθών του συστήματος.
2. ο αριθμός μητρώου εκπ/κού μπορεί να βρεθεί μέσα απο το datacenter οπότε απευθυνθείτε στις διευθύνσεις σας για να μην κάνουν την πάπια... οπότε απο Δευτέρα μπορείτε να τον περάσετε και στην απογραφή.
3. ο αριθμός ΟΠΑΔ είναι εντελώς διαφορετικός απο τον Α.Μ. (ο αριθμός ΟΠΑΔ είναι ο αριθμός βιβλιαρίου ασθενείας και τον προμηθεύεται η κάθε δ.δ.ε. χωριστά απο τον ΟΠΑΔ.)
4. όσοι δεν έχετε ακόμα τυποθετηθεί σε σχολείο να περιμένετε και να μην πάτε για βιβλιάριο στον οπαδ γιατί χρειάζεται να υπογράψει και ο διευθυντής του σχολείου σε κάτι έντυπα.

ωστόσο, μπορείτε να πάτε στον οπάδ και να πάρετε το απογραφικό δελτίο. Επισης να βγάλετε φωτογραφίες. Όσοι έχετε παιδιά και θέλετε να τα περάσετε στην ασφάλεια δημοσίου πρέπει να έχετε και πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης οπότε φροντίστε να έχετε και απο ένα τέτοιο...

αυτά τα ολίγα προς το παρόν....Καλό τρέξιμο.. ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1403 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 04:51:10 μμ »
συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα...θα κάνουν οι νεοδιόριστοι (αυτοι που διορίστηκαν αυτόν τον Αυγουστο) απογραφή ή οχι ;μηπως θα την κάνει εκ μέρους τους η δευτεροβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:55 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1404 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:25:57 μμ »
Στον οδηγό εφαρμογής της απογραφής (σελ. 7) αναφέρει για το Πεδίο "Φορέας Απασχόλησης":

β) Φορέας απασχόλησης
....
Παραδείγματα για το τι είναι Φορέας:
....
Ένας εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης θα πρέπει να επιλέξει σαν Φορέα, τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκει. Το Γραφείο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που βρίσκεται ο φάκελος του αντιστοιχεί σε Διεύθυνση Προσωπικού.


Στις περσινές όμως "συχνές ερωτήσεις" έλεγε:

Και στα δυο πεδία {Φορέας Οργανικής Θέσης/Φορέας Απασχόλησης} θα επιλέξετε «Δημόσιες Υπηρεσίες» και στη συνέχεια θα επιλέξετε "Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων"


Τα περσινά με τα φετινά δεν έρχονται σε σύγκρουση; Πέρυσι ήθελαν να συμπληρώσουμε "Υπουργείο Παιδείας", ενώ τώρα θέλουν τη Διεύθυνση Εκπαίδευσης όπου ανήκουμε.
Απαντώ στον εαυτό μου ουσιαστικά.

Έκανα στις 5/9 επικαιροποίηση στοιχείων και είδα πριν από λίγο ότι στα πεδία "Φορέας Οργανικής Θέσης/Φορέας Απασχόλησης", όπου είχα  πέρυσι συμπληρώσει  "Υπουργείο Παιδείας", τώρα γράφει το όνομα της δδε όπου ανήκω. Η τροποποίηση έγινε  φυσικά από τη δ/νσή μου, η οποία έδρασε άμεσα :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1405 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:33:10 μμ »
συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα...θα κάνουν οι νεοδιόριστοι (αυτοι που διορίστηκαν αυτόν τον Αυγουστο) απογραφή ή οχι ;μηπως θα την κάνει εκ μέρους τους η δευτεροβάθμια;

η δ.δ.ε. σου θα κάνει ένα μέρος της απογραφής - και θα στείλει τη βεβαίωση υπαγωγής σου στο υπουργείο για να αναγραφεί στο διοριστήριό σου ο αριθμός καταχώρησης.

εσύ θα πρέπει να μπεις και να προσθέσεις στοιχεια τα οποία δεν προσθέτει η δ.δ.ε. αλλά απλά τα επικυρώνει σε ύστερη φάση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΠΟΓΡΑΦΗ- ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ
« Απάντηση #1406 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:28:04 μμ »
Γεια σας! Πηγα να κάνω επικαιροποίηση της απογραφής και μου λέει ότι δεν έχω υπαχθεί στην αρμόδια Διεύθυνση Διοικητικού προσωπικού... Τι σημαίνει αυτό ? Επίσης βγάζει ότι είμαι μόνιμη υπάλληλος  Δημοσίου και ανήκω στο ΥΠΕΠΘ Μετά στον φορέα απασχόλησης τι βάζω? το σχολείο της οργανικής θέσης που ανήκω ή το ΠΥΣΔΕ που αποσπάστηκα  και δεν έχω τοποθετηθεί ακόμη?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΓΡΑΦΗ- ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ
« Απάντηση #1407 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:33:25 μμ »
για να υπαχθεις κάπου θα πρέπει να σε εισάγει η δ.δ.ε. οργανικής σου οπότε τηλεφώνησέ τους απο Δευτέρα.
Στον Φορέα βάζεις τη δ.δ.ε και στην υπηρεσία απασχόλησης το γραφείο που ανήκεις...αν ανήκεις στη δδε και όχι σε γραφείο βάζεις πάλι τη δ.δ.ε.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1408 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:11:01 μμ »
Sorry bitch δηλ. ως φορέα θα βάλω τη διδε που ανήκει το σχολείο που έχω οργανική και το ίδιο το σχολείο και δεν θα αναφέρω πουθενά ότι είμαι αποσπασμένη στη διάθεση ακόμα του ΠΥΣΔΕ απόσπασης...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1409 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:22:17 μμ »
ακριβώς, το πυσδε απόσπασης δεν το αναφέρεις πουθενά. Μην ξεχνάς πως αυτό είναι ηλεκτρονικό μητρώο μισθοδοτούμενων δημοσίου και είναι κοινο για όλο το δημόσιο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1410 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:33:33 μμ »
ευχαριστώ όπως πάντα άμεση και κατατοπιστική!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΓΡΑΦΗ- ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ
« Απάντηση #1411 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:34:14 μμ »
για να υπαχθεις κάπου θα πρέπει να σε εισάγει η δ.δ.ε. οργανικής σου οπότε τηλεφώνησέ τους απο Δευτέρα.
Στον Φορέα βάζεις τη δ.δ.ε και στην υπηρεσία απασχόλησης το γραφείο που ανήκεις...αν ανήκεις στη δδε και όχι σε γραφείο βάζεις πάλι τη δ.δ.ε.
Η δ/νση μου στο Φορέα Οργανικής έβαλε το όνομα της ίδιας της δ/νσης και στο Φορέα Απασχόλησης πάλι έβαλε το όνομα της δ/νσης και όχι το Γραφείο. Είμαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ και δεν έχω οργανική, αν παίζει κάποιο ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1412 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:40:27 μμ »
στην περίπτωση αυτή παίζουν τα εξής σενάρια:
τα γραφεία να πρόλαβαν - επειδή θα καταργηθούν σύντομα - να "γυρίσουν" όλους τους υπαλλήλους στη διεύθυνση
να σε έχουν καταχωρήσει εξ αρχής λανθασμενα - αλλά αυτό δεν πειράζει γιατί ούτως ή άλλως  θα σας γυρίσουμε όλους στη διεύθυνση.
να μην υπάρχει καταχωρημένο το Γραφείο στο οποίο ανήκεις, στο πεδίο "Επιλογή απο Λίστα"  για τσέκαρέ το - αυτο μπορείς να το αλλάξεις πάντως εσύ.... :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1413 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:09:40 μμ »

να μην υπάρχει καταχωρημένο το Γραφείο στο οποίο ανήκεις, στο πεδίο "Επιλογή απο Λίστα"  για τσέκαρέ το - αυτο μπορείς να το αλλάξεις πάντως εσύ.... :) :)
Στη λίστα υπάρχουν μόνο οι διευθύνσεις. Έκανα μία γρήγορη αναζήτηση και δε βρήκα γραφεία.
Θα το αφήσω όπως μου το έβαλαν. Thanks!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162256
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.