*

Ψηφοφορία

Σωματείο αναπληρωτών με προϋπηρεσία στον κλειδωμένο πίνακα διορισμών

Επιθυμώ να γίνω μέλος ενός τέτοιου σωματείου
97 (81.5%)
Δεν επιθυμώ
22 (18.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 118

Αποστολέας Θέμα: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού  (Αναγνώστηκε 60049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 14, 2010, 06:49:07 μμ »
Συγνώμη ,για να καταλάβω κάτι. Εγώ που είμαι φιλόλογος και έχω ΑΣΕΠ αλλά και προυπηρεσία κάτω του 24μηνου ,γιατί να συμμετέχω σε μια τέτοια κίνηση ,τι μου εξασφαλίζει ,γιατί από αυτά που διάβαζα μου φάνηκε ότι εξυπηρετούνται όσοι όλοι δεν διορίστηκαν φέτος ή του χρόνου αν και έχουν δικαίωμα διορισμού.Εγώ που έχω εγκλωβιστεί στον πίνακα του 40% τι μπορώ να κάνω επιτέλους εκτός από υπομονή;;
και εγώ διαβάζοντας όλη τη συζήτηση την ίδια απορία έχω. όλοι κάνουν λόγο για 24 + ασεπ, χωρίσ να γίνεται λόγος για όλους εμάς που δε συμπληρώσαμε 24 μήνες φέτος για λίγο και έχουμε συνεχόμενες επιτυχίες σε ασεπ ή που για χρόνια γυρίζουμε την Ελλάδα ως ωρομίσθιοι.  σκοπός είναι να διατηρηθεί το 40%, να μεγαλώσει η μεταβατική και όχι απλά να ευνοηθούν αυτοί που έτσι και αλλιώς του χρόνου θα διοριστούν. και μια απορία για τους πίνακες. εφόσον και για του χρόνου ισχύει το ίδιο σύστημα με ποια λογική δε θα προσμετρηθούν οι φετινές προυπηρεσίες και δε θα αλλάξουν οι πίνακες, εφόσον θα υπάρξουν κάποιοι που θα προηγηθούν άλλων που είτε δε θα πάνε αναπληρωτές, επειδή δεν έβαλαν ναι σε όλα είτε επειδή φοβήθηκαν από τα μέτρα και δηλωσαν αμω;

Πόσο δίκιο έχεις!!!Δυστυχώς, είμαστε χωρισμένοι σε μέτωπα, δεν υπάρχει συσπείρωση και για αυτό μας κάνουν ό,τι θέλουν.

Ρε, παιδιά!!!

Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω! Ότι ετοιμάζουμε μια κίνηση που θα αφορά σε όλους εμάς που δεν κατοχυρώνουμε θέση διορισμού φέτος, όλους εμάς, δηλαδή, που ενταχθήκαμε στους ρημαδοπίνακες με το προηγούμενο νομικό καθεστώς, αλλά τώρα μας πετάει έξω!

Τα μόρια που θα αποκτήσουμε αυτή τη χρονιά δε θα προσμετρηθούν. Ο σκοπός μας, όμως, πρέπει να είναι η παράταση της μεταβατικής περιόδου για όλους τους κλάδους και όλες τις κατηγορίες. Πρέπει να ζητάμε δηλαδή τη σταδιακή απορρόφησή μας σε βάθος χρόνου. Παρόμοιο αίτημα με αυτό που είχαν οι εγγεγραμμένοι στην επετηρίδα, όταν θεσπίστηκε ο ΑΣΕΠ... που τελικά οδήγησε στο 40%..

Διαβάστε τα σχετικά posts που έχω στείλει και όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:01:17 μμ »
Συγνώμη ,για να καταλάβω κάτι. Εγώ που είμαι φιλόλογος και έχω ΑΣΕΠ αλλά και προυπηρεσία κάτω του 24μηνου ,γιατί να συμμετέχω σε μια τέτοια κίνηση ,τι μου εξασφαλίζει ,γιατί από αυτά που διάβαζα μου φάνηκε ότι εξυπηρετούνται όσοι όλοι δεν διορίστηκαν φέτος ή του χρόνου αν και έχουν δικαίωμα διορισμού.Εγώ που έχω εγκλωβιστεί στον πίνακα του 40% τι μπορώ να κάνω επιτέλους εκτός από υπομονή;;
και εγώ διαβάζοντας όλη τη συζήτηση την ίδια απορία έχω. όλοι κάνουν λόγο για 24 + ασεπ, χωρίσ να γίνεται λόγος για όλους εμάς που δε συμπληρώσαμε 24 μήνες φέτος για λίγο και έχουμε συνεχόμενες επιτυχίες σε ασεπ ή που για χρόνια γυρίζουμε την Ελλάδα ως ωρομίσθιοι.  σκοπός είναι να διατηρηθεί το 40%, να μεγαλώσει η μεταβατική και όχι απλά να ευνοηθούν αυτοί που έτσι και αλλιώς του χρόνου θα διοριστούν. και μια απορία για τους πίνακες. εφόσον και για του χρόνου ισχύει το ίδιο σύστημα με ποια λογική δε θα προσμετρηθούν οι φετινές προυπηρεσίες και δε θα αλλάξουν οι πίνακες, εφόσον θα υπάρξουν κάποιοι που θα προηγηθούν άλλων που είτε δε θα πάνε αναπληρωτές, επειδή δεν έβαλαν ναι σε όλα είτε επειδή φοβήθηκαν από τα μέτρα και δηλωσαν αμω;

Πόσο δίκιο έχεις!!!Δυστυχώς, είμαστε χωρισμένοι σε μέτωπα, δεν υπάρχει συσπείρωση και για αυτό μας κάνουν ό,τι θέλουν.

Ρε, παιδιά!!!

Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω! Ότι ετοιμάζουμε μια κίνηση που θα αφορά σε όλους εμάς που δεν κατοχυρώνουμε θέση διορισμού φέτος, όλους εμάς, δηλαδή, που ενταχθήκαμε στους ρημαδοπίνακες με το προηγούμενο νομικό καθεστώς, αλλά τώρα μας πετάει έξω!

Τα μόρια που θα αποκτήσουμε αυτή τη χρονιά δε θα προσμετρηθούν. Ο σκοπός μας, όμως, πρέπει να είναι η παράταση της μεταβατικής περιόδου για όλους τους κλάδους και όλες τις κατηγορίες. Πρέπει να ζητάμε δηλαδή τη σταδιακή απορρόφησή μας σε βάθος χρόνου. Παρόμοιο αίτημα με αυτό που είχαν οι εγγεγραμμένοι στην επετηρίδα, όταν θεσπίστηκε ο ΑΣΕΠ... που τελικά οδήγησε στο 40%..

Διαβάστε τα σχετικά posts που έχω στείλει και όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα!



Δηλαδή, θέλουμε να επιμηκύνουμε την μεταβατική της επετηρίδας! ;D  ;D
Τώρα το συνειδητοποιώ! Δεν τα μαρτυράνε αυτά βρέ Χριστίνα...
Αυτό το έλεγα και εγώ για το 30μηνο!

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:04:14 μμ »
Πως ξέρεις ότι κάποιος δεν έχει επιτυχία από τον ΑΣΕΠ του 2002 ή του 2005 και πάνω από 24 μήνες προυπηρεσία; Ο πίνακας αναπληρωτών λέει τις επιτυχίες μόνο στους δύο τελευταίους ΑΣΕΠ.
Πηγαίνοντας  στους  πίνακες  αναπληρωτών  παλαιότερων  χρόνων  μπορείς  να  δεις  αν  κάποιος  έχει  παλιότερες  επιτυχίες  στον  ΑΣΕΠ (από  τότε  που  άρχισαν  να  μετρούν  τα μόρια  του  ΑΣΕΠ  στους  πίνακες  αναπληρωτών , δηλ. τουλάχιστο  για  το 2005).

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:13:07 μμ »

[/quote]

Δηλαδή, θέλουμε να επιμηκύνουμε την μεταβατική της επετηρίδας! ;D  ;D
Τώρα το συνειδητοποιώ! Δεν τα μαρτυράνε αυτά βρέ Χριστίνα...
Αυτό το έλεγα και εγώ για το 30μηνο!

[/quote]


Πιπέρι στο στόμα! :-X
Μμμ... δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ο ενιαίος πίνακας διορισμών δεν είναι επετηρίδα... Ενταχθήκαμε σε αυτόν βάσει προϋπηρεσίας! Ό,τι και να είναι πάντως εγώ παράτησα τη δουλειά μου, γιατί εμπιστεύτηκα τους νόμους!
Άσε που άμα κερδίσουμε, θα ζητήσω και αποζημίωση για τις εργατώρες που ξόδεψα στο forum, στους δικηγόρους, στις συνεννοήσεις, αποζημίωση για ψυχική υγεία και για τα πακέτα τσιγάρων που κάπνισα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:32:31 μμ »
christina_k συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!
επενδυσαμε χρονο απο τη ζωη μας, χωριστηκαμε απο τις οικογενειες μας, γραψαμε απιστευτα χιλιομετρα στα αυτοκινητα...κουραση..και πανω απολα ΕΛΠΙΔΑ..... ελπιδα πως ...χαλαλι καποια στιγμη θα δικαιωθώ...και τωρα τι?!?!!?!??!
οχι...οσοι περισσοτεροι να διοριστουν παιδια!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:46:13 μμ »
Συνάδελφοι καλά είναι αυτά που λέτε για τις διεκδικήσεις αλλά το θέμα είναι πολύ πιο σοβαρό. Βαίνουμε προς κατάργηση των διορισμών γενικότερα και κάλυψη των κενών με ΑΜΩ ως δήθεν εκτάκτων. Πιο είναι το νόημα της επιμήκυνσης της μεταβατικής περιόδου αν οι διορισμοί γίνονται με το σταγονόμετρο και είναι μονοψήφια νούμερα σε ορισμένους κλάδους;
Για να έχει νόημα η μεταβατική περίοδος θα πρέπει να γίνονται διορισμοί μονίμων και αυτό δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβαίνει καθώς ουσιαστικά
 α. Καταργήθηκε η δέσμευση για συγκεκριμένες θέσεις μέσω ΑΣΕΠ και άρα, ποσοστιαία,  ανάλογες θέσεις από τους πίνακες
β. Ψηφίστηκε νόμος για κατάργηση οργανικών με τη συνταξιοδότηση των κατόχων τους
γ. Με τον θεσμό του ΑΜΩ προωθείται η αμοιβή με την ώρα των εκπαιδευτικών και σε λίγο όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο λόγω περιοχής κλπ θα πληρώνονται λιγότερα λεφτά
δ. Τελικά γιατί το υπουργείο να κάνει διορισμούς μονίμων (από ΑΣΕΠ ή από Πίνακες) όταν βολεύεται και καλύπτει τα κενά με ΑΜΩ που τα κάνουν όλα και κοστίζουν τα μισά λεφτά από τον μόνιμο, μένοντας μάλιστα απλήρωτοι επί μήνες;

Όσοι θεωρείτε ότι το πρόβλημα είναι μόνο τα ποσοστά και η μεταβατική περίοδος, βλέπετε το δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος που είναι η σταδιακή κατάργηση των διορισμών. Τί να το κάνεις το 40% όταν οι διορισμοί είναι ελάχιστοι.
Το 40% του 0= 0.
Οι νομικές διεκδικήσεις πρέπει να στραφούν στο μπλοκάρισμα της τακτικής του υπουργείου να σπάει τα κενά σε κενά μερικής απασχόλησης και την κατάργηση των ΑΜΩρομίσθιων. Αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα και 50 χρόνια να διαρκέσει η μεταβατική σε ορισμένους κλάδους.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:23:59 μμ »
Συνάδελφοι καλά είναι αυτά που λέτε για τις διεκδικήσεις αλλά το θέμα είναι πολύ πιο σοβαρό. Βαίνουμε προς κατάργηση των διορισμών γενικότερα και κάλυψη των κενών με ΑΜΩ ως δήθεν εκτάκτων. Πιο είναι το νόημα της επιμήκυνσης της μεταβατικής περιόδου αν οι διορισμοί γίνονται με το σταγονόμετρο και είναι μονοψήφια νούμερα σε ορισμένους κλάδους;
Για να έχει νόημα η μεταβατική περίοδος θα πρέπει να γίνονται διορισμοί μονίμων και αυτό δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβαίνει καθώς ουσιαστικά
 α. Καταργήθηκε η δέσμευση για συγκεκριμένες θέσεις μέσω ΑΣΕΠ και άρα, ποσοστιαία,  ανάλογες θέσεις από τους πίνακες
β. Ψηφίστηκε νόμος για κατάργηση οργανικών με τη συνταξιοδότηση των κατόχων τους
γ. Με τον θεσμό του ΑΜΩ προωθείται η αμοιβή με την ώρα των εκπαιδευτικών και σε λίγο όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο λόγω περιοχής κλπ θα πληρώνονται λιγότερα λεφτά
δ. Τελικά γιατί το υπουργείο να κάνει διορισμούς μονίμων (από ΑΣΕΠ ή από Πίνακες) όταν βολεύεται και καλύπτει τα κενά με ΑΜΩ που τα κάνουν όλα και κοστίζουν τα μισά λεφτά από τον μόνιμο, μένοντας μάλιστα απλήρωτοι επί μήνες;

Όσοι θεωρείτε ότι το πρόβλημα είναι μόνο τα ποσοστά και η μεταβατική περίοδος, βλέπετε το δέντρο και δεν βλέπετε το δάσος που είναι η σταδιακή κατάργηση των διορισμών. Τί να το κάνεις το 40% όταν οι διορισμοί είναι ελάχιστοι.
Το 40% του 0= 0.
Οι νομικές διεκδικήσεις πρέπει να στραφούν στο μπλοκάρισμα της τακτικής του υπουργείου να σπάει τα κενά σε κενά μερικής απασχόλησης και την κατάργηση των ΑΜΩρομίσθιων. Αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα και 50 χρόνια να διαρκέσει η μεταβατική σε ορισμένους κλάδους.
3 σημεία για ξεκαθάρισμα...

1. Εγώ επιμένω  στην διεκδίκηση: επαναφορά του 24μηνου +ΑΣΕΠ. Και αυτό, όσο θα υπάρχουν κυρίως ΑΚΩ!
Με τα νέα δεδομένα και με τον νέο νόμο!
Κι' αυτό είναι πολιτική διεκδίκηση! Για να μην υπάρξουν ατέλειωτες ομηρίες στο μέλλον.

2.Τώρα, αν κάποιοι λίγοι ακόμη μπορούν, με έννομο τρόπο, να διεκδικήσουν διορισμό κατά την μεταβατική περίοδο (Ασεπίτες, 40%, 24μηνα, 23,5μηνα, ειδικές κατηγορίες) είναι καθαρά νομικό το θέμα!
Αν θα πάρει επιπλέον άτομα από τον χ ή ψ πίνακα σε ορισμένους κλάδους, είναι και πάλι το θέμα νομικό! Πολιτική η απόφαση να διορίσει επιπλέον άτομα. Νομικό το θέμα, το πως θα το κάνει!
Είδατε τι έγινε με τους 23,5μηνίτες. Ήδη έχουμε διάφορες ενστάσεις.
Αν ίσχυαν τα ίδια για όλους μας, θα είμασταν ενωμένοι! Δεν ισχύουν, όμως, και αυτή είναι η πραγματικότητα!

3.Το υπουργείο έχει ξεκαθαρίσει την θέση του. Θα απορροφηθούν τα επόμενα χρόνια όσοι θεμελιώνουν διορισμό φέτος! Και αρκετοί από αυτούς που ήταν να διοριστούν φέτος προσέφυγαν στη δικαιοσύνη για να αποζημιωθούν μετά από 2-3 χρόνια και χρηματικά και συνταξιοδοτικά! Και μάλιστα, απ΄ότι βλέπω, κάθε κατηγορία προσφεύγει ξεχωριστά και καλώς κάνει... Γιατί  όχι!

Ενωμένοι σ' αυτά που μας ενώνουν και χώρια σ' αυτά που μας χωρίζουν!
Χωρίς κακίες, χωρίς εμπάθειες...


ΥΓ. Το "όλοι μαζί"  για να βολευτούν λίγοι ακόμη, είναι υποκριτικό και αφήνει μεγάλη πίκρα...
     



 

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:38:40 μμ »
Καλημερα.Και στους μηχανολογους συμβαινει κατι περιεργο αφου προκυρησσει η ΑΣΠΑΙΤΕ 1 θεση 24μηνο με επιτυχια ΑΣΕΠ,ενω εμεις δεν ειχαμε ποτε επιτυχοντες στον κλαδο μας.ΤΙ θα την κανει αυτην την θεση?Που θα την δωσει?ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε τα ματια μας ανοικτα!!!!!!!!!!!!
[/quote] Και ομως στη θεση 196 στον πινακα αναπληρωτων υπαρχει.  στο δικο μου κλαδο δεν υπαρχει 1000%. τους ξερω ολους .
[/quote]

αυτη ειναι διοριστεα με την 5π/2008....δεν ειναι επιτυχων, οτι απλα επιασε την βαση.τωρα βεβαια δεν διοριστηκε, λογω αννουλας, δεν ξερω τι θα κανει το 196.αν την βολευει η πολη που εχει παιδαγωγικο για να παει να κανει την παιδαγωγικη της καταρτιση για να κατωχηρωθει καλυτερα με το 40% , ειναι αλλη ιστορια.παντως και εγω τον πινακα μου τον ξερω......δεν εχουμε επιττυχοντες ΑΣΕΠ.η διοριστεους η 40%.
[/quote] σιγουρα θα ξερεις καλυτερα . απλα εγω ενημερωσα...
[/quote]

Η κοπέλα είναι διοριστέα από την 5π, αλλά επειδή είναι από τις τελευταίες (46η από τους 50 διοριστέους) δεν μπόρεσε να διοριστεί ούτε πέρσι (που διορίστηκαν 32 άτομα από ΑΣΕΠ) ούτε φέτος που διορίστηκαν 3 άτομα από ΑΣΕΠ. Όπως είναι δεν μπορεί να διοριστεί με 24μηνο γιατί δεν έχει ΑΣΠΑΙΤΕ. Εικάζω ότι γι' αυτή είναι η θέση που έβγαλε η ΑΣΠΑΙΤΕ. Οπότε ή πηγαίνει 1 χρόνο και παίρνει το πιστοποιητικό (οπότε ταυτόχρονα α) ανεβαίνει στον ενιαίο και β) γίνεται η μοναδική με 24μηνο + ΑΣΕΠ) ή περιμένει απλά να διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ όταν το αποφασίσει η Αννούλα...
Όντως στους μηχανολόγους σε όλους τους διαγωνισμούς που έχουν γίνει μέχρι τώρα δεν έχουν καλυφθεί ποτέ οι προκυρησσόμενες θέσεις. Πάντα έπιαναν τη βάση λιγότερα άτομα από τις προκυρησσόμενες θέσεις...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:44:43 μμ »
Υπάρχουν κλάδοι που δεν έχουν 24μηνίτες γιατί επί χρόνια διόριζαν μόνο ωρομίσθιους με αποτέλεσμα να δουλεύει κανείς 5ετία και 24μηνο να μην εχει συμπληρώσει (πχ ΠΕ05, 07 κλπ)... Τί θα πρότεινες γι αυτούς ως πολιτική διεκδίκηση;
Η αποδοχή εργασίας ως ΑΜΩ πλήττει όλες τις κατηγορίες γιατί ουσιαστικά καλύπτονται κενά θέσεων μονίμων που τις αρνούνται σε όσους τις δικαιούνται κάθε χρονιά...αυτό λέω εγώ, ότι όσο υπάρχει κόσμος που πηγαίνει ΑΜΩ θα καλύπτονται τα κενά και αυτοί που τα δικαιούνται για μόνιμο διορισμό φέτος θα κάνουν μια 10ετία να πάρουν σειρά...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:53:34 μμ »
Υπάρχουν κλάδοι που δεν έχουν 24μηνίτες γιατί επί χρόνια διόριζαν μόνο ωρομίσθιους με αποτέλεσμα να δουλεύει κανείς 5ετία και 24μηνο να μην εχει συμπληρώσει (πχ ΠΕ05, 07 κλπ)... Τί θα πρότεινες γι αυτούς ως πολιτική διεκδίκηση; Η αποδοχή εργασίας ως ΑΜΩ πλήττει όλες τις κατηγορίες γιατί ουσιαστικά καλύπτονται κενά θέσεων μονίμων που τις αρνούνται σε όσους τις δικαιούνται κάθε χρονιά...αυτό λέω εγώ, ότι όσο υπάρχει κόσμος που πηγαίνει ΑΜΩ θα καλύπτονται τα κενά και αυτοί που τα δικαιούνται για μόνιμο διορισμό φέτος θα κάνουν μια 10ετία να πάρουν σειρά...

Για τους ΠΕ05 και Πε07, πάλι το 24μηνο +ΑΣΕΠ είναι λύση για το μέλλον, για να αναγκαστούν να κάνουν οργανικές στα Δημοτικά σχολεία! Αν εμφανίζεται κόσμος που θα έχει το δικαίωμα του διορισμού, θα αναγκαστούν να κάνουν οργανικές.
Επιπλέον 1 ώρα στο Γυμνάσιο δεν βλέπω... Υπάρχει κάποια ελπίδα από τα ολοήμερα στο Γυμνάσια...
Αυτά είναι θέματα του σύλλογού σας...


 

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 14, 2010, 09:04:35 μμ »
Δηλαδή συμφωνείς να πηγαίνουμε ΑΜΩρομίσθιοι επί μια δεκαετία ορισμένοι για να πιάσουμε το 24μηνο και τελικά όταν το πιάσουμε το υπουργείο να έχει όλες τις καλές προϋποθέσεις (ψήφιση κατάργησης οργανικών ΔΥ, δικαίωμα διορισμού ΑΜΩρομίσθιων) για να βαφτίσει το κρέας ψάρι και τα οργανικά κενά έκτακτες ανάγκες και τελικά να κάνει διορισμούς με το σταγονόμετροκαι να μας πει να περιμένουμε μερικά χρόνια ακόμη, όπως είπε στους φετινούς διοριστέους;
Προσπωικά πιστεύω ότι πρέπει άμεσα να μπλοκαριστεί με νομικά μέσα κάθε μορφή ελαστικής και απλήρωτης επί μήνες απασχόλησης, να διοριστούν όλοι όσοι ήταν να διοριστούν φέτος αντί να καλυφτούν κενά με ΑΜΩ πάλι και από εκεί και πέρα να γίνονται μόνο διορισμοί μονίμων μέσα από τους κλειδωμένους και το ΑΣΕΠ έστω και αν αυτοί θα καλούνται ανάλογα με τη σειρά του διορισμού τους να καλύψουν έκτακτα κενά για ένα διάστημα, δηλαδή να δουλεύουν ως αναπληρωτές αλλά με το εργασιακό καθεστώς μονίμων.
Τα υπόλοιπα είναι πόρτες και παραθύρια και ημίμετρα για να διαιωνίζεται αυτή η τραγική κατάσταση ελαστικής απασχόλησης και αδιοριστίας, σε άλλο κλάδο λιγότερο και σε άλλο περισσότερο.
Όσο για τις οργανικές στα δημοτικά, όσο βρίσκουν κορόϊδα αμωρομίσθιους να καλύπτουν τις ώρες δεν πρόκειται να τις κάνουν ποτέ. 5 χρόνια τώρα δεν τους είδα να αναγκαστούν και οι ανάγκες υπήρχαν όλο αυτό το διάστημα, απλά αντί να πάρουν έναν αναπληρωτή έπερναν δύο φτηνότερους και απλήρωτους ωρομίσθιους...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:16:29 μμ »
Διαίρει και βασίλευε ή λαός ενωμένος, ποτέ νικημένος;

Ιδού το δίλημμα και ο νοών νοείτω!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 15, 2010, 12:45:23 μμ »

Για τους ΠΕ05 και Πε07, πάλι το 24μηνο +ΑΣΕΠ είναι λύση για το μέλλον, για να αναγκαστούν να κάνουν οργανικές στα Δημοτικά σχολεία! Αν εμφανίζεται κόσμος που θα έχει το δικαίωμα του διορισμού, θα αναγκαστούν να κάνουν οργανικές.
Επιπλέον 1 ώρα στο Γυμνάσιο δεν βλέπω... Υπάρχει κάποια ελπίδα από τα ολοήμερα στο Γυμνάσια...
Αυτά είναι θέματα του σύλλογού σας...


  

Α ναι;; Τότε φέτος που εμφανίζεται τόσος κόσμος με δικαίωμα διορισμού στον κλάδο μας γιατί δεν κάνουν οργανικές στα δημοτικά να απορροφήσουν τουλάχιστον τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ Β φουρνιάς; Μήπως επειδή θα τους έρθει φτηνότερα να βουλώσουν τα κενά με αμωρομίσθιους και φέτος;; Μήπως για να παγιώσουν το στυλάκι διορίζω όταν θέλω όσους θέλω και οι υπόλοιποι τσακωθείτε από ποια κατηγορία θα μείνετε αδιόριστοι...
panos2 πολύ αισιόδοξο και ρομαντικό σε βρίσκω αν νομίζεις ότι βάζοντας οι ίδιοι περιορισμούς στις διεκδικήσεις μας (πχ 24μηνο)  και ανατροφοδοτώντας το σύστημα της μοριοδότησης και των κατηγοριών θα πετύχουμε να φτιάξουν αυτοί οργανικές ενώ από την άλλη θα τρέχουμε να δουλέψουμε για τα μισά λεφτά ΑΜΩ για να συμπληρώσουμε 24μηνα...
Εκτός αν φτιάχνουμε σωματεία της μιας χρονιάς που αποσκοπούν στο διορισμό μόνο συγκεκριμένων ατόμων αντί στην συντονισμένη δράση να αλλάξει αυτό το μπάχαλο με τις κατηγορίες και τις ποσοσόσεις που το μόνο που εξασφαλίζουν είναι η αδιοριστία και οι πελατειακές σχέσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2010, 12:51:10 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 15, 2010, 09:30:02 μμ »

Για τους ΠΕ05 και Πε07, πάλι το 24μηνο +ΑΣΕΠ είναι λύση για το μέλλον, για να αναγκαστούν να κάνουν οργανικές στα Δημοτικά σχολεία! Αν εμφανίζεται κόσμος που θα έχει το δικαίωμα του διορισμού, θα αναγκαστούν να κάνουν οργανικές.
Επιπλέον 1 ώρα στο Γυμνάσιο δεν βλέπω... Υπάρχει κάποια ελπίδα από τα ολοήμερα στο Γυμνάσια...
Αυτά είναι θέματα του σύλλογού σας...


  

Α ναι;; Τότε φέτος που εμφανίζεται τόσος κόσμος με δικαίωμα διορισμού στον κλάδο μας γιατί δεν κάνουν οργανικές στα δημοτικά να απορροφήσουν τουλάχιστον τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ Β φουρνιάς; Μήπως επειδή θα τους έρθει φτηνότερα να βουλώσουν τα κενά με αμωρομίσθιους και φέτος;; Μήπως για να παγιώσουν το στυλάκι διορίζω όταν θέλω όσους θέλω και οι υπόλοιποι τσακωθείτε από ποια κατηγορία θα μείνετε αδιόριστοι...
panos2 πολύ αισιόδοξο και ρομαντικό σε βρίσκω αν νομίζεις ότι βάζοντας οι ίδιοι περιορισμούς στις διεκδικήσεις μας (πχ 24μηνο)  και ανατροφοδοτώντας το σύστημα της μοριοδότησης και των κατηγοριών θα πετύχουμε να φτιάξουν αυτοί οργανικές ενώ από την άλλη θα τρέχουμε να δουλέψουμε για τα μισά λεφτά ΑΜΩ για να συμπληρώσουμε 24μηνα...
Εκτός αν φτιάχνουμε σωματεία της μιας χρονιάς που αποσκοπούν στο διορισμό μόνο συγκεκριμένων ατόμων αντί στην συντονισμένη δράση να αλλάξει αυτό το μπάχαλο με τις κατηγορίες και τις ποσοσόσεις που το μόνο που εξασφαλίζουν είναι η αδιοριστία και οι πελατειακές σχέσεις...

Συμφωνώ απόλυτα με τις τελευταίες σκέψεις, γι' αυτό προτείνω και κάτι επιτεύξιμο που μπορεί να μας ενώσει όλους!! Κάτι που μπορεί να συμπληρώσει τον νέο νόμο, για να μην υπάρξει αιώνια ομηρία για κάποιους στο μέλλον και για να μπορέσουν να αξιοποιήσουν την ήδη υπάρχουσα προυπηρεσία οι αδικημένοπι της μεταβατικής!
Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει και κάποιο ηλικιακό όριο πχ (40χρονών +ΑΣΕΠ +χ Προυπηρεσία)
Πρέπει να υπάρξει ένα όριο!

Ρομαντικό είναι το: "Να διοριστούν όλοι όσοι είναι στους κλειδωμένους πίνακες" ::)
Υποκριτικό είναι το: "Όλοι μαζί, για να διοριστούν και μερικοί ακόμη, γιατί έχασα διορισμό στο τσακ με τον   
                             νέο νόμο" ;)
Απελπισία είναι: "Να διοριστώ κάπως  τώρα, γιατί ό κλάδος μου "έκλεισε" και θα υπάρξουν νέοι διορισμοί μετά πό 10 χρόνια...  :( :(
Το τελευταίο το καταλαβαίνω απόλυτα... :(

ΥΓ. Εννοείται πως είμαι υπέρ της κατάργησης της ωρομισθίας και των ΑΜΩ. !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 769

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.