*

Αποστολέας Θέμα: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?  (Αναγνώστηκε 14426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:24:42 μμ »
Εννοείται ότι θα διοριστεί αυτός που έχει ΑΣΠΑΙΤΕ.Στον τελευταίο διαγωνισμό ήταν διοριστέοι συνάδελφοι που εγραψαν 58 ή 59(επειδή είχαν Ασπαιτε) και άλλοι με πολύ μεγαλύτερους βαθμούς μείναν αδιόριστοι!Αυτό είναι το χάλι που επικρατεί σε πολλές ειδικότητες πέρα από τους οικονομολόγους.

Δεν είναι καθόλου χάλι... αντίθετα το χάλι είναι στις άλλες ειδικότητες όπου δεν απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια.
Ευτυχώς ο 3848/2010 από τους δύο επόμενους ΑΣΕΠ επιβάλλει την παιδαγωγική επάρκεια σε όλους.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 11:20:27 μμ »
Εννοείται ότι θα διοριστεί αυτός που έχει ΑΣΠΑΙΤΕ.Στον τελευταίο διαγωνισμό ήταν διοριστέοι συνάδελφοι που εγραψαν 58 ή 59(επειδή είχαν Ασπαιτε) και άλλοι με πολύ μεγαλύτερους βαθμούς μείναν αδιόριστοι!Αυτό είναι το χάλι που επικρατεί σε πολλές ειδικότητες πέρα από τους οικονομολόγους.

Δεν είναι καθόλου χάλι... αντίθετα το χάλι είναι στις άλλες ειδικότητες όπου δεν απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια.
Ευτυχώς ο 3848/2010 από τους δύο επόμενους ΑΣΕΠ επιβάλλει την παιδαγωγική επάρκεια σε όλους.
Απίστευτο χάλι,γιατί αυτοί που είχαν την Ασπαίτε έγραφαν χάλια βαθμούς αλλά διοριζόντουσταν εις βάρος άλλων, που ναι μεν δεν είχαν την παιδαγωγική επάρκεια αλλά στα παιδαγωγικά και την διδακτική έγραφαν πολύ καλύτερα.Επειδή την παιδαγωγική επαρκεια την απέκτησα μέσω της ΑΣΠΑΙΤΕ,είδα και το χάλι στο επίπεδο σπουδών της.Να πηγαίνεις να δώσεις εξεταστική με γνωστές ερωτήσεις,με ανοιχτές σημειώσεις,και όλοι μα όλοι βαθμό στο πιστοποιητικό πάνω από 9.Άντε καμιά εργασιούλα για όποιον δεν ήθελε να δώσει πρόοδο,τέτοιο επίπεδο σπουδών,τέτοια μάθηση!Σε όλα τα παραρτήματα συμβαίνει ακριβώς αυτό.Μια σχολή του χάλι...να διορίζει όλους όσους έπρεπε να είναι απέξω!Μια ματιά στους πίνακες διοριστέων του 2008(με παιδαγωγική επάρκεια)και τους "υψηλότατους βαθμούς" που έγραψαν,επειδή ήταν καταρτισμένοι, μπορεί να πείσει τον κάθε συνάδελφο για την "αξιολογότατη"(ΑΣΠΑΙΤΕ).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:21:16 μμ από irenead »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 11:28:32 μμ »
H αλήθεια είναι ότι θα πρέπει να προβληματίσει το Υπουργείο πως γίνεται αυτός που υποτίθεται είναι καταρτισμένος παιδαγωγικά να γράφει πολύ χειρότερα στα παιδαγωγικά και την διδακτική από αυτόν που δεν έχει καμία ειδική εκπαίδευση (και τουλάχιστον στην ειδικότητά μου οι κάτοχοι τους ΕΠΠΑΙΚ έχουν παραδοσιακά μεγάλα ποσοστά αποτυχίας να πιάσουν έστω τη βάση), και τελικά παλι να διορίζει τον πρώτο. Και εν τέλει τι νόημα έχει να τους βάλεις να δοκιμαστούν γραπτά αν πάλι αυτόν που έγραψε χειρότερα θα διορίσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:59:49 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 11:43:49 μμ »
Αδιάφοροι καθηγητές και αδιάφοροι μαθητές,οι περισσότεροι από αυτούς να μην έχουν μπει στην τάξη ούτε ώρα,να μην ξέρουν ούτε τι μαθήματα κάνουν στο σχολείο(έπρεπε να τα χρησιμοποιήσουν για τις ΠΑΔ.)και τόσα χρόνια αυτοί να έχουν διοριστεί εις βάρος μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:15:50 πμ »
Η γνώμη μου είναι ότι η παιδαγωγική επάρκεια χρειάζεται σε όλες τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών, βοηθά αρκετά στην παρουσία μας στην τάξη.

Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο χορηγεί η ΑΣΠΑΙΤΕ την παραπάνω επάρκεια αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αποτελεί αντικείμενο σχολιασμού του παρόντος θέματος.

Τέλος αγαπητή irenead θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις χαρακτηρισμούς σύμφωνα με τους όρους χρήσης του pde.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:19:07 μμ »
Η γνώμη μου είναι ότι η παιδαγωγική επάρκεια χρειάζεται σε όλες τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών, βοηθά αρκετά στην παρουσία μας στην τάξη.

Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο χορηγεί η ΑΣΠΑΙΤΕ την παραπάνω επάρκεια αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αποτελεί αντικείμενο σχολιασμού του παρόντος θέματος.

Τέλος αγαπητή irenead θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις χαρακτηρισμούς σύμφωνα με τους όρους χρήσης του pde.
Συνάδελφε Knaison,νομίζω ότι εμένουμε σε τυπικότητες,και η απόκτηση του πιστοποιητικού της Ασπαιτε,είναι τέτοια.Κανείς δεν είπε ότι η παιδαγωγική επάρκεια δεν χρειάζεται,αλλά όπως είπες, βοηθά την παρουσία μας στην τάξη,και η Ασπαιτε δεν βοηθά ουσιαστικά σε αυτό.Εγώ διαπίστωσα, ύστερα από τη φοίτησή μου στο ΕΠΠΑΙΚ,ότι η προσωπική ενασχόληση και η εμπειρία, προσφέρει πολλά περισσότερα από αυτό.Ούτως ή άλλως όλοι εξεταστήκαμε στον Ασεπ,για τις παιδαγωγικές και διδακτικές μας γνώσεις.Κάποιοι βέβαια διορίστηκαν με 0,5 μόρια προϋπηρεσίας + την κατοχή αυτού του πιστοποιητικού,ή με Ασεπ(58 ή 59 ή και λιγότερο)+ την κατοχή του πιστοποιητικού.Αυτή λοιπόν η παιδαγωγική επάρκεια,δηλ. μόνο στα λόγια και στους τύπους,και όταν χρειαστεί να την αποδείξεις κάπου(Ασεπ)το αποτέλεσμα είναι κάτω του μετρίου,εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνη.
Βέβαια η συζήτηση, δεν αφορά το θέμα του topic,αλλά κάποιος πρέπει να πει τι είδους κατάρτιση, προσφέρει η Ασπαιτε.
Όσο για τους χαρακτηρισμούς,γράφτηκαν για αυτού του είδους την κατάρτιση και δεν απευθύνθηκαν σε κάποιον,σε κάθε περίπτωση,θα το διορθώσω.

Αποσυνδεδεμένος SEM2002B

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:01:11 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου irenead . Κι εγώ τρεις φορές επιτυχών ασεπ είμαι και μέλλον δεν έχω. Αφού τα έκαναν μην πω πως. Και φέτος  που περίμενα να αναγνωρίσουν και το σεμινάριο του Καποδιστριακού για την παιδαγωγική επάρκεια και κατάρτιση τζίφος παρόλο που το θεσμοθέτησε με το πολυνομοσχέδιο για την παιδεία( δήθεν και καλά δεν το ενέκρινε. άκου να δεις) . Δεν ξέρουν τι τους γίνεται μας πάνε για φούντο ,είναι να τρελαίνεσαι .   
sem2002b

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:05:42 μμ »
Η γνώμη μου είναι ότι η παιδαγωγική επάρκεια χρειάζεται σε όλες τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών, βοηθά αρκετά στην παρουσία μας στην τάξη.

Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο χορηγεί η ΑΣΠΑΙΤΕ την παραπάνω επάρκεια αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αποτελεί αντικείμενο σχολιασμού του παρόντος θέματος.

Τέλος αγαπητή irenead θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις χαρακτηρισμούς σύμφωνα με τους όρους χρήσης του pde.
Συνάδελφε Knaison,νομίζω ότι εμένουμε σε τυπικότητες,και η απόκτηση του πιστοποιητικού της Ασπαιτε,είναι τέτοια.Κανείς δεν είπε ότι η παιδαγωγική επάρκεια δεν χρειάζεται,αλλά όπως είπες, βοηθά την παρουσία μας στην τάξη,και η Ασπαιτε δεν βοηθά ουσιαστικά σε αυτό.Εγώ διαπίστωσα, ύστερα από τη φοίτησή μου στο ΕΠΠΑΙΚ,ότι η προσωπική ενασχόληση και η εμπειρία, προσφέρει πολλά περισσότερα από αυτό.Ούτως ή άλλως όλοι εξεταστήκαμε στον Ασεπ,για τις παιδαγωγικές και διδακτικές μας γνώσεις.Κάποιοι βέβαια διορίστηκαν με 0,5 μόρια προϋπηρεσίας + την κατοχή αυτού του πιστοποιητικού,ή με Ασεπ(58 ή 59 ή και λιγότερο)+ την κατοχή του πιστοποιητικού.Αυτή λοιπόν η παιδαγωγική επάρκεια,δηλ. μόνο στα λόγια και στους τύπους,και όταν χρειαστεί να την αποδείξεις κάπου(Ασεπ)το αποτέλεσμα είναι κάτω του μετρίου,εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνη.
Βέβαια η συζήτηση, δεν αφορά το θέμα του topic,αλλά κάποιος πρέπει να πει τι είδους κατάρτιση, προσφέρει η Ασπαιτε.
Όσο για τους χαρακτηρισμούς,γράφτηκαν για αυτού του είδους την κατάρτιση και δεν απευθύνθηκαν σε κάποιον,σε κάθε περίπτωση,θα το διορθώσω.


Επειδή και εγώ έχω περάσει από το ΕΠΠΑΙΚ συμφωνώ μαζί σου σε πολλά θέματα ως προς την οργάνωση του ΕΠΠΑΙΚ, αλλά υποστηρίζω ότι η παιδαγωγική επάρκεια δεν θα πρέπει να δίνεται μόνο από την ΑΣΠΑΙΤΕ. Θα πρέπει να δίνεται όμως σε όλους.

Σε ευχαριστώ για την τροποποίηση του μηνύματός σου.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:30:38 μμ »
To έχουμε ξαναπεί μόνο η Ελλάδα μοναδική στα πρωτότυπα και ξεχωριστά προγράμματα, μόνο μα μόνο αυτή από όλες τος χώρες κατέχει το αντισυνταγματικό και χουντικό προσόν, να αρνείται να τους καταρτίσει όλους ισότιμα. Χουντικό μιας και ένα τμήμα ΤΕΙ έχει αναχθεί σε μονοπώλιο κατάρτισης όλων και των πάντων ακόμα και αποφοίτων πανεπιστημίων

Χουντική μιας και το Υπουργείο δε λέει να καταλάβει τη σοβαρότητα της κατάστασης. Άμεση απελευθερωση προγραμμάτων παιδαγωγικής καταρτισης σε αρκετά πανεπιστήμια της ελλάδας, ισάξια με αυτά που γίνονται σε άλλες χώρες. Ας σταματήσει πλέον μετά από τόσα χρόνια η άνιση μεταχείριση στο τομέα της παιδαγωγικής κατάρτισης 

Δεν είναι μάγκες άλλοι να έχουν και άτομα κατώτερα κάποιοι που δεν έχουν, μιας και δεν τους δίνονται ισάξιες ευκαιρίες για να έχουν. Έχει ξαναειπωθεί η άμεση προσφυγή στα ευρωπαϊκά δικαστήρια, επειδή από όλες τις χώρες στο τομέα της παιδαγωγικής κατάρτισης η Ελλάδα ανήκει στο βυσματικό μεσαίωνα, όπου βύσματα έπρεπε να παρακαλέσουν για να έχουν μόνο αυτά το πλεονέκτημα της πρόσβασης στην εκπαίδευση.

ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ

Πραγματικά θα ευχαριστηθώ ξεσπάζοντας με αυτό το τρόπο αμα από όλη την Ευρώπη βγει ότι η Ελλάδα έχει τους χαμηλότερα παιδαγωγικά καταρτισμένους εκπαιδευτικούς, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΟΣ, μιας και το βυσματικό εμπόριο κατάρτισης καλά κρατεί.

Θα μου πείτε όλοι εμείς είχαμε προσόντα που μπήκαμε ΕΠΠΑΙΚ, δηλαδή οι υπόλοιποι ευρωπαίοι και οι οικονομολόγοι που θα την πάρουν κατά εκατοντάδες τώρα δεν θα έπρεπε να είναι παιδαγωγικά καταρτισμένοι επειδή δεν έχουν διδακτορικό;;

Άντε να δούμε αμα ποτέ ξυπνήσουν τα πανεπιστήμια από το λήθαργο των καταλήψεων και άμα ποτέ οργανώσουν ένα σημαντικό αριθμό προγραμμάτων κατάρτισης. Ξέρετε σε όλες τις χώρες τα ΑΕΙ ακολοθούν τις ανάγκες της κοινωνίας, μόνο στην Ελλάδα κατά ένα περίεργο τρόπο κοιμούνται
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:42:12 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θα ισχύει το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ με το νέο νόμο?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:59:01 μμ »
To έχουμε ξαναπεί μόνο η Ελλάδα μοναδική στα πρωτότυπα και ξεχωριστά προγράμματα, μόνο μα μόνο αυτή από όλες τος χώρες κατέχει το αντισυνταγματικό και χουντικό προσόν, να αρνείται να τους καταρτίσει όλους ισότιμα. Χουντικό μιας και ένα τμήμα ΤΕΙ έχει αναχθεί σε μονοπώλιο κατάρτισης όλων και των πάντων ακόμα και αποφοίτων πανεπιστημίων

Χουντική μιας και το Υπουργείο δε λέει να καταλάβει τη σοβαρότητα της κατάστασης. Άμεση απελευθερωση προγραμμάτων παιδαγωγικής καταρτισης σε αρκετά πανεπιστήμια της ελλάδας, ισάξια με αυτά που γίνονται σε άλλες χώρες. Ας σταματήσει πλέον μετά από τόσα χρόνια η άνιση μεταχείριση στο τομέα της παιδαγωγικής κατάρτισης 

Δεν είναι μάγκες άλλοι να έχουν και άτομα κατώτερα κάποιοι που δεν έχουν, μιας και δεν τους δίνονται ισάξιες ευκαιρίες για να έχουν. Έχει ξαναειπωθεί η άμεση προσφυγή στα ευρωπαϊκά δικαστήρια, επειδή από όλες τις χώρες στο τομέα της παιδαγωγικής κατάρτισης η Ελλάδα ανήκει στο βυσματικό μεσαίωνα, όπου βύσματα έπρεπε να παρακαλέσουν για να έχουν μόνο αυτά το πλεονέκτημα της πρόσβασης στην εκπαίδευση.

ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ

Πραγματικά θα ευχαριστηθώ ξεσπάζοντας με αυτό το τρόπο αμα από όλη την Ευρώπη βγει ότι η Ελλάδα έχει τους χαμηλότερα παιδαγωγικά καταρτισμένους εκπαιδευτικούς, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΟΣ, μιας και το βυσματικό εμπόριο κατάρτισης καλά κρατεί.

Θα μου πείτε όλοι εμείς είχαμε προσόντα που μπήκαμε ΕΠΠΑΙΚ, δηλαδή οι υπόλοιποι ευρωπαίοι και οι οικονομολόγοι που θα την πάρουν κατά εκατοντάδες τώρα δεν θα έπρεπε να είναι παιδαγωγικά καταρτισμένοι επειδή δεν έχουν διδακτορικό;;

Άντε να δούμε αμα ποτέ ξυπνήσουν τα πανεπιστήμια από το λήθαργο των καταλήψεων και άμα ποτέ οργανώσουν ένα σημαντικό αριθμό προγραμμάτων κατάρτισης. Ξέρετε σε όλες τις χώρες τα ΑΕΙ ακολοθούν τις ανάγκες της κοινωνίας, μόνο στην Ελλάδα κατά ένα περίεργο τρόπο κοιμούνται
Δεν διαφωνεί κανένας,σε όσα λες.Η Ασπαίτε ήταν το παράθυρο για να μπούν μέσα στην εκπαίδευση,ένα σωρό άσχετοι,εις βάρος όλων των υπολοίπων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.