*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 190918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #280 στις: Μάιος 28, 2011, 02:55:53 μμ »
Εδω βυσματα και μη,απο φορεις που θα κλεισουν, θα περασουν απο την αξιολογηση του ασεπ για να παραμεινουν η οχι στο δημοσιο.ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΤΕ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2011, 10:21:41 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:56 »

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #281 στις: Ιούνιος 04, 2011, 10:16:15 πμ »
Διοριστέοι εκπαιδευτικοί ΑΣΕΠ 2008, τομέας καθηγητών Φυσικής Αγωγής
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=34848

πως μπορώ να τους βρω και πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #282 στις: Ιούνιος 04, 2011, 02:32:30 μμ »
Διοριστέοι εκπαιδευτικοί ΑΣΕΠ 2008, τομέας καθηγητών Φυσικής Αγωγής
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=34848

πως μπορώ να τους βρω και πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους?
Βρες τα ονόματα των 15 που απέμειναν αδιόριστοι από το ΦΕΚ τους στο ίντερνετ και ψάξε είτε το σταθερό τους τηλέφωνο, είτε το προφίλ τους στο facebook...Πιστεύω ότι κάποιο στοιχείο θα βρεις από τόσους ανθρώπους.

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #283 στις: Ιούνιος 04, 2011, 02:51:21 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ είμαι από το ΠΕ 60 ένας από τους 150 που περιμένουμε ακόμα διορισμό...
Εύχομαι το Σεπτέμβριο να διοριστούμε επιτέλους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:56 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #284 στις: Ιούνιος 04, 2011, 03:06:44 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ είμαι από το ΠΕ 60 ένας από τους 150 που περιμένουμε ακόμα διορισμό...
Εύχομαι το Σεπτέμβριο να διοριστούμε επιτέλους...
Καλωσήρθες x! Με το καλό να διοριστούμε... Μακάρι!!!

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #285 στις: Ιούνιος 06, 2011, 03:56:13 μμ »
Οτ-αν  διοριστουμε φετος (ή του χρονου) θα μπουμε στο ικα με συμβαση αοριστου χρονου ή δεν εχει αλλαξει κατι ακομα?

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #286 στις: Ιούνιος 06, 2011, 04:28:17 μμ »
Οτ-αν  διοριστουμε φετος (ή του χρονου) θα μπουμε στο ικα με συμβαση αοριστου χρονου ή δεν εχει αλλαξει κατι ακομα?

Καλή ερώτηση... Μπορεί κανείς να μάθει τι συνέβη με τους υπόλοιπους διοριστέους από άλλες υπηρεσίες; Ή μήπως εκείνοι διορίστηκαν πριν το τέλος του 2010, οπότε δεν τους πιάνει; Αναφέρομαι και σε κάτι στενογράφους στη Βουλή που είχαν προκύρηξη φέτος...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #287 στις: Ιούνιος 06, 2011, 05:27:22 μμ »
Βασικά άκουσα ότι μόνο εκείνοι που αποκτούν την πρώτη τους δημόσια προϋπηρεσία μετά την 1-1-2011 θα ενταχθούν στο ΙΚΑ. Όσοι έχουμε διδάξει στο δημόσιο έστω και ως συμβασιούχοι ίσως να έχουμε ασφάλιση Δημοσίου. Είναι καλό άραγε αυτό, με ένα κράτος που δεν πληρώνει τις υποχρεώσεις του;

Όσο για το αορίστου χρόνου να θυμίσω ότι δεν έχει γίνει άρση μονιμότητας. Εμείς έχουμε κανονικά την προοπτική της μόνιμης σχέσης με το δημόσιο. Με αυτό υπόψη δώσαμε ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #288 στις: Ιούνιος 06, 2011, 05:47:14 μμ »
Βασικά άκουσα ότι μόνο εκείνοι που αποκτούν την πρώτη τους δημόσια προϋπηρεσία μετά την 1-1-2011 θα ενταχθούν στο ΙΚΑ. Όσοι έχουμε διδάξει στο δημόσιο έστω και ως συμβασιούχοι ίσως να έχουμε ασφάλιση Δημοσίου.

Το μόνο που βρήκα στον Ιστό είναι αυτό: http://efimeriosgr.blogspot.com/2011/02/408-112011.html

Δείχνει να επιβεβαιώνει τον Lasid,  αν και δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκει ένας ωρομίσθιος/αναπληρωτής από αυτές που αναφέρει σαν εξαιρέσεις προηγούμενης εργασιακής σχέσης...

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #289 στις: Ιούνιος 06, 2011, 05:49:53 μμ »
Οσοι ειναι μονιμοι εχουν ασφαλιση του δημοσιου. Οσοι ειναι αοριστου εχουν ικα. Αρα ειναι δυντατον να εισαι στο ικα (αν θεωρησουμε οτι ειναι υποχρεωτικο να μπεις εκει) και να σαι μονιμος?
Ακριβως επειδη δωσαμε με αυτη την προοπτικη ΑΣΕΠ δε θα πρεπει να το δεχθουμε (αν ισχυει).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #290 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:00:42 μμ »
Οσοι ειναι μονιμοι εχουν ασφαλιση του δημοσιου. Οσοι ειναι αοριστου εχουν ικα. Αρα ειναι δυντατον να εισαι στο ικα (αν θεωρησουμε οτι ειναι υποχρεωτικο να μπεις εκει) και να σαι μονιμος?
Ακριβως επειδη δωσαμε με αυτη την προοπτικη ΑΣΕΠ δε θα πρεπει να το δεχθουμε (αν ισχυει).
Οι καθηγητές προσλαμβάνονται ως αορίστου για τα πρώτα δύο χρόνια και μόλις συμπληρώσουν τον δεύτερο χρόνο μονιμοποιούνται. Περίπλοκο το ζήτημα και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου παιδείας δε δίνει διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #291 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:07:19 μμ »
Υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι εργαζόμενοι στους ΟΤΑ, οι οποίοι έχουν ασφαλιστεί σε οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα έως 31-12-1992 στον ιδιωτικό τομέα.

http://eaed.gr/blog/index.php/epitheorisis-ika-asfalistikou-kai-ergatikou-dikaiou/to-neo-asfalistiko-nomosxedio-gia-to-2010.html
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10837
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #292 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:16:57 μμ »
Υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι εργαζόμενοι στους ΟΤΑ, οι οποίοι έχουν ασφαλιστεί σε οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα έως 31-12-1992 στον ιδιωτικό τομέα.

http://eaed.gr/blog/index.php/epitheorisis-ika-asfalistikou-kai-ergatikou-dikaiou/to-neo-asfalistiko-nomosxedio-gia-to-2010.html
Ευτυχώς ο μήνας πρώτης μου ασφάλισης ήταν ο Μάρτιος του 1997 όταν έκανα την πρακτική άσκηση στο τελευταίο εξάμηνο φοίτησης του ΤΕΙ. Προφανώς αυτό και μόνο δε με κατοχυρώνει ότι θα έχω ασφάλιση Δημοσίου.

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #293 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:45:26 μμ »
Οσοι ειναι μονιμοι εχουν ασφαλιση του δημοσιου. Οσοι ειναι αοριστου εχουν ικα. Αρα ειναι δυντατον να εισαι στο ικα (αν θεωρησουμε οτι ειναι υποχρεωτικο να μπεις εκει) και να σαι μονιμος?
Ακριβως επειδη δωσαμε με αυτη την προοπτικη ΑΣΕΠ δε θα πρεπει να το δεχθουμε (αν ισχυει).
Οι καθηγητές προσλαμβάνονται ως αορίστου για τα πρώτα δύο χρόνια και μόλις συμπληρώσουν τον δεύτερο χρόνο μονιμοποιούνται. Περίπλοκο το ζήτημα και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου παιδείας δε δίνει διευκρινίσεις.

Εγώ ως νεοδιόριστη δηλαδή, είμαι αορίστου χρόνου με ασφάλιση στον ΟΠΑΔ; Νόμιζα οτι αορίστου ήταν μόνο όσοι είχαν ασφάλιση στο ΙΚΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.