*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;  (Αναγνώστηκε 12640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2010, 02:18:22 πμ »
Λώρα έχεις απόλυτο δίκιο. Ως τώρα η ΔΟΕ εμποδίζει με νύχια και με δόντια να μπουν φιλόλογοι και μαθηματικοί στα δημοτικά. Και τώρα που βλέπουν ότι αρχίζει και πιέζεται η επετηρίδα των δασκάλων, βουρ για την ειδική. Εν τω μεταξύ το παράλογο είναι ότι για τους δασκάλους και τους νηπιαγωγούς της γενικής δεν αναγνωρίζουν πλέον το σεμινάριο της ειδικής. ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ;;; Παράλογο;; Όπως και να έχει θα συμφωνήσω ότι η ΟΛΜΕ είναι απαράδεκτη και πρέπει οπωσδήποτε να πάρει θέση. Αλλιώς ας γίνουν όλα τα σχολεία (Γενικά, Μουσικά, ΕΠΑΛ, Αθλητικά, Εκκλησιαστικά) της Πρωτοβάθμιας και να υπάρχουν μόνο δάσκαλοι. Έλεος πια.... Ντροπή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:58 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2010, 02:26:57 πμ »
Λώρα έχεις απόλυτο δίκιο. Ως τώρα η ΔΟΕ εμποδίζει με νύχια και με δόντια να μπουν φιλόλογοι και μαθηματικοί στα δημοτικά. Και τώρα που βλέπουν ότι αρχίζει και πιέζεται η επετηρίδα των δασκάλων, βουρ για την ειδική. Εν τω μεταξύ το παράλογο είναι ότι για τους δασκάλους και τους νηπιαγωγούς της γενικής δεν αναγνωρίζουν πλέον το σεμινάριο της ειδικής. ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ;;; Παράλογο;; Όπως και να έχει θα συμφωνήσω ότι η ΟΛΜΕ είναι απαράδεκτη και πρέπει οπωσδήποτε να πάρει θέση. Αλλιώς ας γίνουν όλα τα σχολεία (Γενικά, Μουσικά, ΕΠΑΛ, Αθλητικά, Εκκλησιαστικά) της Πρωτοβάθμιας και να υπάρχουν μόνο δάσκαλοι. Έλεος πια.... Ντροπή!
Ακριβώς αυτό....μυρίστηκαν το τι επακολουθεί συν το κίνητρο του επιδόματος ειδικής αγωγής και όρμηξαν σαν τα όρνια!! 3 μήνες συναντήσεις είχαν με την Υπουργό κι εμείς κοιμόμασταν!! Και αυτή είναι η στεγνή αλήθεια...οι νόμοι απλά την κάνουν πιο εύπεπτη την αλήθεια αυτή!! Κι εμείς αντι να δούμε ότι μας πατάνε στο λαιμό άλλη μια φορά αναμασάμε ξανά τις αηδίες τους νόμους που κόβονται και ράβονται στα μέτρα κάποιων!!! Να μας δω του χρόνου αν μας πετάξουν εντελώς έξω απ'τα ΕΕΕΕΚ τι θα λέμε...για νόμους....;;;
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2010, 02:50:16 πμ »
Και παραθέτω ξανά το link για του λόγου το αληθές.....http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_6_10_1026.php
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 13, 2010, 01:58:03 μμ »
Νομίζω οτι το επιχείρημα με την ηλικία δεν στέκει καθόλου
Δηλαδή αν το σύστημα διορισμού ήταν διαφορετικό και σε διόριζαν μόλις έπαιρνες το πτυχίο σου χωρίς ΑΣΕΠ(όπως θα όφειλε να είναι ;)),θα έπρεπε να βάλουνε κατώτατο όριο ηλικίας;
Κατα τ'άλλα συμφωνώ να ξυπνήσετε την ΟΛΜΕ,αλλά αυτό το με τις 22χρονες δασκάλες δεν βοηθάει
(ακούγεται κάπως το 22χρονες δασκάλες... ::) ;D)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:58 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 13, 2010, 02:10:24 μμ »
Νομίζω οτι το επιχείρημα με την ηλικία δεν στέκει καθόλου
Δηλαδή αν το σύστημα διορισμού ήταν διαφορετικό και σε διόριζαν μόλις έπαιρνες το πτυχίο σου χωρίς ΑΣΕΠ(όπως θα όφειλε να είναι ;)),θα έπρεπε να βάλουνε κατώτατο όριο ηλικίας;
Κατα τ'άλλα συμφωνώ να ξυπνήσετε την ΟΛΜΕ,αλλά αυτό το με τις 22χρονες δασκάλες δεν βοηθάει
(ακούγεται κάπως το 22χρονες δασκάλες... ::) ;D)
Όντως ακούγεται κάπως....αλλά εμπεριέχει και αλήθεια....σ'ένα τέτοιο σχολείο προσέχουν πάρα πολύ ποιος θα μπει να διδάξει σε ποια τάξη και σε τι είδους παιδιά...!! Εμάς φέτος ο διευθυντής μας έκανε μια κατανομή αρκετά καλή,έβαλε έναν άντρα φιλόλογο 29 χρ. στην τελευταία τάξη με τους πολύ ζόρικους,εμένα επίσης σε αρκετά ζορικη τάξη γιατί είχα ξανά στο παρελθόν παραβατικούς και μια άλλη κοπέλα πιο μικρή στην ήπια τάξη...Θέλω να πω πως το να είσαι συνομίληκος (και δεν μιλάμε για φάση ΣΔΕ ή Εσπερινό) δεν ενδείκνυται σε τέτοιες περιπτώσεις!!
Από κει και πέρα τα είπα και παραπάνω...είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να τρυπώνουν όπου βρίσκουν κάποιοι και μάλιστα σε φορείς που δεν είναι της αρμοδιότητάς τους!! Όπως είπαν κι άλλοι συνάδελφοι οι δάσκαλοι περιφρουρούν με νύχια και με δόντια το δημοτικό αλλά οι ίδιοι θα διεκδικούν σε λίγο και τις θέσεις των Πανεπιστημιακών καθότι τα ξέρουν όλα και μπορούν να διδάξουν παντού...κάτι σαν το πολυμίξερ...όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 13, 2010, 02:14:35 μμ »
ο καλομοιρης της ΟΛΜΕ κατεληξε να κραταει μονος του το πανο στις συγκεντρωσεις (τυχαιο ; δε νομιζω )

πως να μπορεσει να ασχοληθει με τον κλαδο και να παρει θεση;  :P :P :P


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 13, 2010, 02:19:29 μμ »
Απλά να πω ότι στα ΕΕΕΕΚ οι δάσκαλοι δεν μπήκαν τώρα. Από την ίδρυση τους εργάζονται εκέι.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 13, 2010, 02:23:10 μμ »
Απλά να πω ότι στα ΕΕΕΕΚ οι δάσκαλοι δεν μπήκαν τώρα. Από την ίδρυση τους εργάζονται εκέι.
Δεν ξέρω τι γινόταν σε εποχές που δεν υπήρχαν αρκετοί ΠΕ02 και ΠΕ03 με κάποια εξειδίκευση,αλλά τα τελευταία χρόνια δεν εργάζονται...οι διευθυντές των ΕΕΕΕΚ ζητάνε και βγάζουν κενά κατά κύριο λόγο για ΠΕ02 και ΠΕ03 και αυτό ακριβώς θέλει να ανατρέψει η ΔΟΕ!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:35:48 μμ »
Επαναλαμβάνω ότι η Λώρα επιμένει σε ένα link που μπορεί να εξυπηρετεί τον οποιονδήποτε και πλητει την ψυχολογία των ΠΕ02 και 03. Δικαίωμα δήλωσης των εεεεκ σε δασκάλους δεν δίνεται πρώτη φορά φέτος αλλα υπήρχε πάντοτε. Ο στόχος ξεκάθαρος αν προκύψουν κενές θέσεις και εξαντληθεί η Δ/μια να προσληφθούν συνάδελφοι απο Π/μια.
Ειμαι ΠΕ03 και δεν συναινώ σε αυτή την τρομοκρατία.
Φετος ισχύει ότι ακριβώς και πέρσι ,αλλά την παπ.....καθενός που τρομοκρατεί συναδέλφους γραφοντας κάτι στο ιντερνετ δεν θα την κάνουμε και σημαία.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 13, 2010, 08:14:59 μμ »
Επαναλαμβάνω ότι η Λώρα επιμένει σε ένα link που μπορεί να εξυπηρετεί τον οποιονδήποτε και πλητει την ψυχολογία των ΠΕ02 και 03. Δικαίωμα δήλωσης των εεεεκ σε δασκάλους δεν δίνεται πρώτη φορά φέτος αλλα υπήρχε πάντοτε. Ο στόχος ξεκάθαρος αν προκύψουν κενές θέσεις και εξαντληθεί η Δ/μια να προσληφθούν συνάδελφοι απο Π/μια.
Ειμαι ΠΕ03 και δεν συναινώ σε αυτή την τρομοκρατία.
Φετος ισχύει ότι ακριβώς και πέρσι ,αλλά την παπ.....καθενός που τρομοκρατεί συναδέλφους γραφοντας κάτι στο ιντερνετ δεν θα την κάνουμε και σημαία.

Μάθε κοπέλα μου πρώτα τι παίζεται παρασκηνιακά χρόνια τώρα και μετά μίλα...τι πιέσεις υπάρχουν στις συναντήσεις με την Υπουργό...δεν είπα ό,τι είπα ορμώμενη μόνο από το άρθρο...κάτι ήξερα και τα είπα!! Επίσης τόνισα πως αυτό που θέλει να πετύχει η ΔΟΕ είναι να μπαίνουν κατά προτεραιότητα οι δάσκαλοι και όχι εφόσον εξαντληθεί η Β'θμια....εκτός αν δεν διαβάζεις πριν απαντήσεις!! Επίσης το ότι έχει θεσπιστεί εδώ και χρόνια δεν είναι άλλοθι....πολλές άλλες αηδίες έχουν θεσπιστεί εδώ και χρόνια (βλέπε εκκλησιαστικά,Σιβιτανιδείος κ.τ.λ) κι εμείς τις κάνουμε γαργάρα!! Αλλά το να κοιμόμαστε σε ό,τι μας φοράνε και ο τρόπος επίσης που τα θέτεις είναι αυτού που εφόσον είναι βολεμένος ο ίδιος  δεν τρέχει τίποτα και δεν τον νοιάζει τίποτα από τα δρώμενα του κλάδου....!! Έτσι μας κάναν μαριονέτες τόσα χρόνια και ξυπνάμε αφού την φάμε!!
Να δω του χρόνου αν πετύχει η ΔΟΕ το "κατά προτεραιότητα" τι θα λέμε...; Πώς ήταν δρομολογημένο εδώ και χρόνια και απλά έγινε...;; Γιατί προς τα εκεί πιέζουν και αυτό το ξέρω πολύ καλά εκ των έσω!!
Επίσης το τι είναι τρομοκρατία και τι όχι ας το κρίνουν και οι υπόλοιποι.....και όχι ένα άτομο που αποκαλεί τα λεγόμενα κάποιου άλλου "παπ........ες"!!!!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 13, 2010, 08:45:39 μμ »
1ον: Δε λέει πουθενά ότι οι δάσκαλοι θα μπουν μόνο αν και εφόσον εξαντληθούν οι πίνακες των καθηγητών Δευτεροβάθμιας.
2ον: Απορία. Τι μάθημα θα διδάξουν ακριβώς οι δάσκαλοι στα ΕΕΕΕΚ σύμφωνα πάντα με το αναλυτικό πρόγραμμα; Πραγματικά έχω απορία. Αν έχει συνεργαστεί κάποιος από εσάς με δάσκαλο ειδικής αγωγής σε ΕΕΕΕΚ ας μου απαντήσει. Γιατί στα Δημοτικά παλιότερα οι δάσκαλοι έκαναν από μουσική μέχρι γυμναστική!!! Το ίδιο θα γίνει και με τα ΕΕΕΕΚ;;;;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 13, 2010, 10:17:09 μμ »
1ον: Δε λέει πουθενά ότι οι δάσκαλοι θα μπουν μόνο αν και εφόσον εξαντληθούν οι πίνακες των καθηγητών Δευτεροβάθμιας.
2ον: Απορία. Τι μάθημα θα διδάξουν ακριβώς οι δάσκαλοι στα ΕΕΕΕΚ σύμφωνα πάντα με το αναλυτικό πρόγραμμα; Πραγματικά έχω απορία. Αν έχει συνεργαστεί κάποιος από εσάς με δάσκαλο ειδικής αγωγής σε ΕΕΕΕΚ ας μου απαντήσει. Γιατί στα Δημοτικά παλιότερα οι δάσκαλοι έκαναν από μουσική μέχρι γυμναστική!!! Το ίδιο θα γίνει και με τα ΕΕΕΕΚ;;;;
Ναι,έχεις δίκιο πως δεν λέει σε περίπτωση εξάντλησης των πινάκων της Β'θμιας!
Οι δάσκαλοι μπορούν να αντικαταστήσουν τους ΠΕ02 και ΠΕ03....τις υπόλοιπες ειδικότητες δεν μπορούν να τις αντικαταστήσουν...! Εμείς φέτος δεν είχαμε δάσκαλο,αλλά ο διευθυντής μας ήταν δάσκαλος,ο οποίος όμως ζητάει πάντα ΠΕ02 και ΠΕ03...!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 13, 2010, 10:31:23 μμ »
To τι ζητάει έχει διαφορά με το τι θα πάρει :P

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλοι και στα ΕΕΕΕΚ;
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 13, 2010, 10:32:39 μμ »
Τι να σου πω! Δεν ξέρω! Ο διευθυντής μπορεί να ζητάει συγκεκριμένες ειδικότητες. Όμως με αυτό το ΄΄παραθυράκι΄΄ θα δεχτεί στο σχολείο Ό,ΤΙ του στείλουν! Αυτό φοβάμαι... Πρέπει να δοθεί διευκρίνιση για να υπάρχει μια ασφαλιστική δικλείδα. Αλλιώς....τη βάψαμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.