*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 101128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:28:49 μμ »
Eμενα σημερα μου το απερριψαν το αιτημα επειδη τον οκτωβρη του 13 ειχα παρει το τριμηνο βοηθημα(για την προηγουμενη σχολικη σεζον αφου δεν ειχα καταφερει να μπω ταμειο ανεργιας)αρα ξεκινησαν να ''μετρουν''τα ενσημα απο τοτε-τον οκτωβρη του 13...σας το λεω για να μην τρεχετε τζαμπα κ βερεσε
Αυτό το λέει ξεκάθαρα στο site του ΟΑΕΔ. Αν έχεις 60 ένσημα και μείνεις άνεργος επί 3 μήνες παίρνεις το βοήθημα. Μέσα στην ίδια χρονιά μπορείς να ξαναπάρεις το επίδομα, επειδή πριν απολυθείς είχες 60 ένσημα.
Όταν αλλάξει ημερολογιακά η χρονιά, εκείνα τα παλιά 60 ένσημα δεν σε καλύπτουν.

Κοινώς αν απολυθείς 30/3 προλαβαίνεις να πάρεις τρεις φορές το βοήθημα μέσα στο ίδιο έτος.
Δηλαδή στις 30/6, στις 30/9 και στις 30/12. Με την αλλαγή του έτους παύεις να παίρνεις βοήθημα ανά τρίμηνο
και πρέπει να αποκτήσεις νέα ένσημα για να το δικαιούσαι και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 08:34:32 μμ »
Σήμερα πήγε φίλη μου να κάνει αίτηση για το τρίμηνο βοήθημα, αφού συμπλήρωσε 3 μήνες ανεργίας, και της είπαν ότι έκανε λάθος: έπρεπε να κάνει την αίτηση όταν έβγαλε την κάρτα ανεργίας και σήμερα θα πληρωνόταν (αφού θα είχε συμπληρώσει 3 μήνες ανεργίας). Αντιθέτως, εκείνη σήμερα έκανε την αίτηση και θα πρέπει να περιμένει μέχρι 29/11 και εάν είναι άνεργη μέχρι τότε θα το λάβει τότε.
Τελικά αφού συμπληρώνεις το τρίμηνο ανεργίας πηγαίνεις να κάνεις αίτηση ή μόλις βγάζεις την κάρτα ανεργίας;

Η αίτηση πρέπει να γίνεται την ημέρα εγγραφής στα μητρώα ανεργίας (το λέω και σε παραπάνω απάντηση στις 5/8) ώστε το επίδομα να λαμβάνεται όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Δεν το γνωρίζουν όλοι οι υπάλληλοι, εγώ πχ ρώτησα στην κοπέλα που μου έβγαλε την κάρτα ανεργίας η οποία δε γνώριζε τη διαδικασία (...) και πήγα και ρώτησα και σε υπάλληλο που ασχολείται με τα επιδόματα αποκλειστικά και έκανα την αίτηση σε εκείνον. Καλό είναι να μη στηριζόμαστε μόνο σε απάντηση ενός υπαλλήλου και να το ψάχνουμε περισσότερο γιατί ελληνικό δημόσιο είναι και ο οαεδ...  >:(

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 09:07:33 μμ »
Απορρίφθηκε και η δική μου αίτηση, γιατί έπαιρνα επίδομα ανεργίας μέχρι και τον Μάρτιο του 2014. (ἐτσι  είπε η υπεύθυνη και μάλιστα επιχειρηματολόγησε ότι αφού έπαιρνα ταμείο μέχρι και το Μάρτιο, τα ένσημα μου θα έπρεπε να μετράνε από το Μάρτιο του 2014 και μετά. Εγώ επειδή δεν συμπλήρωνα τα 60 ένσημα - δούλεψα από Μάρτιο έως Μάιο του 2014- πίστευα ότι δε θα είχα πρόβλημα, καθώς είχα τα περσινά ένσημα του Μαΐου και Ιουνίου του 2013.

Επίσης μου είπε να διαβάζω και τις εγκυκλίους και όχι μόνο τα βασικά από την www του Οαεδ, όταν πήγα σε αυτή για τον τελικό έλεγχο. Περιττό να πω ότι ούτε 3 μήνες πριν μου είχε πει κάτι τέτοιο αυτή που παρέλαβε την αίτηση ούτε και εκείνη τη μέρα η υπάλληλος που τα διεκπεραίνε με σταμάτησε. Την απόρριψη την πήρα στο τέλος, όταν πήγαινα για την τελική υπογραφή.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 12:37:31 πμ »
Απορρίφθηκε και η δική μου αίτηση, γιατί έπαιρνα επίδομα ανεργίας μέχρι και τον Μάρτιο του 2014. (ἐτσι  είπε η υπεύθυνη και μάλιστα επιχειρηματολόγησε ότι αφού έπαιρνα ταμείο μέχρι και το Μάρτιο, τα ένσημα μου θα έπρεπε να μετράνε από το Μάρτιο του 2014 και μετά.
Αυτό που είπε είναι σωστό, αλλά αν έμενες άνεργη ένα μήνα μετά το τέλος της επιδότησης ανεργίας θα δικαιούσουν το άλλο βοήθημα εφάπαξ.

Εγώ επειδή δεν συμπλήρωνα τα 60 ένσημα - δούλεψα από Μάρτιο έως Μάιο του 2014- πίστευα ότι δε θα είχα πρόβλημα, καθώς είχα τα περσινά ένσημα του Μαΐου και Ιουνίου του 2013.
Πώς σχετίζονται τα ένσημα του Μαΐου-Ιουνίου 2013 με τα 60 ένσημα που χρειαζόσουν για το τρίμηνο βοήθημα;

Αφού τελικά μάζεψες τα 60 ένσημα που απαιτούνταν από τον Μάρτιο μέχρι τον Μάιο του 2014 γιατί πήρες απόρριψη στην αίτησή σου για το τρίμηνο βοήθημα; Με μπερδεύεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 12:49:12 πμ »
Δεν τα είχα μαζέψει τα 60 ένσημα από Μάρτιο-Μάιο του 2014. Συνολικά ήταν 37, γιατί όπως κατάλαβα αφαίρεσε τα ένσημα του Μαρτίου (είχα αρχίσει από τις 10/3 να δουλεύω).

Επίσης τα συγχαρητήρια μου για το διορισμό σου! Σιδεροκέφαλος!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 12:54:38 πμ »
Εντάξει αν δεν είχες μαζέψει τα 60 ένσημα, ήταν λογική η απόρριψη.

Ευχαριστώ πολύ Pm-B. Να είσαι καλά. Σου εύχομαι και για σένα τα καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος kraspyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #314 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 01:42:28 μμ »
Εχω βγαλει καρτα ανεργιας στις 2-9-2014.Την ιδια μερα εκανα και αιτηση για το Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ.Στο χαρτι που μου εδωσαν εγραφε - εμφανιση στον ΟΑΕΔ στις 2-12-2014.Σημερα θα κανω την ανανεωση της καρτας ηλεκτρονικα.Θελω να ρωτησω:μεχρι πότε μπορω να παω στον ΟΑΕΔ για την υποχρεωτικη εμφανιση λογω του επιδοματος; Υπαρχει καποια προθεσμια; Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #315 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 01:53:07 μμ »
Τώρα εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πώς από τη μια απαιτούνται τα ένσημα για να πάρεις το βοήθημα αλλά ταυτόχρονα δε θεωρείσαι άνεργος και το λέω για την περίπτωση των κδβμ όπου κυριολεκτικά εργαζόμαστε ανασφάλιστοι, ούτε βιβλιάριο υγείας δεν ανανεώνουμε. Μονά ζυγά δικά τους;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 03:14:44 μμ »
Εχω βγαλει καρτα ανεργιας στις 2-9-2014.Την ιδια μερα εκανα και αιτηση για το Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ.Στο χαρτι που μου εδωσαν εγραφε - εμφανιση στον ΟΑΕΔ στις 2-12-2014.Σημερα θα κανω την ανανεωση της καρτας ηλεκτρονικα.Θελω να ρωτησω:μεχρι πότε μπορω να παω στον ΟΑΕΔ για την υποχρεωτικη εμφανιση λογω του επιδοματος; Υπαρχει καποια προθεσμια; Ευχαριστω.
Την απάντηση την έχεις γράψει ήδη, εμφανιση στον ΟΑΕΔ στις 2-12-2014. Από αυτή την ημερομηνία έχεις 5 μέρες πριν και 5 μέρες μετά για την εμφάνισή σου. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει η ηλεκτρονική ανανέωση της κάρτας! Καλύτερα να το δεις εγκαίρως.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #317 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 03:20:47 μμ »
Για ανανέωση κάρτας πας 5 μέρες πριν ως 5 μέρες μετά τις 2/12. Για το τρίμηνο επίδομα μπορείς να πας ως και 60 μέρες μετά τις 2/12. Αυτά είπε σε εμένα η υπάλληλος του ΟΑΕΔ Αγ. Αναργύρων.

Αποσυνδεδεμένος kraspyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 04:03:50 μμ »
Μολις εκανα την ηλεκτρονικη ανανεωση της καρτας.Η καρτα ισχυει πλεον για αλλους 3 μηνες οπως γραφει.Χρειαζεται να παω μεσα στο πενθημερο στον ΟΑΕΔ για να τελειωσω και με το επιδομα ή μπορω να παω και αργοτερα;

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 04:26:41 μμ »
καλησπέρα, έχω πάρει το επίδομα μια φορά τωρα ξανασυμπληρώνω πάλι τρεις μήνες άνεργη πρέπει να παρουσιαστώ ξανά στον οαεδ?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος stacey

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #320 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 08:25:27 μμ »
Νομίζω πως η παρουσία σου είναι απαραίτητη στον οαεδ άσχετα με την ανανέωση της κάρτας,τουλάχιστον εμένα έτσι μου είχε πει  η υπάλληλος.Δεν μπαίνουν τα λεφτά στον λογαριασμό σου αυτόματα αν δεν πας.

Αποσυνδεδεμένος kraspyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 12, 2015, 06:41:55 μμ »
Απολυθηκα πριν λιγες μερες.Συμπληρωνω τα ενσημα για επιδομα ανεργιας.Ομως τον περασμενο Δεκεμβριο ειχα παρει το βοηθημα για την τριμηνη παραμονη στον ΟΑΕΔ.Τα ενσημα του 2014 που χρησιμοποιηθηκαν για το τριμηνο βοηθημα,μπορουν να χρησιμοποιηθουν και για το επιδομα ανεργιας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 212
Σύνολο: 217

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.