*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24μηνου  (Αναγνώστηκε 268986 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #224 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:42:32 μμ »
...και το έκαναν για δύο λόγους.

Πρώτον γιατί έμειναν κοντά στο σπίτι τους και δεύτερον για οικονομικούς λόγους.


Έτσι είναι. Και πάντα αναρωτιόμουν πως ρισκάρουν;
Έχουν εμπιστοσύνη ; Ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα...
Κι τελικά με ένα αποφασίζομεν και διατάσσομεν κάποιοι θα χτυπάνε το κεφάλι στον τοίχο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #225 στις: Ιούλιος 11, 2010, 12:14:32 μμ »
ενδιαφέρον, αλλά ριψοκίνδυνο.. τώρα καταλαβαίνω και γω κάποια πράγματα στους δικούς μας πίνακες..
αυτό βέβαια με το νέο σύστημα δεν μπορεί να γίνει, σωστά; μόνο στη μεταβατική για όσους είναι ήδη στις πρώτες θέσεις..

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #226 στις: Ιούλιος 11, 2010, 12:24:49 μμ »
Νομίζω ότι και στους νέους πίνακες που θα ακολουθήσουν μετά τη μεταβατική αν είσαι στις πρώτες θέσεις ,πάλι θα μπορείς να επιλέξεις τις περιοχές που θέλεις μόνο.Άλλωστε αναπληρωτές πάντα θα θέλει...

Αποσυνδεδεμένος mf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #227 στις: Ιούλιος 11, 2010, 06:02:12 μμ »
Αναρτήθηκε από σωματειο αδιοριστων 24 μηνιτων του ΑΣΕΠ στις 2:11 π.μ. Πέμπτη, 08 Ιουλίου 2010ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ
<<ΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΡΙΤΗ 13 ΙΟΥΛΙΟΥ [/font] ΚΑΙ ΩΡΑ 10.30 ΣΤΟ ΜΑΛΛ!!!!! ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΘΑ ΑΠΟΡΟΦΗΘΟΥΜΕ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ !!!!!!! ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ ! ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 300 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ! ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ!!!!!!!
ΕΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ!!! 16 ΣΧΟΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ . ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΜΑΣ????????
Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ 10.30 ΣΤΟ ΜΑΛΛ. ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11.15 ΘΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ. ΘΕΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ!>>
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2010, 06:06:47 μμ από mf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #228 στις: Ιούλιος 11, 2010, 07:31:51 μμ »
Οι ομάδες 24μηνα,πολύτεκνοι,60,40,30μηνα πρέπει να πηγαίνουν μαζί στο υπουργείο παιδείας γιατί αυτοί κοροιδεύουν και γελάνε με την διάσπαση που έχουν πετύχει στον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #229 στις: Ιούλιος 11, 2010, 08:26:05 μμ »
βρε παιδιά, χωρίς να αμφισβητώ την αξιοπιστία του physikos13 για τον οποίο έχω άριστη εντύπωση, μήπως το υπουργείο προσπαθεί να μας παραπλανήσει-καθησυχάσει, για να τη βγάλει καθαρή μέχρι το σεπτέμβρη; σου λέει: θα πάρω 24μηνίτες....άρα εφησυχάζουμε...δηλαδή κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου....και αυτοί (υπεπθ) μας δουλεύουν ψιλό γαζί;

επαναλαμβάνω.....μακάρι ο physikos13 να έχει δίκιο(σε καμμιά περίπτωση δεν τον θεωρώ αναξιόπιστο!!!)........από το στόμα του..ή μάλλον από τη γραφίδα του...και στου Θεού το αυτί-μάτι!!!!
αλλά δεν είναι αξιόπιστοι μωρέ στο υπεπθ...άλλα λένε τη μια και άλλα την άλλη μέρα.....ή ορθότερα..άλλα το πρωί και άλλα το βράδυ!!!
η απογοήτευση μου δεν θα μου επιτρέψει να χαρώ-πιστέψω, ακόμη και αν δω το ΦΕΚ διορισμού μου!!!

http://www.youtube.com/watch?v=8n_AaCCYQwg  για τη Διαμάντω.......... δυστυχώς στις μέρες μας, μαυρογιαλούροι δεν υπάρχουν..αλλά γκρουεζαίοι...υπάρχουν πολλοί!!!!



Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #230 στις: Ιούλιος 11, 2010, 08:52:16 μμ »
Μα ο fysikos13 αφήνει να εννοηθεί το αυτονόητο. Δηλαδή το υπουργείο εφόσον θα κάνει τους μισούς διορισμούς θα απορροφήσει αυτούς που θα έπερνε φέτος, στα επόμενα δύο χρόνια της μεταβατικής.
Άρα φέτος θα προσλάβει τους μισούς πολύτεκνους, τους μισούς 24+ΑΣΕΠ και τους μισούς με μεγάλη προϋπηρεσία. Και αν δεν τους μοιράσει ακριβώς στα δύο διότι θα πάρει πολλούς διοριστέους του ΑΣΕΠ ας φροντίσει να τους προσλάβει την επόμενη χρονιά.

Ελπίζω να μην δούμε τα αίσχη των τελευταίων χρόνων που η κάθε ομάδα και οι διάφοροι κομήτες πίεζαν και διοριζόντουσαν σε βάρος όλων των άλλων εκπαιδευτικών..

Από αυτήν την άποψη καταννοώ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ την αγωνία σου/σας. Πολλά έχουν δει τα μάτια μας  από τους απαράδεκτους Υπουργούς Παιδείας όλα αυτά τα χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2010, 01:27:35 πμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #231 στις: Ιούλιος 12, 2010, 07:33:59 πμ »
Συναδελφοι, ο πινακας του 30μηνου εχει κλειδωσει πριν 2 χρονια και δεν μπαινει κανενας αλλος

 Περυσι υπηρχαν 3 φυσικοι  στο 30μηνο οι  οποιοι εχουν διοριστει  απο οτι ξερω ( ισως εχει μεινει ενας  για φετος).  Αν  εμφανιστουν παραπανω,  θα προκειται για μεταφυσικους...

Γενικα  θα πρεπει να ειμαστε σε επαγρυπνηση  και να ψαξουμε καλα τους πινακες που θα βγουν.

Οσον αφορα τους διορισμους, να ξερουμε οτι το 24μηνο εχει προτεραιοτητα,  συμφωνα με το νομο, οποτε αν στους  φυσικους , η και αλλου εχουν μεγαλες αναγκες,  πρεπει να απορροφηθει ο μεγιστος αριθμος απο εμας και μετα να παρουν απο 40% και αλλες κατηγοριες


μονο στην τοποθετηση εχει προτεραιοτητα

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #232 στις: Ιούλιος 12, 2010, 07:47:28 πμ »
βρε παιδιά, χωρίς να αμφισβητώ την αξιοπιστία του physikos13 για τον οποίο έχω άριστη εντύπωση, μήπως το υπουργείο προσπαθεί να μας παραπλανήσει-καθησυχάσει, για να τη βγάλει καθαρή μέχρι το σεπτέμβρη; σου λέει: θα πάρω 24μηνίτες....άρα εφησυχάζουμε...δηλαδή κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου....και αυτοί (υπεπθ) μας δουλεύουν ψιλό γαζί;

επαναλαμβάνω.....μακάρι ο physikos13 να έχει δίκιο(σε καμμιά περίπτωση δεν τον θεωρώ αναξιόπιστο!!!)........από το στόμα του..ή μάλλον από τη γραφίδα του...και στου Θεού το αυτί-μάτι!!!!
αλλά δεν είναι αξιόπιστοι μωρέ στο υπεπθ...άλλα λένε τη μια και άλλα την άλλη μέρα.....ή ορθότερα..άλλα το πρωί και άλλα το βράδυ!!!
η απογοήτευση μου δεν θα μου επιτρέψει να χαρώ-πιστέψω, ακόμη και αν δω το ΦΕΚ διορισμού μου!!!

http://www.youtube.com/watch?v=8n_AaCCYQwg  για τη Διαμάντω.......... δυστυχώς στις μέρες μας, μαυρογιαλούροι δεν υπάρχουν..αλλά γκρουεζαίοι...υπάρχουν πολλοί!!!!




και εγω αυτο λεω, να μην επαναπαυεται κανεις,αν δεν εχουμε επισημη τοποθετηση, τα λογια ειναι ευκολα..

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #233 στις: Ιούλιος 12, 2010, 07:49:22 πμ »
Μα ο fysikos13 αφήνει να εννοηθεί το αυτονόητο. Δηλαδή το υπουργείο εφόσον θα κάνει τους μισούς διορισμούς θα απορροφήσει αυτούς που θα έπερνε φέτος, στα επόμενα δύο χρόνια της μεταβατικής.
Άρα φέτος θα προσλάβει τους μισούς πολύτεκνους, τους μισούς 24+ΑΣΕΠ και τους μισούς με μεγάλη προϋπηρεσία. Και αν δεν τους μοιράσει ακριβώς στα δύο διότι θα πάρει πολλούς διοριστέους του ΑΣΕΠ ας φροντίσει να τους προσλάβει την επόμενη χρονιά.

Ελπίζω να μην δούμε τα αίσχη των τελευταίων χρόνων που η κάθε ομάδα και οι διάφοροι κομήτες πίεζαν και διοριζόντουσαν σε βάρος όλων των άλλων εκπαιδευτικών..

Από αυτήν την άποψη καταννοώ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ την αγωνία σου/σας. Πολλά έχουν δει τα μάτια μας  από τους απαράδεκτους Υπουργούς Παιδείας όλα αυτά τα χρόνια.
καμια απολυτως σχεση με οτι εγραψα, εισαι αδιαβαστος(-στη) ;D

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #234 στις: Ιούλιος 12, 2010, 10:14:55 πμ »
βρε παιδιά, χωρίς να αμφισβητώ την αξιοπιστία του physikos13 για τον οποίο έχω άριστη εντύπωση, μήπως το υπουργείο προσπαθεί να μας παραπλανήσει-καθησυχάσει, για να τη βγάλει καθαρή μέχρι το σεπτέμβρη; σου λέει: θα πάρω 24μηνίτες....άρα εφησυχάζουμε...δηλαδή κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου....και αυτοί (υπεπθ) μας δουλεύουν ψιλό γαζί;

επαναλαμβάνω.....μακάρι ο physikos13 να έχει δίκιο(σε καμμιά περίπτωση δεν τον θεωρώ αναξιόπιστο!!!)........από το στόμα του..ή μάλλον από τη γραφίδα του...και στου Θεού το αυτί-μάτι!!!!
αλλά δεν είναι αξιόπιστοι μωρέ στο υπεπθ...άλλα λένε τη μια και άλλα την άλλη μέρα.....ή ορθότερα..άλλα το πρωί και άλλα το βράδυ!!!
η απογοήτευση μου δεν θα μου επιτρέψει να χαρώ-πιστέψω, ακόμη και αν δω το ΦΕΚ διορισμού μου!!!

http://www.youtube.com/watch?v=8n_AaCCYQwg  για τη Διαμάντω.......... δυστυχώς στις μέρες μας, μαυρογιαλούροι δεν υπάρχουν..αλλά γκρουεζαίοι...υπάρχουν πολλοί!!!!




και εγω αυτο λεω, να μην επαναπαυεται κανεις,αν δεν εχουμε επισημη τοποθετηση, τα λογια ειναι ευκολα..

Καλημέρα,
Φυσικέ13 σ' ευχαριστώ κι εγώ που μας μεταφέρεις όλα όσα μαθαίνεις. Έως τώρα όσα μας έχεις πει εδώ στο φόρουμ έχουν γίνει αλλά πράγματι μ' αυτούς εκεί μέσα δε μπορεί ποτέ κανείς να είναι σίγουρος για τίποτα.

Μεταφέρω πιο κάτω την παράγραφο από την εγκύκλιο των αναπληρωτών όπου γίνεται αναφορά στο 24μηνο.
Μπορεί να έίναι παιχνίδι με τις λέξεις αλλά αναφέρεται ξεκάθαρα ότι το 24μηνο προηγείται στο διορισμό έναντι των άλλων κατηγοριών. Εκτός κι αν το ρήμα "διορίζονται" ταυτίζεται με το ρήμα "τοποθετούνται".
Δεν επιμένω για την προτεραιότητα του 24μηνο, ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ. Αξίζει ωστόσο να προσεχθεί η αναφορά της εγκυκλίου:

2.α.    Στις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 5 του ν. 3687/2008 σε συνδυασμό με τις δια-τάξεις των παραγράφων 3 και 9 του άρθρου 9 της του ν. 3848/2010 ορίζεται ότι εκπαιδευτικοί που συ-μπληρώνουν είκοσι τέσσερις (24) μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας  μέχρι και τις 30-06-2010 προσωρι-νού αναπληρωτή ή ωρομισθίου εκπαιδευτικού σε δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, και έχουν λάβει τη βαθμολογική βάση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., διορίζονται μέχρι την κα-τάρτιση του πρώτου πίνακα του άρθρου 3 του ν. 3848/2010 στον κλάδο επιτυχίας τους και μόνο, σύμφω-να με τις ανάγκες της Υπηρεσίας, και με σειρά που εξαρτάται από την προαναφερθείσα συνολική προϋπηρεσία, κατά προτεραιότητα έναντι των εγγεγραμμένων στον πίνακα της περίπτωσης ββ΄ της παραγράφου 2α΄του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (ενιαίος πίνακας αναπληρωτών με πραγματική προϋπηρεσία) πέραν των οριζόμενων ποσοστών με τις διατάξεις της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (40% από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών με πραγματική προϋπηρεσία και 60% από τον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ).
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #235 στις: Ιούλιος 12, 2010, 10:33:07 πμ »
απο οσο ξερω αυτο ερμηνευεται ως εξης: διαλεγουν πρωτοι περιοχες τοποθετησης, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

οσο για τις γενικοτερες πληροφοριες, επειδη η πηγη δεν ηταν πολιτικη, δεν ειχε ποτε συμφερον να με χρησιμοποιησει(σαν παπαγαλακι), αρα μου ειπε αληθεια για τις προθεσεις του υπουργειου, αλλα απο την εμπειρια μου αυτους τους 12-13 μηνες στις επαφες με το υπουργειο, εχω καταλαβει οτι υπαρχουν 2η και 3 κεντρα αποφασεων (διαφορετικες αποψεις) και επειδη δεν ξερω την αλλη(η τις αλλες) προτασεις, λεω να ειμαστε επιφυλακτικοι και να μην μας κοιμησουν

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #236 στις: Ιούλιος 12, 2010, 10:35:56 πμ »
εχεις απόλυτο δικιο....γι'αυτο ας γινουμε πιεστικοι εως κατα-πιεστικοι.....στο υπεπθ.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #237 στις: Ιούλιος 12, 2010, 12:02:07 μμ »
Η σειρά και στο διορισμό είναι 24μηνο, 40% και τέλος 60%. Γι'αυτό και διορίζονται άτομα είτε του 60% ή του 40% μέσα από το 24μηνο καθώς επίσης και κάποιος διοριστέος του ΑΣΕΠ μπορεί να  φύγει με το 40%. Η διαφορά είναι οτι τόσο στο 40% όσο και στο 60% ο αριθμός αυτών που θα διοριστούν είναι συγκεκριμένος ενώ στο 24μηνο όχι. Γι'αυτό λέμε οτι μας συμφέρει όλους να πάρει όσο το δυνατόν πιο πολλά άτομα από το 24μηνο, γιατί έτσι ανοίγουν θέσεις στις άλλες 2 κατηγορίες.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.