*

Αποστολέας Θέμα: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;  (Αναγνώστηκε 19245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:30:54 πμ »
Ήμουν αποσπασμένος φέτος σε άλλο ΠΥΣΔΕ έχοντας οργανική σε σχολείο του δικού μου ΠΥΣΔΕ στο οποίο όμως έχω κριθεί υπεράριθμος.Στις 30-6 παρουσιάζομαι στο γραφείο που ανήκει η οργανική μου ή στο ίδιο το σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 24, 2011, 10:00:21 πμ »
@argy1010
Δεν έχεις δουλέψει σε γραφείο εκπαίδευσης, οπότε άστο. ΔΕΝ ξέρεις τι έιναι το αποκορύφωμα της γραφειοκρατείας  ;D ;D ;D
Το χαρτάκι με τα λογάκια και την υπογραφή σου απάνω μπορεί να είναι γραφειοκρατικό και για αρχειακούς λόγους, η φυσική σου παρουσία στο σχολείο όμως είναι ουσιαστική. Πρέπει να σε βλέπει ρε συνάδελφε ο διευθυντής σου μια φορά τον χρόνο. Να ξέρει αν υπάρχεις.
Όσο για τα λεφτά, όσα και να ναι, το ξέρω πως "πονάνε". Και ποιον δεν θα πονούσαν άλλωστε. Αλλά για να παρηγορηθείς μπορείς να κάνεις τις εξής σκέψεις:
πάνω από 2000 ευρώ  μισθός για τους μήνες Ιούλιο-Αύγουστο
για να μην είσαι ήδη στην οργανική σου τέτοια εποχή σημαίνει ότι η υπηρεσία σε έχει εξυπηρετήσει με κάποια απόσπαση ή έχεις άδεια που δικαιούσαι. Και στις δύο περιπτώσεις, όλη την σχολική χρονιά χάλασες προφανώς πολύ λιγότερα λεφτα από αυτά που θα χάλαγες εάν ήσουν στην οργανική σου και επιπλέόν βελτιώθηκε και η ποιότητα ζωής σου.
πριν από καμιά 20αριά χρόνια η υπηρεσία ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ να ζεις μόνιμα κοντά στο σχολείο σου και γινόταν και έγγραφο που πιστοποιούσε ότι εγκαταστάθηκες στον τόπο της οργανικής σου :)
Οπότε, κουράγιο.

@Μαρία!!
Εγώ θα σου έλεγα να πας για τον φόβο των Ιουδαίων (στο γραφείο θα πας φυσικά να κάνεις ανάληψη). Δεν ξέρεις μετά από 15 χρόνια ποιος θα το ψάχνει αυτό το χαρτί. Αλλά δεν μπορώ να σου παραθέσω νόμο. Εγώ ξέρω απλά ότι με την λήξη όλων των αδειών ή αποσπάσεων, ο εκπ/κός υποχρεούται να παρουσιαστεί στην οργανική του, γιατί δεν είναι δυνατόν να υπάρχει "νεκρός" χρόνος στην καριέρα του. Δλδ χρονική περίοδος που να μην είναι σε συγκεκριμένη υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:23:09 πμ »
@argy1010
Δεν έχεις δουλέψει σε γραφείο εκπαίδευσης, οπότε άστο. ΔΕΝ ξέρεις τι έιναι το αποκορύφωμα της γραφειοκρατείας  ;D ;D ;D
Το χαρτάκι με τα λογάκια και την υπογραφή σου απάνω μπορεί να είναι γραφειοκρατικό και για αρχειακούς λόγους, η φυσική σου παρουσία στο σχολείο όμως είναι ουσιαστική. Πρέπει να σε βλέπει ρε συνάδελφε ο διευθυντής σου μια φορά τον χρόνο. Να ξέρει αν υπάρχεις.
Όσο για τα λεφτά, όσα και να ναι, το ξέρω πως "πονάνε". Και ποιον δεν θα πονούσαν άλλωστε. Αλλά για να παρηγορηθείς μπορείς να κάνεις τις εξής σκέψεις:
πάνω από 2000 ευρώ  μισθός για τους μήνες Ιούλιο-Αύγουστο
για να μην είσαι ήδη στην οργανική σου τέτοια εποχή σημαίνει ότι η υπηρεσία σε έχει εξυπηρετήσει με κάποια απόσπαση ή έχεις άδεια που δικαιούσαι. Και στις δύο περιπτώσεις, όλη την σχολική χρονιά χάλασες προφανώς πολύ λιγότερα λεφτα από αυτά που θα χάλαγες εάν ήσουν στην οργανική σου και επιπλέόν βελτιώθηκε και η ποιότητα ζωής σου.
πριν από καμιά 20αριά χρόνια η υπηρεσία ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ να ζεις μόνιμα κοντά στο σχολείο σου και γινόταν και έγγραφο που πιστοποιούσε ότι εγκαταστάθηκες στον τόπο της οργανικής σου :)
Οπότε, κουράγιο.

@Μαρία!!
Εγώ θα σου έλεγα να πας για τον φόβο των Ιουδαίων (στο γραφείο θα πας φυσικά να κάνεις ανάληψη). Δεν ξέρεις μετά από 15 χρόνια ποιος θα το ψάχνει αυτό το χαρτί. Αλλά δεν μπορώ να σου παραθέσω νόμο. Εγώ ξέρω απλά ότι με την λήξη όλων των αδειών ή αποσπάσεων, ο εκπ/κός υποχρεούται να παρουσιαστεί στην οργανική του, γιατί δεν είναι δυνατόν να υπάρχει "νεκρός" χρόνος στην καριέρα του. Δλδ χρονική περίοδος που να μην είναι σε συγκεκριμένη υπηρεσία.
Έχω δουλέψει δυο χρόνια και ξέρω πολύ καλά.
Ξέρω πόσο ταλαιπωρούσαμε τον κόσμο με τη χαρτούρα και τα ατελείωτα δικαιολογητικά.
Όσο γι αυτό που λες για το σχολείο δεν υπάρχει συνάδελφος που θα σου ζητήσει να κάνεις τέτοιο ταξίδι (εκτός κάποιον διευθυντών).
Εγώ πάντως είμαι στη διάθεση και θα παρουσιαστώ στη διεύθυνση.
Και επιμένω ότι το θέμα είναι καθαρά γραφειοκρατικό.

Αποσυνδεδεμένος marita2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:32:50 πμ »
@argy1010
Δεν έχεις δουλέψει σε γραφείο εκπαίδευσης, οπότε άστο. ΔΕΝ ξέρεις τι έιναι το αποκορύφωμα της γραφειοκρατείας  ;D ;D ;D
Το χαρτάκι με τα λογάκια και την υπογραφή σου απάνω μπορεί να είναι γραφειοκρατικό και για αρχειακούς λόγους, η φυσική σου παρουσία στο σχολείο όμως είναι ουσιαστική. Πρέπει να σε βλέπει ρε συνάδελφε ο διευθυντής σου μια φορά τον χρόνο. Να ξέρει αν υπάρχεις.
Όσο για τα λεφτά, όσα και να ναι, το ξέρω πως "πονάνε". Και ποιον δεν θα πονούσαν άλλωστε. Αλλά για να παρηγορηθείς μπορείς να κάνεις τις εξής σκέψεις:
πάνω από 2000 ευρώ  μισθός για τους μήνες Ιούλιο-Αύγουστο

Νομίζω ότι δε μας τα χαρίζουν κιόλας τα 2000+   όπως λες το καλοκαίρι,είμαστε εκπαιδευτικοί και η μιζέρια μας ξεκινάει ακριβώς με τέτοιες αντιλήψεις να λέμε δηλαδή ότι πάλι καλά είμαστε δε βαριέσαι!Πότε πια θα διεκδικήσουμε σε αυτή τη χώρα τα αυτονόητα???α!και εφόσον μιλήσεις στο τηλ με το διευθυντή σου νομίζω θα καταλάβει ότι υπάρχεις!!!να πληρώσει η υπηρεσία αν καίγεται να σε δει για τα δέκα λεπτά της υπογραφής και ναι να πάμε όλοι ένα ταξιδάκι,η ελληνική οικογένεια πλέον σκέφτεται και το 5ευρω που θα ξοδέψει και ότι οικονομική λύση και να προτείνεις δε τη συμφέρει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:57:42 μμ »
Παιδιά σήμερα πήρα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια που ανήκω για την άδεια επαπειλούμενης μου κύησης η οποία λήγει στις 30/6. Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω πράξη ανάληψης, τους εξήγησα τη θέση μου ,ότι βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη άδεια, λόγω ιδιαιτερότητας της κύησης μου ( και μεγάλης χιλιομετρικής απόστασης από την κατοικία μου) και μου είπαν ότι σε αντίθετη περίπτωση οφείλω να ανανεώσω την άδεια μου και για μέσα στο καλοκαίρι. Απ'ότι έχω καταλάβει το χαρτί της πράξης ανάληψης δε μας χρειάζεται άμεσα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, όπως μου άφησαν και αυτοί στη δευτεροβάθμια  να εννοηθεί. Υπάρχει κοπέλα στο φόρουμ που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και πώς το έχει χειριστεί ή κάποιος που να ξέρει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Ευχαριστώ πολύ...
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 24, 2011, 03:51:29 μμ »
Ήμουν αποσπασμένος φέτος σε άλλο ΠΥΣΔΕ έχοντας οργανική σε σχολείο του δικού μου ΠΥΣΔΕ στο οποίο όμως έχω κριθεί υπεράριθμος.Στις 30-6 παρουσιάζομαι στο γραφείο που ανήκει η οργανική μου ή στο ίδιο το σχολείο;
Κανείς;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 24, 2011, 05:22:52 μμ »
εφόσον στο ΠΥΣΔΕ οργανικής σου κριθηκες υπεράριθμος υπάρχουν τρία τινά :
είτε, αφου υπέβαλες αίτηση ως υπεραριθμος , να τοποθετήθηκες σε νέα οργανική οποτε αναλαμβάνεις εκει στις 30/6
είτε , αφού υπέβαλες αίτηση ως υπεράριθμος να μην τοποθετήθηκες σε νέα οργανική οπότε συνεχίζεις να είσαι λειτουργικά υπεράριθμος στην ίδια σχολική μονάδα οπότε αναλαμβάνεις εκεί
είτε να μην υπέβαλες αίτηση και να παρέμεινες λειτουργικά υπεράριθμος στην ιδια σχολική μονάδα οπότε πάλι αναλαμβάνεις εκεί.

Για να μάθεις σε ποιά κατηγορία ανήκεις, επικοινώνησε από δευτέρα με τη δευτεροβάθμια στην οποία ανήκεις για να δεις τελικά πού ανήκεις και να πράξεις ανάλογα.  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 24, 2011, 07:15:05 μμ »
Ευχαριστώ!
Υπέβαλα αρνητική δήλωση για ρύθμιση υπεραριθμίας επομένως παρουσιάζομαι στο σχολείο της οργανικής μου...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 24, 2011, 09:24:51 μμ »
Παιδιά σήμερα πήρα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια που ανήκω για την άδεια επαπειλούμενης μου κύησης η οποία λήγει στις 30/6. Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω πράξη ανάληψης, τους εξήγησα τη θέση μου ,ότι βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη άδεια, λόγω ιδιαιτερότητας της κύησης μου ( και μεγάλης χιλιομετρικής απόστασης από την κατοικία μου) και μου είπαν ότι σε αντίθετη περίπτωση οφείλω να ανανεώσω την άδεια μου και για μέσα στο καλοκαίρι. Απ'ότι έχω καταλάβει το χαρτί της πράξης ανάληψης δε μας χρειάζεται άμεσα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, όπως μου άφησαν και αυτοί στη δευτεροβάθμια  να εννοηθεί. Υπάρχει κοπέλα στο φόρουμ που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και πώς το έχει χειριστεί ή κάποιος που να ξέρει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Ευχαριστώ πολύ...
Μέλια είναι έτσι όπως σου τα λένε τα πράματα. Όταν σου χορηγείται άδεια επαπειλούμενης κύησης, σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη σου έχει σοβαρό πρόβλημα και δεν είσαι σε θέση να είσαι σε υπηρεσία. Εάν το πρόβλημα πάψει να ισχύει, διακόπτεται η άδεια και γυρνάς στην υπηρεσία μέχρι την άδεια τοκετού. Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να ισχύει, ανανεώνεις τις άδειες μέχρι την άδεια τοκετού. Προσοχή! οι άδειες ΠΡΕΠΕΙ να είναι συνεχόμενες, αλλιώς είσαι υποχρεωμένη να εμφανιστείς στην υπηρεσία σου ακόμη και μέσα στο καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 26, 2011, 09:59:38 μμ »
Όσοι είμαστε νεοδιόριστοι και άρα δεν έχουμε ακόμη οργανική, στις 30-6 παρουσιαζόμαστε στη διεύθυνση ή στο σχολείο;Ο διευθυντής μου μού είπε να παρουσιαστώ στο σχολείο. Είναι όντως έτσι, γιατί αγχώθηκα λίγο με όσα γράφετε;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: 30 ΙΟΥΝΙΟΥ-ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ;
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 26, 2011, 10:29:21 μμ »
Στις 21 Ιουνίου παρουσιαζόμαστε στο σχολείο της οργανικής μας.
Αν είμαστε με απόσπαση σε γραφείο ως 31 Αυγούστου, παρουσιαζόμαστε 1 Σεπτέμβρη.
Γιατί στις 21 ??? ??? ???  Εγώ ετοιμάζομαι να πάω στην οργανική μου στις 30 Ιουνίου. Κάνω λάθος ???


Θα βρεις πολλους στις 30 Ιουνιου στο σχολειο να σε περιμενουν...

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 30 ΙΟΥΝΙΟΥ-ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ;
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 26, 2011, 11:20:10 μμ »
Στις 21 Ιουνίου παρουσιαζόμαστε στο σχολείο της οργανικής μας.
Αν είμαστε με απόσπαση σε γραφείο ως 31 Αυγούστου, παρουσιαζόμαστε 1 Σεπτέμβρη.
Γιατί στις 21 ??? ??? ???  Εγώ ετοιμάζομαι να πάω στην οργανική μου στις 30 Ιουνίου. Κάνω λάθος ???

Θα βρεις πολλους στις 30 Ιουνιου στο σχολειο να σε περιμενουν...

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Νομίζω ότι πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις....
.... συνάδελφοι της πρωτοβάθμιας, από δω οι συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας.
Συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας , να σας γνωρίσω τους συνάδελφους της πρωτοβάθμιας.

Ελπίζω να χαρήκατε  :P

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: 30 Ιουνίου-Όλοι στην οργανική;
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 27, 2011, 01:36:32 μμ »
Παιδιά σήμερα πήρα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια που ανήκω για την άδεια επαπειλούμενης μου κύησης η οποία λήγει στις 30/6. Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω πράξη ανάληψης, τους εξήγησα τη θέση μου ,ότι βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη άδεια, λόγω ιδιαιτερότητας της κύησης μου ( και μεγάλης χιλιομετρικής απόστασης από την κατοικία μου) και μου είπαν ότι σε αντίθετη περίπτωση οφείλω να ανανεώσω την άδεια μου και για μέσα στο καλοκαίρι. Απ'ότι έχω καταλάβει το χαρτί της πράξης ανάληψης δε μας χρειάζεται άμεσα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, όπως μου άφησαν και αυτοί στη δευτεροβάθμια  να εννοηθεί. Υπάρχει κοπέλα στο φόρουμ που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και πώς το έχει χειριστεί ή κάποιος που να ξέρει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Ευχαριστώ πολύ...
Μέλια είναι έτσι όπως σου τα λένε τα πράματα. Όταν σου χορηγείται άδεια επαπειλούμενης κύησης, σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη σου έχει σοβαρό πρόβλημα και δεν είσαι σε θέση να είσαι σε υπηρεσία. Εάν το πρόβλημα πάψει να ισχύει, διακόπτεται η άδεια και γυρνάς στην υπηρεσία μέχρι την άδεια τοκετού. Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να ισχύει, ανανεώνεις τις άδειες μέχρι την άδεια τοκετού. Προσοχή! οι άδειες ΠΡΕΠΕΙ να είναι συνεχόμενες, αλλιώς είσαι υποχρεωμένη να εμφανιστείς στην υπηρεσία σου ακόμη και μέσα στο καλοκαίρι.

Hapiness σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, όντως υφίσταται πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό,απλώς είχα την εντύπωση ότι οι μήνες του καλοκαιριού δεν συμπεριλαμβάνονταν στην άδεια, και πάλι ευχαριστώ!
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.