*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 100708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Τελικά όσοι εργάστηκαν ωρομίσθιοι από 10/2005 ως και 6/2006 και μέσα στο 2005 δεν είχαν άλλα ένσημα, δικαιούνται έστω και μειωμένο επίδομα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Τελικά όσοι εργάστηκαν ωρομίσθιοι από 10/2005 ως και 6/2006 και μέσα στο 2005 δεν είχαν άλλα ένσημα, δικαιούνται έστω και μειωμένο επίδομα;

δικαιούμαστε το 3μηνιαίο επίδομα, δηλ. πας βγάζεις κάρτα ανεργίας, την αναενώνεις και τέλος περίπου Σεπτέμβρη το παίρνεις με την προϋπόθεση ότι είσαι ακόμη άνεργος και είχες 60 ένσημα το 2005 ή 2006. Εγώ πήγα και έβγαλα κάρτα γι αυτό το λόγο. Νομίζω πως είναι γύρω στα 300€

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Τελικά όσοι εργάστηκαν ωρομίσθιοι από 10/2005 ως και 6/2006 και μέσα στο 2005 δεν είχαν άλλα ένσημα, δικαιούνται έστω και μειωμένο επίδομα;

δικαιούμαστε το 3μηνιαίο επίδομα, δηλ. πας βγάζεις κάρτα ανεργίας, την αναενώνεις και τέλος περίπου Σεπτέμβρη το παίρνεις με την προϋπόθεση ότι είσαι ακόμη άνεργος και είχες 60 ένσημα το 2005 ή 2006. Εγώ πήγα και έβγαλα κάρτα γι αυτό το λόγο. Νομίζω πως είναι γύρω στα 300€

Δηλαδή δεν πληρωνόμαστε για Ιούλιο και Αύγουστο; Αν τον Σεπτέμβρη διοριστούμε μόνιμοι ή αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, τότε δεν το παίρνουμε;

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
όχι, πρέπει να μέινεις 3 μήνες άνεργος. Η υπάλληλος, αν θυμάμαι καλά, μου είπε γύρω στις 20 Σεπτέμβρη θα πάρουμε λεφτά. Αν κάνεις σύμβαση 15/9 με το σχολείο (π.χ.) και σου πουν να πας μετά τις 20/9, τότε το χάνεις.. Απλά τα λεφτά τα παίρνεις πριν λήξει το 3μηνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
όχι, πρέπει να μέινεις 3 μήνες άνεργος. Η υπάλληλος, αν θυμάμαι καλά, μου είπε γύρω στις 20 Σεπτέμβρη θα πάρουμε λεφτά. Αν κάνεις σύμβαση 15/9 με το σχολείο (π.χ.) και σου πουν να πας μετά τις 20/9, τότε το χάνεις.. Απλά τα λεφτά τα παίρνεις πριν λήξει το 3μηνο.

Μου φαίνεται δεν έχει νόημα να τρέξω...

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Πάτε να κάνετε ρε παιδιά τα χαρτιά σας. Όσες μέρες το παραμελείτε τόσες και χάνετε γιατί
πρέπει να συμπληρώσετε τρίμηνο (έτσι τουλάχιστον μου είπε υπάλληλος του ΟΑΕΔ).
Και εγώ βαριόμουν να τα κάνω αλλά με έπρηξε μία φίλη μου και τα κάναμε μαζί.
Σκεφτείτε ότι είναι σαν το στοίχημα... λίγα βάζεις πολλά παίρνεις!  :D :
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 10:59:10 μμ από Lasid »
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:20:54 πμ »
Να ρωτήσω και γω κάτι...Φέτος δεν διακαιούμαι επίδομα ανεργίας, γιατί πήρα και τους 6 μήνες πέρισυ και φέτος τα ένσημα που είχα από τα ολοήμερα δεν επαρκούσαν...Μου είπαν όμως ότι αν κλείσω 3 μήνες άνεργη, αν το εισόδημά μου είναι κάτω από τόσα ευρώ (δε θυμάμαι το ακριβές ποσό), μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για το βοηθητικό επίδομα...Το θέμα είναι ότι την Παρασκευή στις 28 Σεπτέμβρη κλείνω 3 μήνες άνεργη,αν με καλέσουν όμως στα ολοήμερα συτή την εβδομάδα δεν έχω το δικαίωμα να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομά;
Και κάτι άλλο,αν πάρω και φέτος αυτό το επίδομα, του χρόνου θα μπορέσω να βγω σε ταμείο ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:43:42 πμ »
Να ρωτήσω και γω κάτι...Φέτος δεν διακαιούμαι επίδομα ανεργίας, γιατί πήρα και τους 6 μήνες πέρισυ και φέτος τα ένσημα που είχα από τα ολοήμερα δεν επαρκούσαν...Μου είπαν όμως ότι αν κλείσω 3 μήνες άνεργη, αν το εισόδημά μου είναι κάτω από τόσα ευρώ (δε θυμάμαι το ακριβές ποσό), μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για το βοηθητικό επίδομα...Το θέμα είναι ότι την Παρασκευή στις 28 Σεπτέμβρη κλείνω 3 μήνες άνεργη,αν με καλέσουν όμως στα ολοήμερα συτή την εβδομάδα δεν έχω το δικαίωμα να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομά;
Και κάτι άλλο,αν πάρω και φέτος αυτό το επίδομα, του χρόνου θα μπορέσω να βγω σε ταμείο ανεργίας;

Αν σε καλεσουν πριν τις 28 θα τους πεις να σου βαλουν προσληψη στις 29 για να μπορεσεις να παρεις το τριμηνο επιδομα. Αν σου βαλουν προσληψη 27 του μηνος το χανεις εστω και για μια μερα. Ειναι πολυ τυπικοι με τις μερες στον ΟΑΕΔ. Οταν θα τους πας την προσληψη σου για να διακοψεις την ανεργια αυτη θα τσεκαρουν αν ειχες κλεισει τους τρεις μηνες ή οχι . Η μονη λυση ειναι να ζητησεις στην πρωτοβαθμια να σου βαλουν πρωτη μερα αναληψης εργασιας την 29 Σεπτεμβρη. Αν παρεις φετος μονο το τριμηνο επιδομα εννοειται οτι του χρονου θα μπορεσεις να βγεις στο ταμειο ανεργιας αν εχεις τον απαραιτητο αριθμο ενσημων.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 11:15:37 πμ »
ΟΚ, σ'ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:12:01 πμ »
Εγώ αυτό το επίδομα το είχα χάσει για λίγες μέρες. Να σκεφτείς τι σε συμφέρει περισσότερο, να χάσεις το επίδομα ή να χάσεις μια μέρα προυπηρεσία???

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:57:22 πμ »
Απ' ότι φαίνεται δεν πρόκειται ούτε αυτή την εβδομάδα να μας καλέσουν...Και αύριο που λέει ο λόγος να πάρουν τηλέφωνο, την Παρασκευή θα πάμε να διαλέξουμε σχολεία και από Δευτέρα αναλαμβάνουμε...Οπότε προλαβαίνω την Παρασκευή να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομα...
Το θέμα είναι αυτό το επίδομα το παίρνω ως σύνολο για τους 3 μήνες που ήμουν άνεργη ή από δω και πέρα αν ξαναανενώσω την κάρτα μου θα μου το δώσουν;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:59:58 πμ από kateri »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 01:57:44 πμ »
Απ' ότι φαίνεται δεν πρόκειται ούτε αυτή την εβδομάδα να μας καλέσουν...Και αύριο που λέει ο λόγος να πάρουν τηλέφωνο, την Παρασκευή θα πάμε να διαλέξουμε σχολεία και από Δευτέρα αναλαμβάνουμε...Οπότε προλαβαίνω την Παρασκευή να κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομα...
Το θέμα είναι αυτό το επίδομα το παίρνω ως σύνολο για τους 3 μήνες που ήμουν άνεργη ή από δω και πέρα αν ξαναανενώσω την κάρτα μου θα μου το δώσουν;  ???

Οσοι δεν εχουν ενσημα για να παρουν κανονικο επιδομα παιρνουν εφαπαξ αυτο το τριμηνο επιδομα και τιποτε άλλο. Τωρα που θα σε ξαναπροσλαβουν στο σχολειο θα πας το χαρτι της προσληψης στον ΟΑΕΔ και θα διακοψεις την ανεργια. Το καλοκαιρι θα λειτουργησουν αθροιστικα τα ενσημα σου και θα παρεις επιδομα ΟΑΕΔ

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:37:20 μμ »
Ωραία τότε...Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 02:07:20 πμ »
Το βοηθητικο επιδομα που λετε τι ακριβως ειναι? Και ποσα χρηματα ειναι αυτο?
Εγω ημουν στο ταμειο απο το Φλεβαρη του 2007 μεχρι και τις 3 Οκτωβρη οποτε πηρα την τελευταια επιταγη. Απο το Σεπτεμβρη του 2006 και μεχρι τωρα δεν εχω καθολου ενσημα (τελευταιο ενσημο ειναι τον Αυγουστο του 2006). Αν με παρουν ωρομισθια Νοεμβρη, θα μπορω να παρω καποιο επιδομα για τους καλοκαιρινους μηνες που θα εχω απολυθει?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.