*

Ψηφοφορία

Έχετε διαπιστώσει κάτι παρόμοιο;

Ναι
Όχι, διορίστηκα ως αναπληρωτής/ωρομίσθιος
Δεν το' χω ψάξει.

Αποστολέας Θέμα: Μια προσωπική ιστορία  (Αναγνώστηκε 7497 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 02:46:13 πμ »
γεια σου Youla...απ'οτι βλέπεις τέτοια ώρα προλαβαίνω να ασχοληθώ με το pde (εντάξει μη παραπονιέμαι, ήπια και το ποτό μου στην πλατεία μέχρι 1:30...)
Απ'ότι αντιλήφθηκα από κάποιο post, είσαι μηχανολόγος έτσι; (ο πρώην άντρας μου είναι διορισμένος μηχανολόγος σε ΤΕΕ από το 2000, με ΣΕΛΕΤΕ και επετηρίδα μπήκε, μετά από αρκετά χρόνια γιατί ήθελε μόνο Αθήνα)
Λοιπόν...να ξεκινήσω λέγοντας ότι εδώ στο Αργοστόλι που δούλεψα δυο χρονιές ολοήμερα πληροφορική (είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με το παλιό πτυχίο, δηλ. δεν γράφει πάνω και "Τεχνολογίας Υπολογιστών". αλλά μετά το 2004 τα δικαιώματά μας είναι ίδια) είμαι Η ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Δεν έχει περάσει κανένας άλλος μηχανικός ΠΕ19 από την πρωτοβάθμια, άρα έχουν άγνοια για ΤΣΜΕΔΕ και μειωμένες κρατήσεις ΙΚΑ λόγω αυτού. Την πρώτη χρονιά λοιπόν (2004-5), μετά από τηλέφωνα, βεβαιώσεις κλπ κλπ κατέληξαν και με έβαλαν στο σωστό πακέτο (131 για μηχανικούς που προσφέρουν μισθωτές υπηρεσίες). Σημειωτέον από το 2004 δούλευα ωρομίσθια ΚΑΙ στο ΤΕΙ, όπου δεν ασχολήθηκα καθόλου, με έβαλαν άπαξ στο σωστό πακέτο και δεν με έπρηζε κανείς κάθε τρεις και λίγο, λες και έχω χόμπυ κάθε χρόνο να αλλάζω κύρια ασφάλιση κ.ο.κ.
Όμως-στο μεγαλείο η Ελλάς-υπάρχει ένας υπάλληλος του ΙΚΑ, ο οποίος θεωρεί-άκουσον, άκουσον!-ότι είναι αρμόδιος για να αποφαίνεται περί του αν πρέπει να διδάσκω εγώ-ως ηλεκτρολόγος-πληροφορική στο δημοτικό! Και ο οποίος πρήζει την πρωτοβάθμια ότι ΔΕΝ δικαιούμαι το πακέτο 131 διότι ΔΕΝ είναι συναφές το πτυχίο μου με το αντικείμενο που διδάσκω!!! Κια μάλιστα, επικαλείται και κάποιο έγγραφο-γνωμοδότηση του ΙΚΑ για ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετη υπόθεση ως τεκμήριο της θέσης τους! Εσείς λοιπόν, αν δουλεύατε στο γραφείο της πρωτοβάθμιας τι θα κάνατε;
α) "Δεν θα μας πείτε κ. Τάδε του ΙΚΑ ποιοι είναι αρμόδιοι να διδάξουν τι στα σχολεία. Τη δουλειά αυτή τη κάνει το Υπουργείο Παιδείας, και βάσει του νόμου 3255 του 2004 οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν κάθε δικαίωμα να προσφέρουν το έργο αυτό, και μάλιστα η εν λόγω σχολή είναι ανάμεσα στους τίτλους ΠΕ19 που συμπεριλαβάνονται σε κάθε εγκύκλιο για διορισμό καθηγητών πληροφορικής από τον Αύγουστο του 2004 μέχρι σήμερα". (αν δεν ξέρει ο υπάλληλος τους νόμους κλπ. που αναφέρονται, τουε ψάχνει και τους βρίσκει ως οφείλει)
β) "Πάλι τα νεύρα μου με τον τέτοιο του ΙΚΑ...θα την καλύψω την καθηγητρια, αλλά τελευταία φορά, άλλη φορά να βγάλει αυτή το φίδι από τη τρύπα...άσε να περάσει η χρονιά μην την ενοχλήσω, αλλά στο τέλος θα της πω τη χάρη που της έκανα και την κάλυψα".
Όπως καταλαβαίνετε, η αρμόδια αποσπασμένη δασκαλα της πρωτοβάθμιας έκανε την επιλογή βου. Και εκνευρίστηκα διπλά, αφενός με την αυθάδεια και το θράσος του υπαλλήλου του ΙΚΑ (περιμένω λίγο να τελειώσω με τα πολλά τρεχάματα, χαρτιά δικαιολογητικά κλπ κλπ του διορισμού, για να πάω στο ΙΚΑ να τον βρω και να του κάνω ταπετσαρία το διοριστήριό μου), αφέτερου δε με τη δασκάλα, που θεώρησε ότι πρέπει να με καλύψει (!!!) και καλά σαν χάρη (!!!), και όχι ότι το χαρτί που του έστειλε έγραφε την ακριβή αλήθεια 100% και ήταν καθήκον της να το στείλει, όχι "προσωπική εξυπηρέτηση" όπως μου το παρουσίασε. Το πιο απίστευτο ήταν αυτό: ότι δέχτηκε αδιαμαρτύρητα τα επιχειρήματα του κυρίου ΙΚΑ, και μάλιστα προσπάθησε να μου τα μεταφέρει κιόλας!!! Και όταν της είπα την αντίστοιχη εμπειρία μου από τα ΤΕΙ, μου απάντησε "α, δεν ξέρω τι κάνουν στα ΤΕΙ, εμείς να ξέρεις κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και εξετάζουμε με προσοχή ΚΑΘΕ χρόνο όλες τις λεπτομέρειες:"
Συναδελφοι, μη τυχόν και σας πει κανένας εξυπνος τίποτα τέτοιες κοτσάνες...τι στο καλό πληρώνουμε τόσο ΤΣΜΕΔΕ, αν είναι να μας φορτώσουν και τις πλήρεις κρατήσεις ΙΚΑ επειδή αυτοί είναι ανεγκέφαλοι!
(ασχετο, τοποθετήθηκα σε εσπερινό γυμνάσιο, ήθελα πρωινό αλλά ΜΙΑ ΧΑΡΑ φαίνεται και το εσπερινό ;D)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:13 »

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 02:33:41 μμ »
Απ'ότι αντιλήφθηκα από κάποιο post, είσαι μηχανολόγος έτσι; [...] είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός με το παλιό πτυχίο, δηλ. δεν γράφει πάνω και "Τεχνολογίας Υπολογιστών". αλλά μετά το 2004 τα δικαιώματά μας είναι ίδια)

Το ίδιο είμαι κι εγώ, Ηλ/Μηχ εννοούσα μηχανικός, όχι μηχανολόγος. 

Είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι στο Δημόσιο είναι ΙΔΙΑ τα δικαιώματα με αυτούς που έχουν το νέο πτυχίο;  ???  ??? Στην εκπαίδευση ναι, αλλά είναι σίγουρο και για διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ; Πολλοί γράφουν μόνο "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών".


Για την υπόλοιπη ιστορία... τι περισσότερο να πω. Ελλας το μεγαλείο σου... Αν είναι να δίνουμε και για ΤΣΜΕΔΕ και για ΙΚΑ, δε θε μείνει και τίποτε... Καλό κουράγιο για όσα τέτοια πρόκειται να συναντήσεις ακόμα στο Δημόσιο (ελπίζω να μην είναι πολλά  :) )

Καλή αρχή στο εσπερινό!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2006, 02:35:53 μμ από youla »
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 06:45:58 μμ »
Youla γράψε μου στο mail να σου στείλω σε pdf το νόμο 3255, έχω την εντύπωση πως έτσι όπως έχει διατυπωθεί δεν μπορεί κανένα ΑΣΕΠ ή οτιδήποτε άλλο όργανο να αμφισβητήσει ότι είμαστε εντελώς ισότιμοι και αντίστοιχοι του νέου (στην Πάτρα και μόνο η σχολή δε λέγεται ...& Μηχανικών Η/Υ αλλά Τεχνολογίας Υπολογιστών, επειδή υπάρχει "κόντρα" με την αυτούσια σχολή των Μηχανικών Η/Υ...δεν μας αφήνουν να έχουμε τον ίδιο τίτλο, αλλά αδιάφορο μου είναι, έως και μη πω ότι προτιμώ το Τεχνολογίας Υπολογ. γιατί η λέξη ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ είναι από τις αγαπημένες μου! Τα ίδια και απαράλλαχτα δικαιώματα έχουμε και οι απόφοιτοι της ΠΣΠΠ. 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 09:45:37 μμ »

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα φέτος με την α' βάθμια, που με βάλανε σε λάθος πακέτο, και έτρεχα το καλοκαίρι να το αλλάξω....

Ευτυχώς όπως με ενημέρωσαν χτες, το καταλάβανε το λάθος τους, και είμαστε στη διαδικασία επιστροφής χρημάτων......

Συνάδελφος Ηλεκτρολόγος και εγώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:54:13 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 02:04:37 πμ »

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα φέτος με την α' βάθμια, που με βάλανε σε λάθος πακέτο, και έτρεχα το καλοκαίρι να το αλλάξω....

Ευτυχώς όπως με ενημέρωσαν χτες, το καταλάβανε το λάθος τους, και είμαστε στη διαδικασία επιστροφής χρημάτων......

Συνάδελφος Ηλεκτρολόγος και εγώ...

καλή τύχη συνάδελφε!
(άσχετο, σου έχει τύχει να περιμένεις επιστροφή από ΤΣΜΕΔΕ; εκεί να δεις ΠΙΚΡΑ...)

να λοιπόν που ένας ένας μετά την "κατάρρευση" του ΚΕΠ forum, συναντιόμαστε στο πολιτισμένο περιβάλλον του pde...

(θυμάσαι τον φίλο μας τον ironsteel που το φύσαγε και δεν κρύωνε που δεν ήταν μέλος του ΤΕΕ...κάποια στιγμή μπήκα κι εγώ στο "τριπάκι" και προσπάθησα να του παρουσιάσω λογικά επιχειρήματα, αλλά μετά βαρέθηκα τις επιθέσεις και τις αναταλλαγές φιλοφρονήσεων, και ασχολήθηκα με πιο ευχάριστα πράγματα, όπως το σενάριο του κυκλάμινου ;D Με όλο το θάρρος, κάποια στιγμή "ξέφυγες" κι εσύ από τα όρια της ευπρέπειας, και δεν υπήρχε λόγος, δεν άξιζε τον κόπο...με όλο το θάρρος πάντα...και υποθέτω ότι είσαι ο ίδιος kokalo, όπως κι εγώ είμαι η ίδια spaceoddity!)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 11:42:52 πμ »

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα φέτος με την α' βάθμια, που με βάλανε σε λάθος πακέτο, και έτρεχα το καλοκαίρι να το αλλάξω....

Ευτυχώς όπως με ενημέρωσαν χτες, το καταλάβανε το λάθος τους, και είμαστε στη διαδικασία επιστροφής χρημάτων......

Συνάδελφος Ηλεκτρολόγος και εγώ...

καλή τύχη συνάδελφε!
(άσχετο, σου έχει τύχει να περιμένεις επιστροφή από ΤΣΜΕΔΕ; εκεί να δεις ΠΙΚΡΑ...)

να λοιπόν που ένας ένας μετά την "κατάρρευση" του ΚΕΠ forum, συναντιόμαστε στο πολιτισμένο περιβάλλον του pde...

(θυμάσαι τον φίλο μας τον ironsteel που το φύσαγε και δεν κρύωνε που δεν ήταν μέλος του ΤΕΕ...κάποια στιγμή μπήκα κι εγώ στο "τριπάκι" και προσπάθησα να του παρουσιάσω λογικά επιχειρήματα, αλλά μετά βαρέθηκα τις επιθέσεις και τις αναταλλαγές φιλοφρονήσεων, και ασχολήθηκα με πιο ευχάριστα πράγματα, όπως το σενάριο του κυκλάμινου ;D Με όλο το θάρρος, κάποια στιγμή "ξέφυγες" κι εσύ από τα όρια της ευπρέπειας, και δεν υπήρχε λόγος, δεν άξιζε τον κόπο...με όλο το θάρρος πάντα...και υποθέτω ότι είσαι ο ίδιος kokalo, όπως κι εγώ είμαι η ίδια spaceoddity!)

Ο ίδιος είμαι, και ναι, ίσως να έχεις δίκιο για τα όρια, αλλά δεν γίνεται ο άλλος να σε βρίζει και να σου λέει ένα σωρό πραγματικές ανοησίες, και να τις θεωρεί  και σωστές και να μην αντιδράς καθόλου...... Και μάλιστα σε ένα περιβάλλον που όπως είπες δεν υπήρχε ο στοιχειώδης έλεγχος......
Νομίζω ότι σε σχέση με αυτά που άκουσα (και ακούσαμε όλοι οι μηχανικοί) οι απαντήσεις μου ήταν το λιγότερο που μπορούσα να πω......
Σε τέτοια άτομα αξίζει κάποιες φορές να απαντάς και με τον δικό τους τρόπο..... και να τους δείχνεις ότι υπάρχει αντίλογος και μάλιστα με επιχειρήματα....άσχετα αν είναι σε θέση να τα καταλάβουν ή όχι.....
Όπως είχα πεί άλλωστε και στο μακαρίτικο το ΚΕΠ.......ορισμένες φορές η υπομονή και η ανεκτικότητα μου ελλατώνονται επικίνδυνα όταν προσβάλλουν αυτά που έχω (και έχουμε) πετύχει......Γιατί κανείς δεν μας τα χάρισε....Και ευτυχώς που υπήρχαν άνθρωποι και στο ΚΕΠ και εδώ που με γνωρίζουν προσωπικά και ξέρουν ποιο είναι το ποιόν μου.....

Βλέποντας τα τώρα βέβαια, με πιο ψύχραιμο μάτι μπορώ να πω ότι είχε και την πλάκα του......  Απίθανος τύπος.... :-\ :-\ :-\ :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 02:53:39 μμ »
εγώ είχα πεθάνει στο γέλιο με μια συγκεκριμένη απάντηση-νομίζω δική σου ήταν-περί του ΤΕΕ, ότι το έβριζε αλλά ζητούσε και την προστασία του, και τέλος πάντων δεν μπορώ να το διατυπώσω εδώ στο pde όπως διατυπώθηκε εκεί...πανέξυπνη απάντηση, τον έσβησες.
Κοίτα, δεν πιστεύω-ούτε εσύ φαντάζομαι-στην "ανωτερότητα" των μηχανικών, αλλά όχι και να καταρρίπτουν με το έτσι θέλω ορισμένοι τη διαφορά...ή κάνε κάτι αν νομίζεις ότι αδικείσαι, ή ξαναδώσε να περάσεις πολυτεχνείο αφού το έχεις τόσο άχτι, αλλά σταμάτα τη κλάψα τέλος πάντων! Να που τώρα λόγω πενταετούς φοίτησης μπαίνουμε σε ανώτερο κλιμάκιο με την πρώτη-ε τι να κάνουμε, έτσι λέει ο νόμος, να απολογηθούμε κιόλας; Υπάρχει το ΤΕΕ για τους μηχανικούς και μόνο, ε τι να κάνουμε, να απολογούμαστε που κάναμε 5 χρόνια πολυτεχνείο για να γίνουμε μέλη; Τέλος πάντων, νομίζω καταλαβαίνεις και προς Θεού μη νομίσει κανείς φίλος συνάδελφος ΠΕ20 ή ΠΕ19 μη-πολυτεχνικής ότι με αυτά που λέω υποτιμώ οτιδήποτε δεν είναι πολυτεχνείο. Κάθε άλλο. Τη κομπλεξική γκρίνια ορισμένων-λίγων ευτυχώς-δεν αντέχω.
Φοβάμαι πως ο Dr Admin μας θα κόψει τη συζήτηση ότι ξέφυγε, και θά'χει και δίκιο...
Θα πω μόνο εδώ-επειδή είμαι πολύ ενθουσιασμένη και δεν μπορώ να το κρύψω-στους νεοδιορισθέντες, παιδιά ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ! Το κλίμα είναι πολύ καλό, η συνεννόηση απροβλημάτιστη και νιώθεις πραγματικά ότι προσφέρεις ΕΡΓΟ με τη δουλειά σου  :)
Χτες και σήμερα είμαστε όλοι μια παρέα με τρυπάνια, βίδες καλώδια κλπ που στήνουμε το γραφείο καθηγητών του εσπερινού (μέχρι πέρυσι χρησιμοποιούσαν το γραφείο του πρωινού, έχω πάει τώρα όλο τον εξοπλισμό DIY που διαθέτω-στην αρχή με κοίταζαν παράξενα, γυναίκα να ξέρει από μαστορέματα, αλλά τώρα με εμπιστεύονται). Ανυπομονώ να ξεκινήσει και το μάθημα την άλλη βδομάδα ;D
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 04:18:10 μμ »
εγώ είχα πεθάνει στο γέλιο με μια συγκεκριμένη απάντηση-νομίζω δική σου ήταν-περί του ΤΕΕ, ότι το έβριζε αλλά ζητούσε και την προστασία του, και τέλος πάντων δεν μπορώ να το διατυπώσω εδώ στο pde όπως διατυπώθηκε εκεί...

Την διηγούμουνα χτες σε κάτι συνάδελφους στην Εύβοια   ;)....
Κορυφαίο σκηνικό.....Το οποίο μάλιστα άνοιξε και το κουτί της Πανδώρας....Απο εκεί και πέρα δεν είχε γυρισμό.....
Με τη διαφορά, επειδή θυμάμαι ακριβώς τι είχα γράψει, ότι δεν ήταν καθόλου προσβλητική μιας και ήταν με τη μορφή ερώτησης....
Αιχμηρή πάντως ήταν σίγουρα....

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μια προσωπική ιστορία
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 04:49:36 μμ »
εγώ είχα πεθάνει στο γέλιο με μια συγκεκριμένη απάντηση-νομίζω δική σου ήταν-περί του ΤΕΕ, ότι το έβριζε αλλά ζητούσε και την προστασία του, και τέλος πάντων δεν μπορώ να το διατυπώσω εδώ στο pde όπως διατυπώθηκε εκεί...

Την διηγούμουνα χτες σε κάτι συνάδελφους στην Εύβοια   ;)....
Κορυφαίο σκηνικό.....Το οποίο μάλιστα άνοιξε και το κουτί της Πανδώρας....Απο εκεί και πέρα δεν είχε γυρισμό.....
Με τη διαφορά, επειδή θυμάμαι ακριβώς τι είχα γράψει, ότι δεν ήταν καθόλου προσβλητική μιας και ήταν με τη μορφή ερώτησης....
Αιχμηρή πάντως ήταν σίγουρα....

ναι εχεις απόλυτο δίκιο, αιχμές είχες αφήσει, απλά επειδή δεν θυμόμουν ακριβώς τη διατύπωση αλλα τα υπονοούμενα μπερδεύτηκα... 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.