*

Αποστολέας Θέμα: Πως βγαίνουν τα οργανικά κενά σε ειδικότητες με κοινές αναθέσεις μαθημάτων  (Αναγνώστηκε 4847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε 2 ειδικότητες με τις ίδιες αναθέσεις μαθημάτων π.χ ΠΕ 12.04 (μηχανολόγοι μηχανικοί ) και ΠΕ 17.06 (μηχανολόγοι ΤΕΙ). Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όλες τις ειδικότητες ΠΕ 12 οι οποίες έχουν την αντίστοιχη στην ΠΕ 17. Πως λοιπόν βγαίνουν τα οργανικά κενά (ή και τα λειτουργικά) αφού το αντικείμενο που θα κληθούν να διδάξουν και οι δύο ειδικότητες είναι ακριβώς το ίδιο ? Ποια είναι η λογική σύμφωνα με την οποία θα προτιμηθεί η μία ειδικότητα έναντι της άλλης ? Επίσης τώρα που έχουμε περίοδο μεταθέσεων τι γίνεται ? Αν υποθέσουμε δηλαδή πως σε μια περιοχή υπάρχει κενό για μηχανολόγο θα προτιμηθεί ΠΕ 12 ή ΠΕ 17 ? Τέλος, αν υποθέσουμε πως υπάρχει οργανικό κενό ΠΕ 12 σε κάποια περιοχή και δεν κάνει κανείς ΠΕ 12 αίτηση για μετάθεση στην συγκεκριμένη περιοχή και υπάρχει αίτηση από ΠΕ 17 για την συγκεκριμένη περιοχή τι γίνεται ? Θα πάρουν τον συνάδελφο ΠΕ 17 για την συγκεκριμένη θέση ή θα καλέσουν αναπληρωτή ΠΕ 12 τον Σεπτέμβριο ?
Το ξέρω ότι έβαλα πολλά ζητήματα, αλλά το θέμα είναι πολύ μυστήριο και θα παρακαλούσα να απαντήσετε σε οτιδήποτε γνωρίζετε από όλα τα παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι θεσμοθετημένο αλλά αυτό που εγώ έχω παρατηρήσει να γίνεται στην πράξη είναι το εξής απλό:

Η ειδικότητα που ζητείται για την κάλυψη ενός οργανικού κενού είναι αυτή που θα περιέχεται στο έγγραφο που θα σταλεί στο Υπουργείο από τη Διεύθυνση Εκπαίδευσης του νομού, και το οποίο είναι προϊόν τυχαίας επιλογής ή εξυπηρέτησης γνωστού του υπαλλήλου/προϊσταμένου Γραφείου / Διευθυντή εκπαίδευσης.

Αλλά μικρή σημασία έχουν τα παραπάνω διότι συχνότατα τα κενά και οι ειδικότητες ανά περιοχές που θα ανακοινώσει τελικά το Υπουργείο, τόσο για διορισμούς όσο και για μεταθέσεις, ελάχιστη σχέση έχουν με τα αυτά που του ζητήθηκαν. (φαντάζομαι και εκεί υπάρχει αντίστοιχη "λογική", αλλά επιφυλάσσομαι διότι για τις διαδικασίες που ακολουθούνται στο υπουργείο δεν έχω γνώση, οπότε εδώ θα χρειαστείς τα φώτα άλλου συναδέλφου που έχει κάποια στιγμή αποσπαστεί σε κεντρική υπηρεσία)

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για να βγει οργανικό κενό πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 11 ώρες πρώτης ανάθεσης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.